EBay’de Dropshipping’e Nasıl Başlanır: Bilmeniz Gereken Her Şey

ebay dropshipping

Modern dünyadaki hemen hemen herkes bir noktada çevrimiçi bir satın alma işlemi gerçekleştirdi. E-ticaret, alışveriş yapanların sorunları için uygun bir çözüm olarak başladı. Bugün, ticaret alanında baskın güçtür – işletmelerin büyük bir bölümünün nasıl çalıştığını belirlemektedir. Yeryüzündeki 7,5 küsur milyar insandan yaklaşık 1,8 milyarının küresel alışveriş yapanlar olduğu bildirildi. Statista’ya göre , e-ticaret tüm perakende satışların% 14,1’ini oluşturdu. Bu rakamın 2021 yılında% 19’a ulaşması hedefleniyor.

Dünyanın her yerindeki girişimcilerin bu kazançlı pastadan kendilerine bir dilim kesmek istemeleri şaşırtıcı değil. Üreticiler ve tedarikçiler daha tasarruflu hale gelirken, becerikli pazarlamacılar süreci basitleştirmenin yollarını buluyor.

Dropshipping Aslında Nedir?

E-ticaretin patlaması, ‘stoksuz satış’ adı verilen bir iş modelini doğurdu. Terim yanlış anlaşıldı ve hatta çeşitli kanallarda aşırı kullanıldı – peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Dropshipping, satıcının veya mağazanın kendi fiziksel envanterine sahip olmadığı bir perakende sipariş karşılama yöntemidir. Bunun yerine, ürünlerini tedarik etmek için üçüncü taraf üreticilere ve tedarikçilere güveniyorlar. Mağaza veya satıcı, bir tedarikçinin deposundan ürün satın alır ve doğrudan müşteriye sevk edilmesini sağlar. Satıcının satıştaki envanter ile herhangi bir fiziksel teması yoktur. Günümüzde bazı tedarikçiler nakliyeyi bile idare ederek süreci daha da basit hale getiriyor.

Geleneksel perakendeciler ve mağazaların kendi fiziksel envanterleri vardır. Depolarda stok tutmanın avantajları vardır, ancak depolama ve bakım maliyetleri oldukça hızlı artar. Ayrıca, malları idare etmek için insan gücüne ödeme yapma zorunluluğu da var. Dropshippers, satış sürecinin bu uygunsuz kısmını resmin dışına çıkarır.

dropship ürünleri için ebay deposu

Bir müşteri en sevdiği çevrimiçi mağazayı ziyaret edip beğendiği bir ürünü satın aldığında, satıcıya peşin ödeme yapar. Satıcı daha sonra bu parayı kullanır (veya kendi parasını kullanır) ve istediği ürünü güvenilir bir tedarikçiden satın alır. Satıcı daha sonra ürünü müşteriye taşımak için üçüncü taraf nakliye şirketlerini kullanır. Sattıkları ürünü asla görmezler veya dokunmazlar. Bazı tedarikçiler ve nakliyeciler özel paketleme, logo baskısı ve ekspres kargo sunarak mükemmel müşteri deneyimi sağlar.

Dropshipping, önemli bir başlangıç ​​sermayesi olmadan tomurcuklanan kurucular tarafından başlatılabilir. Satıcılar, ön envanter, depo kiraları ve insan gücü maaşları için binlerce dolar harcamak zorunda değil. Web sitelerinde daha önce bir satış yapılmadıkça tedarikçiden herhangi bir şey satın almaları gerekmiyor – bu da yakın kayıp anlamına gelmiyor. Yeni ürünleri test etmek de kolaydır. Kazanan ürünler hızlı bir şekilde belirlenebilir ve mağaza kolayca büyütülebilir. Model ayrıca satıcının konumu konusunda esnek olmasını sağlar. Bu, satıcının dünyanın her yerinden iş yapabileceği anlamına gelir.

Satıcı, ürünleri yaratma, üretme veya tedarik etme konusunda endişeli olmadığından, dikkatini yalnızca satış, pazarlama ve büyümeye odaklayabilir. Oberlo gibi stoksuz satış pazarları, satış ve ödeme sürecini son derece otomatik hale getirir ve bu da satıcı üzerindeki yükü daha da azaltır.

Bununla birlikte, Dropshipping’in tuzakları var. Satıcılar, tedarikçilerden önceden numune alsa bile, kalite garantisi yoktur. Müşterinin aldığı ürün kusurlu veya tamamen farklı olabilir. En popüler ve uygun fiyatlı tedarikçiler Çin merkezli olduğundan, uzun nakliye süreleri zorluk olabilir. Ayrıca yaygın dolandırıcılık, çevrimiçi dolandırıcılık ve eksik teslimatlar sorunu da var. Paketleme ve nakliye diğer kuruluşlar tarafından yapıldığından, satıcı markalaşma ve özelleştirme açısından çok sınırlı bir kapsama sahiptir.

Güvenilir tedarikçilerle ilişkiler geliştirmek zorunludur. Ayrıca, ürünleri bölgedeki tedarikçilerden yerel olarak temin etmeniz önerilir. Bu, işlem sürecine kişisel bir dokunuş katarken aynı zamanda güvenin korunmasını da sağlar.

EBay Dropshipping Nedir?

eBay, bu noktada bir ev adıdır. Popüler web sitesi, satıcıları ve olası alıcıları birbirine bağlayan çevrimiçi bir açık artırma platformudur. Amazon gibi e-ticaret devleriyle eşit olarak, eBay’in müşterisi yıllar içinde istikrarlı bir şekilde genişliyor. Platformun 2019’da yaklaşık 182 milyon kullanıcısı vardı.

Çevrimiçi satıcılar, eBay tarafından sunulan basit platformdan etkilenir. Mevcut kullanıcı tabanı, müşteri sıkıntısı olmadığı anlamına gelir. Potansiyel müşteriyi dönüştürme ve satış yapma şansı, kişisel web sitelerini kullanmaktan önemli ölçüde daha yüksektir.

EBay’in iş modeli oldukça basit. Satıcılar, kayıttan sonra ürünlerini platformda listeler. Ürün herhangi bir şey olabilir – arabalar, elektronik cihazlar, moda aksesuarları, imzalı nadir ürünler vb. Satıcılar, ürüne bir başlangıç ​​teklifi ekler – makul bir beklenen fiyat. Teklif verme süreci, potansiyel alıcıların ürünün değerinde olduğunu düşündükleri tutarı teklif etmesiyle başlar. İşlem, satıcı tarafından önceden belirlenen belirli bir süre sürer. Teklif verme sürecinin sonunda, en yüksek teklifi veren ürünü eve götürür.

EBay tarafından sunulan ‘şimdi satın al’ seçeneği, alıcıların teklif verme sürecine girmeden ürünü doğrudan (önceden belirlenmiş sabit bir fiyat için) satın almalarını sağlar.

EBay’deki bazı satıcılar şu anda listeledikleri ürünleri işlemiyor veya depolamıyor. Bunları müşterileri için tedarik etme araçlarına sahipler, ancak aslında yanlarında ürünler yok. Resim, açıklama ve başlık gibi markalama faktörleri genellikle tedarikçilerinin kullandığı ile aynıdır.

Bir alıcı, bir satıcının listesinden bir ürün satın aldığında, eBay dropshipper daha sonra tedarikçileri aracılığıyla siparişi yerine getirir. Ürün daha sonra bağımsız bir nakliye şirketi aracılığıyla alıcıya taşınır. Satıcı, süreçte esasen bir aracı rolü oynar. Bu öğe / ürün yerine getirme yöntemi, eBay’de stoksuz satış olarak adlandırılır. Sıfır envanter tutma iş modelini eBay’in başarılı platformuna aktarıyor. Satıcı-tedarikçi ilişkilerinin iyileştirilmesiyle birlikte, eBay ile stoksuz satışa başlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

EBay Dropshipping’e Nasıl Başlanır?

İyi haber şu ki, geçerli bir eBay hesabına sahip olan herkes eBay dropshipping’e hemen şimdi başlayabilir. Ancak eBay’de stoksuz satış buna değer mi?

Dropshipping, hem kısa hem de uzun vadede para kazanmanın harika bir yoludur. EBay’in müşteri tabanının büyüklüğü göz önüne alındığında, dropshipping’e yeni başlayanların başlamak için en kolay platformudur. Ebay’de nasıl dropship yapılacağına dair adım adım bir döküme göz atalım.

  • En iyi tedarikçileri bulun: Herhangi bir eBay dropshipper’ın ilk ve en önemli görevi güvenilir bir tedarikçi bulmaktır. Doğru müşteri hizmeti, zamanında teslimatlar ve kaliteli ürünler başarılı bir eBay işinin temel bileşenleridir ve iyi bir tedarikçi bunu sağlar. Bir tedarikçi seçerken, nakliye seçenekleri, hızlandırılmış nakliye, nakliye maliyetleri, gönderim yerleri (küresel veya yerel), ürün kalitesi, güvenlik standartları, markalamanın özelleştirilmesi ve mevcut pazarlama malzemeleri gibi faktörleri göz önünde bulundurun.
  • Mükemmel ürünü seçin: Satmak için iyi bir ürün seçmek oldukça zor olabilir. Niş ürünlere odaklanan satıcılar daha fazla başarı elde etme eğilimindedir. Bunun nedeni, müşterilerin onları zaman içinde tanıması ve itibarlarının her başarılı satışla artmasıdır. Bir niş bulmak ve ona bağlı kalmak başka şekillerde de faydalı olabilir. Bir satıcı belirli bir nişte bir süre faaliyet gösterirse, o alanda çalışan daha iyi ve daha güvenilir tedarikçiler bulur. Bu, üreticilerle uzun vadeli ortaklıklar için potansiyeller açar. Bazı satıcılar trend trenine atlamayı ve şu anda talep gören ürünleri satmayı tercih ediyor. Bu, hızlı para kazanmanın kolay bir yolu olabilir, ancak uzun vadede mümkün değildir. Satıcılar, bir nişe odaklanmadan önce uygun pazar ve ürün araştırması yapmalıdır.
  • eBay satıcı hesabı: Satıcı, zamanında teslimat yapan büyük bir tedarikçi ve satılacak sağlam ürünlerin bir listesini buldu. Sıradaki ne? Bir sonraki adım, eBay web sitesinde oturum açmak ve bir satıcı hesabı oluşturmaktır. Kulağa basit gelse de, içeri girmeden önce akılda tutulması gereken birkaç nokta var. Önce bir ödeme yöntemine karar verin. ABD’li satıcıların PayPal veya ticari kredi kartı hesabına sahip olmaları gerekir. Satıcının bir vergi numarası yoksa, mümkün olan en kısa sürede bir tane almak akıllıca olacaktır. Akıllıca bir kullanıcı adı seçin – profesyonel veya akılda kalıcı olmasını sağlayın (yaratıcı bir şekilde, ikisinin bir karışımı daha iyidir.) Bilgileri okuyuneBay satıcı bilgi merkezinde sağlanmıştır ve yönergeleri iyice anlayın. Mağaza, satıcı geçmişi, niş ve nakliye / iade politikaları hakkında ayrıntılar içeren bir profil sayfası oluşturun. Satıcı sayfası ne kadar bilgilendirici ve ayrıntılı olursa, müşterilere güven verme olasılığı o kadar artar.
  • Ürün listeleri oluşturun ve satışa çıkarın: Satıcı sayfası üzerinden ürün listeleri oluşturarak ürünleri satışa veya açık artırmaya koyun. Anahtar kelime araştırması, e-posta pazarlaması ve ilgi çekici içerik gibi basit yöntemleri kullanarak trafiği artırın ve listeleri optimize edin . Satıcılar, tedarikçilerden aldıkları mevcut ürün resimlerini ve açıklamalarını kullanabilir ancak yeni içerik oluşturmaları önerilir. İçeriğe yetenek eklemek, marka değerini artırır ve işlerin tekrarlanmasına yol açar. Mağazayı sürekli olarak koruyun ve güncelleyin ve en iyi müşteri deneyimini sağlayın.
ebay mağaza dropshipping

EBay Dropshipping Yasal mı?

Stoksuz satış tamamen yasal bir iş modeli olsa da eBay, dolandırıcılığı engellemek için kısa süre önce satıcıları sıkıştırmaya başladı. Peki eBay’de stoksuz satış nasıl yapılır? EBay’in dropshipping ile ilgili politikalarına bir göz atalım.

EBay’de stoksuz satışa izin verilir, ancak büyük ölçüde sınırlandırılmıştır. eBay’de “siparişleri doğrudan bir toptancı tedarikçisinden yerine getirin” şeklinde bir madde vardır. Bu, satıcıların düzenlemelere uymaları koşuluyla eBay platformunda teknik olarak satış yapmalarına izin verildiği anlamına gelir. Satıcıların, bir toptancı tedarikçisinden satıcının listesinde bulunan ürünlerin toplu miktarlarını önceden satın aldıkları sürece eBay’de ürünleri tanıtmalarına ve satmalarına izin verilir.

EBay’de geleneksel stoksuz satış, Amazon ve Aliexpress gibi üçüncü taraf perakende web sitelerinden satın alınan ürünlerin tanıtılması ve yeniden satılmasıyla yapıldı. Satıcı, talep edilen ürünleri bu pazarlardan ucuz fiyatlarla satın alacak ve eBay’de daha yüksek bir fiyatla satacak ve marjları cebe indirecekti. Bu çalışma modeli artık eBay’de yasaklanmıştır ve bunu yapan satıcılar platformdan yasaklanmakla yükümlüdür. eBay’in yasal politikası açık bir şekilde “ürünü doğrudan müşterilere gönderilen başka bir perakendeci veya pazardan satın almaya eBay’de izin verilmez.” Dolayısıyla, Aliexpress’den sudan ucuz fiyatlarla ıvır zıvır satın almaya ve bunları eBay’de listelemeye artık izin verilmiyor.

Bu kuralı ihlal ettiği tespit edilen satıcılar birçok olumsuz etkiye açıktır. eBay, bu tür listeleri arama algoritmalarına indirme ve gömme ve hatta bunları kaldırma hakkına sahiptir. EBay ile önceden var olan bir ilişkisi olan uzun vadeli satıcılar, platformdaki puanlarını kaybetmekle yükümlüdür ve bu da güvenilirliklerini yok eder.

eBay Müşterileri, diğer web sitelerinin hediye kartları ve sipariş ayrıntılarının bulunduğu paketleri almaya devam etti. Bu, siparişlerinin başka bir şirket tarafından yerine getirilmesi için fazladan prim ödedikleri için birçoğunun kışkırtılmasına neden oldu. Diğer durumlarda, teslimat süresi çok fazlaydı ve 60 güne kadar uzanıyordu. Bazı müşteriler siparişlerini hiç almadı. Bu, eBay’in genel olarak dropshipper’ları çökertmesine neden oldu. Sahte kuruluşların küçük bir yüzdesinin eylemleri nedeniyle gerçek satıcılar bile etkilendi.

Şu anda eBay’de stoksuz satış yapmanın tek yasal yolu, önceden bir toptancıdan toplu miktarlarda ürün satın almaktır. Ürünler toptancı tarafından satıcı adına depolanabilir ve yerine getirilebilir, ancak her toptancı bunu yapmaktan memnun olmaz. Ürünler müşteriler tarafından ön sipariş verildiği için, depolarda belirsiz bir süre (satıcılar satış yaratmayı başarıncaya kadar) bekletilebilir. Ürünler ikmal şirketlerine de gönderilebilir. Bu şirketler, satıcı adına depolama, yerine getirme ve nakliye ile ilgileneceklerdir.

Bu iş modeli hala bir stoksuz satış işinin tanımlarına uymaktadır, ancak fark, satıcının satış garantisi olmaksızın toplu envanter satın alması gerektiğidir.

Bir satıcı, siparişleri 30 gün içinde yerine getirip müşterilere gönderebilecek güvenilir ve güvenilir bir tedarikçiyi takip edebilirse, eBay’i kullanmaya başlamak oldukça kolaydır. EBay’in damla nakliye politikasına uymayı unutmamak çok önemlidir.

EBay Dropshippers’ın Karşılaştığı Zorluklar

EBay’deki Dropshippers çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Bu tür bir işi eBay’de sürdürmek oldukça zorlu bir mücadele.

Daha önce belirtildiği gibi, satıcıların tek bir satış yapmadan önce toptan satışlardan toplu envanter satın almaları gerekir. Ürün popülerlik kazanmazsa, modası geçerse veya kusurluysa, satıcı büyük bir ürün siparişinde takılıp kalır. Bu durumda kaybı yemekten ve devam etmekten başka yapacak bir şey yok.

Tek tek ürünleri çevrimiçi satıcılara satmaya hazır olan üreticileri ve toptancıları izlemek oldukça zordur.

Satıcıların ayrıca eBay’e bir liste ücreti yatırması gerekir. eBay ayrıca son satıştan (% 10’a kadar) pay alır. Ücretsiz seçenek, satıcının marjın büyük bir bölümünü kaybettiği bir yakalama ile birlikte gelir. EBay’de dropship için en iyi ürünler genellikle 10 ila 20 $ ‘ın üzerinde fiyatlandırılır. Düşük maliyetli ürünlerin marjları zayıf olsa da, büyük miktarları taşımak satın alma maliyetini dengelemeye yardımcı olabilir. Peşin satın alma ve eBay listeleme ücretleri, eBay’de stoksuz satış yapmayı yeni başlayanların çoğu için finansal olarak imkansız hale getirebilir.

EBay’in sadık müşterilerinin çoğu, mevcut en iyi anlaşmayı bulma umuduyla platforma akın ediyor. Üretici, durumdan bağımsız olarak ürünler için sabit bir fiyat talep eder, ancak fiyat söz konusu olduğunda satıcının esnek olması gerekir. Rekabetin altını çizmek başlangıçta satışları artırmak için faydalı olabilir, ancak uzun vadede maliyetli olabilir. Fiyatlandırma kontrolü, bu açıdan eBay dropshippers için büyük bir zorluktur. Fiyattan ödün vermemek, satıcıya müşterilerine mal olabilir.

Listelenen ürünlerin kullanılabilirliğini ve uygun şekilde yerine getirilmesini sağlamak, eBay dropshippers’ın karşılaştığı en zor zorluk olabilir. Tedarikçinin envanterini sürekli takip etmek ve stokta olmayan ürünleri listelerden çıkarmak çok önemlidir. Tedarikçilerden envanter sayımlarıyla ilgili günlük raporlar istemek bunun çözümü olabilir. Siparişleri zamanında yerine getiren ve satıcılara sürekli takip bilgisi veren güvenilir tedarikçiler nadirdir. Satış sürecinin en önemli kısmı – yerine getirme – tedarikçinin elinde değildir. Yerine getirilmemiş siparişler, stokta bulunmayan ürünler, kusurlu ürünler çok hızlı bir şekilde korkunç müşteri yorumları toplayabilir ve satıcının itibarına kalıcı olarak zarar verebilir. Katı nakliye zaman çizelgelerine sahip eBay dropshipping tedarikçilerini bulmak zor.

Bir eBay işini ölçeklendirmek için müşterileri mutlu ve memnun tutmak önemlidir. Bunu başarmanın en iyi yolu, rekabetçi fiyatlı ürünler sunmak ve sipariş edilen ürünlerin müşterilere tek parça, bir defada ulaşmasını sağlamaktır.

EBay Drop Shipping’in Artıları

EBay stoksuz satışla ilgili en iyi bölüm, basitliğidir. Bir mağaza başka nerede kurulabilir ve birkaç dakika içinde satılmaya hazır olabilir? Milyonlarca müşteriye maruz kalma ve görünürlükten bahsetmiyorum bile.

Satıcılar, pazarlama yerine üretici ilişkileri kurmaya ve yeni ürünler tedarik etmeye konsantre olabilir. Listeler tonlarca müşteriye gösterildiğinden, satıcıların SEO ve ücretli trafik için minimum çaba sarf etmesi gerekir. Bu çok zaman kazandırır.

Bir satıcı ürünleri zamanında tedarik edip yerine getirebiliyorsa, eBay drop shipping’i kesinlikle incelemeye değer.

SENDE KENDİN İÇİN BİR ADIM AT VE BAŞLA : https://digitalmarketmentoring.com?aff=154

Bir yanıt yazın