eBay’de olumsuz geri bildirim nasıl kaldırılır?

eBay’in geri bildirim sistemi nedir ve nasıl çalışır?

eBay’deki her satıcının, listelerinin satıcı bilgileri bölümünde gösterilen bir geri bildirim yüzdesi vardır. Bu yüzde, satıcının son 12 ayda aldığı geri bildirimler kullanılarak hesaplanır.

Bu geri bildirim yüzdelerinde yalnızca geçen yılın önemli olmasının nedeni, satıcılara aylar ve yıllar geçtikçe performanslarını iyileştirmeleri için bir teşvik vermektir. Ne de olsa, beş yıl önce satış uygulamalarınızı büyük ölçüde iyileştirdikten sonra yaptığınız bir gaf temelinde puanlanmak ister miydiniz?

Satıcıların geri bildirimlerini yüksek tutmalarının bir başka nedeni de, derecelendirmeleri yeterince iyi olmadığında platformun arama sıralama sisteminde cezalandırılacak olmalarıdır. Bu, satıcı puanınız ne kadar düşükse, eBay’in arama sonuçlarının en üstüne çıkma şansınız o kadar düşük demektir.

eBay’in geri bildirim sistemi, satıcıların alıcılar tarafından bırakılan geri bildirimlere yanıtlar ve takipler göndermesine olanak tanır. Bu iki yönlü geri bildirim sistemi, her iki tarafın da dahil oldukları bir işlem sorunsuz gitmediğinde halka açıklama yapmasına olanak tanır.

Satıcıların eBay geri bildirim profillerini gizli hale getirebileceklerini, ancak bunu yaparsanız artık satış yapmanıza izin verilmeyeceğini unutmayın.

Genel geri bildirim puanı aşağıdaki gibidir: 

 • Olumlu geribildirim için +1
 • Tarafsız geri bildirim için değişiklik yok
 • -1 olumsuz geribildirim için

eBay’deki olumsuz geri bildirimleri kaldırabilir misiniz?

Kısa cevap “Değiştirir” dir. Negatif geribildirimin bırakıldığı iki farklı durum vardır.

Birincisi, alıcının yanlışlıkla olumsuz geri bildirim göndermesidir. Verilen geri bildirim olumsuz veya tarafsızdır, ancak geri bildirim yorumu olumludur ve alıcı, “Kesinlikle bu satıcıdan tekrar satın alacak!” gibi bir şeyle işlemden ne kadar mutlu olduğunu bile paylaşır. Veya alıcı sizi, işlemin kötü gittiği başka bir satıcıyla karıştırmış olabilir.

İkinci durum, alıcının bilerek olumsuz geribildirim bırakmasıdır. Bunu kaldırmak biraz daha zor olacak, ancak çoğu zaman denemeye değer. Olumsuz geri bildirimi değiştirebileceğiniz veya kaldırabileceğiniz iki yol aşağıda verilmiştir.

1. Alıcı revizyonu yoluyla eBay geri bildirimini değiştirin

Sert bir şey yapmadan önce, alıcıyla iletişim kurarak geri bildirim sorunlarını çözmeye çalışın. Bu, olumsuz veya nötr geribildirimi değiştirmenin en yaygın yoludur.

Alıcıların yalnızca işlemden sonraki 30 gün içinde bıraktıkları geri bildirimleri gözden geçirebileceklerini unutmayın. Ek olarak, satıcılar yalnızca sorunu çözdüklerinde veya bir alıcının olumsuz geri bildirimi yanlışlıkla bıraktığından emin olduklarında geri bildirim revizyonu talep edebilir.

Bir alıcı yanlışlıkla olumsuz bir geri bildirim gönderdiğinde, “Geri Bildirim Revizyonu İste” sayfasını kullanarak onlardan bunu değiştirmelerini isteyebilirsiniz. Alıcıdan yanıt gelmezse, “Geri Bildirim Bildir” sayfasına gidebilir ve durumu doğrudan eBay’e açıklayabilirsiniz, böylece olumsuz geri bildirimlerin kaldırılmasını halledebilirler.

Alıcı kasıtlı olarak olumsuz geri bildirim bıraktıysa, alıcıyla iletişime geçtiğinizde kibar olun ve işlemden kaynaklanan herhangi bir rahatsızlıktan dolayı özür dileyin. Durumu düzeltmek için neler yapabileceğinizi sorun. Çoğu zaman, bir geri ödeme veya değiştirme hile yapacaktır. Alıcı kabul ederse ve sorunu çözebilecek durumdaysanız, geri bildirimi gözden geçirmek isteyip istemediklerini sorun.

İsteği yalnızca bir kez yapabileceğiniz için, bunu akıllıca yapmalısınız. Ayrıca satıcılar, 12 aylık bir süre içinde alınan her 1.000 geri bildirim gönderisi için yalnızca beş geri bildirim düzeltme isteğinde bulunabilir.

Bu yöntem sizi alıcının insafına bırakıyor ama isteğiniz doğruysa kim bilir? Alıcı razı olabilir ve kötü bir müşteri ilişkisini iyi bir ilişkiye dönüştürmüş olursunuz.

2. eBay müdahalesi yoluyla eBay geri bildirimini değiştirin

Alıcıların profilinize bıraktığı tüm geri bildirimler geçerli sayılmaz. Değilse, kaldırılabilir. Alıcıdan yanıt gelmemesi, sorunu çözmek için bir çözüm üzerinde anlaşamamanız veya geri bildirimin kişisel bilgileri ifşa etmesi gibi eBay’den müdahale gerektiren durumlar vardır.

Bu durumlarda, geri bildirimi eBay’e bildirmeli ve onları değerlendirmeye ve kaldırmaya bırakmalısınız. Satıcılar, işlemden sonraki 90 gün içinde manuel inceleme talebinde bulunmalıdır.

Olumsuz geri bildirimlerin sizin tarafınızdan yorum yapılmadan gitmesine izin vermemek önemlidir, çünkü bu, yazılanları kabul ettiğiniz anlamına gelir. Gerçek bir hata yaptıysanız özür dileyerek ve bir alıcı hatası olduğunu düşünüyorsanız açıklayıcı bir not bırakmak en iyisidir.

eBay’e bildirilen geri bildirim aşağıdaki durumlarda kaldırılacaktır:

 • Sağlanan e-posta adresi yanlış olduğu için alıcıyla iletişime geçemediniz.
 • Alıcı olumsuz geri bildirim bıraktı ancak ürün hala ödenmedi.

eBay’in geri bildirimi otomatik olarak kaldırdığı üç durum vardır:

 1. Geri bildirimin doğrudan bir program hatasının, web sitesi sorununun veya iletişim ya da gönderimdeki sistemik gecikmenin sonucu olması.
 2. Alıcı eBay tarafından askıya alındığında, bu durumda askıya almanın ardından 90 gün içinde yapılan geri bildirimler otomatik olarak kaldırılacaktır. (Geri bildirim Revizyon Süreci sayfasından manuel olarak kaldırma, 90 gün geçtikten sonra gereklidir.)
 3. Bir yorum, başka bir web sitesine veya satıcıya bağlantılar içermesi veya müstehcen, ırkçı veya saygısız/kaba bir dil kullanması gibi eBay politikasını açıkça ihlal ettiğinde. Ancak, bu durumlarda, geri bildirim derecelendirmesi mutlaka kaldırılmayacaktır.

eBay’deki olumsuz geri bildirimleri kaldırmak neden önemlidir?

Satıcı puanı eBays arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü etkileyeceğinden önemlidir. Ayrıca, müşterilerin çok sayıda olumlu geri bildirimi olan bir satıcıdan satın alma olasılığı daha yüksektir! 

Olumsuz geri bildirimin eBay’in arama sıralamasına etkisi:

eBay, Best Match adlı bir algoritmaya sahiptir. Bir kullanıcı bir ürün arar ve eBay, sorgularıyla ilgili en iyi listeleri döndürür. 

eBay’in En İyi Eşleşme sonuçlarında görünmenin en iyi yolu şudur:

 • Doğru listeler oluşturun
 • Yüksek kaliteli görüntüler kullanın
 • Ürününüz için doğru kategoriyi seçin
 • Satıcı hacminizi artırın
 • Rekabetçi nakliye sunun 
 • Mükemmel müşteri hizmeti sağlayın 
 • Ve en önemlisi, olumlu bir satış geçmişine sahip olun 

Ancak, çok fazla olumsuz geri bildiriminiz varsa, bu, arama sonuçlarında görünme şansınızı etkileyebilir. Yani daha az satış. 

eBay’deki geri bildiriminizi nasıl değiştirirsiniz?

Siz ve alıcı, aldığınız geri bildirimi değiştirmeyi kabul ettiyseniz, nötr ve olumsuz geri bildirimleri değiştirmek için adım adım bir kılavuz burada.

 1. Sağ üst köşedeki My eBay’e tıklayın ve Hesap sekmesine tıklayın. Soldaki “Hesabım” sütununda “Geri Bildirim”i tıklayın.
 2. “Son Geri Bildirim” altındaki “Geri Bildirim Revizyonu İste” bağlantısını tıklayın. Alternatif olarak, “Geri Bildirim Forumuna Git” bağlantısını tıklayabilir ve sayfanın sağ tarafında “Geri Bildirim araçları” altında “Geri Bildirim revizyonu talep et” seçeneğini tıklayabilirsiniz.
 3. Gözden geçirme talebinde bulunmak istediğiniz geri bildirimi tıklayın.
 4. “Alıcıya istek için bir neden verin” satırının altında, geri bildirimin neden revize edilmesini istediğinizi belirtin.
 5. Bittiğinde, “Gönder” düğmesini tıklayın.
 6. Alıcı, talebinizi içeren bir e-posta alacaktır.
 7. Alıcıya, yanıt vermesi ve gözden geçirilmiş geri bildirim sağlaması için yalnızca 10 günü olduğunu bildirin. Bu süre içinde geri bildirimlerini değiştirmezlerse kalıcı hale gelecektir.
 8. İsteğinizi kabul ettiği için alıcıya teşekkür etmeyi unutmayın!

eBay’deki olumsuz geri bildirimlere nasıl yanıt veriyorsunuz?

Her durumda – ister yanlışlıkla ister bilerek bırakılmış olumsuz geribildirim – buna sakin ve profesyonel bir şekilde yanıt verin. Alıcı size sorunu çözme ve durumu düzeltme şansı vermemiş olsa bile, sakin olun ve sınıfla yanıt verin. Kendi olumsuz bir yorumunuzla misilleme yapmayın.

Alıcıyla iletişim kurmayı denediyseniz ancak sorunu çözmek için bir anlaşmaya varamazsanız, başkalarının görmesi için yine de bir açıklama sağlayabilirsiniz. Olumsuz geri bildirimlere yanıt vermek için şu adımları izleyin:

 1. Sağ üst köşedeki “eBay’im”e tıklayın ve Hesap sekmesine tıklayın. Soldaki “Hesabım” sütununda “Geri Bildirim”i tıklayın.
 2. “Geri Bildirim Forumuna Git” bağlantısını tıklayın ve sayfanın sağ tarafında “Geri Bildirim Araçları” altında “Alınan Geri Bildirimi Yanıtla”yı tıklayın.
 3. Yanıt bırakmak istediğiniz yorumu bulun ve ardından “Yanıtla”yı tıklayın.
 4. Cevabınızı yazın. Durumun net ve gerçeğe dayalı bir açıklamasını ve olumsuz geri bildirime neden itiraz ettiğinizi veya katılmadığınızı belirttiğinizden emin olun.
 5. “Yanıttan Ayrıl” ı tıklayın.

Alıcı yanıt verene kadar geri bildirim dizisini izleyin. İşlerin nasıl gittiğine bağlı olarak, alıcı geri bildirimi değiştirmeyi kabul edebilir. Olmazsa ve Geribildirim profilinizde kalırsa, geri bildirim yorum dizisinin gelecekteki alıcılara sorumlu bir satıcı olarak üzerinize düşeni yaptığınızı ve alıcının olumsuz geribildirimi haksız yere bıraktığını gösterebileceği için rahat olun.

Üzgün ​​olduğunuzda olumsuz bir geri bildirim yorumuna yanıt vermekten kaçınmayı unutmayın. Bir veya iki gün bekleyin ve yorumunuzun tonunu profesyonel tutmaya çalışın – bu şekilde, onu gören diğerleri sizi tam bir canavar olarak düşünmez (ve alıcı muhtemelen mızmız veya basitçe haksız olarak karşı karşıya kalacaktır).

EBay’deki olumsuz geri bildirimlere nasıl itiraz edersiniz?

Alıcı haksız geri bildirimi değiştirmeyi reddederse, eBay müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek müdahale etmelerini isteyebilirsiniz. eBay’in geri bildirimleri yalnızca “belirli istisnai durumlarda”, örneğin küfür politikasının ihlali gibi kaldıracağını unutmayın.

Manuel inceleme talep etmek ve/veya eBay Çözüm Merkezi’nde bir vaka açmak için doğrudan eBay ile iletişime geçmek en iyisidir . Müşteri Hizmetleri, verdiğiniz bilgileri gözden geçirecek ve 48 saat içinde size geri dönecektir.

Ayrıca eBay’in ücretsiz müşteri destek numarasını da arayabilirsiniz: 866-540-3229.

Dikkatli olun: eBay, haksız veya haksız geri bildirim durumlarında bile, alıcının görüşü olduğunu belirterek alıcının lehine karar verebilir.

eBay olumsuz geri bildirimlerini kaldıramazsanız ne yapmalısınız?

Alıcı revizyonu ve eBay müdahalesi yoluyla geri bildirimi kaldırmaya çalıştıysanız ve hala olumsuz geri bildirimi kaldırma şansınız yoksa, yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Ancak burada çözümlere odaklandık, bu nedenle aşağıda durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilecek birkaç ipucu var. 

Olumsuz geri bildirime yanıt verin

Bu, yeni alıcılara müşteri hizmetleriniz hakkında bir fikir verecek ve hatta geri bildirimin sizden satın almaktan kaçınmak için bir neden olmadığını görmelerine yardımcı olabilir. Yukarıdaki ipuçlarımızı aklınızda bulundurun ve doğru boşlukta olduğunuzda yanıtlayın! 

Mümkün olduğunca çok olumlu geri bildirim almaya çalışın

Bu, müşterileri takip etmek anlamına gelir. Bunu yapmak için harika bir zaman, paketlerinin geldiği zamandır. eBay’de geri bildirim bırakma zorunluluğu yoktur. Alıcıyı rahatsız etmek istemezsiniz, ancak her şeyin yolunda gidip gitmediğini soran samimi bir mesajla takip edebilirsiniz. Önce olumlu geribildirim bıraktığınızdan emin olun! 

İletişim kurun ve proaktif olun

Bu, müşterilerle hızlı ve etkili bir şekilde iletişim kurmak anlamına gelir. 

eBay mesajlarınızı düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Onlara hemen cevap veremiyorsanız bile, sizden ne zaman ayrıntılı bir cevap bekleyecekleri konusunda bir zaman çerçevesi bildirin. Size olumlu geri bildirimler alacağından emin olan hoş bir küçük bonus, gönderiminize bir mektup eklemektir. Bu, kişisel markanızı göstermeniz ve herhangi bir sorun durumunda sizinle nerede iletişim kurabileceklerini bilmeleri için harika bir şans. 

Sorunu düzeltin ve işinizi iyileştirin

Aldığınız olumsuz geri bildirimler aslında işinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Aldığınız tüm olumsuz geri bildirimler aslında sizin hatanızsa, adım atın ve işleri düzeltmek için yapmanız gerekeni yapın. Kılık değiştirmiş bir nimet olabilir! 

Eğitim Serilerimiz İçin: http://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

BU VİDEOLARA GÖZ ATIN:

https://www.youtube.com/watch?v=vwnzCvCObBI

Bir yanıt yazın