eBay’i tanıyalım,eBay nedir?

eBay, ürünlerinizi çevrimiçi olarak satabileceğiniz çevrimiçi bir açık artırma sitesidir.

Amazon ve AliExpress gibi diğer e-ticaret pazarları gibi, eBay’in kullanıcı tabanı yıllardır istikrarlı bir şekilde artmaktadır. 2019’un 2. çeyreğinde platform 182 milyon kullanıcıya ulaştı .

Platformdaki yüksek kullanıcı hacmi, ürünleri için müşteri bulmak isteyen çevrimiçi satıcıların ilgisini çekti.

ebay kullanıcılarının sayısıEBay Nasıl Çalışır?

Arabalardan mücevherlere kadar eBay’de neredeyse her şeyi bulabilir, teklif verebilir ve satın alabilirsiniz.

EBay’de satıcılar ürünlerini bir başlangıç ​​teklifiyle yayınlar. Başlangıç ​​teklifi ne kadar düşükse, müşterilerin ürün için teklif verme olasılığı o kadar yüksektir. Müşteriler, en yüksek teklif nihayet satışı tamamlayana kadar, satıcı tarafından belirlenen gün sayısı için ürün için teklif verir.

Ancak satıcılar, ürün fiyatını kontrol etmek ve müşterilerin teklif vermeden sabit bir fiyattan satın almalarına olanak sağlamak için ürün sayfalarına “Şimdi Satın Al” seçeneği ekleyebilir.

Dropshipping nedir?

Dropshipping , bir işletme sahibinin bir tedarikçinin ürünlerini sattığı bir iş modelidir. Tedarikçi, işletme sahibi adına ürünleri oluşturur, saklar ve gönderir. Tedarikçinin malların yaratılması, depolanması ve nakliyesinden sorumlu olması nedeniyle, işletme sahiplerinin bir markayı daha kısa sürede büyütmek için pazarlama ve müşteri hizmetlerine odaklanmak için daha fazla zamanı vardır.

Dropshipping’in Faydaları

Çok sayıda stoksuz satış avantajı vardır, işte bunlardan birkaçı:

  • Düşük risk: Dropshippers, malları yalnızca müşteriler satın alırken satın alır. Minimum sipariş miktarı yoktur. Dolayısıyla, bir müşteri mağazanızdan yalnızca bir kolye satın alırsa, yalnızca o belirli kolye için ödeme yapmanız gerekir. Denemek isteyen yeni girişimciler veya yeni bir niş denemek isteyen deneyimli girişimciler için harika bir iş modeli.
  • Son derece otomatik: Oberlo gibi stoksuz satış pazarlarını kullanarak stoksuz satış çabalarınızın çoğunu otomatikleştirebileceksiniz. Mağazanıza satmak istediğiniz bir ürünü eklemek yalnızca bir tıklama alır. Bir satış başladığında, siparişi işleme koymak yalnızca bir tıklama alır. Bu, önemli olana odaklanmanız için size daha fazla zaman verir: pazarlama ve müşteri hizmetleri.
  • Daha düşük maliyetler: Kendi ürününüzü tasarlamak yerine bir üreticinin ürününü sattığınız için, işletme sahipleri toptan satış fiyatını ödeme eğilimindedir. Stoksuz satış yaptığınız yere bağlı olarak, kendiniz ve müşterileriniz için maliyetleri düşük tutan düşük nakliye ücretlerinden (hatta bazen ücretsiz) yararlanabilirsiniz.
  • Zaman kazanın: Yalnızca birkaç yönetim görevine, pazarlamaya ve müşteri hizmetlerine odaklanmanız gerekir. Üretici, en çok zaman alan (paketleme ve nakliye) ve pahalı (envanter taşıma) işlerin ağırlığını taşıma eğilimindedir.
  • Satmak için milyonlarca ürün arasından seçim yapın: Çok çeşitli stoksuz satış nişlerinden milyonlarca ürün arasından seçim yapabilirsiniz . Oberlo gibi ürün pazarlarına bakın ve tek bir tıklamayla mağazanıza herhangi bir ürün ekleyin. Kendinizinkini yaratmaya çalışmaktansa kendini kanıtlamış ürünleri satabilirsiniz.

EBay’de Dropshipping’e İzin Veriliyor mu?

Stoksuz satış tamamen yasal olsa da, eBay’in stoksuz satışa izin verip vermediği tamamen başka bir konudur. Şimdi eBay’in stoksuz satış politikalarına bir göz atalım …

eBay Dropshipping Politikaları

Dropshipping eBay’de yasaklandı mı? Tam olarak değil. Ama edilir kısıtlı. Dropshipping’e eBay’de teknik olarak “doğrudan bir toptancı tedarikçisinden siparişleri karşılamanız” koşuluyla izin verilir. Peki bu gerçekten ne anlama geliyor? Bu, bir toptancı tedarikçisinden toplu miktarlarda satın alırsanız, bu ürünleri eBay’de tanıtabileceğiniz anlamına gelir.

Ne edemez eBay’de satmak? Peki, başka bir perakende web sitesinden veya pazardan ürün satıyorsanız – Amazon veya AliExpress’i düşünün – eBay’de satış yapamazsınız. eBay, “ öğeyi doğrudan müşterinize gönderilen başka bir perakendeci veya pazardan satın almaya eBay’de izin verilmez. “Dolayısıyla, Amazon’dan eBay’e dropshipping’e izin verilmez: eBay’de bir şey listeleyemez, onu Amazon’dan satın alamaz ve sonra eBay müşterinize gönderemezsiniz.

Ve eBay, arama sonuçlarında listelerinizi kaldıracağını veya düşüreceğini belirterek bu politika konusunda katıdır. Uzun süredir satıcıysanız, puanınızı veya platformdaki durumunuzu bile düşürebilirler. Ah!

Amazon’dan eBay’e dropshipping

Özellikle Amazon satıcıları eBay’in stoksuz satış politikalarıyla en çok etkilenenler oldu. Daha önce Amazon satıcıları , Amazon ürünlerini eBay’de satmak için Easync ve PriceYak gibi Amazon’dan eBay’e dropshipping yazılımlarını kullanıyorlardı . Bu şekilde eBay satıcıları, Amazon ürünlerini daha yüksek bir fiyata satabilir.

Bununla birlikte, yeni politikaların uygulamaya konmasıyla, bazı mağaza sahipleri sonuçlarına katlandı.

EBay’deki 18 sayfalık bir ileti dizisinde , müşteriler eBay’de bir ürün sipariş etmekten hayal kırıklığına uğradılar, yalnızca içinde bir hediye makbuzu bulunan postayla bir Amazon paketi aldılar. EBay’de satın almak için bir prim ödediklerini bilmek, doğal olarak eBay markasına zarar veren öfkeli müşterilere yol açtı. Bu nedenle, satıcıların Amazon’dan eBay’e dropshipping yapmasını engellemek için politikalar değiştirildi.

EBay’de Nasıl Dropship yapılır

EBay’de teslimat yapmanın tek bir yolu var – ama düşündüğünüz gibi değil. EBay’de teslimat yapmak için önce bir toptancıdan toplu envanter satın almanız gerekir.

Ürünleri sizin adınıza müşterilere göndermek için toptancınızla görüşebilirsiniz. Ancak, çoğu toptancı tarafından reddedildiğinizi fark edebilirsiniz.

Bu, yine de çalıştıramayacağınız anlamına gelmez. Böylece, envanterinizi satın aldıktan sonra ürünleri bir sipariş karşılama hizmetine gönderebilirsiniz. Bu hizmet envanteri, paketi izleyecek ve ürünleri sizin adınıza gönderecektir.

Tabii ki büyük bir dezavantajı, envanter satın almanız gerektiğidir. Ve ürünlerinizin satacağına dair hiçbir garanti yoktur. Yalnızca müşterilerin satın aldığı envanteri satın almayacağınız için iş riski geleneksel stoksuz satıştan biraz daha yüksektir.

EBay’de Dropshipping Buna Değer mi?

Kısacası hayır. İşte nedeni:

EBay’de stoksuz satış, toplu envanter satın almanızı, listeleme ücretlerini ödemenizi gerektirir ve hatta müşteri tabanınıza sahip olamazsınız. Başka bir deyişle, stoksuz satışla ilgili en iyi şeylerin çoğu – toplu olarak satın almak zorunda olmamak ve kendi mağazanıza sahip olmak gibi – denklemden çıkarılır.

Çevrimiçi satmak için tek tek ürünler satın almanıza izin verecek bir toptancı bulamadığınız sürece, büyük olasılıkla toplu envanter satın almanız gerekecektir. Bu, maliyetleri artırabilir. Ayrıca, satın aldığınız ürünleri satmanızın garantisi bile yoktur, bu da bir satıcı olarak riskinizi artırır. Ve bir toptancıdan envanter satın alıyorsanız, eBay’de gerçekten “stoksuz satış” yapmıyorsunuz.

EBay’de bir ürün listelemek için bir liste ücreti ödemeniz gerekir. Ürünün satılmaması durumunda ücretsiz bir seçenekleri var – ancak bir sorun var. Ürünün başlangıç ​​fiyatının 0.01-0.99 sent arasında olması gerekiyor. Ve muhtemelen bunu yapmazsın. Dolayısıyla, satılamayabilecek bir ürün için liste ücreti ödeme riskiyle karşılaşırsınız. Bu, eBay dropshipping’i daha pahalı bir girişim haline getirir.

Ancak eBay’de stoksuz satış söz konusu olduğunda en kötü sorun, aslında müşteri tabanınıza sahip olamamanızdır. Sen eBay büyümek yardımcı oluyoruz onların işlerini yerine büyüyen sizin iş. Satışı geri kazanmaları için müşterileri yeniden hedefleyemezsiniz. Diğer ürünlerinizi müşterilere tanıtabilmek için bir e-posta listesi oluşturmak mümkün değildir. Ve insanlar arkadaşlarına ürünlerini nereden satın aldıklarını söylediklerinde, onlara mağazanızın adı yerine “eBay” diyecekler.

Ve bu, eBay’in stoksuz satışa yönelik gelişen (ve giderek artan şekilde kısıtlayıcı) yaklaşımı hakkında hiçbir şey söylemiyor.

eBay Dropshipping Alternatifleri

EBay’de stoksuz satış fikri çekici görünse de, gerçek şu ki pratik değil. Peki eBay dropshipping yerine ne yapabilirsiniz? Kendi Shopify mağazanızı başlatın .

Shopify ile stoksuz satışın birkaç avantajı :

  • Mağazanızdaki her satıştan sonra yalnızca malların fiyatı için ödeme yapın
  • Shopify App store’da bulabileceğiniz Oberlo pazarında satmak için milyonlarca ürün arasından seçim yapın
  • Düşük giriş engeli: yeni bir girişimci için mükemmel
  • Kendi varlıklarınıza sahip olun (müşteriler, e-posta listesi, web sitesi)
  • Kendi pazarlamanıza sahip olun (müşterilerinize kendi şartlarınıza göre yeniden pazarlama yapın)
oberlo pazar yeri

Shopify’da stoksuz satışın eBay stoksuz satıştan daha iyi olmasının ana nedeni sahiplikten gelir. Başka bir şirketin para kazanmasına yardım etmeyi mi tercih edersiniz yoksa para kazanmaya yardım etmeyi mi tercih edersiniz?

Kendi markanızla, ne kadar ücret alacağınızı, ne kadar pazarlayacağınızı ve ne kadar sahip olduğunuzu kontrol edersiniz. Müşterilerinize dilediğiniz sıklıkta pazarlama yapabilirsiniz. Birçok mağaza sahibi için iyi performans gösterdiği kanıtlanmış yeniden hedefleme reklamları oluşturabilirsiniz. Sonunda kendi e-posta listenizi oluşturabilirsiniz. Shopify’ın eBay dropshipping’in yapamayacağı şey, girişimcilik özgürlüğüdür. Stoksuz satış işinizi istediğiniz yöne taşıyabilirsiniz.

Sonuç

Dolayısıyla, eBay’de gönderi yapabilseniz de, dropship ürünlerine kendi markanızı oluşturmanız daha iyidir. Ürünleri eBay’de listeleyerek, toptancılardan envanter satın almanız, listeleme ücretlerini ödemeniz ve politikalar değiştiğinde platformdan atılma riskini almanız gerekir. Bununla birlikte, kendi çevrimiçi mağazanızı yöneterek, müşteri tabanınıza sahip olabilir, onlara sosyal medya ve e-posta yoluyla yeniden pazarlama yapabilir ve yıllarca unutulmaz bir marka oluşturabilirsiniz. 

KENDİN İÇİ BİR ADIM VE BAŞLA : https://digitalmarketmentoring.com?aff=154

Bir yanıt yazın