E-Ticaret Pazarlama Stratejileri – Satışlarımı Nasıl Arttırabilirim ?

Kendinize soruyorsanız okumaktan keyif alacaksınız:

 • Sosyal medya ve çevrimiçi başarılarımdan yararlanmak için daha ne yapmalıyım?
 • E-Ticaret işimi nasıl daha iyi tanıtırım?
 • Bir e-ticaret pazarlama stratejisi nedir?

E-Ticaret Pazarlama Stratejisi nedir?

Hepimiz bir pazarlama planı, e-posta kampanyaları ve harika bloglar oluşturmanın bariz adımlarını anlıyor ve uyguluyoruz.

Ancak, başarınızı belirleyen gerçek oyuncuları mı sallıyor?

Başarılı bir e-ticaret pazarlama stratejisi, ürünlerinizin çevrim içi satılmasını sağlar. Online mağazanız için başarıya giden yol haritanızdır. Planınız, Google’ın ve müşterilerinizin istedikleriyle uyumlu kalmalıdır. 

3 Adımda Google’da Nasıl Üst Sıraya Çıkılır?

Google oyunlarını sürekli değiştiriyor.

Ve iyi bir sebepten dolayı.

Web, gereğinden fazla anlamsız ve SEO yorgunu bilgiye sahiptir. Google, her aramada güvenilir bilgiler sunmayı amaçlar. Sürünün önünde kalmayı planlıyorsanız, bunun sıralamalarınızı nasıl etkilediğini anlamanız gerekir.

Uzman Araçlarla Site İçi SEO’yu Optimize Edin

Web sitenizi Google’ın algoritmalarını tatmin edecek şekilde optimize etmek bir tahmin oyunu değildir. İşi birkaç dakika içinde doğru yapan harika çevrim içi araçlar bulacaksınız.

SEO optimizasyon araçlarını kullanmak artık sadece bir seçenek değil. Önde kalmak istiyorsanız, iş için doğru araçları kullanın. Dikkate alınması gereken harika uygulamalar şunları içerir:

İçeriğinizin SEO İle Eşleştiğinden emin olun

Son zamanlarda SSS’lerinizi ve bloglarınızı kontrol ettiniz mi? Müşterinizin sorularını yanıtlıyor musunuz yoksa yalnızca ürünleri satmak için sitenize trafik mi yönlendiriyorsunuz?

Google gibi e-ticaret alıcıları çevrimiçi dolandırıcılığa karşı temkinlidir. Mağazanız için pazarlama bilgileri oluştururken bunu aklınızda bulundurun.

 • Kesin olun ve aranan soruyu cevaplayın
 • Dolgu içeriğinden kaçının
 • Ne vaat ettiğini yanıtlayan otorite bağlantılarını kullanın

Sayfalarınızı alakasız bilgilerle doldurursanız, yeni nesil e-ticaret alıcısı sitenizden çıktıklarından daha hızlı çıkacaktır. Niyetiniz veya ürünleriniz ne kadar iyi olursa olsun.

Niş Seçmek

Doğru nişi bulduğunuz zaman satışlarınız artarken marka değerinizi de yükselteceksiniz. Doğru Niş seçiminden bahsettiğim eksiksiz niş kılavuzunu buradan okuyabilir ve satışlarınız artırabilirsiniz: Çok Satan Bir Niş Nasıl Bulunur? Kârlı Bir Niş Anatomisi

Siparişlerinizin durumunu bilmek stok takibi yapmanıza, ürün fiyat artışlarına bakmanıza yardımcı olur. Çok sık yaşanan olası stok bitimi veya fiyat yükselişi durumlarında zarar etmenizi engellemeye yardımcı olan yazılımlar sayesinde buna önceden hazırlıklı olduğunuz için hem yeni bir tedarikçi bulmaya uğraşmaz, hem de paranızı kaybetmezsiniz.

Önemli Olan İçerik Oluşturun

Sağlıklı tartışma ve etkileşimi teşvik etmek için sosyal medya ve e-ticaret forumlarınızda tartışmalı konulara izin vermekten korkmayın. Bir sosyal medya forumunuz yoksa, şimdi bir tane oluşturma zamanı. Bunu biraz daha aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

E-Ticaret pazarlama stratejinizi ve içeriğinizi şekillendirecek Google kısaltmaları:

 • Google EAT: Google EAT , yayınladığınız şeyin doğru olup olmadığını kontrol eder. Değilse, arama yığınının en altına düşersiniz. Google, içeriğinizde Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik ister.
 • YMYL: Your Money or Your Life, okuyucunuzun mutluluğunu, sağlığını veya servetini etkileyebilecek bilgileri ifade eder. EAT ilkeleriyle el ele yürür.

İlaç hakkında konuşmak istiyorsanız, iddialarınızı kanıtlamak için ifadelerinizi yüksek otorite geri bağlantılarıyla yedekleyin.

Google makinelerinin doğruluğunu kontrol edebileceği veya söylediklerinizi desteklemek için resmi sitelere bağlanabileceği konusunda uzman alıntıları alın.

Bu, e-ticaret tüketicilerinizin şu anda tartıştığı şeylere iyi araştırılmış ve gerçeklere dayalı yanıtlar hazırlamakla ilgilidir. Müşterilerinizin platformunuzda etkileşim kurmasını ve katılmasını istiyorsunuz.

Her ziyarette sitenizde ne kadar uzun süre kalırlarsa, o kadar üst sıralarda yer alırsınız.

5 Adımda Müşterileri Sitenizde Nasıl Tutarsınız?

Google’ı etkilemek için e-ticaret içerik stratejinizi uyguladığınıza göre, artık en önemli kişilere, yani potansiyel müşterilerinize ulaşabiliriz.

Google gibi, e-ticaret müşterileriniz de sanal bir dünyada bile somut kalite ister.

İçerik Pazarlama Stratejilerinizi Uyarlayın

Pazarlama stratejileriniz hala moda mı? TikTok’ta video pazarlama gibi popüler kaynaklarla hala hedef pazarınıza bağlanıyor musunuz?

“Videolar, resimlerden veya metinlerden daha ilgi çekici ve daha akılda kalıcı. Bu nedenle, 10 dijital pazarlamacıdan 8’i video pazarlamayı övüyor. Potansiyel müşteriler oluşturmaya, web sitelerinin trafiğini artırmaya ve doğrudan satışları artırmaya yardımcı olur. Ve pazar ve talepler büyüyor. Mobil video tüketimi her yıl ikiye katlanıyor. Neredeyse tüm video pazarlamacıları 2020’de bütçelerini korumayı veya artırmayı planlıyor.” GoGlobe.com’daki bir makaleye göre.

Popüler influencer pazarlama sitesi mediakix’e göre Instagram, 2020’ye kadar aktif kullanıcılar açısından hala 1 numaralı sosyal medya lideriydi.

Bununla birlikte, TikTok yıldan yıla %49’dan fazla büyüyor ve son zamanlarda 113 milyon indirmeye ulaştığında Instagram’ı lider tablosundan düşürdü.

Eski İçeriği Canlandır

Web sitenizdeki mevcut bilgileri düzenli olarak güncellemelisiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi: Tek ihtiyacı olan yeni bir boruysa neden tekerleği yeniden icat edelim?

Hala alakalı olan eski blog gönderileriniz varsa, onlara hızlı bir şekilde yeni bir çekicilik verebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Makale tarihlerinin güncellenmesi.
 • Google’ın en son SEO gereksinimlerine göre geri bağlantıları ve daha yeni sektör haberlerine dahili bağlantıları güncelleme.
 • Daha özgün ve modaya uygun fotoğraflar ekleme.
 • Eski çizelgeleri mevcut verilerle değiştirin.

Her Şeyi Otomatikleştirin

Yapay zeka teknolojisine dayalı araçlarla, e-ticaret müşterilerimize sanal yabancılar gibi davranmak için hiçbir mazeretimiz yok. Otomasyon ve kişiselleştirme modern teknoloji ile el ele gider.

Mevcut dijital pazarlama planı bütçenize otomasyon araçları eklemeyi düşünürseniz yardımcı olur.

E-Ticaret pazarlama ve iletişim stratejinizde tutarlılık sağlamak için otomatikleştirmeniz gerekenlerin bir listesi:

 • Sosyal Medya kampanyaları ve chatbot yanıtları
 • E-posta pazarlama kampanyaları ve yanıtları
 • Çevrimiçi mağaza canlı sohbet yanıtları
 • Müşteri etkileşiminden e-posta listenizi güncelleme

Markanızı Kişiselleştirin

Yeni nesil e-ticaret müşterileri sanal çağı benimsiyor ve her etkileşim düzeyinde kişiselleştirme bekliyor. Müşterilerinizi geride bıraktığınız e-ticaret ürünlerinize çok fazla odaklanmadığınızdan emin olun.

Markanıza tanıyacakları ve güvenecekleri bir yüz verin.

Fotoğrafınız, şirket maskotunuz veya sloganınız olabilir. ‘Yüzünüzü’ veya maskotunuzu dahil etmek için içerik pazarlamanızda tutarlı olun. İster bir blog oluşturun, ister ürününüzü TikTok’ta yayınlayın: her zaman imza ambleminizi buna ekleyin.

İçerik oluşturucularınızın ve yazarlarınızın gerçek adlarını eklemesine izin verin. Fotoğraflarını da eklemelisiniz. E-Ticaret hedef kitlenizle etkileşim kurarken kişisel bir dokunuş katar.

Şirket Kültürünüzün Parlamasını Sağlayın

Benzersiz şirket kültürünüzü oluşturup sergilemek ve ürünleriniz için doğru alıcıları arama motorlarına sorular girdikten sonra SSS’lerinize ulaştığında çekmek için harika bir fırsatınız var.

SSS bölümleri yüksek trafik çeker. Kim olduğunuzu ve kime hitap ettiğinizi göstermek için kullanın. Dropbox, sorularınızı yanıtlamaktan mutlu olacaklarını bilerek sizi hemen iyi bir duruma sokan SSS sayfasında ilginç çizgi film karakterleri kullanır.

Alt çizgi

E-Ticaret pazarlama araç kutunuzu yeniden düzenlemenin zamanı geldi. Neyin işe yaramadığını atın ve işe yarayan yeni pazarlama araçlarını uygulayın.

E-Ticaret ticaretinde başarılı olmak, eğlenceli bir adapte ol ya da öl oyunudur.

E-Ticaret pazarlarken her yeni zorlukla yüz yüze gelin (gerekiyorsa gülümseyin, ancak gerekli değişikliği yapın.)

E-Ticaret müşterilerini sitenize yönlendirmek, bir anlaşmayı imzalamanın yalnızca ilk adımıdır. E-Ticaret pazarlama stratejileriniz ve ürün teslimatınızla tutarlı olarak onlarla etkileşime geçmeli ve onları markanıza ve çevrim içi mağazanıza dahil etmelisiniz.

Mükemmel tasarlanmış bir tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. E-Ticaret pazarlamasıyla ilgili en heyecan verici faktör, gelişmek için ihtiyacınız olan her şeye tek bir tıklamayla sahip olmanızdır.

Ne düşünüyorsun?

Reklam stratejileri hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. İşinizi büyütmeniz için gerekecek mentaliteye sahip olmanız için yazdığımız makalelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Eğitim Serilerimiz İçin: Okyanusi Üniversitesi

 

 

Bir yanıt yazın