2022’de Ebay Dropshipping: Bilmeniz Gereken Her Şey

eBay dropshipping öldü mü? 

Birkaç yıl önce eBay’de dropshipping’in ölmesi hakkında kesinlikle çok fazla konuşma yapıldı. Ancak gerçek biraz daha karmaşıktır. 

eBay’de “Dropshipping” göründüğü gibi değil

2010’ların ortalarında, birçok sözde “dropshipper” oldukça adaletsiz bir şey yapmaya başladı:

  • Amazon ve Walmart gibi perakende sitelerinde ürünler buldular.
  • Bu ürünlerin reklamını eBay mağazalarında daha yüksek bir fiyata yaptılar.
  • Bir müşteri onlardan satın aldığında, ürünün Amazon veya Walmart’tan müşteriye teslim edilmesini emretti ve aradaki fiyat farkını cebe indirdi.

eBay müşterileri, ürünlerini bazen “dropshipper”ın ödediği gerçek tutarı gösteren makbuzlarla birlikte Amazon markalı kutularda alıyorlardı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, müşteriler mutsuzdu. eBay de öyleydi. Markaları zarar görüyordu.

eBay artık yeter diyor

Bu nedenle, birkaç yıl önce, eBay, eBay’deki dropshipper’ların yapmasına izin verilenlere ilişkin kurallarını büyük ölçüde değiştirdi. 

Bu, “eBay’de Dropshipping öldü” diyen birçok makale ve videonun ortaya çıktığı zamandır.

Gerçekte, bu gerçeklerden daha fazla olamazdı.

Bunun nedeni, daha önce olup bitenlerin gerçek stoksuz satış olmamasıydı. Adeta bir aldatmacaydı. 

eBay, gerçek dropshippers için çok canlı

Gerçek dropshippers için eBay hala iyi bir yer. Pazar yerinden büyük miktarda ticaretin geçtiğini görüyor. 2019’un son 3 ayında eBay’de 22 milyar dolar değerinde mal alınıp satıldı.

Bu, kaçırılmayacak kadar büyük bir pazar. Elbette, uzun vadeli büyüme potansiyeli diğer pazarlara göre daha küçüktür. Ancak öte yandan, eBay’e başlamak oldukça basittir ve düşük risklidir. 

Kesinlikle eBay’de iyi bir yaşam dropshipping yapabilirsiniz. eBay’in stoksuz satış politikasından başlayarak anlamanız gereken birkaç şey var.

eBay’de dropship’e ne izin verilir?

Daha önce sözde “dropshippers” tarafından sokulan eBay, oldukça ayrıntılı bazı politikalar uygulamaya koydu. Bu nedenle, eBay’de stoksuz satış yapmayı denemek istiyorsanız, önce bu konuyu anlamanız gerekir.

eBay’in stoksuz satışla ilgili politikalarından 3 önemli noktayı inceleyelim.

1. Dropshippers için eBay politikası: toptancılardan satın alma

İlk önemli nokta, yalnızca toptancılardan dropshipping yapabilmenizdir. Bu, eBay’de meydana gelen dolandırıcılıklara yanıt olarak açıkça ortaya konmuştur. 

Dropshipper olarak, ürünlerinizi yalnızca toptancılardan veya tabii ki doğrudan tedarikçilerden satın almanıza izin verilir. Bu nokta, eBay’in stoksuz satış politikasında açıkça vurgulanmaktadır :

“eBay’de bir öğeyi listelemek ve ardından öğeyi doğrudan müşterinize gönderilen başka bir perakendeciden veya pazar yerinden satın almak eBay’de izin verilmez.”

Ancak ürünlerinizi bir toptancı veya tedarikçiden alıyorsanız yine de stoksuz satış yapabilirsiniz. 

Bu nedenle, eBay’de bir stoksuz satış uzmanı olarak başlamayı düşünüyorsanız, ürünleri bir toptancı veya tedarikçiden tedarik etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu konuda yeniyseniz, stoksuz satış yapanlar için 24 harika tedarikçi ve toptancının yer aldığı bu listeye göz atın . Ürünlerinizi bunlardan herhangi birinden tedarik etmek eBay’in politikasına uygun olacaktır.

fabrika işçileri

2. Dropshippers için eBay politikası: teslimat süresinin garanti edilmesi

İkinci önemli nokta, 30 gün içinde teslimatı garanti edebilmeniz gerektiğidir. Bu sadece stoksuz satış yapanlar için değil tüm satıcılar için geçerlidir.

Bu zaman aralığı oldukça standarttır ve dürüst olmak gerekirse, müşterileriniz de daha hızlı olmasa da bu zaman aralığında teslimat bekleyecektir.

Tedarikçiler ararken bu noktayı aklınızda bulundurun. Bundan açıkça bahsetmeli ve ayrıca incelemeleri okuyarak geçmiş performanslarını kontrol etmelisiniz. Geç teslimat sadece kızgın müşteriler anlamına gelmez, aynı zamanda eBay’den bir para cezası veya En Çok Oylanan satıcı statünüzün kaybı anlamına da gelebilir.

koli ile teslimatçı

3. Dropshippers için eBay politikası: teslimat sorumluluğu

eBay’in politikalarına göre, teslimatta veya üründe işler ters gittiğinde siz sorumlusunuz. Politikanın söylediği:

Drop Shipping kullanırsanız, alıcının satın alma işlemiyle ilgili genel memnuniyeti için listelemenizde belirtilen süre içinde öğenin güvenli bir şekilde teslim edilmesinden yine de siz sorumlusunuz.

Burada anlaşılması gereken 2 anahtar terim vardır:

1. “Ürünün belirtilen süre içinde güvenli teslimatı.” Bu, sizin işinizin ürünün (hepsi tek parça) müşteriye söz verdiğiniz tarihe kadar teslim edilmesini sağlamak olduğu anlamına gelir. Bu, bir dropshipper olarak zor olabilir çünkü teslimatı yapan aslında siz değilsiniz. Bu nedenle, tedarikçinizin siparişleri ne kadar hızlı işleyebileceğini ve hangi teslimat sağlayıcısını kullandıklarını öğrendiğinizden emin olun. 

2. “Alıcının satın alma işleminden genel memnuniyeti.” Bu temelde şu anlama gelir, müşteri aldıkları üründen memnun mu? eBay’de sağladığınız açıklama ve resimlerle eşleşiyor mu? Ve kalite beklentileriyle eşleşiyor mu? 

Burada biraz sorumluluğunuz var. Ürün listelemenizdeki açıklamaların ve resimlerin doğru olduğundan emin olun. Bunu yapmanın en iyi yolu, tedarikçinizden bir numune sipariş etmek ve ürün açıklamasını ve fotoğraflarını kendiniz yapmaktır. Sonra ayıplı mal sorunu var. Bir değiştirme veya geri ödeme yapabilmeniz gerekecek, bu nedenle tedarikçinizle bu konuyu görüştüğünüzden emin olun. 

Genel olarak, bu noktaların her ikisi de güvenilir bir tedarikçi bulmanın önemini vurgulamaktadır. Kalite ve güvenilirliğe göre maliyete öncelik vermek, sizi çok fazla sıcak suya sokabilir. 

4. Dropshippers için eBay politikası: sonuçları

eBay’de stoksuz satış için bu gereksinimleri karşılamıyorsanız, aşağıdaki cezalardan biriyle karşılaşabilirsiniz:

  • Daha düşük bir satıcı puanı. Bu, yeni müşteriler çekmeyi zorlaştıracaktır.
  • Satın alma kısıtlamaları. Bazı ürünleri satmanız yasaklanabilir.
  • Alıcı korumalarının kaybı. Bu, bir müşteriyle bir anlaşmazlığa girerseniz eBay’in artık sizi desteklemeyeceği anlamına gelir.
  • Hesabın askıya alınması. Bu durumda, hesabınız askıya alındığında eBay’de satış yapamazsınız.

Bu nedenle, başlamadan önce eBay’in stoksuz satış politikasını tam olarak anladığınızdan emin olun. Ve daha da önemlisi, tüm bu gereksinimleri karşılamanızı sağlayacak iyi bir tedarikçi bulmak için zaman ayırın.

Eğitim Serilerimiz İçin: https://okyanusiuniversity.com/

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w?app=desktop&sub_confirmation=1

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/digitalmarketmentoring/

https://www.instagram.com/okyanusiakinyilmaz/

BU VİDEOLARA GÖZ ATIN:

It’s Free. Really – You need no money to start Drop shipping – eBay

Bir yanıt yazın