Bir Pinterest Pazarlama Stratejisini Sıfırdan Başlatmak

Pinterest’in Anatomisi

Pinterest, her ay 2 milyardan fazla arama yapan bir sosyal ağ olduğu kadar bir arama motorudur . Amaç, kullanıcıların arama yapması, keşfetmesi, kaydetmesi ve pin eklemesidir. Bu pinler bir çeşit görsele (fotoğraf, video, grafik vb.) sahip olacak ve orijinal içerik kaynağına bağlanacaktır. Örneğin, bir blogdaki çikolatalı kek tarifi veya organik sabun için ürün sayfası.

Platform, kullanıcıların orijinal içeriği yayınlamalarına (sabitlemelerine) veya bunları doğrudan internetteki diğer web sitelerinden ve bloglardan kaydetmelerine olanak tanır. Bu, Pinterest panosu olarak da bilinen tema tabanlı bir galeriyle sonuçlanır.

Pinterest’in üç hayati bileşeni şunları içerir: pinler, panolar ve beslemeler.

Pin

Bu, kullanıcının hesabına bir resim, tasarım veya video görseli kaydetmesidir. Her pin orijinal kaynağa geri döner, yani bir bağlantı içerir. Pin eklemek, kullanıcıların sunduğunuz ürün ve hizmetleri keşfetmesine olanak tanır. Aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılan, oluşturabileceğiniz veya kaydedebileceğiniz çeşitli pin türleri vardır.

Pano

Kullanıcıların birden fazla iğnesi olduğunda, bunu bir Pinterest panosuna ekleyebilirler (bu, bir albüm veya galeriye benzer). Genellikle, kullanıcılar her bir panoya kolayca geri dönebilmeleri ve istediklerini bulabilmeleri için benzer pinleri birlikte gruplandırır. Örneğin, sadece düğün planlaması için bir panoları veya tatil bilgilendirmesi için bir panoları olabilir. Bir işletme olarak Pinterest panoları, potansiyel müşterilerin galerinizi incelemesine ve sunduğunuz ürün ve hizmetlerin yanı sıra marka ilgi alanlarınız hakkında gerçek bir fikir edinmesine olanak tanır. Panonuzda ayrıca özellikli pimler olabilir.

besleme

Pinterest beslemesi, Facebook, Instagram veya Twitter beslemesine benzer. Algoritmanın beğeneceğinizi düşündüğü ücretli reklamlar ve pinlerle birlikte takip ettiğiniz kişilerin tüm sabitleme etkinliklerini görüntüler. Kullanıcılar, içeriği keşfetmek için belirli terimleri arayabilir veya otomatik olarak oluşturulan ana sayfalarını/bugünlerini/takip eden yayınlarını keşfedebilir.

Pinterest’e kaydolduğunuzda, Bireysel Hesap veya İşletme Hesabı seçebilirsiniz. Her ikisi de ücretsizdir ancak farklı amaçlara hizmet eder. Bir pazarlamacı olarak, platformdaki etkileşimi artırmanıza ve sitenize trafik çekmenize yardımcı olacak çeşitli özelliklere sahip İşletme Hesabı’nı seçmelisiniz.

Pinterest’te reklam vermeyle ilgili daha fazla ipucu için içgörüler, uzman ipuçları ve daha fazlasıyla dolu yeni bir kılavuzumuz var! Ayrıca Facebook, YouTube, Amazon ve daha fazlasında yaratıcı en iyi uygulamaları içeren bölümler bulacaksınız.

Pinterest Pazarlama nedir?

Pinterest pazarlaması, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için platformdan yararlanmaya gelir. Bunun trafiği artırması, potansiyel müşteri kalitesini/miktarını iyileştirmesi veya yalnızca ürün satması olsun.

Pinterest, tüm pazarlamacılarda merak uyandıracak bazı harika istatistiklere sahiptir.

  • Kullanıcıların %60’ı platformu Facebook gibi diğer sosyal ağlara tercih ediyor
  • %72’si pinleri kontrol ettikten hemen sonra satın alma konusunda ilham aldıklarını iddia ediyor
  • Pinterest’in kullanıcı tabanı 2020’de %26 artarak 335 milyon aktif kullanıcıya ulaştı
  • Pinterest, tüm sosyal ağlarda en fazla yönlendirme trafiğine sahiptir

Pinterest’in pazarlamacılar için önemli avantajlarından bazıları şunlardır:

a) Trafiği Sürüş

Her pinin kaynağa giden bir bağlantısı vardır ve bu, kullanıcıları belirli açılış sayfalarına, bloglara, ürün sayfalarına ve daha fazlasına yönlendirebilir. Akılda kalıcı, ilişkilendirilebilir veya *ilginç* bir şey yaratırsanız, çok fazla etkileşim yaratmaya başlayabilir.

Kullanıcılar, işletme sayfanızdaki bağlantıları sabitlemenin (veya yeniden yönlendirmenin) yanı sıra, genellikle Pinterest’te pazarlamanın temel amacı olan, insanların sitenize tıklamasını sağlamak olan platformun ötesindeki görselleri keşfedebilir!

b) Daha İyi Dönüşüm

Sürekli olarak yeni ve alakalı fikirler sunarak ve müşterilere ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında gerçek bir fikir vererek büyük bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz. İlk olarak, kendinizi müşterinizin zihnine koyun. Neden bu pin ile meşgul olmak istersiniz? değer sağlıyor mu? Geri dönmek isteyeceğin bir şey mi?

Akıllı pazarlamacılar genellikle içeriklerini dağıtmaya ve farkındalık oluşturmaya yardımcı olmak için bloglarının, videolarının ve daha fazlasının pinlerini oluşturur. Umarım içerik stratejinizi çözmüşsünüzdür, ancak değilse, size ilham vermek için bazı içerik pazarlama örneklerini bir araya getirdik .

c) Marka Oluşturma

Yararlı çözümler, fikirler veya ilham verirseniz, markanıza ve ürünlerinize / hizmetlerinize güvenen büyük bir takipçiye sahip olabilirsiniz. Veya hızlı bir şekilde takipçi kazanmasanız bile, pinlerinizi arama için optimize ederseniz, içeriğiniz ideal kitlenizin önüne kolayca geçebilir. Bu, markanızın güvenilirliğini sağlar ve sizi rakipleriniz arasında bir otorite olarak ayırt eder.

Amacınız marka bilinirliği oluşturmaksa, Pinterest pazarlaması hile olabilir.

d) Kanıtlanmış Sonuçlar

Pinterest piyasada yeni değil. Birçok işletme, pinleri iyileştirmek ve potansiyel müşterileri müşterilere beslemek için platformu kullanır. Platformun bir kuruşa mal olmadığını düşünerek satışları ve yatırım getirisini önemli ölçüde artırabilirsiniz (tabii ki Pinterest reklamlarına veya sponsorlu gönderilere girmezseniz).

e) Araştırma ve Analitik

Pinterest, ilgi alanları, istek listeleri ve satın alma kalıpları hakkında bilgi edinmek için metrikler toplamanıza ve kullanıcı profillerine dalmanıza olanak tanır. Belirli promosyonlar sunmak için ideal zamanı belirleyebilir veya yüksek dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri belirleyip diğer platformlarda deneyebilirsiniz.

İçeriği sabitlemenin yanı sıra, kitlenizi daha iyi anlamak için Pinterest’i kullanabilirsiniz. Bir kullanıcı hesabını kendi yarı açık günlükleri gibi düşünün. Pinterest, insanların arkadaşlarıyla daha az vakit geçirdikleri ve isteklerine, ihtiyaçlarına ve hatta hayallerine odaklanarak daha fazla zaman harcadıkları oldukça kişisel bir platformdur.

Pinterest Pazarlama Stratejinizi Oluşturma

Pinterest’i kullanmaya başlamaya hazır mısınız? Platformun tüm e-ticaret ve çevrimiçi girişimler için somut faydaları olmasına rağmen, başlamadan önce gözden geçirilmesi gereken çeşitli şeyler var. Çoğu insan nicelikten çok kaliteyi önerir ve mükemmel pazarlama tasarımı her zaman önemlidir, ancak Pinterest pazarlamasının bundan çok daha fazlası vardır.

Peki, nereden başlıyorsunuz? Pinterest’te nasıl pazarlama yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. Trendleri araştırın

Oyunun bir adım önünde olmak için ortaya çıkan trendleri takip etmeniz gerekiyor. Temel kategorilerinizin dışına çıkmak mantıklı olmasa da, müşterileriniz için orijinal benzersiz pinler oluştururken en başarılı içeriği ve trend olan konuları araştırmak çok önemlidir. Çoğu sosyal ağ gibi, hiçbir şey sonsuza kadar aynı kalmaz. Platform, yeni e-Ticaret araçları ve teknolojileri ile sürekli olarak gelişiyor ve genişliyor.

Yeni araç uyarısı!

ABD, İngiltere ve Kanada Pinterest trendlerini gerçekten araştırabilir, bu da ne tür gönderiler paylaşmanız gerektiğini ve hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini keşfetmeyi daha da kolaylaştırır. Neyin daha popüler olduğunu keşfetmek için anahtar kelimeleri bile karşılaştırabilir ve ayrıca kendinizinkini nasıl tasarlayacağınız (ve hangi ilgili anahtar kelimeleri hedefleyeceğiniz) konusunda size fikir verebilecek popüler pinleri görebilirsiniz.

Aşağıda görebileceğiniz gibi, Pinterest’te yüz maskeleriyle ilgili aramalarda oldukça epik bir artış var. Bu arama davranışı, 2020 yılının Mart ayındaki Covid 19’un yüksekliğiyle tam olarak örtüşüyor.

2. Anahtar kelime araştırmanızı tamamlayın

Bu en büyük ve en önemli adımdır.

Trend araştırmanızı yaparken, ele almak istediğiniz anahtar kelimelerin bir listesini derleyin. İnsanlar arama çubuğuna anahtar kelimeler ekleyerek çoğu iğneyi keşfeder, bu da bulunmak istiyorsanız pinlerinizi optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir!

Manuel Anahtar Kelime Araştırması

Trend aracının dışında daha da fazla araştırma yapmak istiyorsanız, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri Pinterest’e yazın ve önerilen anahtar kelimelerin ne olduğunu görün. Bunu yaparak bir ana anahtar kelimeden tonlarca varyasyon bulmaya gidebilirsiniz!

Örneğin, mutfak ürünlerini tanıtmak isteyebilirsiniz. KW fikirlerinizi Pinterest’e yazın ve nelerin önceden doldurulduğunu görün:

Ayrıca “bitki” gibi tek bir anahtar kelime girebilir ve altında ne olduğunu görebilirsiniz. Esasen, bu anahtar kelimeler “bitki bazlı tarifler” ve “asılı bitki” gibi bir kelime öbeğine dönüşecektir.

Daha sonra bu anahtar kelimeleri not edebilir ve bunları pin açıklamanıza, başlığınıza ve hashtag’lerinize dahil edebilirsiniz.

Hashtag’ler

Hashtag’ler, Pano açıklamasıyla birlikte Pin açıklamasına girer.

İpucu: Birçok kişi, ilk etiket olarak markalı bir etiket kullanılmasını önerir!

İlk birkaç hashtag tıklanabilir ve feed’de görülebilir, bu nedenle önce markalı bir hashtag kullanmak, insanların markalı içeriğinizin tamamını tıklayıp görmesine olanak tanır.

Süper odaklı arama hashtag’lerinin (#ThanksgivingDinner) ve geniş hashtag’lerin (#Holiday) bir karışımını kullanın. En az 5 hashtag seçin, ancak 20’den fazla değil.

Bunu yapmanın basit bir yolu, Pinterest’teki her bir anahtar ifadeyi aramak ve rakiplerin pinlerinde ne kullandığını görmektir. Sadece araştırmalarını alabilir ve kendiniz için kullanabilirsiniz.

Başlıca hashtag türleri nelerdir?

  1. Konum tabanlı hashtag’ler: #TorontoTech #TechTO
  2. Sektör hashtagleri: #homedesign #interiordesign
  3. Tatil hashtagleri: #fourthofjuly #christmaseve
  4. Açıklayıcı/anahtar kelime: #bohorug #kitcheninspo
  5. Harekete geçirici mesaj: #pinitforlater #clicktoread #pintowin
  6. Markalı hashtag’ler: #GAPJeans #AmazonHomeIdeas

Sonuç

Pinterest, diğer sosyal ağların başarısız olduğu birçok yerde başarılı oluyor. Çoğu, kullanıcıları platformda tutmaya öncelik verirken, Pinterest ile bunun tam tersi – amaç, kullanıcıların buldukları içeriği bulması, kaydetmesi ve keşfetmesidir. İşletmelerin aktif olması için burayı mükemmel bir yer yapan şey budur!

Ancak Pinterest pazarlamasında gerçekten kazanmak için uygun araştırma, planlama ve harika sosyal görseller gerektiren iyi düşünülmüş bir stratejiye ihtiyacınız var . Sonuçta, pin görüntüsü ilgi çekici değilse veya dikkat çekmiyorsa, o zaman kimse onunla etkileşime geçmeyecektir.

Tasarım söz konusu olduğunda, bir iki şey biliyoruz. Büyük markaların Pinterest kampanyalarını başlatmalarına yardımcı olduk ve platformda sonuç almalarına yardımcı olmak için her türden pin görseller oluşturduk.

Superside’ın nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Daha fazlası için pazarlama tasarımı kategorimize göz atın .

Eğitim Serilerimiz İçin: https://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

Bir yanıt yazın