Etsy Dropshipping: Etsy Ürünlerini Dropshipping için En İyi Kılavuz

Etsy nedir?

Etsy aslında büyüyen e-ticaret dünyasında zorlu bir düşman. Henüz bilmiyorsanız, el yapımı ürünlerin paylaşımına ve satışına adanmış küresel bir çevrimiçi platformdur. Etsy’nin biraz arkaik görünebileceği bir zaman vardı, çünkü müşteriler ürünleri almak için genellikle uzun bir süre beklediler ve üreticiler sonsuz mal stoklarına sahip değildi. Yine de Etsy şu anda bir an yaşıyor. 

Küçük işletmeleri destekleme, yerel olarak alışveriş yapma ve işleri elle yapma konularında yükselen trendleri gördünüz mü? Örneğin, Cumartesi küçük işletme ve Yapımcılar Hareketi , sosyal medya ve çevrimiçi platformlarda hızla yayıldı. Demek istediğim, Etsy pratikte küçük ve yerel olarak e-ticaret yoluyla alışverişi icat etti – on yıllar önce – ve şimdi sadece pazardaki hakimiyetini genişletiyor. 

2005’ten beri var ve 2019’da 200 milyon dolarlık büyük bir gelir elde etti. Daha da önemlisi, bugüne kadar 40 milyondan fazla alıcısı var. Tüm bu rakamlara rağmen, birçok işletme sahibi, tüketici ve üretici tarafından hafife alındı. Mesele şu ki, Etsy, özellikle e-ticaret birincil perakende deneyimi olmaya yaklaştıkça, kullanılmayan bir potansiyele sahip. 

Etsy’nin çevrimiçi platformunda gezinmek biraz yaratıcılık gerektirir. Sattığınız her şeyi kendi ellerinizle üretmeniz gerekmeyebilir, ancak Etsy’de stoksuz satış, yaratıcı fikirli ve kurnaz bir girişimci gerektirir. Yine de Etsy kodunu kırabilirseniz, yüksek kar marjları, sadık bir müşteri tabanı, olumlu, yerleşik bir pazar ve finansal uzun ömür vaadini tutuyorsunuz. 

Etsy Dropshipping’in Başlıca Yolları:

Etsy, ana akım dropshipping sürecinden biraz sapıyor ve bu da insanları korkutuyor. Olmamalı ama. Etsy pazarından faydalanabilmeniz ve stoksuz satış işinizi büyütebilmeniz için bilmeniz gereken her şeyi burada anlatacağım. 

Etsy ile stoksuz satış yapmanın iki yöntemi vardır. Birincisi, Etsy ürünlerini başka bir satıcının Etsy mağazasından, Etsy dışında işletilmesi gereken çevrimiçi vitrininize göndermektir veya kendiniz bir Etsy vitrini açabilir ve ürünlerin üretimini Etsy dışındaki üreticilere dış kaynak sağlayabilirsiniz. 

Yine de, başka bir Etsy satıcısının mallarını yeniden satmanın bir tuzağı var. El yapımı ürünleri yeniden satamazsınız. Bu modeli mağazanız için kullanmak istiyorsanız, platformda satılan sadece vintage (en az 20 yaşında ve sizin tarafınızdan yapılmamış bir ürün) ürünler ve zanaat malzemeleri ile sınırlı olacaksınız. Bu biraz garip, Etsy’ye özgü bir duruş, ancak aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağım. 

Birçok dropshipper için el yapımı ürünler Etsy ürünlerinin en ilgi çekici kısmıdır. İçinde bulunduğunuz kamp buysa, korkmayın, ikinci yöntem sizin için olabilir. Sattığınız ürünün tasarımına dahil olmaya hazır olduğunuz sürece, bir Etsy mağazası açabilir ve ürünlerinizin üretimini dış kaynak kullanabilirsiniz. 

Etsy’den Dropshipping’in Artıları ve Eksileri:

Dropshipping’in her iki biçiminin de artıları ve eksileri var ve sizin için hepsini parçalayacağım. 

Profesyoneller şunları içerir:

1. Bilinçli (ve sabırlı) tüketiciler

Etsy üzerinden bir mağaza açmaya karar verirseniz, doğrudan Etsy kullanıcılarına satış yapma avantajına sahip olursunuz. Platform, başlangıcından bu yana, işçiliğe, insan merkezli alışverişe ve benzersizliğe değer veren hem üreticilerden hem de tüketicilerden oluşan benzersiz bir topluluk oluşturmuştur. Bu kadar kapsamlı temel değerlere sahip bir platforma katılırsanız, müşterileriniz muhtemelen bu değerleri paylaşır. Etsy’nin müşterileri daha uzun üretim sürelerine alışkın ve satın alımları için prim ödemeye çok daha istekli.

Etsy, birleştirici, temel değerlerinin nispeten fedakar olması bakımından rakiplerinden farklıdır. Örneğin Amazon, kolaylık ve uygunluk üzerine inşa edilmiştir. Etsy’nin büyük fiyat etiketlerinin ve yavaş üretim sürelerinin Amazon gibi bir platformda hayatta kalma şansı yok. Bu, girişimcilere nasıl çalışmak istedikleri konusunda biraz hoşgörü ve esneklik sağlar. 

İnanın bana, bir hastanın ve sadık bir müşteri tabanının değeri küçümsenemez.

2. Yaratıcı olmak için yer var. 

Girişimcilerin hiçbir zaman fikirleri eksik olmaz ve bazıları üretim, paketleme ve lojistik yükünü üstlenmeden ürünleriyle daha fazla ilgilenebildikleri zaman başarılı olurlar. Etsy tam da bunu yapmak için ideal bir yer. Etsy aracılığıyla stoksuz satış, girişimcilerin üretimi ele almadan tasarımda daha aktif ve katılımcı bir rol üstlenmesini talep ediyor. Etsy şemsiyesi altında satış yapmak, markanızı yeni bir şekilde oluşturmanıza olanak tanır. 

3. Ürün tabanınızı farklılaştırın

E-ticarette stoksuz satış daha yaygın hale geldikçe, işletme sahiplerinin kalabalıkta öne çıkan ürünleri stoklaması giderek zorlaşıyor. Etsy, sanal raflarınızı başka bir bağlamda ne üretebileceğiniz ne de satamayacağınız özgün, türünün tek örneği parçalarla doldurma şansı veriyor. 

4. Etsy, nişlerin ülkesidir.

Bunu mümkün olan en gerçek anlamda söylüyorum. Dropshipping işinizi e-ticaret dünyasının belirli bir cebinde yürütmeye çalışıyorsanız, Etsy sizin için mükemmel bir yerdir. Birçok ev dekoru dropshipping mağazasına , düğünlere, giyime, bebek ürünlerine ve daha fazlasına ev sahipliği yapan Etsy’nin dünyasında gelişen birçok mağaza var. Daha da iyisi, insanlar Etsy’nin niş ürünler satın almak için önde gelen bir yer olduğunu biliyorlar, bu nedenle hem üreticiler hem de müşteriler özel bir öğeye sahip olduklarında veya ihtiyaç duyduklarında platforma akın ediyor. Etsy, olağandışı ve özel ürünler için bir itibar oluşturmak için gereken zaman ve enerjiye yatırım yaptı, böylece sizin yapmanıza gerek kalmaz. 

5. Yüksek kar marjları 

Pek çok şüpheci, platforma bir stoksuz satış iş modeli uygulamaktan kaçınmanın bir nedeni olarak Etsy’nin yüksek perakende fiyatlarını gösteriyor. Ve bu doğru: Satılan malların çoğu piyasa değerlerinin üzerinde fiyatlandırılıyor. Bununla birlikte, satıcılar, bu fiyatları ödeme konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip yerleşik bir topluluğun avantajına sahiptir. 

Dropshipping işletmeleri için bu ne anlama geliyor? Önemli kar marjları için potansiyel var. Çoğu yaratıcı endüstride fiyatlandırmada olduğu gibi, ürünlerinizi pazarda nasıl konumlandıracağınız konusunda çok daha fazla esneklik payı vardır. Yüksek fiyat verebilir, yine de bol miktarda ürün taşıyabilir ve %40 veya daha yüksek bir kar marjına sahip olabilirsiniz. 

6. Şeffaflık 

Tamam, bazıları bunu bir dezavantaj olarak görebilir ama ben bunu bardağın yarısı dolu bir durum olarak görüyorum. Etsy’nin yönergeleri, nerede olduğunuzu ve üretiminizin nerede gerçekleştiğini açıklamanızı gerektirir. Ürünlerinizi fiziksel olarak yapanın siz olmadığınızı saklama şansınız yok. 

Bu dürüstlük ve şeffaflık düzeyi, Etsy’yi sessizce ve sürekli olarak başarılı kılmıştır. Müşteriler, dünyanın her yerinden ürün satma ve yeniden satma şeklindeki sonsuz e-ticaret oyununda kendilerini aldatılmış veya kapana kısılmış hissetmezler. İnsanlar, günümüzün giderek karmaşıklaşan ve küresel çevrimiçi pazarında ürünlerin gerçekte nerede üretildiği hakkında çoğu zaman hiçbir fikre sahip değildir. İnternetten bir şey sipariş ediyorsun ve birkaç gün içinde kapında bir kutuda duruyor. 

İşte eksilerinden bazıları: 

1. Tahmin ettiğinizden daha fazla ücret

Herhangi bir büyük çevrimiçi perakende platformunda olduğu gibi, Etsy’de listeleme ve satış yaparken bazı yüksek ücretlere tabi olursunuz. Etsy ile stoksuz satış mağazası açarken dikkat etmeniz gereken  birkaç tür ücret vardır .

Yeni başlayanlar için 0,20 dolarlık bir listeleme ücreti vardır ve listelemeler her dört ayda bir sona erer. Kulağa pek hoş gelmiyor ama kesinlikle kâr marjlarında yiyebilir. Otomatik liste kaydı yenilemeleri ayarlamayı seçebilseniz de, süresi dolan her kayıt için her dört ayda bir ücretlendirilirsiniz. Manuel liste kaydı yenilemeyi tercih ederseniz, kayıtlarınızı güncel tutmak için çok fazla zaman ve çaba harcamış olursunuz. 

İkincisi, satılan her ürün için %5 işlem ücreti alıyorlar. Bu ücretlerin hiçbirinin nakliye masraflarını içermediğini unutmayın. 

Etsy ayrıca satıcılar için reklam ücretleri, kalıp ücretleri ve yüz yüze ücretler dahil olmak üzere birçok eklenti aracı ve kaynağı geliştirmiş ve yayınlamıştır. Bu kaynakların analizini başka bir makaleye bırakacağım. 

2. Stoksuz satış iş modelleri için yoğun yönergeler

İnternet söz konusu olduğunda, Etsy yüksek düzeyde düzenlenmiş bir platformdur. Sözde “Ev Kuralları” , alıcı/satıcı iletişiminden satıcının el yapımı politikalarına ve tedarikçi davranış kurallarına kadar her konuda tutumlarını ayrıntılı olarak açıklar. Kulağa geldiği kadar kapsamlı ve yoğun, ama işte bunun özü. 

Etsy, malların satışı ve yeniden satılması konusunda oldukça özel bir dile sahiptir. El yapımı ürünlerin yeniden satışına izin verilmese de, eski ürünleri veya el işi malzemelerini sorunsuz bir şekilde gönderebilirsiniz. 

Orijinal tasarımlar için üretim yardımına da izin verilir. Bunu, bazı işletmelerin her ürünü kendi elleri ve araçlarıyla kendi elleriyle yaptığı, bazılarının ise bir ürün tasarladığı ancak kendilerini yaratmak için gerekli araç veya becerilere sahip olmadığı bir spektrum olarak açıklıyorlar. Yelpazenin her iki ucu da, stoksuz satış yapanlar için mükemmel bir haber olan Etsy’ye açıktır. 

Ürününüz düşünceleriniz, yaratıcılığınız veya girdileriniz olmadan yapılamazsa, o zaman açıksınız demektir. Tabii ki, üretiminizi nasıl ve kime yaptırdığınıza dair bazı parametreler var. Bahsettiğim gibi, üreticinizin yerini ve üretim sürecinin bazı ayrıntılarını Etsy’ye açıklamanız gerekiyor. Yine de tüm işletme ve lojistik bilgileriniz herkese açık olmayacak. Etsy, kamuya açık bilgilerin ne olduğu ve ne olmadığı konusunda çok net.  

3. Etsy satıcıları için kapsamlı topluluk polisliği

Etsy, işlemleri adil, tek tip ve sorunsuz bir şekilde yürütmeleri açısından yararlı olan kullanıcıları denetlemeyi sever. Yine de, onların politikalarından haberdar olmanız gerektiği anlamına da gelir. Aksi takdirde her türlü ücret ve cezaya maruz kalırsınız. 

Etsy’nin üçüncü taraf ödeme ağ geçitlerinin etkinliğinizi izlemesine izin verdiğini de belirtmekte fayda var. (Ödeme ağ geçitlerinin ne olduğunu bilmiyorsanız, bunlarla ilgili hızlandırılmış kursumuza bakın). Temel olarak, kullanıcılar, politikalarını ihlal eden herhangi bir şey olup olmadığını görmek için işlemlerinize ve hesaplarınıza bakan PayPal gibi şirketlere tabidir. 

Etsy’de stoksuz satış, nihayetinde, e-mağazanız veya diğer platformlar aracılığıyla yapılan stoksuz satıştan çok daha yüksek düzeyde inceleme ile gelir. Etsy’nin hazır müşteri tabanı, yüksek kar marjları ve yaratıcı özgürlük çekici olsa da, ona erişmek için neleri feda ettiğinizi düşünün. 

4. Ekonomik yaptırımlara ve ticari kısıtlamalara göre çalışır

Tamam, kulağa sıkıcı geldiğini biliyorum ama beni bir dinle. Etsy küresel bir pazardır, ancak merkezi Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. Bu, Etsy’nin hükümet ve ekonomik yaptırımları takip ettiği anlamına gelir ; bazı coğrafi bölgelerde hesap kullanımını kısıtlar ve yaptırım uygulanan bölgelerden gelen malların satışını yasaklar. 

Etsy’de satış yapmanın kontrolünüz dışında bazı bürokrasileri beraberinde getirdiğini unutmayın; satışlarınızı ve kar marjlarınızı etkileyebilir. 

5. Sıkıcı listeleme süreci

Şimdi, bu Etsy’ye özgü değil, ancak ürünlerinizi sitede listeleme süreci en hafif tabirle çok yorucu. Pazar yeri el yapımı ürünlere ve küçük işletmelere hitap ettiğinden, sonsuz ürün çeşitliliği vardır. Etsy, tüketicilere mümkün olduğunca fazla bilgi ve tekdüzelik sağlayan ürün listelemeleri için gereksinimler geliştirmiştir. Ancak bu, birden fazla ürünü listelemeye ve sürdürmeye çalışan mağaza sahipleri için vergi olabilir. 

Etsy’de listeleme, size bir referans çerçevesi sağlamak için Amazon El Yapımı’nda listelemeye benzer. Wix, Squarespace veya Shopify aracılığıyla bağımsız olarak işletilen bir vitrinde listelemekten daha önemli bir çaba gerektirir. 

6. Potansiyel kar paylaşımı

Ürünlerinizi hangi satıcıdan temin ederseniz edin, bunu telafi etmeye hazır olmanız gerekir. Satıcıya çalışmaları için ödeme yaparken aynı zamanda size rahat bir kar marjı sağlayan adil bir anlaşma yapmak size kalmış. 

Etsy’den Ürünler Nasıl Gönderilir? 

Burada ve orada fazladan birkaç çember atlamanıza rağmen, stoksuz satış işinizi kurmak oldukça basittir. Etsy stoksuz satışın her iki yolu için de en başından itibaren uygun kanalları ve ilişkileri kurmanız yeterlidir. 

Etsy’den Shopify mağazanıza ürün yüklemek için: 

  1. Araştırma. Etsy’de markanıza ve misyonunuza uygun satıcılar bulduğunuzdan emin olun. 
  2. Ulaşın, bir iletişim hattı kurun ve stoksuz satış şartlarınız için net bir anlaşmaya varın. 
  3. Shopify uzantısını Chrome tarayıcınıza ekleyin (zaten yoksa)
  4. Eklemek istediğiniz Etsy ürününün ürün sayfasına gidin, Shopify uzantısına tıklayın ve gerekli tüm bilgileri ekleyin. İfadeyi değiştirdiğinizden emin olun. 

Bu kadar! Ürün, Shopify mağazanızda görünmelidir. 

Etsy mağazası açmak istiyorsanız size güzel bir haberim var. Etsy’de süreci açıklamanız için birçok kaynak var. Etsy vitrininizi başlatmak için: 

  1. Mağazanız için ürünler geliştirin ve bunları üretecek bir ortak bulun. 
  2. Fiyatları ve kar marjlarını hesaplayın. 
  3. Daha sonra Etsy’de satış yapmak için web siteleri aracılığıyla kayıt olabilirsiniz. Bu, vitrininizi adlandırmayı, faturalandırma ve ödeme yöntemlerinizi ayarlamayı, üretim ortağınızın bilgilerini eklemeyi ve ürünlerinizi listelemeyi içerir. Tüm pazarlama fırsatlarını en üst düzeye çıkarın ve mağazanız için güçlü bir anlatı oluşturun.  

Ardından, iş için açıksınız. Üretmek ve göndermek için parmağınızı bile kıpırdatmadan ürün geliştirmede yardımcı olabileceksiniz.

Hangi yolu seçerseniz seçin, işletmenizi genişleme ve uzun vadeli başarı için hazırladığınızdan emin olun. 

Eğitim Serilerimiz İçin: http://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

BU VİDEOLARA GÖZ ATIN:

Etsy Ücretsiz Dropshipping Print On Demand Kursu 2020 – Free Dropshipping Print On Demand Course

Bir yanıt yazın