eBay SEO: Listelerinizi Nasıl Optimize Edebilir ve Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

SEO temelleri: bilmeniz gerekenler

Belirli eBay SEO stratejilerine ve taktiklerine girmeden önce, birkaç temel SEO ilkesini tazeleyelim. SEO veya arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin veya web sayfasının Google, Yahoo! ve Bing gibi arama motorlarında iyi sıralanmasını sağlama sürecini ifade eder.

SEO, anahtar kelime araştırması, içerik oluşturma, bağlantı oluşturma, site hızı iyileştirmeleri ve diğerleri gibi bir dizi görevi içerir. SEO’nun amacı, bir web sitesinin sıralamasını iyileştirmek ve ona daha fazla trafik çekmektir.

eBay Cassini arama motoru: nedir ve nasıl çalışır

Cassini, eBay’in arama motorudur. Google’a benzer şekilde çalışır; arama sonuçlarında ürün listelemelerinin nasıl sıralanacağını belirlemek için algoritmalar kullanır.

  • Ürün alaka düzeyinizi analiz eder: eBay Cassini’nin amacı, kullanıcının arama sorgusuyla alakalı arama sonuçları sunmaktır. Alaka düzeyini belirleme yollarından biri, listeleme başlığındaki ve ürün açıklamasındaki anahtar kelimelerdir.
  • Alıcı davranışı tarafından yönlendirilir : eBay’in arama motoru, bir listenin sıralamasını belirlemek için alıcı davranışını kullanır. Birçok müşteri bir listelemeyi tıklar ve ürünü satın alırsa, bu Cassini’nin o ürünü (veya benzerlerini) daha üst sıralarda yer almasını işaret edebilir.
  • Satıcının geçmiş performansına bakar: eBay’in Cassini’si ayrıca bir satıcının önceki performansını da etkiler: başarılı satışlar, derecelendirmeler ve müşteri hizmetleri. Daha iyi performansa sahip satıcılar, eBay arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

eBay listelemeniz için en iyi anahtar kelimeleri nasıl bulabilirsiniz?

eBay’de nasıl daha fazla trafik alacağınızı mı merak ediyorsunuz? Listelerinizi sıralamaya almanın ve eBay trafiğinizi artırmanın ilk adımı, ürün sayfalarınıza dahil edilecek en iyi terimleri bulmaktır. Anahtar kelime araştırması, Google, Bing veya eBay’in Cassini arama motoru için olsun, herhangi bir SEO stratejisinin kritik bir bileşenidir. İşte bunun nasıl yapılacağına dair birkaç ipucu.

Beyninizi eBay listelerini nasıl optimize edeceğiniz konusunda zorluyorsanız, neyin ortaya çıktığını görmek için ürün adınızı eBay’in arama çubuğuna girerek anahtar kelime araştırmanızı başlatın. Kendinizi bir eBay müşterisinin yerine koyun ve yazacakları kelimeleri ve cümleleri düşünün.

Bir şey aradığınızda gösterilen ilgili arama sorgularına bakmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak, listelemenize hangi terimleri ekleyeceğiniz konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Örneğin, arama çubuğunun hemen altında “Bluetooth kulaklık” araması yaptığınızda, daha spesifik ürün ayrıntılarıyla ilgili sorgular görürsünüz: “kulak üstü bluetooth kulaklıklar”, “kablosuz bluetooth kulaklıklar” vb.

eBay önerilen arama

Arama önerilerine bakmanın yanı sıra, arama sonuçlarındaki ürün listesini inceleyin. Satıcıların en üst sayfaya çıkmak için ne yaptığını anlamak için en iyi sonuçların ortak noktasının ne olduğunu belirleyin. Başlıklarını ve açıklamalarını nasıl biçimlendirirler? Hedef anahtar kelimelerini nasıl kullanıyorlar? Bu soruların cevapları, nişinizde başkaları için neyin işe yaradığına dair ipuçları verecektir ve daha sonra bu uygulamaları kendi listelerinize dahil edebilirsiniz.

2. eBay SEO anahtar kelime araçlarını kullanın

Anahtar kelime araştırmanızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, anahtar kelime arama hacmini, rekabet seviyesini ve doğru olanı keşfetmeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken diğer önemli bilgileri belirleyen eBay SEO araçlarına (KeywordTool.io gibi) bakın. Listelemelerinizde kullanacağınız terimler.

3. En iyi eBay aramalarından not alın

Bu adım, eBay’de ne satacağınıza hala karar veriyorsanız özellikle yararlıdır. En iyi eBay aramalarına bakmak, sitede nelerin trend olduğunu bilmenizi sağlar, böylece neyi satışa çıkaracağınızı anlayabilirsiniz. eBay’de en çok yapılan aramaları, satış analizlerini ve diğer verileri bulmak için eBay’in Satıcı Merkezi’ne gidin . Halihazırda satılık ürünleriniz varsa, gelecek trendler ve hangi arama terimlerinin birlikte kullanıldığı hakkında size fikir verebileceğinden, yine de en çok yapılan aramalara göz atmaya değer.

Başka bir seçenek de WatchCount’tur . eBay kullanıcıları tarafından “izlenen” (yer imlerine eklenen) en iyi ürünleri ortaya çıkaran popüler bir eBay SEO aracıdır. Ayrıca, çeşitli kategorilerdeki ilgili ürün aramalarını ve anahtar kelimeleri ortaya çıkaran bir özelliğe sahiptir; ürününüzü veya kategorinizi anahtar kelimeler çubuğuna girin, site ilgili arama terimlerini ve alternatif anahtar kelimeleri sağlayacaktır.

eBay'de en çok arananlar

Anahtar kelime araştırmanızı yaptınız, şimdi eBay listeleme optimizasyonu hakkında bilgi edinme ve sitedeki varlığınızı artırma zamanı.

1. İnsanlara mağazanızın ne hakkında olduğunu söyleyen bir satıcı adı seçin

eBay Cassini’nin bir satıcının kullanıcı adını sıralamalarında etkileyip etkilemediği açık olmasa da, sattığınız ürünle ilgili bir eBay tanıtıcısı seçmek iyi bir fikirdir. Güven oluşturur ve o ürün kategorisinde uzman olduğunuz mesajını gönderir.

2. Profil açıklamanıza birkaç anahtar kelime ekleyin

Biyografinizi kısa ve okunması kolay tutun. eBay 250 karakterlik bir sınır belirler, bu nedenle müşterilere sizi farklı kılan şeyleri ve neden sizinle iş yapmaları gerektiğini mümkün olduğunca az kelimeyle söylemeniz gerekir. Niş alanınızla ilgili anahtar kelimeler eklemek, mağazanızı arama sonuçlarında daha alakalı hale getirir.

3. Markayı temsil eden bir profil fotoğrafı kullanın  

Kendinizi veya markanızı doğru şekilde yansıtan bir profil resmi yükleyin. Kişisel bir eBay hesabı kullanıyorsanız, profil resminizi rahat tutabilir ve bir fotoğraf veya illüstrasyon için gidebilirsiniz. Ancak, bir eBay işletme hesabı kullanıyorsanız, markalı bir logo kullanmak isteyeceksiniz.

4. Güçlü bir satıcı itibarı ve sicili oluşturun

Performans kaydınız ve eBay sıralamanız profilinizi yükseltebilir veya bozabilir. Cassini, satıcı performansını inceler ve derecelendirmeleri, incelemeleri, müşteri anlaşmazlıklarını ve yanıt verme hızını dikkate alır.

Ürünlerinizi uygun fiyatlarla satın ve ürünleri listelerinizde olabildiğince doğru bir şekilde tanımlayın, böylece müşteriler her zaman ne aldıklarını bilsinler. Alıcılara karşı duyarlı ve kibar olun ve hızlı bir şekilde yanıt vermeyi bir noktaya getirin.

Yukarıdaki işlemleri yapmak, daha yüksek puanlar ve olumlu yorumlar kazanmanıza yardımcı olacak ve bu da daha yüksek eBay sıralamalarına ve daha fazla müşteriye yol açacaktır.

Bu en iyi uygulamaları takip eden bir eBay satıcısına harika bir örnek, kullanılmış kitapları düşük fiyatlarla satan bir eBay mağazası olan thrift.books’tur .

ebay vitrin örneği

thrift.books, hedeflenen ve basit bir eBay tanıtıcısına ek olarak, mağazanın amacını yansıtan bir profil resmine ve insanlara tam olarak ne beklemeleri gerektiğini söyleyen bir biyografiye sahiptir. thrift.books ayrıca profil açıklamasında ürünle ilgili bir anahtar kelimeye (“kullanılmış kitaplar”) sahiptir. Satıcı, 800.000’den fazla olumlu puan ve birkaç parlak inceleme ile mükemmel bir üne sahiptir.

5. Odak anahtar kelimenizi başlığınıza koyun

eBay anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra, listenizdeki odak anahtar kelimelere karar verin ve bunları listeleme başlığınızda kullanın.

Başlıklarınızı uzun ve okunmasını zorlaştıracağından, çok fazla anahtar kelime eklemenin cazibesine karşı koyun. Açıklamanıza her zaman ek anahtar kelimeler ekleyebileceğinizi unutmayın. Başlığınızda 1 anahtar kelime kullanmanızı ve gerisini profil açıklamanıza ve ürün listelemelerinize bırakmanızı öneririm.

eBay listeleme örneği ürün başlığı

Odak anahtar kelimenizi ürün açıklamanıza dahil etmek harika olsa da, onu aşırı kullanmak, iyi okunmayan, ayrıntılı bir açıklamaya yol açacaktır. Bunun yerine, anahtar kelimenizin eş anlamlılarını arayın ve bunları metin boyunca kullanın.

İçeriğinizin okunmasını kolaylaştırmanın başka bir yolu da metni bölmek için başlıklar kullanmaktır.

7. Anahtar kelimeler açıklamanızın %5 ila %7’sini oluşturmalıdır

eBay, açıklamalarınızda anahtar kelime yoğunluğunun %5 ila %7 arasında olmasını önerir. Bu nedenle, bir ürünü 200 kelimeyle tanımlıyorsanız, anahtar kelimelerinizi ve eşanlamlılarınızı 10–14 defaya kadar kullanmalısınız.

eBay seo listeleme örneği açıklaması

8. Girişinize benzersiz tanımlayıcılar ekleyin

Geçerliyse, listelerinize Evrensel Ürün Kodları (UPC’ler), Avrupa Makale Numaraları (EAN’ler), Uluslararası Standart Kitap Numaraları (ISBN’ler) ve Üretici Parça Numarası (MPN) gibi benzersiz tanımlayıcılar ekleyin.

eBay’e göre , benzersiz tanımlayıcılar, arama motorunun alıcıları doğru ürünlere yönlendirmesine yardımcı olarak, alışveriş yapanların aradıklarını bulmasını sağlar.

eBay listeleme örneği öğeye özel tanımlayıcılar

9. Alıcılara ürünlerinizin farklı görünümlerini vermek için görselleri kullanın

Ürünlerinizin net resimlerini yükleyin ve öğelerinizi birden çok açıdan sergilediklerinden emin olun. Alışveriş yapanların tam olarak ne aldıklarını bilmeleri için ürün fotoğraflarınızın ürünlerinizin çeşitli özelliklerini sergilemesini istiyorsunuz. Amaç, insanlara satın alma kararlarında daha fazla güven vererek satışları artırmaktır.

eBay listeleme örnek resimleri

Eğitim Serilerimiz İçin: http://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

BU VİDEOLARA GÖZ ATIN:

🔴EBAY Dropshipping Mini Free Course 2020 UK&USA (Ucretsiz Dropshipping Kursu ) Subtitles English

Bir yanıt yazın