Amazon ve eBay’de Dropshipping: Satış Kanallarını Değerlendirme | Amazon vs Ebay

Amazon’da Dropshipping

Amazon bir dizi ürünü stoklayıp satsa da, listelenen ürünlerin çoğu aslında Amazon’un web sitesi aracılığıyla üçüncü taraf tüccarlar tarafından satılmaktadır. EBay gibi, Amazon da satışı kolaylaştırmaya ve ortaya çıkan sorunları çözmeye yardımcı olur.

Amazon’da stoksuz satışın artıları

Amazonda büyük bir kitleye anında erişim var ve pazarlama veya SEO hakkında endişelenmek gerekmez.

Amazon aynı zamanda Amazon Fulfillment olarak bilinen kendi sipariş karşılama ambarlarını da sunar; bu, damla sevk edilen ürünlerinizi paketleme, nakliye veya depolama ile uğraşmak zorunda kalmadan kendi ürünlerinizle tamamlamanıza olanak tanır.

Amazon’da stoksuz satışın eksileri

Listeleme ücretleri. EBay’de olduğu gibi, bu büyük alıcı ağına erişim için oldukça önemli komisyon ücretleri ile ödeme yaparsınız. Amazon’un komisyon ücretleri ürün türüne göre değişir, ancak genellikle% 10 ila% 15 aralığındadır. Nispeten küçük stoksuz satış marjları ile çalışıyorsanız, bu, kârınızın büyük bir kısmını alacaktır.

Satış verilerinin ifşası. Amazon platformunu kullanırken aldığınız risklerden biri, Amazon’un en çok satan ürünlerden genel olarak ne kadar sattığınıza kadar tüm satış verilerinizi görebilmesidir.  Bu da satıcının kendini geliştirmesini engellemektedir.

Müşterilerle uzun vadeli bağlantı yok. Müşterilerinizle uzun vadeli bir ilişki kurmanız pek olası değildir. Amazon kendilerine yardım etmek için var, bu yüzden satıcılara değil ürünlere odaklanmak onların çıkarına. 

Özelleştirme yok. Özelleştirme açısından gerçekten sınırlı olacaksınız. Markalaşma, kullanıcı arayüzü, pazarlama ve diğer her şey açısından yaptığınız her şey Amazon’un kontrolü altında.

EBay’de stoksuz satış

Çevrimiçi fiziksel ürünler için dünyanın en büyük açık artırma sitesi olan eBay, çoğu insanın iyi bildiği bir sitedir. 

EBay’de stoksuz satışın artıları

Başlaması kolay. EBay ile hemen dalabilir ve toptan ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz. Bir hesap oluşturun, bir giriş ekleyin ve iş başındasınız.

Geniş bir kitleye erişim. EBay’de listelediğinizde, açık artırma devine sık sık gelen birçok çevrimiçi alıcıya erişiminiz olur. Milyonlarca kişi listelerinizi görecek ve oldukça sağlam ve aktif pazar, ürünleriniz için makul bir fiyat almanıza yardımcı olacaktır.

Daha az pazarlama. EBay’in muazzam platformundan yararlanabildiğiniz için, pazarlama, SEO veya trafik için ödeme yapma konusunda endişelenmenize gerek yok. Pazarlama, stoksuz satış işi başlatmanın en büyük zorluklarından biri olduğundan, bu size zaman kazandırır.

EBay’de stoksuz satışın eksileri

Listeleme ücretleri. EBay’in en büyük dezavantajı , ödemeniz gereken ücretlerdir . En dikkat çekici olanı, ürünlerinizin satış fiyatlarının% 10’una kadar veya daha yüksek olabilen başarı ücretidir. Marjların zaten oldukça zayıf olduğu dropshipping pazarında, bu, kârınızın büyük bir bölümünü azaltacaktır.

Sürekli izleme ve yeniden listeleme. eBay, açık artırma tarzı bir pazardır, bu nedenle satmak istediğiniz ürünleri sürekli izlemeniz ve yeniden listelemeniz gerekir.

Satış platformunuzu özelleştiremezsiniz. Ürün listelerinizin eBay şablonlarını takip etmesi gerekir, bu da öğeleriniz için profesyonel, katma değerli bir sayfa oluşturmayı zorlaştırır.

Müşterilerle uzun vadeli bağlantı yok. Birkaç eBay müşteriniz olabilir, ancak çoğu muhtemelen sizden bir daha asla satın almayacaktır. Kusursuz bir hizmet yoluyla biriktirdiğiniz herhangi bir iyi niyet muhtemelen kaybolacaktır.

Kendi çevrimiçi mağazanızla stoksuz satış

Daha fazla kontrol. Kendi çevrimiçi mağazanızla, ürünlerinizi satmaya elverişli ve en önemlisi müşterilerinize değer katan bir alışveriş ortamı yaratırsınız. Görünümü ve düzeni özelleştirebilir ve müşterilerinizi ürünler hakkında en iyi şekilde bilgilendirmek için optimize edilmiş özel ürün sayfaları oluşturabilirsiniz.

Kolay tasarım. Kendi e-ticaret mağazanızı oluşturmak, özellikle Shopify gibi platformlarla kolaydır. Yüzlerce seçenek arasından bir mağaza tasarımı seçin, istediğiniz özelleştirmeleri yapın, ürünlerinizi ekleyin, bir ödeme ağ geçidi bağlayın ve çalışmaya başlayın.

Mobil uyumlu. Mobil aracılığıyla eBay ve Amazon’da satış yapmak bir acı olabilir. Çevrimiçi mağazanızı saygın bir barındırılan e-ticaret platformuyla oluşturmayı seçerseniz, siteniz büyük olasılıkla duyarlı olacaktır, bu da bir iPad veya cep telefonunda harika görüneceği anlamına gelir.

Üçüncü taraf ücreti yok. Her satışın% 10 ila% 15’ini eBay veya Amazon’a ödemek zorunda kalmayacaksınız, bu da kâr marjlarınızı önemli ölçüde artıracaktır. 

Gerçek bir iş kurmak. Farklı bir his, bilinen uzmanlık ve sürekli müşterilerle uzun vadeli bir iş kurabilirsiniz. En önemlisi, öz sermaye ile bir iş kuracaksınız.

Bir yanıt yazın