10 Adımda Çevrimiçi Mağaza Nasıl Başlatılır (2021)

01. Bir e-ticaret platformu seçin

Web siteniz markanızın yüzü olacaktır. Üzerine kurulu olduğu platform ve sunduğu e-ticaret özellikleri , işinizi ne kadar sorunsuz yürütebileceğinizin büyük bir parçası olacaktır.

Bir e-ticaret platformu seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler şunlardır:

 • Araçlar: Platform, işinizi başarıya dönüştürmek için ihtiyacınız olan her şeyi size sunuyor mu? Pazarlama kampanyaları oluşturmak, envanteri yönetmek, birden fazla kanalda satış yapmak ve ödeme almak için kullanabilir misiniz? Eğer Can satış vergisi otomatik , sizin ödeme deneyimini özelleştirmek veya eklenti çevrimiçi sohbet ? Temel olarak, platform işinizle birlikte büyüyebilir mi?
 • Özel işletmeler: Bir abonelik kutusu işi mi yaratmak istiyorsunuz yoksa farklı bir özel niş iş fikriniz mi var? Platform size ideal mağazanızı oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız yetenekleri sunuyor mu?
 • Fiyatlandırma: Platformun e-Ticaret ihtiyaçlarınızı karşılayan ve finansal açıdan mantıklı bir fiyatlandırma paketi var mı? İşletmeniz büyüdükçe daha profesyonel araçlardan yararlanmak için planınızı yükseltebilecek misiniz? Plana gerekli pazarlama yetenekleri ve iş yönetimi kaynakları dahil mi?
 • Tasarım yetenekleri: Platform, güzel görünen ama aynı zamanda yüksek düzeyde işlev gören bir mağaza oluşturmanıza izin veriyor mu? Başlangıç noktası olarak kullanmak için çok çeşitli sezgisel e-Ticaret web sitesi şablonları sunuyor mu? Vitrininizin tasarımını özelleştirmek ne kadar kolay?
 • Mobil görünüm: Web sitesi oluşturucunuz mobil için optimize ediyor mu? Alışveriş yapanlar, mağazanıza telefonlarından rahatça göz atabilecekler mi?

02. Hedef kitlenizi belirleyin

bir çevrimiçi mağaza hedef kitlesi nasıl başlatılır
how to start an online store target audience

Bir çevrimiçi mağaza açarken göz önünde bulundurulması gereken ilk şeylerden biri, kime satış yapacağınızdır. Bu, satılacak ürünler, web sitesi tasarımı, pazarlama teknikleri ve nakliye ihtiyaçlarının belirlenmesi için önemlidir.

Halihazırda bir ürün fikriniz varsa, ürünün ideal müşterisinin kim olacağını belirlemek için bunu kullanın. Yine de sıfırdan bir çevrimiçi mağaza kuruyorsanız, hedeflemek istediğiniz kitleyi düşünün. Kendinize sorun: Kaç yaşındalar? Onlar nerede yaşıyor? Ne çıkarları var?

Şimdi , mağazanızla tam olarak kimi hedeflemeyi hedeflediğinizi belirlemek için alıcı kişilikleri oluşturmanın tam zamanı .

Bir hedef kitle seçerken, aşina olduğunuz birini seçmek iyi bir fikirdir. Ürünleri başarılı bir şekilde yaratmak, satmak ve pazarlamak için müşteri tabanınızı gerçekten tanımanız ve anlamanız gerekir. Dolayısıyla, halihazırda parçası olduğunuz belirli bir topluluğu hedeflemeye başlarsanız, bu süreç daha kolay olacaktır.

Örneğin, Konya’nın kırsalında yaşayan orta yaşlı bir anneyseniz, demografinizi hedefleyen çevrimiçi bir işletme oluşturun. Bu şekilde, müşterilerinizin hangi ürünlere ihtiyaç duyduğu, onlarla bağlantı kuracakları bir dilde nasıl konuşacağınız ve onları satın almaya neyin yönlendireceği konusunda iyi bir fikre sahip olacaksınız.

03. Çevrimiçi olarak ne satacağınızı seçin

bir çevrimiçi mağaza ürün galerisi nasıl başlatılır
how to start an online store product gallery

Bir çevrimiçi mağaza açmanın çok önemli bir unsuru, neyin satılacağını seçmektir. Bunu yapmanın bir yolu, hedef kitlenize dayanmaktadır.

Henüz piyasada olmayan bu kitleye hangi ürünü veya hizmeti sunabilirsiniz? Hangi ağrı noktalarını çözebilirsin? Hangi hizmet zaten var ama daha iyi sunulabilir? Müşterilerinize yardımcı olabilecek veya onları heyecanlandırabilecek ne satabilirsiniz?

Satacağınız ürünü nasıl seçerseniz seçin ve ürün ne olursa olsun bir ihtiyacı karşılayıp karşılamadığını kontrol edin.

Çevrimiçi satılacak ürünleri seçerken bazı diğer ipuçları:

Kullanılmamış bir pazara dikkat edin.

Henüz piyasada olmayan bir hizmet veya ürün fikriniz mi var? Belirli bir hedef kitle arasında bir acı noktasını çözecek bir öğe tasarladınız mı? Bu başarı için büyük bir fırsat olabilir.

2015 yılında Crystal Etienne, kadın hijyen ürünleri pazarında bir boşluk olduğunu fark etti. O zamandan beri, Ruby Love’ı 22 milyon dolarlık bir işletmeye dönüştürdü .

Popüler bir ürünü optimize edin.

İşe yaradığını bildiğiniz şeyi alın ve daha iyi hale getirin. Müşterilerin neyi sevdiğini ve neyi kaçırdığını görmek için önde gelen markaların incelemelerine bakın. Örneğin, sırt çantası satmak istiyorsanız, North Face, Herschel ve Fjallraven çanta incelemelerini okuyun.

Trendleri takip edin.

2020’de yüz maskelerine ve evden çalışma araçlarına büyük bir ihtiyaç olduğu bir sır değildi. Ancak hangi yeni trendler büyüyor? Piyasada yaklaşan talepleri denemenin ve belirlemenin bazı yolları şunlardır:

Bir ürün fikrini daraltmaya başladığınızda, ürününüzün işletmenizin başarılı olmasına izin vereceğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Yeni bir ürün piyasaya sürerken dikkate alınması gereken bazı ipuçları:

Gönderilmesi kolay ürünler satın. E-Ticaret ile kırılgan olmayan, hafif ve az sayıda hareketli parça içeren ürünlere bağlı kalmak en iyisidir. Piller veya mıknatıslar söz konusu olduğunda nakliye karmaşıklaşır, bu nedenle bunlardan da kaçınmaya çalışın.

Bir kar elde edeceğinizi kontrol edin. YG’nizi tahmin edin (yatırım getirisi). İlk olarak, yaklaşık fiyatlandırmanızı belirlemek için rakiplerinize bakın. Ardından, işletme maliyetlerinizi karşılamak için ne kadar satmanız gerektiğini hesaplayın.

Üretim sürecini düşünün. Yeni bir ürün oluşturuyorsanız, envanterinizi oluşturmak için bir üretici bulmanız gerekir. Üreticinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus vardır, ancak bilmeniz gereken her şeyi üretici bulma kılavuzumuzda bulacaksınız .

04. Dropshipper ile ortak olun

bir çevrimiçi mağaza dropshipping'e nasıl başlanır
how to start an online store dropshipping

Bir çevrimiçi mağaza açmak ve hızlı bir şekilde satış yapmaya başlamak istiyorsanız, bir stoksuz satış işi oluşturmayı düşünün. Bir stoksuz satış işletmesi, kurulumu hızlı olmanın yanı sıra, peşin maliyetleri, envanter yönetimini ve sipariş karşılamayı en aza indirmenize izin vermek gibi bazı başka önemli avantajlar da içerir.

Dropshipping nedir ve nasıl çalışır?

Dropshipping , herhangi bir envanteri stoklamak, yönetmek veya sevk etmek zorunda kalmadan ürünleri satmanıza olanak tanıyan, başlatması ve çalıştırması kolay bir perakende iş seçeneğidir.

Çevrimiçi mağazanızı bir stoksuz satış tedarikçisiyle entegre ederek ve müşterilerinize satmak istediğiniz ürünleri kataloglarından seçerek çalışır. Bu ürünleri nasıl fiyatlandıracağınızı, pazarlayacağınızı ve sunacağınızı belirleyebilirsiniz. Ardından, stoksuz satış yapmaya başladığınızda , müşteriler ürünü sitenizden satın alır ve sipariş bilgilerini siparişi gönderen ve gönderen stoksuz satış tedarikçisine iletirsiniz .

İşte nasıl çalıştığına dair:

 1. Dropship yapmak istediğiniz ürünleri seçiyor ve kendi fiyatlarınızı belirliyorsunuz.
 2. Bir müşteri, sitenizde ödeme yaparak ürünlerden birini satın alır
 3. Müşterinin siparişini iletir ve tedarikçiye ödeme yaparsınız
 4. Tedarikçi ürünü doğrudan müşterinizin adresine gönderir
çevrimiçi bir stoksuz satış mağazası nasıl başlatılır
how to start an online dropshipping store

05. Bir ödeme sağlayıcı bağlayın

çevrimiçi mağaza bağlantı ödemeleri nasıl başlatılır
how to start an online store connect payments

Bir çevrimiçi mağaza açmak söz konusu olduğunda, en önemli şey nasıl ödeme alacağınızdır. Bu, işletmenizin çevrimiçi ödemeleri sorunsuz ve güvenli bir şekilde kabul etmesini sağlamak için önemli bir adımdır .

İlk olarak, hangi ödeme yöntemlerini kabul etmek istediğinize karar verin. Müşterilerinize, en çok sevdikleri ve en çok kullandıkları ödeme seçeneğine sahip olmaları için birden fazla ödeme yöntemi sunmak iyi bir fikirdir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, genellikle aşağıdakiler gibi bir veya daha fazla ödeme yöntemi seçebilirsiniz:

 • Kredi/banka kartları
 • Dijital cüzdanlar ( PayPal gibi )
 • Banka transferi
 • Yüz yüze ödeme
 • Şimdi al, sonra öde çözümleri

Ardından, ödeme sağlayıcınızı seçin. Bir sağlayıcı, müşterilerden aldığınız ödemeler gibi işletmeniz için her işlemi işler. Hangisini seçerseniz seçin, tüm kredi kartı ödemelerini işlemek için kullanacağınız sağlayıcı olacağını unutmayın. E-Ticaret web siteniz üzerinden para kabul etmeye başlamak için sağlayıcınız tarafından doğrulanmanız gerekir.

06. Mağazanıza bir ad verin ve bir alan adı alın

çevrimiçi mağaza alan adı nasıl başlatılır
how to start an online store domain name

Ne sattığınızı, kime sattığınızı ve nasıl sattığınızı öğrendikten sonra, işletmeniz için akılda kalıcı bir isim yaratmanın zamanı geldi.

Ürününüz, sektörünüz, değerleriniz veya markanızı benzersiz kılan şeylerle ilgili beyin fırtınası yapın. Marka adınızı bir araya getirmek için bu kelime bankasını kullanın. Daha fazla fikir edinmek için bir işletme adı oluşturucu da kullanabilirsiniz .

İşletme adı seçiminizi yönlendirmek için SEO’yu düşünün. İlgili çevrimiçi aramaları ve Google Trendleri kontrol ederek alışveriş yapanların kullandığı terimleri bulun. Anahtar kelime araştırması hakkında daha fazla ipucu için SEO hakkında bilgi edinin .

Ürün kategorinizi veya belirli bir ürünü adınıza ekleyin, böylece alışveriş yapanlar ne sunduğunuzu hemen anlar. Örneğin, şapka satıyorsanız, “aksesuarlar”, “fötr şapkalar” veya “şapkalar” kelimelerini ekleyebilirsiniz.

Her şeyden önce, işletme adınızın öne çıktığından ve henüz kullanılmadığından emin olun.

Benzersiz bir marka adı seçmenin bazı yolları şunlardır:

 • Doğrudan rakiplerinizi araştırın
 • Google ve sosyal medyada isim fikirlerinizi arayın
 • Yerel işletme kayıt hizmetinizi kontrol edin

Bir işletme adına karar verdikten sonra siteniz için profesyonel bir alan adı edinin. İçin en iyi alan adı seçmeniz , tam olarak mağaza adıyla eşleşen. Bu, müşterilerinizin sizi çevrimiçi bulmasına yardımcı olacaktır. Bir alan adının maliyetine dikkat edin: Çoğu durumda, yılda yaklaşık 10-15 ABD Doları ödersiniz.

07. Sitenizi satış için tasarlayın

çevrimiçi mağaza dönüşüm oranı nasıl başlatılır
how to start an online store conversion rate

Şimdi, gerçekten online vitrininizi tasarlamaya başlamanın ve tasarımın dönüşümler için optimize edildiğinden emin olmanın tam zamanı . E-Ticaret web sitenizin iyi görünmesi önemli olsa da, satın alma ve ödeme sürecinde müşterilere sorunsuz bir şekilde rehberlik etmesini de istersiniz.

Sitenizi tasarlarken dikkate almanız gereken bazı noktalar şunlardır:

Bir e-ticaret şablonu kullanın. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Wix, mağazanızın tamamen benzersiz görünmesini sağlamak için ayarlanabilen ve özelleştirilebilen çok sayıda çevrimiçi mağaza şablonu sunar. Ancak aynı zamanda, bu şablonlar mağazanızın ihtiyaç duyacağı tüm temel özellikleri içerecek, böylece hepsini sıfırdan oluşturmak zorunda kalmayacaksınız.

Ne sattığınızı netleştirin. Açıklamaya ihtiyaç duymayan bir marka değilseniz, site ziyaretçileriniz vardıklarında ne sunduğunuzu hemen bilmek isteyeceklerdir. Müşterilerinizi tahminde tutmayın; mağazanızı ziyaret eden herkese tam olarak ne sattığınızı netleştirin. Profesyonel ipucu: Sitenizin meta verilerini, bulunduğunuz mağaza türünü içerecek şekilde güncelleyin. Örneğin, PlopTee adında bir tişört işletmesiyseniz, sitenizin meta başlığında “PlopTee | Tişört Mağazası”.

Net CTA’lar yazın. Satın alma sürecinin her aşamasında müşterileriniz bir sonraki adımda ne yapmaları gerektiğini bilmelidir. CTA’ların metninin sezgisel olduğundan ve müşterinin tıkladığında nereye yönlendirileceğini açıkça belirttiğinden emin olun. En baştan başlayın. Sitenizin ana sayfasına kataloğa yönlendiren büyük ve göze çarpan bir Şimdi Alışveriş Yap düğmesi ekleyin. Her ürün sayfasında göze çarpan bir Şimdi Satın Al ve/veya Sepete Ekle seçeneği bulunur.

Mağazanızın yapısını düzenleyin. Sitenizin üst kısmında, müşterileri gitmeleri gereken yere yönlendiren bir gezinme çubuğu oluşturun. Kıyafet satıyorsanız, erkek veya kadın kıyafetleri ve ayrıca satılık ürünler için sekmeler oluşturun.

Sitenizin sağ üst köşesine bir alışveriş sepeti bağlantısı ekleyerek müşterilerin sepetlerinde ne olduğunu kolayca takip etmelerini sağlayın. E-Ticaret gönderim ve iade politikanız , sosyal medya sayfalarınıza bağlantılar ve iletişim bilgileriniz dahil olmak üzere sitenizin altbilgisine önemli bağlantılar ekleyin .

Üst düzey görseller kullanın. Ürün fotoğrafçılığı , çevrimiçi satış için son derece önemli bir husustur. Müşteriler, ürününüzün nasıl göründüğünü yakından görmek isterler ve satın almadan önce ürünün nasıl görüneceğini bildiklerinden emin olmaları gerekir. Ürünün görünüşünü, hissini, boyutunu, boyutlarını, ağırlığını vb. sergilemek için profesyonel fotoğraflar ve videolar kullanın.

08. Güçlü bir marka stratejisi oluşturun

bir çevrimiçi mağaza marka renkleri nasıl başlatılır
how to start an online store branding colors

Güçlü e-ticaret markası ile e-ticaret mağazanızı unutulmaz kılın . Marka bilinci oluşturma, işletmenizin adı, logosu, renk paleti ve ses tonu gibi her şeyi içerir. İşletmenizin markası, bulunduğunuz şirket türü ve hedef kitlenizin kim olduğu ile güçlü bir şekilde ilişkili olmalıdır.

Marka paletinizi oluşturmak için renklerle oynayarak başlayın. Çevre dostu su şişeleri için maviler ve yeşiller gibi renklerin ürünlerinizle alakalı olduğundan emin olun. Yaklaşık 3-4 renk seçin ve onları kaydedin, böylece ilerledikçe onlara sahip olacaksınız.

Basit şekiller ve açıkça okunabilir kelimelerle işletmeniz için bir logo oluşturun . İster küçük bir sosyal simgede, isterse ambalajınızın bir parçasında olsun, anında tanınabilir bir görüntü oluşturmak isteyeceksiniz. Logonuz bir bakışta işinizi tanımlayacaktır, bu yüzden buna zaman ayırın ve özel bir şey yaratmaya çalışın.

Markanız için bir diğer önemli unsur da içerik oluştururken kullandığınız ses tonudur. Ürün açıklamalarınızı, sosyal medya paylaşımlarınızı ve e-postalarınızı yazarken bu dikkate alınmalıdır.

Kendinize sorun: Müşterilerim kimler ve ne tür bir dil ve mesajlaşma ile ilgili olacaklar? Oynak mı olmalı? Cidden?

Marka paletinize, logonuza ve içerik stilinize karar verdikten sonra, işletmenizin yarattığı her şeyi tasarlarken bunları kullanın:

 • İnternet sitesi
 • E-postalar
 • faturalar
 • Ürün paketleme
 • Nakliye malzemeleri
 • Pazarlama kampanyaları

Etkili bir marka kimliği, başlangıçtan itibaren müşteri sadakatini geliştirmeye yardımcı olabilir. Profesyonel bir web sitesi ve tutarlı bir marka göz önüne alındığında, müşterilerinizin satın alma olasılığı daha yüksektir.

09. İş yapınıza karar verin

İşinizi başlatmanın yasal yönlerinin sizi engellemesine izin vermeyin. İşletmenizi koşer tutmak düşündüğünüzden çok daha kolay.

İşte en yaygın iş yapılarından dördü:

 • Şahıs Şirketi: Bu, sizin ve işletmenizin yasal ve finansal olarak bağlantılı olduğunuz anlamına gelir. Çevrimiçi mağazanızla yeni başlıyorsanız, büyük olasılıkla istediğiniz şey budur. Başlamak için en kolay iş şeklidir ve işinizi kaydetmeyi kolaylaştırır.
 • Sınırlı Sorumluluk Şirketi (LLC): Bu seçenek, kişisel ve ticari varlıklarınızı ayrı tutmanıza izin vererek bir iş kurmayı biraz daha az riskli hale getirir. LLC’ler, çeşitli ticari vergi avantajları kurmak ve sunmak için nispeten hızlıdır.
 • Ortaklık: İşinizi bir ortakla başlatıyorsanız, lansman sırasında bir ortak sözleşmesi imzalamanız gerekir. Bu, her bir ortağın rollerini, sorumluluklarını, yatırımlarını ve haklarını izleyecektir.
 • Şirket: Bir şirket, genellikle hissedarları ve çalışanları içeren yerleşik bir işletmeyi ifade eder. Oluşturabileceğiniz çeşitli şirket türleri vardır.

10. Pazarlama kampanyalarınızı başlatın

çevrimiçi mağaza pazarlama kampanyaları nasıl başlatılır
how to start an online store marketing campaigns

İlk satışınız için hazırsınız. Çatılardan bağırmaya başlamanın zamanı geldi. Bu ücretsiz ve ücretli pazarlama stratejileriyle müşterileri çevrimiçi mağazanıza çekin.

Ücretsiz Pazarlama Kampanyaları

Sosyal medya

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında çevrimiçi mağazanız için bir işletme sayfası oluşturun. Web sitesi bağlantısı, konum ve iletişim bilgileri dahil olmak üzere profil sayfanızdaki işletme bilgilerinizi güncelleyin. Facebook’ta yorum bırakma seçeneğine izin verebilir ve bunu yapan herkese yanıt verdiğinizden emin olabilirsiniz.

Ardından promosyonlar, indirimler ve yeni ürünler hakkında yayın yapın ve mağazanıza bağlantı verin. E-Ticaret web sitenizi Facebook Shop ile entegre ederek veya Instagram gönderilerinizi çevrimiçi mağazanıza bağlayarak müşterilerin doğrudan sosyal medya sayfanızdan alışveriş yapmasına izin verin .

Eposta pazarlama

İlk olarak, bir iş e-posta adresi oluşturun . Ardından, sitenize müşterileri kaydolmaya teşvik eden bir ışık kutusu ekleyerek veya sitenizin alt bilgisine bir kayıt formu ekleyerek bir e-posta listesi geliştirin. Posta listenize katılmaları için ekstra bir itici güç sağlamaya yardımcı olmak için bir sonraki satın alımlarında onlara bir indirim sunabilirsiniz.

Ardından, kısa vadeli tatil promosyonları, iş güncellemeleri ve yılın belirli zamanlarıyla ilgili öne çıkan öğeler hakkında haber bültenleri göndermek için bir e-posta pazarlama aracı kullanın.

SEO

Google’ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için sitenizi optimize edin. Müşterilerin sattığınız ürün türlerini ararken mağazanızı bulmasını kolaylaştırın. Bunu, site sayfalarınızın her biri için optimize edilmiş meta başlıklar ve açıklamalar yazarak yapın. Buna ana sayfanız, ürün katalogları ve her bir ürün sayfası dahildir.

Ücretli Pazarlama Kampanyaları

Facebook ve Instagram Reklamları

Müşterilerinizi gezegendeki en popüler sosyal medya kanalında hedefleyin. İlk olarak, kampanyanın trafik, etkileşim, dönüşüm veya başka bir şey elde etme hedefini belirleyin. Ardından, ne kadar harcamak istediğinizi ve reklamların ne kadar süreyle yayınlanmasını istediğinizi seçin. Konum, ilgi alanları ve demografiye dayalı olarak hedeflenecek bir kitle oluşturmanız gerekir.

Süreci basitleştirmek istiyorsanız, Wix , reklamlarınızı optimize etmek ve ideal hedef kitlenizi hedeflemek için AI kullanan site kontrol panelinizden Facebook ve Instagram Reklamları oluşturmanıza olanak tanır .

Google Reklamları

Google’da belirli yerleri, demografik bilgileri, anahtar kelimeleri ve sorguları hedefleyen tıklama başına ödeme reklamları oluşturun. Bu, sitenizin zaten sizinki gibi bir mağaza arayan müşteriler tarafından görülmesini sağlar.

Eğitim Serilerimiz İçin: http://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

BU VİDEOLARA GÖZ ATIN:

Sıfırdan Dropshipping’e Başlamanın En Kolay Yolu Dropshipping Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir yanıt yazın