Evden Çalışırken Daha Üretken Olmanın 6 Yolu

1. Çalışma alanınızı ve kişisel alanınızı ayrı tutun:

Çalışma alanınızı kişisel alanınızla harmanlamak, üretken kalmanın iyi bir yolu değildir.

Çalışma alanınızda, sizi çalışmaktan engelleyen faktörleri bulundurmamalısınız. Bu sizin hem zaman hem de üretkenlik açısından sizi geri çekecektir. Kısa molalarda beyin dinlendirilmesi yapmalısınız. Uzun molalarda ise TV izleme, oyun oynama gibi etkinliklerde bulunabilirsiniz.

2. Dağınıklığı düzenleyin ve zamandan tasarruf edin:

Eğer çalışma masanız dağınık olduğu zaman bu göze güzel gözükmeyecektir. Sizin çalışma motivasyonunuzu götürecektir. Çalışmaya başlamadan önce masanızı güzelce toplamak size çalışma motivasyonu getirecektir. Ayrıca eşyalar düzenli olduğu için bu size zamandan da tasarruf ettirecektir.

3. Başarı için giyin:

Çalışma alanında ne kadar önemsiz gözükse de giyim kuşam da çalışma performansınızı etkilemektedir. Pijamalarınızda masanıza oturup çalışmak size rahat bir hava katacaktır. Konforlu çalışma diye bir şey yoktur. Bu da sizin zaman zaman kaytarmanıza ve çalışmamanızı sağlayacaktır. Bu sebeple daha resmi kıyafetler ile çalışmak sizzi hem çalışmaya hazırlar hem de konfor alanınızdan çıkarır.

4. Ergonomik ve güzel mobilyalara yatırım yapın:

Bir mola vermek için birkaç kez kalkabilirsin, ama bir oyuğa girdikten sonra kendini saatlerce masanda otururken bulabilirsin. Bu oturmalar saatlerce lduğu için bel boyun sırt gibi çeşitli ağrılar meydana getirecektir. Siz ise mecbur o masadan kalkmak zorunda kalacaksınız. Bu kalkış sizin çalışma alanınızdaki odağınızı bozacaktır. Bu nedenle ofisiniz için ergonomik mobilyalara yatırım yapmak önemlidir. Verimliliğinizin ve sağlığınızın zayıf bir çalışma alanı tarafından engellenmesini göze alamazsınız.

5. Ortak çalışma alanından çalışmayı düşünün:

Bazı günler evden çalışmak doğru gelmiyor. Ev ofisinize ara verip dışarı çıkmak güzel.

Neyse ki, istediğiniz yerde çalışma özgürlüğüne sahipsiniz.Bir kütüphanede, kafede çalışmayı düşünün veya haftada bir veya iki gün çalışmak için bir ortak çalışma alanı kiralayın. Bu sadece çabalarınızı yeniden değerlendirmenize ve zihninize evdeki yaşamdan bir mola vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir girişimci olarak yalnızlıktan kurtulmanın bir yoludur .

6. En önemlisi: Çalışmayı ne zaman bırakacağınızı bilin:

Uzun, geç saatler çalışmak, hedeflerine ulaşmak için saatlerce çalışan girişimciler hakkında bir şeyler duyduğunda asil görünebilir. Ancak çoğu zaman duymadığınız şey, kendilerine zaman ayırdıklarıdır. Ne zaman kapanacaklarını biliyorlar. Ne zaman fişten çekeceklerini bilirler. Ara vermenin sizin için sorun olmadığını bilmek önemlidir. Birkaç saat televizyon izlemende sorun yok. İstediğini, istediğin zaman, hak ettiğini hissettiğin zaman yapmak sorun değil. 

Bir yanıt yazın