Amerikada Eyalete Göre Satış Vergisi: Yeniden Satış Sertifikası Nasıl Alınır

Peki yeniden satış sertifikası nedir? Satış vergisi izni ile aynı şey mi? 

Yeniden satış sertifikası ve satış vergisi izni aslında çok farklı iki belgedir – ancak işinizin türüne bağlı olarak her ikisine de ihtiyacınız olabilir. Yeniden satış sertifikası, kayıtlı perakendecilerin, bu ürünler için satış vergisi ödemeden yeniden satış için ürün satın almasına izin veren bir belgedir. Bazı eyaletler, yazdırıp tedarikçilerinize verebileceğiniz, işletmenize özel resmi yeniden satış sertifikaları verir. Diğer eyaletler, yeniden satış sertifika numaranızla doldurmanız için bir şablon sunar. 

Her iki durumda da, bir tedarikçiye satış için satış vergisi ödemeden öğeleri satın almak istiyorsanız, bir tür yeniden satış sertifikası belgesi sunmanız gerekir. Her eyalet farklı olduğundan, her eyalette yeniden satış sertifikasının nasıl alınacağına ilişkin eyalet bazında bir kılavuz hazırladık. 

Birden fazla eyalette yeniden satış sertifikası kullanmayı planlıyorsanız ve tek tek eyalet formlarını doldurmaktan kaçınmak istiyorsanız, bunun yerine bir Basitleştirilmiş Satış Vergisi (SST) Muafiyet Sertifikası veya Çok Eyaletli Satış Vergisi (MTC) Muafiyet Sertifikanızı doldurabilirsiniz. (SST veya MTC’ye kaydolmanın, birden fazla eyalette satış vergisi toplamaktan sorumlu olacağınız anlamına gelebileceğini unutmayın.)

Yeniden satış sertifikaları hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Yeniden Satış Sertifikaları SSS bölümümüzü okuyun .

Alabama

Alabama eyaletinde bir yeniden satış sertifikası almak için Alabama Muafiyet Sertifikası Başvurusunu (Form ST-EX-A1) doldurmanız gerekir .

Alaska

Alaska’nın eyalet satış vergisi yoktur, ancak Alaska’daki bazı yerel alanlar bir satış vergisi alabilir. Alaska bölgeleri, belirli işletmelerin vergiden muaf statüsü için başvurmasına izin verir. Bu yerlerin durumunu buradan kontrol edin . 

Arizona

Arizona’da bir yeniden satış sertifikası almak için, satıcılar şu formlardan birini doldurma seçeneğine sahiptir: Arizona Yeniden Satış Sertifikası (Form 5000A) , Border States Tekdüzen Satış Sertifikası (Form 60-0081 veya Multistate Tax Commission’ın Tekdüzen Satış ve Kullanım Vergisi) Sertifika . 

Arkansas

Arkansas’ta yeniden satış sertifikası almak için, satıcılar Arkansas Muafiyet Sertifikasını (Form ST 391) veya Kolaylaştırılmış Muafiyet Sertifika Formunu doldurabilirler . 

Kaliforniya 

Kaliforniya’da bir yeniden satış sertifikası almak için, California Genel Yeniden Satış Sertifikası’nı (CDTFA-230) tamamlamanız gerekir . 

Colorado

Colorado’da yeniden satış sertifikası almak için Colorado Satış Vergisi Muafiyeti Sertifikası Çoklu Yargı Yetkisi Formunu (DR 0563) doldurmanız gerekir . 

Connecticut 

Connecticut’ta yeniden satış sertifikası almak için şu formu doldurmanız gerekir: Connecticut Satış ve Kullanım Vergisi Yeniden Satış Sertifikası .

Columbia Bölgesi 

District of Columbia’da bir yeniden satış sertifikası almak için , çevrimiçi hesabınızdan Columbia Bölgesi Satış ve Kullanım Vergisi Yeniden Satış Sertifikası’nı (OTR-368) isteyin .

Florida

Florida’da bir sertifika almak için önce eyalete kayıtlı olmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, yeniden satış sertifikanızı yıllık olarak alacaksınız.

Gürcistan 

Gürcistan’da yeniden satış sertifikası almak için Gürcistan Muafiyet Sertifikasını (ST-5) tamamlamanız gerekir . Ancak, Georgia eyaletinde kayıtlı olmanız gerekmiyorsa, bunun yerine Çok Eyaletli Vergi Komisyonunun Tekdüzen Satış ve Kullanım Vergisi Sertifikasını doldurmalısınız . 

Hawaii

Hawaii’de yeniden satış sertifikası almak için Yeniden Satış Sertifika Formunu (G-17, G-18 veya G-19) doldurmanız gerekir . 

Idaho

Idaho’da yeniden satış sertifikası almak için, Idaho Satış Vergisi Yeniden Satış veya Muafiyet Sertifikasını (Form ST-101) doldurmanız gerekir .

Illinois

Illinois’de yeniden satış sertifikası almak için şu formu doldurmanız gerekir: Illinois Yeniden Satış Sertifikası (CRT-61) .

Indiana

Indiana’da yeniden satış sertifikası almak için Indiana Genel Satış Vergisi Muafiyet Sertifikasını (ST-105) tamamlamanız gerekir .

Iowa

Iowa’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Iowa Satış / Kullanım / Tüketim Vergisi Muafiyeti Sertifikası 31-014’ü doldurmanız gerekir .

Kansas

Kansas’ta bir yeniden satış sertifikası almak için aşağıdakilerden birini tamamlamanız gerekir: Kansas Çoklu Yargı Muafiyeti Sertifikası ST-28M , Kansas Yeniden Satış Muafiyeti Sertifikası ST-28A veya Kansas Modern Satış ve Kullanım Vergisi Sözleşmesi PR-78SSTA .

Kentucky

Kentucky’de bir yeniden satış sertifikası almak için, Kentucky Yeniden Satış Sertifikası 51A105’i doldurmanız gerekir .

Louisiana

Louisiana’da yeniden satış sertifikası almak için eyalete kaydolmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, onu eyaletin çevrimiçi portalından indirebilirsiniz .

Maine

Maine’de bir yeniden satış sertifikası almak için, eyalete kayıtlı olmanız ve yılda en az 3.000 ABD doları brüt satış eşiğini karşılamanız gerekir. Eşiği karşılıyorsanız, otomatik olarak bir yeniden satış sertifikası alacaksınız. Eşiği karşılamıyorsanız Tekdüzen Satış ve Kullanım Vergisi Sertifika Formu’nu doldurabilirsiniz .

Maryland

Maryland’de bir yeniden satış sertifikası almak için, Maryland eyaletinde kayıtlı olmanız gerekir. Maryland’in resmi bir yeniden satış sertifikası yoktur, bunun yerine önerilen bu yeniden satış sertifikasını tamamlayabilirsiniz . 

Massachusetts

Massachusetts’te bir yeniden satış sertifikası almak için önce eyalette kayıtlı olmanız gerekir. Daha sonra Massachusetts Satış Vergisi Yeniden Satış Sertifikası ST-4’ü tamamlamanız gerekecektir .

Michigan

Michigan’da yeniden satış sertifikası almak için, Michigan Satış ve Kullanım Vergisi Muafiyet Sertifikasını (Form 3372) doldurmanız gerekir .

Minnesota

Minnesota’da yeniden satış sertifikası almak için Minnesota Muafiyet Sertifikasını (Form ST3) doldurmanız gerekir .

Mississippi

Mississippi’de bir yeniden satış sertifikası almak için önce devlete kayıtlı olmanız gerekir. Yeniden satış sertifikası yerine, satıcıya bir Mississippi işletme izni vermeniz yeterlidir.

Missouri

Missouri’de yeniden satış sertifikası almak için Satış ve Kullanım Vergisi Muafiyeti Sertifikasını (Form 149) doldurmanız gerekir .

Nebraska

Nebraska’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Satış Vergisi Muafiyeti için Nebraska Yeniden Satış veya Muaf Satış Sertifikasını (Form 13) doldurmanız gerekir .

Nevada

Nevada’da yeniden satış sertifikası almak için Nevada Satış Sertifikası’nı tamamlamanız gerekir .

New Jersey

New Jersey’de bir yeniden satış sertifikası almak için, New Jersey Yeniden Satış Sertifikasını (Form ST-3) veya New Jersey Dışı Satıcılar için New Jersey Yeniden Satış Sertifikasını (Form ST-3NR) doldurmanız gerekir .

https://www.youtube.com/watch?v=lxO6-qAwgxw&list=PLsYo2voJeHoLEX-Hbgr3pXz7dFQIPRhDK

Yeni Meksika

New Mexico eyaletinde kayıtlı olmanız gerekmiyorsa, Çok Eyaletli Vergi Komisyonunun Tekdüzen Satış ve Kullanım Vergisi Sertifikasını veya Sınır Ülkeleri Yeniden Satış için Tekdüzen Satış Sertifikasını (Form 60-0081) doldurabilirsiniz . 

New Mexico’da satış vergisi bağınız varsa ve eyalette kayıtlıysanız, vergilendirilemez işlem sertifikası (NTTC) için başvurmanız gerekir .

New York

New York’ta bir yeniden satış sertifikası almak için, New York Yeniden Satış Sertifikasını (Form ST-120) doldurmanız gerekir .

kuzey Carolina

Kuzey Carolina’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Basitleştirilmiş Satış ve Kullanım Vergisi Sözleşmesi Muafiyet Sertifikası Formunu (Form E-595E) doldurmanız gerekir .

Kuzey Dakota

Kuzey Dakota’da yeniden satış sertifikası almak için şu formu doldurmanız gerekir: Kuzey Dakota Yeniden Satış Sertifikası (SFN 21950) .

Ohio

Ohio’da yeniden satış sertifikası almak için Satış ve Kullanım Muafiyeti Sertifikasını (Form STEC B) doldurmanız gerekir .

Oklahoma

Oklahoma’da yeniden satış sertifikası almak için, Basitleştirilmiş Muafiyet Sertifika Formu doldurmanız gerekir .

Pensilvanya

Pennsylvania’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Pennsylvania Muafiyet Sertifikasını (Form REV-1220) doldurmanız gerekir .

Rhode Adası

Rhode Island’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Rhode Island Yeniden Satış Sertifikasını veya Rhode Island için Kolaylaştırılmış Muafiyet Sertifika Formunu doldurmanız gerekir .

Güney Carolina

Güney Carolina’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Güney Carolina Yeniden Satış Sertifikasını (Form ST-8A) doldurmanız gerekir .

Güney Dakota

Güney Dakota’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Güney Dakota Muafiyet Sertifikasını (Form 2040) doldurmanız gerekir .

Tennessee

Tennessee’de bir yeniden satış sertifikası almak için, Tennessee Muafiyet Sertifikasını doldurmanız ve geçerli bir TN vergi kimlik numarası eklemeniz gerekir.

Teksas

Teksas’ta bir yeniden satış sertifikası almak için, Texas Satış ve Kullanım Vergisi Yeniden Satış Sertifikasını (Form 01-339) doldurmanız gerekir .

Utah

Utah’da bir yeniden satış sertifikası almak için aşağıdakilerden birini doldurmanız gerekir: Utah Muafiyet Sertifikası (Form TC-721) , Kolaylaştırılmış Satış Vergisi Anlaşması Muafiyet Sertifikası veya Tekdüzen Satış ve Kullanım Vergisi Sertifikası Formu .

Vermont

Vermont’ta yeniden satış sertifikası almak için, Yeniden Satış Amaçlı ve Muaf Kuruluşlar Tarafından Yapılan Satın Alımlar için Vermont Satış Vergisi Muafiyeti Sertifikasını (Form S-3) doldurmanız gerekir .

Virjinya

Virginia’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Virginia Satış ve Kullanım Vergisi Muafiyet Sertifikasını (Form ST-10) doldurmanız gerekir .

Washington

Washington’da bir yeniden satış sertifikası almak için, eyalete kayıtlı olmanız gerekir, bu durumda bir Washington bayi izni alacaksınız veya eyalete kayıtlı olmanız gerekmiyorsa, bir Washington Streamlined doldurmanız gerekecektir. Satış ve Kullanım Vergisi Muafiyet Belgesi .

Batı Virginia

Batı Virginia’da bir yeniden satış sertifikası almak için, Kolaylaştırılmış Satış ve Kullanım Vergisi Muafiyeti Sertifikasını tamamlamanız gerekir .

Wisconsin

Wisconsin’de yeniden satış sertifikası almak için Wisconsin Satış ve Kullanım Vergisi Muafiyeti Sertifikasını (Form S-211) doldurmanız gerekir .

Wyoming

Wyoming’de yeniden satış sertifikası almak için, Basitleştirilmiş Satış Vergisi Sözleşmesi Muafiyet Sertifikasını doldurmanız gerekir . 

Yeniden satış sertifikaları hakkında daha fazla bilgi için işte size bazı kaynaklar.

Satış vergisi uyumluluğunuzu otomatikleştirmeye hazır mısınız? TaxJar ile bugün başlayın.Lütfen dikkat: Bu blog yalnızca bilgi amaçlıdır. Satış vergisi kurallarının ve kanunlarının her an değişebileceğini unutmayın

https://digitalmarketmentoring.com/kurslar/

Bir cevap yazın