eBay’de Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır? Kendi Online Mağazanızı Kurun!

eBay dropshipping, günümüzün en tartışmalı iş modellerinden biridir. Bir yandan, çevrim içi para kazanmanın neredeyse risksiz bir yoludur. Ancak diğer yandan, buna izin verilip verilmediği ve olsa bile – Amazon’un e-Ticaret lideri olarak yükselişinden bu yana eBay’de stoksuz satış yapmak ne kadar karlı olabilir?

Bu makaleye eBay’de stoksuz satış için kesin kılavuz diyorum çünkü aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtlarını vermeye çalışmak, iyi ve kötü yanlarını olabildiğince şeffaf bir şekilde sizinle paylaşmak istiyorum. 

Ve elbette, nasıl yapılır konusunu ele alacağım. Nasıl başlanır? eBay’de dropship için sıcak mı? EBay nakliye maliyetini ne kadar düşürecek ve ne kadar zaman alacak?

Bundan en iyi şekilde yararlanmana yardım etmek istiyorum. eBay’de bir stoksuz satış işine nasıl başlamalasınız?

Hadi baştan başlayalım.

eBay stoksuz satış nedir?

eBay stoksuz satış, aslında envanterine sahip olmadığınız diğer web sitelerinden (AliExpress veya Amazon gibi) eBay ürünleri sattığınız düşük riskli bir iş modelidir. Ürünlerinizi eBay müşterilerine sattıktan sonra, aslında bu malları diğer web sitesinde daha ucuza satın alıyor ve eBay’den alıcıya gönderiyorsunuz. 

Bu genel açıklama birçok soruyu gündeme getiriyor, örneğin: Amazon veya AliExpress’te daha ucuza alabilecekken neden biri sizden eBay’de bir ürün satın alsın? 

Bu soruya birazdan geleceğim. Ama önce, eBay stoksuz satış terimini temel parçalarına ayırmamız gerekiyor – böylece daha sonra onları anlamlı bir şekilde bir araya getirebilelim.

İlk parça ile başlayalım.

eBay nedir?

3 Eylül 1995’te yeni doğan internet üzerinde eBay ortaya çıktı. Forbes’a göre 21,4 Milyar dolar değerindeki kurucusu Pierre Omidyar, onu akılda kalıcı “The AuctionWeb” adıyla adlandırmaya karar verdi.

2020 yılında, Covid-19 pandemisinin yarattığı e-ticaret patlamasının ardından eBay, brüt mal satışlarında 100 Milyar dolara ulaştı . 

Kaynak: Devletçi

eBay, özellikle kullanılmış ürünler için açık artırmalarıyla ünlüdür. eBay’de satılan ilk ürün, 14,83 dolara satılan kırık bir lazer işaretçiydi ve en pahalı ürünler şunlardı… Pekala, aşağıdaki resme bakın:

Kaynak: eBay

Müzayedeleriyle o kadar ünlüdür ki, eBay’de yepyeni ürünleri stoksuz satış yapmaya çalışmanın anlamsız olduğunu düşünebilirsiniz.

Ama aslında, eBay’in 2018’deki duyurusuna göre , platformlarında satılan ürünlerin %80’i yepyeni ve satışların %88’i bir açık artırmada teklif vererek değil, “şimdi satın al” seçeneği kullanılarak gerçekleşiyor.

Yine de, eBay satış yapmak için süper ilginç bir platform ve masaya yeni satıcılar için bile ilginç bir fırsat getiriyor. Bununla ilgili daha fazla istatistiği eBay gerçeklerinde kontrol edebilirsiniz . Ancak oradan endişe verici bir gerçeği belirtmek istiyorum.

2018 eBay’den yapılan duyuruda, platformda 171 milyon aktif kullanıcı olduğu belirtildi. En son rakamlar, 157 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu belirtiyor . Brüt mal satışlarının artmaya devam etmesi gerçeğine aykırıdır (ortalama olarak daha az insan daha fazla harcıyor gibi görünüyor), ancak önemli bir şey öğrenebileceğimiz bir istatistik.

Bu yazıda eBay dropshipping’in düşük riskli yapısı nedeniyle bir e-ticaret işine başlamak için harika bir iş modeli olduğunu iddia edeceğim Bu, özellikle e-Ticaret veya dijital pazarlama konusunda önceden deneyimi olmayan, tamamen yeni başlayan biriyseniz geçerlidir.

Ancak rakamlardan da görebileceğiniz gibi 2021’de e-ticaret sadece eBay’de olmuyor . Üstelik sadece Amazon’da bile olmuyor. Potansiyel alıcılara her zaman yeni alternatifler sunuluyor, bu nedenle eBay’de stoksuz satışla başlamayı seçseniz bile – sonunda işinizi büyütmeyi ve çevrim içi bir girişimci olmayı hedefleyin . 

eBay’i girişimcilik yolculuğunuzun başlangıç ​​noktası yapın, nasıl dropshipper olunacağını öğrenin. Bundan bahsetmişken, bu iş modelini tüm parçalarına ayıracağımızı söyledim, o halde ikinci kısma geçelim – dropshipper olmak ne anlama geliyor?

eBay’de Dropshipping Açıklaması

eBay drop shipping, Çevrim içi Arbitraj adı verilen bir şeye dayanmaktadır. Arbitraj kelimesi borsadan gelir ve aynı şirkete ait hisse senedinin iki piyasada farklı fiyata sahip olması durumunu anlatır.

Yatırımcılar, aynı hisse senedini bir piyasada daha ucuza satın almak ve ardından fiyat farkını koruyarak diğer piyasada satmak için arbitraj fırsatlarını kullanır. Dropshipper olarak bizler, e-Ticaret pazarlarındaki fiyat farklılıklarını bulmak için çevrimi çi arbitraj kavramını kullanıyoruz.

Örneğin bu ürünü ele alalım:

Çevrimiçi Arbitraj örneği
Aynı ürünün eBay ve AliExpress’te fiyat karşılaştırması

Bu ürün eBay’de 37 kez satıldı, bu da talep olduğunu ve insanların onu istediğini gösteriyor (hala talep olup olmadığını nasıl anlayacağımız bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışılacaktır). 22.31 dolara satıldı ve daha sonra AliExpress’te 7.99 dolara satın alındı.

Karın nasıl hesaplandığını açıklamadan bile iki piyasa arasında fiyat farkı olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz . Şimdi diyelim ki yeni bir satıcının bu arbitraj fırsatını bulacağını düşünün. Sen ne yapardın?

Yapacağım şey şuydu: Bir eBay mağazası açardım, aynı ürünü bu eBay satıcısından %10 daha ucuza listelerdim ve AliExpress’ten de düşürmeye çalışırdım!

Aslında, eBay dropshipper’ların yaptığı şey budur.

eBay dropshipping’in ne olduğu ile ilgili kısmı özetlemek için , eBay’de bir dropshipping işine başlamanız için 4 nedenden bahsetmek istiyorum .

eBay stoksuz satış avantajları:

#1 Ücretsiz trafik

Bu iş modeli çoğunlukla bu nedenle mantıklı geliyor. Ücretsiz trafik, eBay stoksuz satış konseptini kullanan diğer iş modelleri arasındaki en büyük ayırt edici faktördür.

# 2 Envanter yok

Ürün tedariği için AliExpress gibi web sitelerinin kullanılması nedeniyle, karlı satışlar yapmaya başlamak için önceden herhangi bir envanter satın almanız ve bunları kendiniz depolamanız gerekmez.

#3 Basit otomasyon

Dropshipping yazılımı ile işinizi kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz, günümüzde var olan otomasyon seviyesi, hızlı bir şekilde karlı satışlar yapmaya başlamanızı gerçekten kolaylaştırıyor.

#4 Bir niş seçmeye gerek yok

Tüm eBay dropshipper’larının genel mağazaları vardır, belirli bir niş içinde ürünler aramıyoruz, arbitraj fırsatlarına bakıyoruz – dropshipping tedarikçisinden gelen ürün daha ucuz olduğu sürece, hiç kimse hangi dropshipping nişinden geldiğini umursamıyor.

eBay stoksuz satışla ilgili en yaygın sorular

Umarım açıklamalarım size şu sorunun cevabını vermiştir: eBay stoksuz satış nedir? Bununla birlikte, internette çok fazla yanlış yönlendirme olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, asıl nasıl yapılır ile başlamadan önce (ki buna söz verdiğim gibi ben de değineceğim), başlarken ortaya çıkabilecek en yaygın soruları ele almak istiyorum.

eBay’de stoksuz satış söz konusu olduğunda askıya alma için yalnızca bir gerçek risk vardır ve bu MC011 kısıtlamasıdır . eBay’in düşük performans gösteren satıcılara gönderdiği ve onlardan envanterleri için fatura sağlamalarını istedikleri bir doğrulama sürecidir . 

Envanteriniz olmadığı için doğrulamayı geçemez ve hesabınızı geri alamazsınız. 

Birden fazla MC011 vakasını araştırdım ve hepsinin benzer özellikleri var. Çoğunda, stoksuz satış yapan satıcı, iş yönetiminin temelleriyle ilgilenmedi:

 • Müşterilerden gelen mesajları cevaplamak
 • İade taleplerine yanıt verme
 • Ürünleri zamanında teslim etmek
 • Paketlerin takip numaralarının zamanında güncellenmesi
 • eBay çözüm merkezi vakalarını yanıtlama
eBay dropshipping nedeniyle eBay hesap kısıtlaması yok
eBay hesap kısıtlamasıyla ilgili mesaja bir örnek

Bir stoksuz satış işine başlamayı seçerseniz, önce bu yolculuğu ciddiye almayı seçin . MC011 kısıtlamasından kaçınarak ve düşük performans gösteren ürünleri sürekli olarak kaldırarak ve yeni trend ürünleri tanıtarak karlı bir eBay stoksuz satış işi yürütebilirsiniz.

Son zamanlarda internet üzerinden çok fazla ve kirli bilgiler dolaşmaya başladı. Biz OKYANUSİ ailesi olarak her zaman sizin gibi girişimcilerin yanında olup hayallerinize en kısa sürede en doğru biçimde ulaşmanızı sağlayacağız. Bu kısıtlamalardan kaçınmak istiyorsanız bu konuyu yetkili kişilerden öğrenmelisiniz. Hesap kısıtlamaları mağazanızın geçici olarak kapanmasına veya tamamen kapanmasına yol açabilir. Mağazanızı açmak için fazlasıyla uğraşmanız gerekecektir. Bu tür sorunları çoğu kişi yaşar ancak bu sorunları aşan kişiler doğru bilgiye ulaşan ve mücadeleci ruha sahip girişimcilerdir.

eBay stoksuz satış Kursu

Dünyanın 165 ülkesinde 35.000’in üzerinde öğrencimiz ile beraber hayallerinizi gerçek olgulara dönüştürmek, ailenize,kendinize ve çevrenize değer katmak için sizinle beraber gece gündüz çalışıyoruz. Hep birlikte başaracağız…

Bu eBay stoksuz satış kursunun diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemeye çalışmıyorum, her ne kadar bunu yapmak için çok çaba sarf etmiş olsak da. Söylemeye çalıştığım şey, ücretli kurslardan biriyle eBay’de bir stoksuz satış işine başlamak ve kendi işinizin uzun vadeli olmasını istiyorsanız bu maliyeti göz önünde bulundurmanız gerekebileceğidir.

Özel Ebay Eğitimimiz İçin: https://bit.ly/2W0fkUs

eBay dropshipping karlı mı?

eBay’de dropshipping, Shopify dropshipping’e kıyasla daha düşük bir potansiyel kâra sahiptir . Ancak çok daha düşük bir riskle gelir, hatta bazıları risksiz olarak adlandırır ve bundan ayda birkaç bin dolar kazanabilirsiniz. 

Fena değil, değil mi?

Kar potansiyelinin düşük olmasının nedeni, Shopify’da karlı satışlar yapmak için reklama parası yatırmanız gerektiğidir. Risk, paranızı kaybetmenizdir, ancak kazanç, kampanyanız kârlıysa reklam bütçenizi artırabilir, daha fazla müşteri çekebilir ve daha karlı satışlar yapabilirsiniz. Ebay reklam vermek çok kolay, risksiz ve sermayesizdir. Ebayde listelediğiniz ürüne %’lik olarak bir payda biçersiniz. Örneğin;

100 dolarlık ürününüze %10 reklam vermek istiyorsunuz. Belirlediğiniz yüzdelik bedeli hemen peşin olarak değil, ürününüz reklamdan dolayı satılınca ödersiniz. Bu sayede reklam sermayesi ortadan kalkar ve ebay yine olduğu gibi en kolay ve en karlı e-ticaret modellerinden biri olarak kalır.

eBay’de karlılığı aşağı çeken iki güç var

 • Rekabet seviyesi yüksek ve giriş seviyesi düşüktür. eBay’de stoksuz satış yapmaya başlamak, bir Shopify işine başlamaktan çok daha kolaydır; bu, yeni başlıyorsanız sizin için ve aynı zamanda rakipleriniz için de büyük bir avantajdır.

Ebay kârlıdır ve ne kadar kârlı olduğu, büyük ölçüde buna koymak istediğiniz çabaya bağlıdır. Bu, hızlı bir şekilde zengin olma işi değil, çalışması ve büyümesi için zaman ve çaba harcamanız gerekecek. Ne kadar çok şey bilirseniz o kadar kazanırsınız…

Bu büyümenin karlılığa giden yolu ne kadar zaman alacak?

Henüz internetten para kazanmıyor musunuz?

Kendi dropshipping işinizi başlatıp, sadece tek bir bilgisayar ile dünyanın her yerinde satış yapın.

eBay’de dropshipping’e başlamak ne kadar zaman alır?

Güvenlik nedeniyle, eBay, hesabın müşteri dolandırıcılığı gibi yasa dışı faaliyetlerde bulunmadığından emin olmak için yepyeni hesaplara daha yakından bakar. İlk 90 gün içinde ve özellikle ilk haftada, eBay’e dropship ürünlerinden daha fazla evden ürün listelemeniz önerilir. Dropshipping ürünlerini listelemeden önce satmak istediğiniz ikinci el ürünleri bulun ve listeleyin.

eBay’de dropshipping’e başlamanın maliyeti nedir?

Ebay için yapacağınız tek maliyet ilk satılan ürünüzün kendi cebinizden çıkmasıdır ve bu da ilk ürününüzün fiyatına göre değişiklik göstericektir. Peki neden? Çünkü ebay sizin dolandırıcı olmayıp bu işi gerçekten yapmak istediğinizi öğrenmek için ilk siparişinizin parasını 1-2 gün el altında tutar. Bu her satıcı için geçerlidir. Ebay gibi dünyanın en iyi online alışveriş sitelerinden biri olduğunuzu varsayın, siz olsanız siz de böyle önlemler alırdınız.

eBay stoksuz satış Kursu

Dünyanın 165 ülkesinde 35.000’in üzerinde öğrencimiz ile beraber hayallerinizi gerçek olgulara dönüştürmek, ailenize,kendinize ve çevrenize değer katmak için sizinle beraber gece gündüz çalışıyoruz. Hep birlikte başaracağız…

Bu eBay stoksuz satış kursunun diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemeye çalışmıyorum, her ne kadar bunu yapmak için çok çaba sarf etmiş olsak da. Söylemeye çalıştığım şey, ücretli kurslardan biriyle eBay’de bir stoksuz satış işine başlamak ve kendi işinizin uzun vadeli olmasını istiyorsanız bu maliyeti göz önünde bulundurmanız gerekebileceğidir.

Satıcı hesabı oluşturma

eBay hesabınızı satıcı hesabına dönüştürmek için eBay’e bir ödeme yöntemi bağlamanız gerekir. Ebayin eski siteminde Paypal ile ödeme alınırdı ancak Paypal Türkiye’de kullanıma kapalı olduğu için farklı yollardan paypal açmak için tonlarca etken gerekirdi. Ebayin en güncel sisteminde ödemelerinizi Payoneer hesabınız ile çok kolay ve sıkıntısız bir şekilde açabilirsiniz.

Payoneer ile Ebay hesabınızı açtıktan sonra geriye kalan tek işlem ikisini birbirine bağlamaktır. Bunun için ise Ebay ana sayfasından My eBay – Selling bölümüne gelirseniz eBay’i Payoneer’e bağlamak için erişim imkanı bulacaksınız. Eğer size erişim imkanı sunmuyor ise ”Sell” bölümünden bir ürün yüklemeye çalışırsanız eBay sizi Payoneer’e yönlendirecektir.

Kart bilgilerinizi o bölüme girdikten sonra Payoneer doğrulaması için eBay’in size mail göndermesini bekleyeceksiniz (7-10 gün içerisinde mail gelecektir.) Sizden istenilen belgeleri onlara sunduktan sonra ödeme alabilirsiniz. Tebrik ederim, artık yapmanız gereken tek şey ürün yüklemektir.

Bir eBay satış hesabı açmak için buraya tıklayın
Bir eBay satış hesabı açmak için buraya tıklayın

Başlangıçta altyazılar gibi eBay listeleme özelliğinin sunduğu ekstra ücretli özelliklerden hiçbirini kullanmayın. Ürünün iyi performans gösterdiğini görmek için bekleyin ve ardından ücretli özellikleri kullanarak listelemede iyileştirmeler yapmak için ürünü düzenleyin.

Evden eBay’de satmak istediğiniz ve satılmayı bekleyen en az bir ürününüz olduğunda, stoksuz satış ayarlarını yapmaya başlayabilirsiniz.

eBay’de stoksuz satış için önerilen ayarlar

eBay stoksuz satış için önerilen ayarlar şunlardır:

 1. İş politikaları
 2. Dükkan adı
 3. Ödeme şekli
 4. eBay satıcı merkezi katılımı
 5. Küresel nakliye programına katılım
 6. Stokta olmayanları etkinleştirme
 7. Nakliye yerleri hariç
 8. İade tercihleri
 9. Ödenmemiş öğe yardımcısı kurulumu

Şimdiye kadarki her adımda olduğu gibi, eBay stoksuz satış kursunda tüm bunları doğru bir şekilde ayarlamak için hangi düğmeleri tıklamanız gerektiğini adım adım gösterecek videolar var. 

eBay’de dropshipping için ürünler nasıl bulunur?

eBay’de dropshipping için ürün bulmak, kendiniz manuel olarak veya bir yazılım yardımıyla yapılabilir. Satmak için karlı ürünler bulmak için, derinlemesine açıklamak için ayrı bir kılavuz gerektiren “ sniping yöntemini ” kullanmanızı öneririm , neyse ki eBay dropshipping için karlı ürünlerin nasıl bulunacağına dair eğitim tam da bunu yapıyor; En çok satan ürünleri ve en iyi tedarikçileri bulabilirsiniz. Hatta bedava ürün nasıl alınır? En iyi müşteri hizmeti nasl sağlanır? olumlu feedback nasıl alınır? Ve daha binlerce işinizi büyüten etkenleri sağlar…

Daha önce bahsetmiştim ama önemini vurgulamak için tekrar edeyim. eBay’de evden ikinci el ürünler satmak, eBay’deki yeni hesapların sorun yaşama riskini önemli ölçüde azaltır. 

Yıllardır dokunmadığınız o çocukluk eşyalarını açmanın ve bunlardan bazılarını satmanın zamanı geldi. Fonların tutulduğu süre boyunca ihtiyaç duyacağınız nakit akışının kaynağı olarak görün.

Dropshipping işiniz için sağlıklı bir rutin geliştirme

Bir stoksuz satış işine başlamanın son kısmı, “son” dışında her şeydir. Bir işletme sahibi olarak artık hesabınızın sağlığından, trafik oluşumundan ve müşteri hizmetlerinden siz sorumlusunuz.

eBay hesap sağlık metrikleri

eBay stoksuz satış yapanlar için, en üst sıradaki satıcılarla olan rekabet, mağazalarının oluşturabileceği toplam potansiyel trafiği zaten azaltıyor. Yine de büyük kazançlar elde etmek için yeterlidir, ancak standardın altına düşerseniz, düzeltirken neredeyse hiç trafik olmayan uzun bir süre bekleyin.

Her zaman mükemmel bir hizmet sunduğunuzdan emin olun – bu sizin işiniz, buna sahip çıkın!

eBay SEO’su

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Ürünlerinizin Google veya eBay gibi arama motorlarının sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlama uygulamasıdır.

eBay SEO'nun iyileştirilmesi, dropshipping satışlarını artırıyor
Hayal edin, burada ilk sırada yer alan listelemenin ne kadar para kazandığını gösterir.

eBay arama motorunun, arama sonuçlarında ilk olarak hangi listelerin görüneceğine karar verirken dikkate aldığı birçok parametre vardır. Örneğin, eBay satıcı seviyeniz bunlardan biridir.

eBay SEO hakkında bilmeniz gereken üç şey var:

 1. Mağazada devam eden bir SEO optimizasyonu nasıl yapılır?
 2. Belirli bir listeye SEO optimizasyonu nasıl yapılır?
 3. Görünürlüğü artırmak için tanıtılan listeler nasıl kullanılır?

eBay mağazanız için SEO’yu nasıl optimize edeceğinizi öğrenerek trafik oluşturma alışkanlığını geliştirmeniz gerekir.

Çözüm

Evet, artık eBay’de bir stoksuz satış işine başlamaya hazırsınız!

Bu makaleyi bir kereden fazla okumaktan korkmayın, hatta onu ve bağlantı verdiğim diğer makaleleri yer imlerine eklemek bile faydalı olabilir. Tarayıcınıza yer işareti koyabilir veya bir belge dosyası açıp bağlantıları buraya kopyalayabilirsiniz.

Bunalmış hissediyorsanız, bu iyi. Bir damla nakliye işine başlamanın zorluğu, kendi çevrimiçi işinizi kurma sürecini nasıl ele alacağınızı öğrenmeniz için bir fırsattır. 

Başarılı olacağına söz veremem, bunu yapmak benim için sorumsuzluk olur. Ama çok şey öğreneceğine söz verebilirim. Bir girişimci olarak kendiniz hakkında bilgi edinecek ve çevrim içi para kazanma dünyasını ilk elden deneyimleyeceksiniz. 

Başarılı olmak istiyorsanız başarı teriminin timsali olan insanların tecrübelerinden ders çıkarmalı, onların ideolojileri hakkında farkındalık oluşturmalı ve en önemlisi olan; onların insanlara sundukları değeri anlamalısınız. Gerekli çabayı , gücünüz , yaratıcılığınız ve idealleriniz ile birlikte harekete geçirip pes etmezseniz , başarı kaçınılmaz ve bir o kadar da hayatınıza anlam katacak sürekli bir olgu haline dönüşür. İlerleyin, durmayın…

Ne düşünüyorsun?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Özel Ebay Eğitimimiz İçin: https://bit.ly/2W0fkUs

Ebay dropshipping hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. İşinizi büyütmeniz için gerekecek mentaliteye sahip olmanız için yazığımız makalelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1

Bizi Facebook, Telegram ve Forum kanallarımızdan takip ederek toplu yardımlaşma ağlarımızda istediğiniz soruları bulabilir, sorabilir ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın