Çevrim İçi Fotoğraf Satmak – İnternetten Para Kazanma

İşiniz için pasif bir gelir akışı yaratmak isteyen profesyonel bir fotoğrafçı mısınız ? Güzel fotoğraflar için keskin bir gözü olan ve kendi işini kurma arzusu olan amatör bir fotoğrafçıya ne dersiniz ?

Beceri grubunuz veya deneyim seviyeniz ne olursa olsun, çevrim içi fotoğraf satmak 2022’de büyük bir fırsat ve gelecekte yalnızca daha fazla insanı çekmeye devam edecek.

Stok fotoğraf web sitelerinde katkıda bulunanlardan kendi web sitenizi oluşturmaya kadar, yaratıcılığınızdan ekstra para kazanmak için sınırsız olanaklar vardır.

Bu yazıda, çevrim içi fotoğrafçılık işinizi kurmak ve işletmek için bilmeniz gerekenlerin temellerini tartışacağız.

Çevrimi çi fotoğraf satmak için en iyi yerlere, işinizi ve markanızı oluşturmak için atmanız gereken birkaç adıma, bazı yasal hususlara ve baskı ve fotoğraf hizmetleri gibi diğer satış türlerinin nasıl yapılacağına bakacağız.

Başkasının yapmasını beklemeyin. Kendinizi işe alın ve çekimleri yapmaya başlayın.

Çevrim içi fotoğraf satmak için en iyi yerler

Fotoğraf ve görüntüleri lisanslayabileceğiniz veya satabileceğiniz birkaç web sitesi var. En iyilerinden bazıları şunlardır:

1. Alamy

Alamy en çok çeşitli stok fotoğraf koleksiyonuyla tanınır. Platform, 215 milyondan fazla stok vektör, resim, video ve 360 ​​derecelik panoramik fotoğrafa sahiptir. Belirli nişlerden günlük fotoğraflara kadar her şeyi satabilir ve çalışmalarınızdan ekstra para kazanabilirsiniz.

Alamy’nin basit bir ödeme yapısı vardır ve katkıda bulunanlara aylık ödeme yapar. Fotoğraflarınız Alamy’ye özelse, %50 satış alırsınız. Diğer görseller tüm doğrudan satışların %40’ını kazanır. Alamy üzerinden çevrim içi fotoğraf satmak için herhangi bir uzun vadeli sözleşme imzalamanız gerekmez.

2. Etsy

Fotoğraflarınızı çevrimiçi satmak istiyorsanız, bir Etsy stok fotoğraf dükkanı açmak sizin için harika bir seçenek olabilir. Başlamak kolaydır: sadece bir hesap oluşturmanız, bir mağaza adı seçmeniz ve vitrininize fotoğraf eklemeniz yeterlidir.

Ayrıca Etsy mağazanızı pazarlamak için yatırım yapmak isteyeceksiniz, böylece insanlar platformda farklı bir şey sattığınızı bilecekler. Etsy, belirlediğiniz kargo ücreti dahil satış fiyatının sadece %5’ini komisyon olarak alır.

Etsy platformu yaratıcılığınızın dışa vurumu olarak nitelendirilir. Kendi fotoğraflarınızı t-shirt üzerine kişiye özel baskı yaparak bile binlerce satış yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey harekete geçmek; yaratıcı ruhunuzu dışa vurup kendi sınırlarınızı aşabilirken ekonomik özgürlüğünüzü elinize alabilirsiniz.

Daha fazla öğrenmek ister misin?

3. Shutterstock

Shutterstock , 2003’ten beri stok görseller satıyor ve şu anda birçok katılımcı için birincil gelir kaynağı. Platform, yeni modeliyle kazançlarını azaltmış olsa da, katkıda bulunan seviyenize bağlı olarak, her indirme için hala %15 ila %40 arası bir ücret alıyorsunuz.

Shutterstock’tan daha fazla kazanmanın anahtarı, çok sayıda fotoğrafa katkıda bulunmaktır. Ek olarak, diğer fotoğrafçılara başvurabilir ve her satış yaptıklarında ekstra para kazanabilirsiniz. 

4. 500 piksel

Fotoğraf satmaya başlamak için basit ve ücretsiz bir yer arıyorsanız, 500px tam size göre.

Sadece harika bir satış platformu sunmakla kalmıyor, aynı zamanda 500px fotoğraf yarışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, yalnızca 500 piksel üzerinden satış yaparsanız, size satışların %60’ına kadar ödeme yapar.

Platform, kısmi münhasırlık sunar, yani yalnızca 500 piksel üzerinden satış yapmakla sınırlı değilsiniz. Ayrıca 500px, diğer fotoğrafçıların çabalarıyla ortaya çıktı, yani sektöre yeni başlayanlar için güvenli ve özel bir alan.

5. Adobe Stock

Adobe Creative Suite’i zaten kullanıyor musunuz? O halde Adobe Stock aracılığıyla çevrimiçi fotoğraf satmayı hızlı ve kolay bir şekilde bulmalısınız . Stok fotoğraflarını doğrudan Adobe Bridge ve Adobe Lightroom’dan ve web üzerinden Adobe Stock kitaplığına aktarabilirsiniz.

Adobe’nin geniş ekosistemi sayesinde Adobe Stock üzerinden satış yapmak, milyonlarca potansiyel alıcıya ulaşmanıza ve büyük bir yaratıcı topluluğun parçası olmanıza yardımcı olacaktır. Ve sattığınız fotoğraflar için %33 telif ücreti alırsınız.

6. DreamsTime

Dreamstime , 31 milyon kayıtlı üye ve 600.000’den fazla katkıda bulunan fotoğrafçıdan oluşan muazzam bir kullanıcı yelpazesine sahiptir. Kullanmak için yalnızca Dreamstime üzerinden satış yapmanız gerekmez, ancak özel satıcılar daha fazla kazanacaktır. Ayrıca tavsiyelerden biraz ekstra kazanabilirsiniz.

Dreamstime, çok daha rekabetçi bir satış tarzı sunar. Size ödenen miktar, birçok faktöre bağlı olarak %20 ile %60 arasındadır. Oranınız fotoğrafın ne kadar orijinal olduğuna, çalışmanızın ne kadar popüler olduğuna ve onu ne kadar özel tuttuğunuza göre belirlenir.

7. SmugMug

İster amatör bir fotoğrafçı ister profesyonel olun, SmugMug fotoğraflarınızı hemen dikkat çeken güzel, kişiselleştirilmiş bir galeri ile çevrim içi satmanıza yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken fotoğraflarınızı yüklemek ve gerisini platform hallediyor. Gerçekten bundan daha kolay olamaz. 

Ayrıca, SmugMug size her satışın %85’ini verir; bu, diğer stok görüntü platformlarının çoğundan çok daha yüksektir. Ancak, yıllık 200 dolardan başlayan aylık bir üyelik için kaydolmanızı gerektirir. Üyelik paketleri, yüksek olmasına rağmen, çevrim içi fotoğraf satmaya yardımcı olacak bir dizi e-ticaret aracına erişim sağlar.

Çevrimiçi fotoğraf nasıl satılır: 3 önemli adım

Stok fotoğraf siteleri, fotoğraflarınızı satmanın en basit yolunu sunar. Ancak, her satıştan o kadar büyük bir pay alıyorlar ki, kendi fotoğraf sitenizi oluşturmaya değer olabilir. Fotoğraflarınızı doğrudan ve yasal bir kanal üzerinden çevrim içi olarak nasıl satacağınıza bakalım.

1. Bir niş seçin

Nişiniz, portföyünüzden geçen temadır. Harika dış mekan ilham kaynağınızsa, nişiniz doğa, seyahat veya manzaralarla ilgili bir şey olabilir. Anlamlı anların bir ömür boyu nasıl süreceğini biliyorsanız, düğün veya mezuniyet fotoğrafları çekmeyi tercih edebilirsiniz. 

Doğru nişi seçmek, pazarlama kampanyalarınızda doğru kitleyi hedeflediğinizden emin olurken tutku duyduğunuz işi yapabileceğiniz anlamına gelir. Kapsayabileceğiniz bazı niş alan örnekleri şunları içerir:

 • İnsanlar. Yazarlar ve iş liderleri için portreler çekebilir veya nişan partilerinde ve etkinliklerde samimi çekimler yapabilirsiniz. 
 • İşletme. Firmalarla çalışma fikri hoşunuza gittiyse kurumların web sitelerine koymaları için markalı görseller çekebilir veya ürün fotoğrafları çekebilirsiniz.
 • Mimari.  Güzel binaları seviyor musunuz? Fotoğrafçılığınızı bölgenizdeki muhteşem simge yapılara odaklayın.
 • Doğa. Fotoğraflarınızın baskılarını duvar resmi olarak satmak istiyorsanız, manzara, çiçek ve diğer dış mekan harikalarının fotoğrafları ideal olacaktır.

2. Bir e-ticaret web sitesi oluşturun 

Bugünlerde fotoğraflarınızı çevrimiçi satmanın birçok yolu var, ancak kendi web sitenizi başlatmak, gelecekteki büyüme için kendinizi hazırlamanın en iyi yoludur. Kendi web sitenize sahip olmak, profesyonel bir fotoğrafçı olarak kendinize bir isim geliştirebileceğiniz anlamına gelir. Markanızı ve logonuzu gösterebilecek, fotoğraflarınızı nasıl sergileyeceğinize karar verebilecek ve onları ne için satmak istediğinizi seçebileceksiniz. 

Shopify gibi e-ticaret platformları, çevrim içi fotoğraf satmayı kolaylaştırır. Dakikalar içinde özel bir web sitesi oluşturabilir ve başarı şansınızı artırmak için çeşitli satış özelliklerine erişebilirsiniz. Shopify ayrıca, satın almalarından sonra müşterilerinize dijital dosyaları otomatik olarak teslim eden Sky Pilot uygulaması gibi iş operasyonlarını kolaylaştıran uygulamalara da sahiptir .

İnternette fotoğraf nasıl satılır?

 • Satmak istediğiniz fotoğrafları seçin.
 • Fotoğraflarınızı nasıl teslim edeceğinize karar verin (dijital dosyalar, fiziksel baskılar, abonelikler vb.).
 • Fotoğraflarınızı web sitenizde listeleyin.
 • Envanter, ödemeler ve siparişler için arka uç süreçleri ayarlayın.
 • Resimlerinizi tanıtın.
 • Siparişleri geldikleri anda yönetin ve yerine getirin.

3. Portföyünüzün fark edilmesini sağlayın

Web siteniz kullanıma hazır olduğunda, odağınızı resimlerinizi tanıtmaya kaydırmanın zamanı geldi. İşte uygulayabileceğiniz bazı stratejiler:

 • Sosyal medya pazarlamacılığı. Fotoğrafınızı sosyal medyada sergilemek, görünürlüğünüz için harikalar yaratabilir. Bununla birlikte, en iyi sonuçları almak için doğru kanallarda aktif olduğunuzdan emin olmanız gerekir. İçerik oluşturucuların çalışmalarını diğer profesyonellerle birlikte listelediği Behance by Adobe ile başlayın . Pinterest ve Instagram da harika seçenekler. Instagram’da resim paylaşırken, insanların satın alınabileceklerini bilmeleri için alışveriş yapılabilir etiketler kullandığınızdan emin olun.
 • Bloglama. Blog oluşturma, resimlerinize ilgi çekmek için yaratıcı sürecinizi paylaşmanın harika bir yoludur. İnsanlara bu samimi anları yakalamak için neler yapıldığını anlatabilir veya bir fotoğrafçı olarak günlük yaşamınız hakkında konuşabilirsiniz. Arama motorlarının bir fotoğrafçılık web sitesi işlettiğinizi anlamasına ve ilgili kitlelere sunmasına yardımcı olmak için blog yayınlarınıza anahtar kelimeler serpmenizi öneririz. 

Çevrimiçi fotoğraf satmanın yasal yönleri

İnternette fotoğraf satmanın yasal kısmını anlamak, işinizi kurmanın en zor kısmı olabilir. Yeni başlayanlar için, fotoğraflarınızın haklarını insanlara verirken “perakende kullanım” gibi şeyleri “ticari kullanım”dan ayırmak göz korkutucu olabilir. Kendinizi herhangi bir yasal aksilikten korumak için şu terimlere aşina olduğunuzdan emin olun:

 • Perakende kullanım. Bu, kullanıcıların fiziksel bir perakende ürün üretirken fotoğraflarınızı kullanmasına izin vermek anlamına gelir. Örneğin, bir şirketin üzerine fotoğrafınızın basıldığı bir kupa satmasına izin verebilirsiniz. 
 • Editoryal kullanım.  Bu, bir fotoğrafı gazetelerde, bloglarda, dergilerde ve benzer yayınlarda kullanma iznini içerir.
 • Ticari kullanım.  Ticari izin, müşterilerin fotoğraflarınızı pazarlama ve reklam çalışmalarında kullanmasına olanak tanır. 
 • Münhasır/münhasır olmayan haklar. Bir müşteriye bir fotoğrafa özel erişim izni vermek, resmi kullanmasına izin verilen tek kişinin o olacağı anlamına gelir. Münhasır olmayan haklar, birden fazla kişinin aynı fotoğraflara erişmesine izin verebilir. 
 • Kamu malı.  Fotoğrafınız “kamu malı” ise, herhangi bir telif hakkı talebi yoktur ve ticari, kişisel ve editoryal amaçlarla kullanılabilir. Devlet kurumları tarafından oluşturulan eserler genellikle bu kategoriye girer.
 • Genel yaratıcı.  Creative Commons lisansı kapsamındaki çalışmalar, kullanıcının belirlenmiş kısıtlamalara uyması koşuluyla ücretsiz olarak kullanılabilir. Örneğin, fotoğrafınızı içeren bir şey yayınladıklarında tüm kullanıcıların size kredi vermesini isteyebilirsiniz.
 • Telif ücretsiz.  Müşteriler, istedikleri zaman ve şekilde bir fotoğrafı kullanmak için lisans satın alabilirler. Bu lisanslar genellikle münhasır değildir. 
 • Tanıtım hakkı.  İnsanların fotoğraflarını çekerseniz, bu görüntülerin nasıl kullanılacağını belirlemek için belirli haklara sahip olurlar. Bu görüntüleri satmadan önce “tanıtım hakkını” almanız gerekecek.
 • Haklar yönetildi. Müşteriler, bir fotoğrafı nasıl dağıtacaklarına ilişkin kısıtlamalarla birlikte bir fotoğrafı kullanmak için tek seferlik lisanslar satın alabilirler. Daha fazla kullanım ek lisanslar gerektirecektir. 

Fotoğraflarınızı nasıl lisanslayacağınızdan ve listeleyeceğinizden emin değilseniz, telif hakkı seçenekleriniz hakkında bir avukatla konuşmanız faydalı olabilir.   

Ya biri işinizi çalarsa?

Kullanıcıların yanlışlıkla çevrim içi yayınlanan fotoğrafların ücretsiz olduğunu varsaymaları yaygındır. Kendinizi lisanssız kullanımdan korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri filigran oluşturucu kullanmaktır. Bu araçlar fotoğrafınıza filigran yerleştirir, böylece insanlar şirketiniz hakkında bilgi göstermeden onları yeniden kullanamazlar. 

Filigran koruması uyguladıktan sonra bile biri içeriğinizi kullanıyorsa, durdurma ve vazgeçme istekleri gönderebilirsiniz. Bazı fotoğrafçılar, fotoğraflarını kullanan kişilere, çalışmaları için ödeme talep eden faturalar da gönderiyor. Bu yöntemlerin bir kombinasyonu genellikle hızlı bir yanıt ister. 

Fotoğraf baskıları nasıl satılır

Bir fotoğrafçı olarak çevrim içi olarak para kazanmanın en kolay yollarından biri, doğrudan işinizin hayranlarına baskı satmaktır. Müşterilerinize uygun çeşitli şekil ve boyutlarda baskılar satabilir, hatta resimlerinizi yastık, giysi gibi çeşitli ürünlere ekleyebilirsiniz. 

Fotomoto ve CafePress gibi siteler,  kağıt, kanvas ve tişörtler ve takvimler gibi diğer fiziksel ürünler üzerine baskı satmak için idealdir. Ayrıca , doğrudan Shopify mağazanızla entegre olan Printful gibi bir isteğe bağlı yazdırma hizmetiyle de çalışabilirsiniz. 

Printful , kullanışlı bir maket oluşturucu ve çok çeşitli ürünleri özelleştirme seçeneği ile kendi resimlerinizi kullanarak bir dizi ürün oluşturmayı kolaylaştırır. Hatırla:

 • Yüksek kaliteli bir baskı hizmeti bulmak için araştırma yapın.
 • Beklentileri karşıladıklarından emin olmak için basılı ürünlerinizden numune alın.
 • Çerçeveleme seçeneklerine ve diğer özelleştirme seçeneklerine bakın.
 • Fiyatlandırmaya ve baskıya karar verin (yani, belirli fotoğrafların ne kadar süreyle satılacağına).
 • Markanızın öne çıkması için görsellerinize imzanızı ekleyin.
 • Baskılarınızı kapsamlı bir şekilde çevrimiçi olarak tanıtın. 

Fotoğrafınızı bir hizmet olarak nasıl satabilirsiniz?

Özel fotoğraf talepleri ve etkinlik kapsamı ile para kazanmayı tercih ederseniz, bunun yerine hizmetlerinizi satabilirsiniz. Fotoğrafçılığı hizmet olarak satmak, genellikle düğün fotoğrafçılığı veya ürün resimleri çekmek gibi belirli görevler için saat başına ücret talep etmeyi içerir. 

Yeni başlayanlar için Upwork veya Fiverr gibi serbest dizinlerde hizmet listelemek , yeni müşterilerin dikkatini çekmek için iyi bir yol olabilir. Shopify Expert olmak için de başvurabilirsiniz ; bu, fotoğraflarınızı Shopify web siteleri için görsel arayan şirketlere satacağınız anlamına gelir.

Unutmayın, önde gelen bir fotoğrafçı olarak imajınızı sürekli olarak oluşturmanız ve yeni müşteriler çekmeniz gerekecek. Emin olun:

 • Çekici bir LinkedIn profiline sahip olun. Portföyünüzü veya diğer sosyal profillerinizi gördükten sonra insanlar, hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için genellikle LinkedIn sayfanızı ziyaret eder.
 • Ağ etkinliklerine katılın.  Yeni ilişkiler kurabilmeniz ve potansiyel müşteriler bulabilmeniz için insanlarla mümkün olduğunca sık yüz yüze bağlantı kurun.  İnsanların bilgilerinizi daha sonra bulabilmesi için kartvizitinizi vermeyi unutmayın  . 
 • Markanızı oluşturun. Bloglar, videolar ve kılavuzlar gibi çevrim içi içerik paylaşarak bir düşünce lideri olarak bir imaj geliştirin. Ne kadar çok uzman imajı oluşturursanız, saygın bir fotoğrafçı ararken müşteriler size o kadar çok güvenir.

Ayrıca, müşterilerinizin hizmetlerinize ne zaman ihtiyaç duyduğunu takip edebilmeniz ve programınızı buna göre düzenleyebilmeniz için bir rezervasyon platformunun bulunması da önemlidir. Shopify gibi platformların sitenize rezervasyon eklemek için entegrasyonları vardır . 

Yakalamadan satmaya yolculuğunuza şimdi başlayın

Şimdiye kadar, muhtemelen çevrimiçi fotoğraf satmanın kazanç potansiyelini görüyorsunuz. Fotoğrafçılık ister tam zamanlı koşuşturmanız, ister yan işiniz veya hobiniz olsun, tutkunuzu kazanca dönüştürmenin her zamankinden daha fazla yolu var. Peki, ilk satışınız bir stok fotoğraf sitesinden mi gelir yoksa doğrudan fotoğraf satmak mı sizin için daha iyi bir seçenek? Senin karar vermene izin vereceğiz.

Çevrimiçi fotoğraf nasıl satılır SSS

Fotoğrafınızı satmanın en iyi yolu nedir?

Çevrimiçi fotoğraf satmanın en iyi yolu, onları kendi web sitenizde satılık stok görseller olarak listelemektir. Shopify gibi e-ticaret platformları, fotoğrafları dijital indirme olarak satmanıza ve üçüncü taraf web siteleri tarafından alınan komisyonlardan kaçınmanıza olanak tanır. Ayrıca, resimleri bir temaya dayalı olarak bir koleksiyonda veya pakette bir araya getirerek teklifler oluşturabilirsiniz. Hiçbir şey kendi sitenizin sağladığı esneklik ve kontrol düzeyiyle eşleşmiyor.

Fotoğrafları para için nerede satabilirim?

 1. Kendi web sitenizde
 2. Alamy
 3. Etsy
 4. Shutterstock
 5. 500 piksel
 6. Adobe Stock
 7. Dreamstime
 8. SmugMug

Stok fotoğraftan nasıl para kazanılır?

Stok fotoğraf siteleri veya stok ajansları, yüklediğiniz görüntüleri yüksek bir fiyata satar. Ajanslar, bireysel görüntüleri müşterilere lisanslar ve belirli bir miktar ücret alır. O zaman siz fotoğrafçı, telif hakkı ödemesi adı verilen miktardan önceden belirlenmiş bir pay alırsınız.

Stok fotoğraf satarak ne kadar kazanabilirsiniz?

Ortalama olarak, stok fotoğraf platformlarında satış yaparken görsel başına 0,25 ila 0,45 ABD Doları kazanırsınız. Popüler temalar için düzenli olarak yüksek kaliteli resimler yüklerseniz, ayda 300 ila 500 ABD doları veya daha fazla kazanmaya kolayca başlayabilirsiniz. Görsel kalitesi ve gönderdiğiniz ajans sayısı gibi faktörlerin aylık kazancınızı etkileyebileceğini unutmayın.

Etsy(Print On Demand) stoksuz satış kursu

Dünyanın 165 ülkesinde 50.000’in üzerinde öğrencimiz ile beraber hayallerinizi gerçek olgulara dönüştürmek, ailenize,kendinize ve çevrenize değer katmak için sizinle beraber gece gündüz çalışıyoruz. Hep birlikte başaracağız…

Bu Etsy stoksuz satış kursunun diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemeye çalışmıyorum, her ne kadar bunu yapmak için çok çaba sarf etmiş olsak da. Söylemeye çalıştığım şey, ücretli kurslardan biriyle Etsy’de bir stoksuz satış işine başlamak ve kendi işinizin uzun vadeli olmasını istiyorsanız bu maliyeti göz önünde bulundurmanız gerekebileceğidir.

Başarılı olmak istiyorsanız başarı teriminin timsali olan insanların tecrübelerinden ders çıkarmalı, onların ideolojileri hakkında farkındalık oluşturmalı ve en önemlisi olan; onların insanlara sundukları değeri anlamalısınız. Gerekli çabayı , gücünüz , yaratıcılığınız ve idealleriniz ile birlikte harekete geçirip pes etmezseniz , başarı kaçınılmaz ve bir o kadar da hayatınıza anlam katacak sürekli bir olgu haline dönüşür. İlerleyin, durmayın…

Ne düşünüyorsun?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Eğitim Serilerimiz İçin: https://akademi.digitalmarketmentoring.com/?ref=332

Çevrim içi Fotoğraf Satmak hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. İşinizi büyütmeniz için gerekecek mentaliteye sahip olmanız için yazığımız makalelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1

Bizi FacebookTelegram ve Forum kanallarımızdan takip ederek toplu yardımlaşma ağlarımızda istediğiniz soruları bulabilir, sorabilir ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın