Facebook reklam maliyetinizi nasıl düşürürsünüz?

Facebook güvenilir bir yeni müşteri kaynağı haline gelir gelmez, dijital pazarlama bütçeleriyle oynamak riskli geliyor. Musluğu kapatıp bir rakibin işletmeniz için işe yaradığı kanıtlanmış reklam noktalarını talep etmesine izin vermek istemezsiniz.

İyi haber şu ki, kampanyanızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik, sonuçlardan ödün vermeden reklam maliyetlerini düşürerek yatırımınızın daha iyi geri dönüşünü sağlayabilir.

1. Doğru kampanya hedefini seçin

Yeni bir Facebook reklamı oluşturmanın ilk adımı, bir kampanya hedefi seçmektir. Bu, kampanyanızın kapsayıcı hedefidir – platformda reklam satın alarak elde etmek istediğiniz sonuç.

Bu hedeflerle denemeler yapmak ve elde etmek istediğiniz sonuç konusunda son derece net olmak, Facebook’ta reklam vermenin maliyetini etkiler. 

Algoritma, hedefinizi bu kriterlere uyan kullanıcılarla eşleştirir. Örneğin, satış için teklif veriyorsanız, reklamınızın daha önce platform üzerinden alışveriş yapmış Facebook kullanıcılarına gösterilmesi daha olasıdır.

Sonuç olarak, her kampanya hedefi için ortalama TBM farklıdır. AdEspresso, bilinirlik hedefi olan kampanyaların bağlantı tıklaması başına 1,85 ABD doları ödeyeceğini buldu . Bununla birlikte, bağlantı tıklama hedefini seçin ve Facebook, reklamları tıklama geçmişi olan hedef kitlenizdeki kullanıcıları bulacaktır; bu nedenle, bu kampanyalar için TBM’nin yalnızca 0,21 ABD doları olmasının nedeni budur.

2. Hedef kitlenizi daraltın

Facebook’un algoritması, teklifleri hesaplarken reklam alaka düzeyi puanını dikkate alır. Kitleniz ne kadar küçük ve alakalı olursa, reklam açık artırmasını kazanma şansınız o kadar artar. 

Caliper Marketing’in kurucusu Josh Jurrens, “Hedeflemeye ilk başta düşündüğünüzden biraz daha geniş başlayın” diyor . “Bu, Facebook’a, hedefinizi daraltmadan önce hedeflediğiniz eylemi gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kullanıcıları bulmak için biraz daha fazla alan sağlıyor. Çok dar bir şekilde başlamak, yüksek maliyetlere ve daha az dönüşüme neden olur.”

Bunu uygulamaya koyalım ve evde hızlı kahve makineleri satan bir çevrimiçi işletme olduğunuzu varsayalım. Bu özel hedef kitleyle pahalı Facebook reklam maliyetleri görüyorsunuz : 

 • Dişi
 • ABD merkezli
 • 18+ yaş

Satış verileri, müşterilerinizin çoğunun Los Angeles’ta olduğunu gösteriyor; müşteri anketleri, sabah işe giderken Starbucks kahvesi alacak zamanları olmadığı için sizden alışveriş yaptıklarını gösteriyor. 

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak hedef kitlenizi şu kriterlere uyan kişilere kadar daraltırsınız:

 • Los Angeles’a 10 mil mesafede
 • “Starbucks” a ilgi
 • 75.000$+ yıllık gelir

3. Yeniden hedefleme kampanyaları yürütün

Facebook pikseli , web sitenizin ziyaretçileri hakkında veri toplar ve ziyaret ettikleri sayfalar, çevrimiçi sepetlerine hangi ürünleri ekledikleri ve ne kadar süre önce ziyaret ettikleri dahil olmak üzere bunu bir Facebook profiliyle eşleştirir. Tüm bu veriler, kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme kampanyaları yürütmek için kullanılabilir.

SocialBu’nun kurucu ortağı ve CEO’su Usama Ejaz bir e-posta röportajında , “Deneyimlerime göre, yeniden pazarlama reklamlarının yayınlanması en ucuzu olduğunu buldum” diyor . “Diğer tüm reklam türleri, Google reklamlarıyla karşılaştırıldığında bile çok pahalıydı. 

“Kayıtlar veya siparişler için bir kampanya yürütmek istediğinizi varsayalım. Dönüşümler için reklamlar yayınlarsanız, gerçekten pahalı hale gelebilir. Ancak, alakalı bir blog yayınınıza basit tıklamalar için bir reklam yayınlarsanız, daha ucuz olabilir. Şimdi, bunu, ilk reklamda kullanılan blog yayınınızın ziyaretçilerini hedefleyen bir yeniden pazarlama reklamıyla birleştirin ve çok fazla tasarruf edeceksiniz.” 

Facebook kullanıcılarını yeniden hedeflemenin ve reklam maliyetlerini düşürmenin diğer akıllı yolları şunlardır:

 • Dinamik ürün reklamları. Bir müşterinin çevrimiçi alışveriş sepetinde bulunduğu ancak satın almadığı ürünleri gösterin. Onlara satın aldıklarını hatırlatmak, geri dönüp satın almaları için ihtiyaç duydukları dürtü olabilir. 
 • Belirli bir açılış sayfasını ziyaret eden kişiler. Örneğin, kahve makinesi ve kahve kapsülü kategorilerinizi ziyaret eden kişiler iki farklı reklam görür.
 • Son 30 gün içinde sitenizi ziyaret eden kişiler. Web sitenizi ziyaret etmekle yeniden hedefleme reklamı görmek arasında ne kadar az zaman kalırsa, birinin markanızı hatırlama olasılığı o kadar yüksek olur.

Not: Yeniden hedefleme kampanyaları yürütürken, müşteri listenizi düzenli olarak yükleyin ve onları reklam setinizden hariç tutun. Bu şekilde, ödeme yapan müşteriler, potansiyel müşterilerle aynı yeniden hedefleme hedef kitlesine takılıp kalmazlar. 

4. Kampanyalarınızı alakalı hale getirin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, kampanyanızı alakalı kılmak için onlar hakkında topladığınız bilgileri kullanın. (Yeniden hedefleme kampanyalarının bu kadar iyi çalışmasının nedeni budur; markanızla yaşadıkları deneyime dayalı olarak kişiselleştirilmiş reklam öğeleri gösteriyorsunuz.) 

Müşteri araştırmasını derinlemesine inceleyin ve şunları öğrenin:

 • ilgi alanları
 • Ses tonu
 • Acı noktaları
 • Hedefler ve özlemler
 • Favori etkileyiciler 

Reklamınızı oluşturmak için bu verileri kullanın; reklam öğesinden mesajınıza kadar her şey müşteri verileriniz tarafından belirlenir.

5. Reklam sıklığı puanını azaltın

Facebook reklam hedef kitlenizi küçültmenin bir dezavantajı, kampanyaların hızla tekrarlayıcı hale gelmesidir. 

Reklamınızı haber akışında birkaç kez gören potansiyel bir müşteri, bu tekrarlardan büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacaktır. (Ve kabul edelim: reklamınız ilk göründüğünde etkileşime girmezlerse, 11’inde de olmayacaklar.)

Facebook’un reklam algoritması, bu nedenle reklam sıklığı puanlarını dikkate alır. Hedef kitleye ayrıntılı olarak gösterilmemiş daha yeni, daha taze reklamları tercih eder. 

Raporlama panonuzdaki sıklık puanlarına dikkat edin. İki veya üçün ötesine geçtiğinde, kampanyayı yeni reklam metni , resimler veya videolar ile yenileyin. Amaç, işleri ilginç tutmaktır. 

6. A/B testi reklam öğeleri ve yerleşimler

Facebook reklamcılığı, bilim ve sanatın bir karışımıdır. Bu kadar çok değişken söz konusu olduğunda, çevrimiçi mağazanız için bir servete mal olmadan sonuç sağlayan “mükemmel” reklamın ne olduğunu bilmek imkansızdır. Ancak A/B testi ile onu oluşturmaya daha da yaklaşabilirsiniz. 

Facebook’un yerleşik A/B testi özelliği, reklamverenlerin kazanan kombinasyonları bulmasına yardımcı olur. Bu nedenle, her kampanya için aşağıdaki öğeleri deneyin ve reklam maliyetleriniz üzerindeki etkisini izleyin:

 • Reklam öğeleri. Görüntüler, videolar veya atlıkarıncalar, kitlenizin ilgisini çekme konusunda daha iyi bir iş çıkarıyor mu? Uzun biçimli içeriğe karşı kısa biçimli içeriğe ne dersiniz? Etkileyiciler tarafından oluşturulan içerik mi yoksa kullanıcı tarafından oluşturulan görseller mi?
 • Yerleşimler. Haber akışı, reklamverenler için ilk bağlantı noktasıdır, ancak reklamlarınızın izleyici ağı gibi başka yerlerde daha fazla dikkat çekip çekmediğini test edin. Veriler , erişime göre faturalandırılmanız durumunda yayın içi videoların daha ucuz olduğunu gösteriyor. Instagram Hikayeleri, önceliğinizin en düşük maliyetle tıklama olup olmadığını da keşfetmeye değer. 

7. Tıklama sonrası deneyimlere odaklanın

Facebook reklamları üzerinden trafik çekmek savaşın sadece yarısıdır. Potansiyel müşterilere yavaş yüklenen veya genel olarak kötü bir kullanıcı deneyimine sahip bir web sitesi sunmak, kampanyanız ne kadar dikkat çekici olursa olsun gelir sağlamayacaktır. 

Bir Facebook reklamı aracılığıyla sitenizi ziyaret eden kişilerin dönüşüm sağlaması için tıklama sonrası deneyimi iyileştirmenin bazı basit yolları şunlardır:

 • Alışveriş yapanları kişiselleştirilmiş açılış sayfalarına yönlendirin. Hepimiz oradaydık: Bir Facebook reklamında vurgulanan bir ürüne tıklamak, yalnızca markanın ana sayfasına yönlendirilmek ve onu kendiniz bulmak için bir arama çubuğuna yönlendirilmek. Her zaman ürün sayfasını işaret ederek ürün keşfini kolayca erişilebilir hale getirin.
  • Hızlı yükleme sürelerine sahip olun. Site hızında yalnızca bir saniyelik bir iyileştirme,dönüşümleri %27 oranında artırabilir. İşleri hızlandırmak için görüntüleri sıkıştırın, Javascript’i kaldırın ve üçüncü taraf uygulamalarını simge durumuna küçültün.
  • Mobil uyumlu hale getirin. Facebook kullanıcılarının büyük çoğunluğu ( %98,5 ) uygulamaya bir mobil cihaz üzerinden başvuruyor. Çevrimiçi mağazanızın duyarlı olduğundan ve daha küçük bir ekran boyutuna ayarlandığından emin olun.
  • Tek tıklamayla ödeme sunun. Kasada daha az sürtünme, insanların bırakma şansının daha az olması anlamına gelir. Shop Pay kullanan e-ticaret mağazaları , normal ödeme yapanlara göre 1,91 kat daha yüksek mobil ödeme-sipariş oranlarına sahiptir.

  Eğitim Serilerimiz İçin: https://okyanusiuniversity.com/

  Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w?app=desktop&sub_confirmation=1

  İnstagram Sayfalarımız:

  https://www.instagram.com/digitalmarketmentoring/

  https://www.instagram.com/okyanusiakinyilmaz/

  BU VİDEOLARA GÖZ ATIN:

  LONDRADA TÜRK MİLYONERİN BİR GÜNÜ NASIL GEÇİYOR? | İZLE VE ZENGİN OL! ( ZENGİNLİK BİLİNCİ )

  Bir yanıt yazın