SEO’ya Yatırım Yapmak E-Ticaret Sitenizin Trafiğini Nasıl Artırabilir?

SEO’ya yatırım yapmanın faydaları

Özellikle küçük işletmeler için pazarlama ortamı, ücretli reklamların artan maliyeti ve azalan etkinliği nedeniyle hızla değişmektedir.

Öte yandan SEO, genellikle daha kararlıdır. SEO’ya zaman ve kaynak yatırdığınızda veya size yardımcı olması için bir ajans kiralamayı seçtiğinizde, “oynamak için para ödemeye” devam etmeniz gerekmez. Web sitesi sayfalarınız arama sonuçlarının en üstünde görünmeye başladığında, bu sayfalara aldığınız trafik zamanla artar. Üst sıralarda yer almak markanıza daha fazla itibar kazandırır, en fazla dikkati çekmenizi sağlar ve daha fazla satış yapacağınız anlamına gelir. 

Ücretli bir reklamın oluşturduğu trafik hacmine bile ihtiyacınız yok. SEO ile, “sadece birkaç yüz ziyaretçi çekebilirsiniz.

SEO’yu ele almak için uzmanları işe almanın zaman taahhüdü veya maliyeti, ücretli reklamlardan daha az hızlı sonuçlarla önceden yüksek gibi görünse de, istikrarlı, sürekli bir gelir kaynağı yaratırken, ücretli reklamlarla sürekli olarak para yatırmanız gerekir.

Örneğin, markanız nadir bulunan sukulentler için yapılan bir aramada Google’da bir numarada çıkarsa, insanlar rakiplerinizin aksine sizden bitki satın alacaklardır. Bu sukulenti arayan kişi, başka bir yerde internette gezinirken ücretli bir reklam açılırken gören birinden daha fazla satın alma niyetine sahiptir. 

1. E-ticaret mağazanız için en iyi anahtar kelimeleri bulun

Anahtar kelime araştırması, tıpkı sizinki gibi bir ürün ararken insanların Google’a girdiği kelimeleri ortaya çıkaracaktır. Bu kelimeleri ortaya çıkardıktan sonra, farklı sayfaların Google’daki arama sonuçlarının ilk sayfasında görünmesine yardımcı olmak için bunları web sitenizdeki önemli yerlere yerleştireceksiniz. Bir sayfa Google’da “sıralandığında”, bu, arama terimi olarak da adlandırılan belirli bir anahtar kelime için arama sonuçlarında ilk sayfada göründüğü anlamına gelir. 

Hedeflenecek en iyi anahtar kelimeleri araştırın

Bir anahtar kelime araştırma aracı, işletmenizin hedefleyebileceği en iyi anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. Keywords Tool, Google Search Console gibi yükseltme seçeneklerine sahip ücretsiz bir araçlardır.

Bir araç seçtikten sonra, insanların sattığınız bir ürünü satın almak istediklerinde en sık aradıkları kelimeleri belirleyeceksiniz. 

“Bunu yapmanın en kolay yolu ürününüzü Google’da aramak. İlk sayfada işletme sıralamasını bulun ve ardından bunları bir araca takın, hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını görün ve bunları kopyalayın.” Örneğin, “satılık rozet şekilli sulu meyveler” araması, Succulents Box markasının ilk sırada yer aldığı arama sonuçları üretir.  

Bulduğunuz anahtar kelimelerin satın alma amacına sahip olduğundan emin olun

Birinin çevrimiçi bir şey aramasının birçok nedeni vardır. Aradığınız şey, satın alma niyetiyle arama yapan insanlardır. Örneğin, birisi bir tanesinin fotoğrafını aradığı için Google’da “dikenli armut kaktüsü” yapabilir veya bunu, bahçesi için bir tane satın almak istediği için yapabilir. 

Arkalarında gerçekten satın alma amacı olan anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için, Google’ın ürün ve koleksiyon web sitesi sayfalarını hangi anahtar kelimeler için sıraladığına bakmanız gerekir. Keval, “Google, bu anahtar kelime için ürün ve koleksiyon sayfalarını sıralıyorsa, satın alma amacı olduğunu bilirsiniz” diyor. Örneğin, “dikenli armut kaktüsü” anahtar kelimesi, görüntüler, ne olduklarını açıklayan bir tanım ve bakım talimatları oluşturur. Öte yandan, “satılık dikenli armut kaktüsü” anahtar kelimesi için yapılan bir arama, toplama sayfalarını verir. Yani, arkasında satın alma amacı olan anahtar kelime ve hedeflemeniz gereken anahtar kelime budur.

Bunları stratejik olarak web sitenize yerleştirin

Sattığınız farklı ürünlerle uyumlu bir dizi anahtar kelime keşfettiğinize göre, bunları stratejik olarak web sitenizdeki farklı sayfalara yerleştirmeniz ve bunların etrafında içerik oluşturmanız gerekir. Bu, anahtar kelimeleri aşağıdakilere yerleştirmek anlamına gelir: 

  • Meta başlık: Google gibi arama motorlarında sonuçlarda görünen sayfa başlığı
  • Bir sayfanın H1 başlığı: Okuyucuların bir blog yazısı gibi bir sayfanın üstünde gördüğü başlık
  • Bir sayfanın meta açıklaması: Arama motoru sonuçlarında bir meta başlığın altında görünen açıklama
  • Konuyla ilgili bir blog gönderisi: Bu, bir konuyu tanımlayan, nasıl yapılacağını açıklayan bir gönderi olabilir.
  • Bir koleksiyon veya ürün sayfasındaki açıklama kutusu: Tekil bir ürün veya ürün koleksiyonu hakkında daha fazla bilgi sağlayan bir kutu
  • Sayfanın URL’si: Anahtar kelime sonuna şöyle gelir: https://www.yourshop.com/the-keyword-only

2. Farklı içerik türlerine geri bağlantılar ve dahili bağlantılar oluşturun

Bağlantı kurma, farklı markalara ve yayınlara çevrimiçi olarak ulaşmayı ve web sitelerinden web sitenizdeki bir sayfaya bağlantı verip vermeyeceklerini görmeyi içerir. Ne kadar çok bağlantınız olursa, Google için o kadar güvenilir olursunuz. Google, bu güvenilirliği arama sonuçlarında daha yüksek bir konumla ödüllendirir. Kısacası: Birçok kişi içeriğinize güveniyorsa ve onu bir bağlantıya layık görüyorsa, Google da güvenecektir. 

Web sitenize geri bağlantılar oluşturmak, mağazanız için başarılı bir SEO stratejisi oluşturmanın en önemli parçalarından biridir ve diğer markalarla ilişkiler kurmak bunu yapmanın en iyi yollarından biridir. 

Bağlantı kurma, sosyal yardım ve ilişki kurmayı gerektirir, ancak dahili bağlantı, sayfalar arasında kendiniz bağlantı oluşturmayı içerir. Bu, farklı bir blog gönderisinden blog gönderilerinizden birine bağlantı vermek veya ilgili bir blog gönderisinden bir koleksiyon sayfasına bağlantı vermek anlamına gelir. Her iki bağlantı türü de sayfaların sıralanmasına yardımcı olmada etkilidir. 

3. Nişinizde size yetki veren bir blog oluşturun 

Bir blog oluşturmak, bir e-ticaret SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır, ancak düşündüğünüz nedenlerden dolayı değil. Keval, blog trafiğini satışları artıran bir şey olarak düşünmek yerine, “bir bloga sahip olmanın gerçek yararı, güncel alaka denen bir şey yaratmasıdır” diyor. 

“Google, kendi alanında yetkili olan siteleri sıralamayı sever. Bu, gerçekten iyi bir bağlantı profiline sahip olmak anlamına gelebilir. Ayrıca, insanların belirli bir ürünle ilgili tüm sorularını yanıtlayan çok kaliteli içeriğe sahip olmak anlamına da gelebilir” diyor. 

Örneğin, bitki dükkanı Succulents Box , sukulent bakımıyla ilgili bilgilendirici anahtar kelimeler etrafında kısa içerik parçaları oluşturur, örneğin: 

  • Sukulentlerimi ne zaman sulamalıyım?
  • Transplant şoku ile nasıl baş edilir?
  • Sukulentler kumda iyi yetişebilir mi?

Bu içerik parçalarını oluşturduktan sonra Keval, her blog gönderisinden ilgili koleksiyona bir dahili bağlantı eklemenizi önerir. Örneğin, kumda yetişen sulu meyvelerle ilgili makaleyi, kumlu toprakta gelişen sulu meyvelerden oluşan bir koleksiyon sayfasına bağlayabilirsiniz. 

Eğitim Serilerimiz İçin: http://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

BU VİDEOLARA GÖZ ATIN:

2022’de İnternetten Para Kazanma: Büyük Gelir Kazanmanız için Yöntem – Ebay Dropshipping 2022

Bir yanıt yazın