Londra Birleşik Krallık
Londra Birleşik Krallık

eBay'deki Alıcılardan Daha Olumlu Geri Bildirim Nasıl Alınır?

eBay’de Olumlu Geri Bildirimin Önemi

Bir eBay satıcısı olarak, satış yapmak için web sitesindeki itibarınıza güveniyorsunuz. Bu itibarın büyük bir kısmı, müşterilerden aldığınız geri bildirimlerdir ve bunlar olumlu ya da olumsuz olabilir. Olumlu geri bildirim, dürüst ve organik olarak alınması gerektiği için açıkça istenemez veya hafife alınamaz. Kaliteli ürünler satarak ve bol miktarda müşteri hizmeti sunarak olumlu geri bildirimler kazanırsınız.

Öte yandan, eBay alıcıları, kendileri tarafından bir açık artırma teklifi veya satın alma yapıldığında dikkate alınmaya değer müşteriler olarak görülmek için aynı şeye güvenirler. eBay’de sürekli olarak kötü bir alıcı olmak, size ve sitedeki itibarınıza kötü yansıyabilir ve kötü satın alma davranışından yanan kızgın satıcılardan olumsuz geri bildirimler alabilir.

Hesaplarını yüksek geri bildirim puanlarıyla iyi bir miktar para karşılığında satan eBay satıcıları var. Kesinlikle teşvik edilmesi gereken bir şey olmasa da -aslında, doğrudan şartlar ve koşullara aykırıdır- eBay’de yüksek geri bildirim puanlarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Geri bildirim puanları yüksek olan hesapların daha fazla teklif aldığı ve daha fazla ürün sattığı bir gerçektir.

eBay Geri Bildirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Geri Bildirim puanı, bir eBay üyesinin kullanıcı adının hemen yanında bulunan parantez içindeki sayıdır. Sitede kişinin kimliği her yerde bulunur, böylece eBay ekosistemindeki önemini ve topluluğun sizi nasıl gördüğünü pekiştirir.

eBay, alıcıların satıcıları dört alanda değerlendirmesini ister: açıklandığı gibi öğe, iletişim, nakliye süresi ve nakliye ve taşıma ücretleri. Olumlu geri bildirim almak için dört kriterde de başarılı olmalısınız.

eBay geri bildirim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenin.

eBay’de alabileceğiniz üç tür Geri Bildirim vardır: olumlu, olumsuz ve tarafsız. Geribildirim puanı, zaman içinde alınan olumlu, olumsuz ve tarafsız Geribildirim puanlarının sayısından tahakkuk ettirilir. Bazen Geri Bildirim puanının yanında bir yıldız da görebilirsiniz.

Daha yüksek Geri Bildirim puanı, kullanıcının daha fazla olumlu puan aldığı anlamına gelir. Geribildirim puanı yükseldikçe yıldızın rengi değişir. En az 10’luk bir Geri Bildirim puanı size sarı bir yıldız verir ve 1.000.000 puana tekabül eden gümüş bir kayan yıldıza kadar gidebilir.

Satıcının Geri Bildirim puanı, olumlu ve olumsuz geri bildirim sayısına göre toplam 1 puan yükseltilir veya düşürülür. Satıcı, aynı hafta içinde aynı alıcıdan gelen olumsuz geri bildirime kıyasla daha fazla olumlu geri bildirim alırsa, satıcının Geri Bildirim puanı 1 puan yükselir; ve tersi.

Geri bildirimle birlikte işlem hakkında daha fazla ayrıntı içeren kısa bir yorum da yapılabilir. Hem geri bildirim hem de yorum kalıcı olarak kayıtta tutulur. Alıcılara, açık artırmanın bitiminden itibaren geri bildirim bırakmaları için 60 gün verilir.

Geri Bildirim Profilinde diğer kullanıcıların puanlarını görüntüleme.

Başka bir kullanıcının Geri Bildirim puanı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kullanıcı adının yanındaki Geri Bildirim puanına tıklayın. Ayrıca, o kişinin Geri Bildirim Profilini görüntülemek için Geri Bildirim Bul sayfasında bir üyenin kullanıcı adını arayabilirsiniz.

Daha sonra yalnızca puanı değil, aynı zamanda olumlu puanların, son puanların, yorumların, teklif geri çekilmelerinin vb. yüzdesini de görebilirsiniz. Bu yöntemle o kişinin bir eBay kullanıcısı olarak nasıl olduğunu daha fazla öğrenebilirsiniz.

Olumlu Geri Bildirim Göndermek İçin Daha Fazla Alıcı Nasıl Elde Edilir

Sadece kaliteli ürünler sat.

Çoğu eBay satıcısı genellikle ihtiyaç duymadıkları fazladan şeylerden kurtulurlar ve eBay’in çoğunlukla bunun için olduğu için bu gayet iyi. Bununla birlikte, çok ileri gitmiş veya kullanılabilir olamayacak kadar kötü görünen ürünleri satmak istemezsiniz. Bu, eBay’de ciddileşmek isteyenler için daha da önemlidir, çünkü ikinci el ürünler için bile düşük olan şeyleri satmak zayıf form olarak görülecektir.

Kimse ıvır zıvır istemez, bu yüzden en azından onu süsleyip güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak, durumu söz konusu olduğunda doğruyu söylediğinizden emin olun. Bir eşya çok yıpranmışsa, neredeyse hiç kullanılmadığını söyleme, çünkü bu tamamen yalan olur. Eşyanın durumu hakkında doğruyu söyleyin, sonra temizleyin ve elinizden geldiğince sunun. Çok ileri gittiyse, o zaman eBay’de hiç satmayın.

Eşyaları güzelce paketleyin.

Eşyaları en iyi şekilde sunmaktan bahsetmişken, onları iyi paketleyebilmek genel kaliteye katkıda bulunabilir. Çok fazla kaynağa sahip olmayan mütevazi bir satıcıysanız, bunları küçük eşyalar için temiz Ziploc torbalara ve daha büyük olanlar için ambalaj malzemeleri olan kutulara koymanız yeterli olacaktır. Mürekkep ürünün üzerine bulaşabileceğinden, ambalaj malzemesi olarak gazete kullanmadığınızdan emin olun.

Ancak bir kez daha ciddi olmaya başladığınızda ve emrinizde daha fazla kaynağa sahip olduğunuzda, artık üzerlerinde markanızın bulunduğu daha uygun ambalajlara sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu, işi ne kadar iyi idare edebileceğinizi ve müşterilere ne kadar iyi hizmet edebileceğinizi gösterebilen daha profesyonel bir görünüm sağlar.

Her durumda, iyi ambalaj, alıcıları tekrar satın almaya değer bir satıcı olduğunuza ikna edebilir. Ayrıca diğer alıcılara sizin hakkınızda bilgi vererek kendi ihtiyaçları için ürün ve hizmetlerinizi tavsiye edebilirler. Bu ve artan Geri Bildirim puanınız sayesinde, eBay’deki çabalarınız zaman içinde kademeli olarak iyileşebilir.

Zamanında teslim edin.

Bu, eBay’de bir satıcı olarak hemen hemen en önemli şeydir. Olumlu geri bildirim almak söz konusu olduğunda, mallarınızı tutarlı bir şekilde zamanında teslim etmek en büyük faktördür. Nakliye ile, bu nakliye şirketine, posta servisine veya malları denizaşırı ülkelere teslim etmek için seçilen başka bir şeye bağlıdır. Ancak yine de teslimatı hızlandırmak için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Basitçe, siparişi olabildiğince çabuk işlemek büyük ölçüde yardımcı olur. Çoğu zaman, bir öğenin hedefine ulaşması uzun zaman aldığında, bunun nedeni çoğunlukla işlemdeki takılmalar nedeniyle çıkış yerini uzun süre terk etmemiş olmasıdır.

Evrak işlerini ve lojistiği kendi başınıza halledebilirseniz, operasyonunuzu çok daha verimli hale getirebilirsiniz. Öğeler daha sonra alıcılara daha erken ulaşabilir ve bunun için kesinlikle müteşekkir olacaklardır.

Farklı bir şekilde göndererek eksik yapmayın.

Bir alıcının tercih ettiği bir nakliye yöntemini listelemek, ardından paradan tasarruf etmenin farklı bir yolunu göndermek – bu kesinlikle hayır-hayır. Bu sadece bir sahtekârlık ve adaletsizlik eylemi olmakla kalmaz, aynı zamanda itibarınıza çok kötü bir şekilde yansıyabilir. Bir alıcının onlara bu şekilde yalan söylediğinizi anlaması o kadar da zor değil çünkü ürünü aldıktan sonra nakliye yönteminin seçtikleri şey olmadığını anlayacaklar.

Seçtikleri nakliye seçeneği en hızlısıysa, onlara umulduğu kadar çabuk ulaşması gerekir. Bu, yalnızca, söylediğinizi yapmanız ve seçilen araçlarla göndermeniz gerektiği anlamına gelir. Alıcı zaten nakliye ücretini ödeyeceğinden, bunu yapmanız sizin için bir kayıp gibi değil. Aptalca bir meydan okumayla daha ucuz bir şekilde yapmak size birkaç dolar daha kazandırır, ancak yakında Geribildirim puanınızın düştüğünü göreceksiniz.

Sağlam bir iade politikasına sahip olun.

Yeterince uzun süre iş yaparsınız ve kısa süre sonra alıcı, kusurlu veya hasarlı bir ürün aldığında bir durumla karşılaşırsınız. Beklenmedik durum, alıcının ürünü iade etmesine ve tamamen iyi olan aynısını almasına izin veren iyi bir iade politikasına sahip olmaktır.

Biraz zahmetli olabilir, ancak alıcıların sonunda iyi para ödedikleri kusurlu ürünlerle (veya kurtarılmış ürünlerle ) mahsur kalmasından çok daha iyidir. Yenilerini alabiliyorlarsa veya paralarını çabucak geri alabiliyorlarsa, sizinle yaptıkları işlemlerden pişmanlık duymama şansı verildiği için memnun olacaklar ve bu da geri bildirimlerine yine de iyi bir şekilde yansıyacaktır.

Satın alma işleminin her aşamasında alıcı ile iletişim kurmalısınız.

Çünkü müşteriler ödemeyi yaptıktan sonra tedirgin olacaklar ve parasını ödediği parayı hiçbir bilgi olmadan eline geçirmediği her dakika güvenilirliğinizi sarsacaktır.

Bu nedenle, endişelerini gidermek ve satın alımlarının uygun şekilde teslim edilmesini sağlamak için onlarla her zaman iletişim halinde olmalısınız. Kargoya verilirken durumu hakkında güncel bilgi alabilmeleri için, satın almalarının takip numarasını da bildiklerinden emin olun.

Ara sıra en çok oy alan satıcılardan satın alın.

Bunu, işlerini nasıl yürüttüklerini gözlemlemek ve öğrenmek için yapın. Sadece oyunlarının zirvesinde olduklarını, her zaman zamanında yanıt verdiklerini ve tüm soruları kısa ve öz bir şekilde yanıtladıklarını görmekle kalmayacak, aynı zamanda kendi eBay işinizi daha da ileriye götürmek için yapmak isteyebileceğiniz bazı şeyleri de yapacaksınız.

Dolaylı Olarak Geribildirim İsteyin

Fiziksel satın almalar söz konusu olduğunda, çevrimiçi yapıldığında bile, doğrudan harekete geçirici mesajlar yapmak yetersiz görünebilir. Çoğu insan çevrimiçi yapıldığında bunun sorun olmadığını düşünse bile, eBay Geri Bildiriminin doğası, CTA’ların biraz nahoş görünmesine neden olur. Bunu çeşitli yollarla dolaylı olarak istemeniz çok daha iyi.

En belirgin yol, satın almalarından nasıl memnun kalmalarını istediğinizi basitçe ifade etmektir. Henüz ödemedilerse, nazikçe onlara hatırlatabilirsiniz. Bir ay sonra geri bildirimde bulunmazlarsa, şimdiye kadarki her şeyden memnun olup olmadıklarını soran bir e-posta gönderebilirsiniz. Damlama e-posta pazarlaması kullanıyorsanız, bu sizin için otomatikleştirilebilir, ancak manuel olarak da yapılabilir.

Daha sonra her alıcı için kolayca özelleştirilebilen e-posta şablonları hazırlayın.

Örneğin, alıcıya ürününün gönderildiğini bildiren bir bildiriminiz olabilir ve daha sonra ürünün takip numarasını içerebilir. E-postanın ana gövdesi, gerekli bilgileri girebileceğiniz boşluklarla önceden yazılabilir.

Bu bilgiler alıcının adını, adresini, satın alınan ürünü ve takip numarasını içerebilir. Daha sonra e-posta pazarlamasını kullanmayı planlıyorsanız, bu süreç sizin için otomatikleştirilebilir.

Alıcı sorunlarını ertelemeyin.

“Cehennemden gelen müşteriler” olarak tanımlanabilecek alıcılarla uğraşmak rahatsız edici görünse de, bu geçici sıkıntı, olumsuz geri bildirim lekesiyle karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir. Bu nedenle, nakliyedeki gecikmeler, bir ürünü değiştirme ihtiyacı gibi şeylerle ilgili şikayetleri erteleyemezsiniz.

Aldığınız geri bildirimin büyük bir kısmı, alıcılarınızın sizden aldığı müşteri hizmetleri hakkındadır, bu nedenle, sizinle bir işlem başlattıktan sonra her türlü ihtiyacına katılmanız çok önemlidir. Sonunda, hepsini işletmeniz adına uzun vadede yaparsınız.

Satın alma işlemine bir not ekleyin.

Bu, işleri biraz daha güzelleştirmek için yapabileceğiniz ekstra bir şey. Alıcıya sizi seçtiği için teşekkür etmek ve satın alma işlemiyle ilgili ayrıntıları eklemek için zamanınız varsa elle yazılmış bir notu pakete dahil edebilirsiniz.

Ürünle ilgili olarak alıcıya vermek istediğiniz son ayrıntı ne olursa olsun, buraya bükülmeleri gidermek ve takdirinizi göstermek için son bir küçük girişim olarak ekleyebilirsiniz. Siz ve alıcınız arasındaki işleri daha da iyi hale getirebilecek bu ekstra çaba.

Eğitim Serilerimiz İçin: http://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

BU VİDEOLARA GÖZ ATIN:

Make Money With Amazon Wix Shopify And Ebay Dropshipping affiliate marketing

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Home
Account
Cart
Search