Birleşik Krallık’ta banka hesabı nasıl açılır

İster İngiltere’ye taşınmayı düşünüyor olun, ister oraya çoktan gelmiş olun, bir noktada bir banka hesabına ihtiyacınız olacak.

Geçmişte, İngiltere’de yeni bir banka hesabı açmak çok zordu. Neyse ki, bu günlerde biraz daha kolay hale geldi.

İşte bunun nasıl yapılacağı.

Hangi belgelere ihtiyacım var?

Bir İngiltere banka hesabı açmak için iki belgeye ihtiyacınız olacak : biri kimliğinizi kanıtlamak için, diğeri de adresinizi kanıtlamak için. Bu hem şube içi hem de çevrimiçi olarak geçerlidir.

Kimliğinizi kanıtlamak basittir. Sadece pasaportunuza, ehliyetinize veya kimlik kartınıza ihtiyacınız var (eğer bir AB vatandaşıysanız).

Ayrıca başka bir belge sağlayarak adresinizi kanıtlamanız gerekecektir.

Her bankanın, adres kanıtı olarak kabul edilebilir kendi belge listesi vardır . Genel olarak bunlar şunları içerir:

  • bir kira sözleşmesi veya ipotek beyanı;
  • yakın tarihli bir elektrik veya gaz faturası (3 aydan az);
  • İnternette yazdırılmayan yeni (3 aydan daha yeni) bir banka veya kredi kartı ekstresi; veya
  • güncel bir belediye vergi faturası.

Birleşik Krallık’ta adres kanıtı olmadan banka hesabı nasıl açılır?

Elbette, Birleşik Krallık’ta yeniyseniz, muhtemelen bu listedeki belgelerin hiçbirine sahip değilsinizdir.

Şans eseri, son yıllarda bankalar adres kanıtı olarak hangi belgeleri kabul edecekleri konusunda biraz daha esnek hale geldi.

Örneğin, eğitim almak için Birleşik Krallık’ta bulunuyorsanız, birçok banka Üniversitenizin kayıt kabul bürosundan adresinizi onaylayan bir mektubu kabul eder .

Pek çok banka, Jobcentre Plus’tan Ulusal Sigorta numaranızı onaylayan bir mektubu veya hatta üç aydan daha yeni olduğu sürece işvereninizden gelen bir mektubu da kabul eder .

Başka bir yol daha var.

Birleşik Krallık’a gitmeden önce, bankanıza gidin ve yazışma adresinizi Birleşik Krallık adresinizle değiştirmelerini isteyin. Bunu internet bankacılığı yoluyla da yapabilirsiniz.

Adresinizi değiştirdikten sonra, bankanızdan yeni adresinize posta yoluyla bir banka ekstresi göndermesini isteyin ve Birleşik Krallık adresinizi kanıtlayan bir belgeye sahip olacaksınız.

Birleşik Krallık’ta bir adres kanıtınız yoksa ve bir hesap açmanız gerekiyorsa, TransferWise’ın ücretsiz Sınırsız çoklu para birimi hesabı sizin için doğru seçim olabilir. Standart belgeler listenizden bir adres kanıtı sağlayabilir ve çevrimiçi doğrulama yapabilirsiniz.

TransferWise’a ücretsiz katılın

Birleşik Krallık’a gelmeden önce bir banka hesabı açabilir miyim?

Evet yapabilirsin.

Bir İngiliz bankasıyla muhabir bankacılık ilişkisi varsa, ana bankanız sizin için bir hesap açabilir .

İngiltere’deki birçok büyük bankanın sözde ‘uluslararası’ hesapları da vardır . Bunlar özellikle yerleşik olmayanlar için tasarlanmıştır, bu nedenle Birleşik Krallık adresinizi kanıtlayacak belgeleriniz yoksa harika bir seçenektir. Aslında, çevrimiçi olarak uluslararası bir hesap için bile başvurabilirsiniz. Barclays , Lloyds , HSBC ve NatWest uluslararası banka hesapları sunar.

Ancak yurt dışından banka hesabı veya uluslararası bir hesap açmak sizin için doğru seçim olmayabilir.

Çoğu zaman, büyük bir ilk depozito yatırmanız ve her ay minimum miktarda para ödemeniz gerekir. Bazı bankalar, bu gereksinimlere ek olarak sizden aylık bir ücret de alır. Bu, banka hesabınızı açıp çalıştırmayı pahalı hale getirebilir, özellikle de hala bir işiniz yoksa.

Başka kısıtlamalar da olabilir. Örneğin, belirli bir süre dolana kadar hesabı kapatamayabilir ve daha iyi bir anlaşmaya geçemeyebilirsiniz.

TransferWise Sınırsız hesabı. Sınırları olmayan işler için.


Eski dünya banka hesapları yalnızca bir ülkede düzgün çalışır. Parayı yalnızca bir para biriminde tutarlar. Ve onları sınırların ötesinde kullanmaya çalıştığınızda pahalı hale geliyor. TransferWise’ın yeni Sınırsız hesapları tüm bunları çözüyor.

Artık çılgın ücretler veya daha çılgın döviz kurları olmadan paranızı uluslararası olarak gönderebilir, alabilir ve düzenleyebilirsiniz – paranız para birimleri arasında hareket ettiğinde sadece küçük, adil bir ücret.

İhtiyaçlarım için en iyi banka hangisi?

Ne yazık ki, bu sorunun basit bir cevabı yok.

Birleşik Krallık’taki bankacılık sektörü çok rekabetçidir ve birçok bankanın belirli müşteri türlerini çekmek için tasarlanmış özel ürünleri vardır.

Bu harika bir haber. Öğrenci, profesyonel veya işletme olsanız da, ihtiyaçlarınıza uygun bir şeyler bulmanız kaçınılmazdır.

Bununla birlikte, kişisel koşullarınızı da göz önünde bulundurmanız gerekecek.

Banka seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Birleşik Krallık’ta yeni olduğunuz için, sınırlı bir kredi geçmişiniz var ve çok fazla belgeniz yok. Bazı bankalar gereksinimlerinde katıdır, bu nedenle onlarla bir banka hesabı açmak zor olacaktır.

İngiltere’nin en büyük bankalarından biri olan Barclays, Lloyds, HSBC veya NatWest’te hesap açmak genellikle daha kolaydır . Bu bankalar uzun süredir faaliyet gösteriyor ve çok güvenliler. Ayrıca yabancılar ile ilgilenme konusunda çok deneyimleri var, bu yüzden durumunuzu biraz daha anlıyorlar ve gereksinimleri konusunda esnekler.

Uyruğunuz da önemli bir rol oynayacak. AB vatandaşı iseniz banka hesabı açmak, AB dışındaki bir ülkeden olduğunuza göre muhtemelen daha kolaydır.

Her iki durumda da, bir hesap açmayı denemeden önce müşteri desteği ile iletişime geçmek iyi bir fikirdir. Bu şekilde, daha fazla bilgi edinebilir ve sahip olabileceğiniz zorluklar hakkında sorular sorabilirsiniz.

The Big Four UK bankaları

İngiltere’de her biri güçlü ve zayıf yönlerine sahip ondan fazla perakende banka bulunmaktadır. Ancak, İngiltere’deki en büyük dört banka Barclays, Lloyds, HSBC ve NatWest’tir.

Her birinin sunduklarına bir göz atalım.

Barclays

Barclays, Birleşik Krallık’taki en eski bankalardan biridir; ve ülke çapında 1500’den fazla şubesi bulunmaktadır.

Ayrıca, Birleşik Krallık’ta yeniyseniz, muhtemelen hesap açmanın en kolay bankalarından biridir. Aslında, Birleşik Krallık’a gelmeden önce çevrimiçi olarak bir hesap için ön başvuruda bulunabilirsiniz .

Hesap ücretsizdir ve standart olarak temassız bir Visa banka kartı ile birlikte gelir. Ancak, hesabınızı hemen kullanamazsınız. Birleşik Krallık’ta olduğunuzda, referans numaranız, pasaportunuz ve adres belgeniz ile bir şubeyi ziyaret etmeniz gerekecektir . hesabı etkinleştirmek .

Barclays ayrıca öğrenciler ve işletmeler için özel hesaplara sahiptir .

Uluslararası öğrenci hesabı ücretsiz ve teklifler çeşitli mağazalara CashBack. Üç yıl için 3.000 £ ‘a kadar ücretsiz bir limit aşımı ve temassız bir banka kartı içerir. Ayrıca, 400.000’den fazla akademik ve kurgu olmayan e-Kitaba erişmenizi sağlayan 12 aylık Perlego aboneliğine de sahip oluyorsunuz.

Hesap, üç yıl boyunca 3.000 £ ‘a kadar ücretsiz bir ek ödeme ve temassız bir banka kartı içerir.

Barclays ayrıca birkaç farklı işletme hesabı sunar yıllık ciro oranına bağlı olarak .

Uygulamanızın ayrıntılarını tartışabileceğiniz ve gerçek zamanlı olarak sorular sorabileceğiniz canlı bir sohbet aracılığıyla müşteri desteği ile iletişime geçebilirsiniz.

Lloyds

Lloyds, Birleşik Krallık’taki en büyük cari hesap sağlayıcısıdır ve ülke çapında yaklaşık 1100 şubesi vardır.

Birleşik Krallık’a yeni gelmiş olsanız bile bir banka hesabı açmak çok kolaydır.

Lloyds, normalde sadece pasaportunuz veya kimlik kartınızla (AB vatandaşıysanız) açabileceğiniz Birleşik Krallık hesabı için özel bir yeni hesaba sahiptir. Hesap ücretsizdir ve standart olarak temassız bir Visa banka kartı ile birlikte gelir.

Lloyds’un da özellikle öğrenciler için bir hesabı var ve üç yıl boyunca £ 1.500’e varan ücretsiz bir limit aşımı sunar.²

Lloyds ile de bir işletme hesabı açabilirsiniz . İşletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak, seçim yapabileceğiniz üç hesap vardır. 0-3 Milyon £ ciroya sahip olan ilk 12 ay için ücretsizdir. Ayrıca, indirimli bir fiyata muhasebe yazılımı ve hukuki yardım dahil olmak üzere bir dizi iş aracına sahip olacaksınız.³

HSBC

HSBC’nin İngiltere ve Galler’de 1100’den fazla şubesi vardır, ancak İskoçya ve Kuzey İrlanda’da daha düşük bir sayıdır.

HSBC’nin en büyük avantajı, dünya çapında yaklaşık 64 ülkede faaliyet göstermesi. Kendi ülkenizde HSBC ile banka yapıyorsanız, buraya gelmeden önce Birleşik Krallık’ta bir hesap açmanıza yardımcı olabilirler.

Temel cari esansiyel gün be gün bankacılığı için idealdir. Aylık ücreti yoktur ve temassız Visa banka kartı ile birlikte gelir. Ayrıca günlük 300 £ ‘a kadar para çekebilirsiniz. Ancak, temel hesabın düzenlenmiş bir limit aşımı sunmadığını unutmamak önemlidir.

Öğrenci hesabı ilk yılda £ 1000 ücretsiz kredili mevduat hesabı bulunmaktadır. İkinci yıl 2000 sterlinlik bir artış talep edebilirsiniz.⁵

Banka ayrıca, finansmanı daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilecek yararlı öğrenci rehberleri sunar.

Bir işletme hesabı açmak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi ticari banka hesabı vardır . Bunların çoğu ilk 18 ay için ücretsizdir ve işinizi kurmanıza yardımcı olacak özel bir ilişki yöneticisi ve eğitim makaleleri ve videoları içeren bir bilgi merkezi gibi avantajlar içerir.⁶

NatWest Grubu

Bankanın Select cari hesabının kullanımı ücretsizdir ve standart olarak temassız bir Visa banka kartı ile birlikte gelir. Ayrıca, acil durum nakit hizmetine de erişebileceksiniz, böylece kartınız kaybolur veya çalınırsa yalnızca bir güvenlik kodu kullanarak hesabınızdan para çekebilirsiniz.⁷

NatWest ayrıca mükemmel öğrenci ve  hesaplarına sahiptir.

Öğrenciyseniz, üç yıl boyunca 2.000 £ ‘a kadar ücretsiz bir ek ödeme alacaksınız. Ayrıca bankanın sunduğu 3 faydalı teklif arasından seçim yapabilirsiniz: Amazon Prime Öğrenci üyeliği, National Express Coachcard veya bir tat kartı.⁸

Yeni bir iş kuruyorsanız, NatWest’in ilk 18 ay boyunca ücretsiz finansal hizmetler sunan Başlangıç ​​hesabını seçebilirsiniz. Bu paket aynı zamanda öğrenme platformlarına ve iş geliştirme etkinliklerine erişim sağlar.⁹

Müşteri desteğiyle, başvurunuzun ayrıntılarını tartışabileceğiniz ve gerçek zamanlı olarak soru sorabileceğiniz bir canlı sohbet aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz .

Bakmaya değer diğer bankalar

Barclays, Lloyds, HSBC ve NatWest Birleşik Krallık’taki en büyük dört banka olsa da kontrol edebileceğiniz başka bankalar da var.

TSB , İngiltere’deki en iyi bankalardan biri olarak hızla ün kazanıyor. Birleşik Krallık’ta yeni olsanız bile bir hesap açmak oldukça kolaydır; ve Classic Plus hesabının bazı harika avantajları vardır.

Bunlar, 1.500 £ ‘ya kadar olan bakiyeler için ödenen% 1.49 brüt değişken faizi ve banka kartı işlemleri için 5 £ geri ödemeyi içerir (hüküm ve koşullar geçerlidir). ¹º

TSB’nin öğrenci hesabı , ilk 500 £ için 1.500 £ ‘ya kadar ve% 4.89 brüt değişken faiz için aşırı mevduat koruması sunar.

Santander nedeniyle çok popüler onun 1 | 2 | 3 | hesabı . Bu, hane halkı faturalarında% 3’e kadar nakit iadesi ve 20.000 £ ‘ya kadar olan bakiyelerde% 0,60 brüt değişken faiz sunar.¹² Maalesef, bu hesap için başvurduğunuzda bir kredi kontrolünden geçmeniz gerekecek, bu yüzden yeniyseniz Birleşik Krallık’ta muhtemelen hak kazanamayacaksınız. Ancak, bir süre Birleşik Krallık’ta bulunduktan sonra (belki bir yıl kadar), ona bakmak iyi bir fikirdir.

Elbette, farklı bankaların neler sunduğuna bakmak ve kimin en iyi anlaşmaya sahip olduğunu görmek her zaman en iyisidir. En azından orada neler olduğuna bakmadan bir ürüne bağlı kalmayın.

Maliyetler nelerdir?

Ana cadde bankalarının çoğundan aylık ücret ödemeden temel bir cari hesap alabilirsiniz. Bu, günlük bankacılık ihtiyaçlarınız için fazlasıyla yeterli olmalıdır.

Çoğu bankanın ayrıca hane halkı faturalarında nakit para iadesi, kredi faizleri ve sigorta gibi ek faydalar sunan prim hesapları vardır. Ancak, bu hesapların genellikle aylık ücretleri ve minimum uygunluk gereksinimleri olacaktır; ve Birleşik Krallık’ta yeniyseniz, hak kazanamayabilirsiniz.

Ayrıca kredide kalmak için dikkatli olmalısınız. Eğer bir yoksa planlı kredili mevduat tesisi size hesabınızda olan paradan daha fazlasını geri çekerseniz, banka büyük ücret alabilir. Bankanızın hüküm ve koşullarını okumak her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde, kötü sürprizlerden kaçınacaksınız.

ATM ücretleri

Bankanızın ATM’lerinden birini kullanıyorsanız ATM’den para çekmek ücretsizdir. Birçok banka, müşteri olmasanız bile ücretsiz nakit çekme imkanı sunar.

Ancak bazı ATM’ler ücretsiz değildir; ve işlem başına 1,50 £ ile 3 £ arasında ücret alabilir .

Bankanızın ATM’lerinden birini kullanmıyorsanız, önce makineyi kontrol edin. Birçok ATM makinesi ücretsiz olduğunu belirtecektir. Benzer şekilde, bazı ücretli makineler, işlemi tamamlamadan önce sizi ücretler konusunda uyaracaktır.

Birleşik Krallık dışında bir ATM kullanmak asla ücretsiz değildir.

Birçok banka, işlem başına% 2,99’a kadar çıkabilen sterlin olmayan bir işlem ücreti alır . Bazı bankalar, sterlin olmayan işlem ücretine ek olarak nakit çekim ücreti de talep edecektir.

Daha da önemlisi, yabancı bir ATM sizden hangi para biriminde çekim yapması gerektiğini sorarsa, her zaman yerel para biriminde ödeme yapmayı seçin. Bunu yapmazsanız, olumsuz bir döviz kuru artı İngiltere bankanız tarafından tahsil edilen ücretler alırsınız.

Yurtdışına para göndermek

Düzenli olarak yapmak yüksek ücretlere neden olabilir. Geleneksel bankaların genel giderleri yüksek olduğu için bu maliyetler hızla artar.

TransferWise’ın Sınırsız çoklu para birimi hesabı gibi bir hizmeti kullanmak , uzun vadede size bol miktarda para kazandırabilir.

Mali durumunuzu kontrol altına almak sadece bir düğme uzaklıkta.

TransferWise’a katılın ve bugün tasarruf etmeye başlayın

Kaynaklar:Barclays öğrenci hesabıLloyds öğrenci hesabıLloyds işletme hesabıHSBC temel cari hesapHSBC öğrenci hesabıHSBC işletme hesaplarıNatWest hesap seçinNatWest öğrenci hesabıNatWest Başlangıç ​​hesabıTSB Classic Plus hesabıTSB Öğrenci hesabıSantander 1 | 2 | 3 | hesap


Bu yayın yalnızca genel bilgi amaçlı sağlanmıştır ve ilgilendiği konuların her yönünü kapsamayı amaçlamaz. Güvenmeniz gereken tavsiye niteliğinde değildir. Bu yayındaki içeriğe dayalı olarak herhangi bir eylemde bulunmadan veya bunlardan kaçınmadan önce profesyonel veya uzman tavsiyesi almalısınız. Bu yayındaki bilgiler, TransferWise Limited veya iştiraklerinden yasal, vergi veya diğer profesyonel tavsiye niteliğinde değildir. Önceki sonuçlar benzer bir sonucu garanti etmez. Yayındaki içeriğin doğru, eksiksiz veya güncel olduğuna dair açık veya zımni hiçbir beyan, garanti veya garanti vermiyoruz.

Bir yanıt yazın