Evden çalışırken nasıl daha etkili olunur?

Bir rutin oluşturmak

Başlangıçta evden çalışmak bir “arayış” tır. Yani, alışılmadık her şeyle. Bu nedenle, alışmanıza yardımcı olmak için bir rutin oluşturmak önemlidir. Biraz zaman alır, ancak bir alışkanlık oluşturmak daha sonra daha odaklı çalışmaya yardımcı olur.

Örneğin, bir kişi onu işe hazırlayan bir ritüel yaratabilir – ofiste kahveye benzer kahve yapmak veya o gün için önemli görevleri kaydetmek veya birkaç özel yayını gözden geçirmek. Böylece kişi, aklını faaliyetinin konusuna ve dinamiklerine uyarlar ve ekler.

Planlama

Program, işin doğası herhangi bir ortak faaliyet gerektiriyorsa, meslektaşların kimin “çevrimiçi” olduğunu bilmelerine yardımcı olur. Ayrıca, program bir kişinin kendi kendini disipline etmesine yardımcı olur. Gerekirse, program imzalanabilir, yazdırılabilir ve göze çarpan bir yere yerleştirilebilir – önemli olan takip etmektir.

Minimum dikkat dağıtma

Bir kişinin evden verimli bir şekilde çalışması için dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmesi gerekir. Evdeyken çalışmayan şeyler hakkında düşünme eğilimindeyiz – çatıyı tamir etme ihtiyacı, alışveriş ve daha fazlası. Durum böyle olmasa bile, bir kişinin dikkati çok kolay dağılır – aklına bir şey gelir, bilgi aramak için arama motorunu açar, sosyal ağa atlar ve atlar, iş gününün bir saati uçup gider.

Bu kadar küçük dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan yapamazsanız, en iyisi “zaman kaybetmek” için zaman “aralıkları” ayarlamaktır – örneğin, her iki saatlik yoğun çalışma için Facebook’ta 20 dakika boşta kalma “verebilirsiniz”. Gerekirse işe ne zaman dönmesi gerektiğini hatırlatmak için bir alarm kurabilir.

Hoş şeyler eksik olmamalı, ancak rahatsız edici olmamalıdır. Örneğin, bir kişi gevezelik eden bir TV’nin arka planına karşı çalışmaya meyilliyse, sorun değil, ancak yapılacak iş varken en sevdiği bir filmi izlemeye karar verirse, büyük olasılıkla iş günü tam bir felaket olacaktır.

Aile ile anlaşma

Bu diğer çok önemli faktördür – ailedeki herkesin çalıştığınızı ve gerekli olmadıkça kafanızın karışmaması gerektiğini bilmesi. Hakaret veya öfke olmaması için konunun tartışılması ve herkesin ayrıntılardan haberdar olması önemlidir. Evdeki herkesin, çalışan kişinin faaliyetine odaklanması gerektiğini ve rahatsız edilmemesi ve kesintiye uğramaması gerektiğini anlamasına izin verin – ne “biraz”, ne çok ne de “sadece bir şey için” ve benzeri.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi

E-eğitim zamanı. Şimdi.

Eğer bu önemli bir şeyse, bırakın akrabalar önce kendilerine ofiste “normal” bir iş gününde telefonla arayacakları bir şey olup olmadığını sorsunlar.

Durum göz önüne alındığında, birkaç kişinin evden çalıştığı bir duruma gelmek şaşırtıcı olmaz. O zaman herkesin kendi alanına sahip olması iyidir. Bu şekilde, herkes diğerlerini rahatsız etmeden sakin bir şekilde sesli sohbetlerini yürütebilecek, ara verebilecek ve saatlerce odaklanmış çalışma arasında dikkati dağıtabilecek.

Durum, özellikle evde iki çalışan ebeveynin ve uzaktan okuyan birkaç çocuğun olduğu duruma gelince, alanın yeniden düzenlenmesini gerektirebilir.

Giyim ve ayakkabı

Çoğu insan evden çalışmanın pijama ile çalışmak olduğunu düşünür, ancak bu her zaman böyle değildir. İş, meslektaşlar ve müşterilerle toplantıları içeriyorsa, büyük olasılıkla telekonferans yoluyla gerçekleştirilecektir. Bu durumda gündelik kıyafetlerle, sakallı, tüylü, kamera önünde görünmek hoş olmaz. İşte bu yüzden ev ofisinde düzgün giyinmek ve görünüşünü korumak gerekir.

Bazı insanlar için kıyafet giymek, sırasıyla işe, odaklanmaya ve öz disipline alışmalarına yardımcı olan bir faktör olabilir.

Ayakkabılar küçümsenen bir faktördür. Rahat ayakkabılara sahip olmak çok önemlidir ve bu evde kolay bir iş değildir. İş sırasında genellikle ayakkabı giyeriz ve evde terlik veya terlik giyerim, ancak evde bilgisayar başında oturmak farklı bir durumdur ve başka türlü evin içinde dolaşmak için çok rahat olduğumuz terlikler ortaya çıkabilir, aslında uzun süre oturduklarında rahatsız oluyorlar.

Bu yüzden ayaklarınızın rahatlığına dikkat etmeniz önemlidir. Onlar için rahatsızlık bacaklarda, pelviste ve hatta omurgada ağrıya neden olabilir – ve bunun sorumlusu bilgisayar olmayacak, ancak sorumlu ayakkabılar olacaktır.

Rahat çalışma alanı

Evden çalışmak kolaylık gerektirir. Vücudun ve kolların garip pozisyonu, bileklerde keskin ağrı ile birlikte sırt ve boyun ağrısına, hatta tendovaginite neden olabilir. Yanlış ayarlanmış ekran, göz spazmlarına neden olabilir.

Sırf evde görece az zaman geçirdiğimiz için evde bilgisayar başında oturmanın rahatlığını hafife almak mümkündür. Ama şimdi o günden güne bütün gün bilgisayar başında olacağız, her şeyin rahat olması önemli.

Monitör kalibre edilmeli ve iyi ayarlanmalı, masanın düzlemi uygun yükseklikte, koltuk rahat olmalı, gün ışığı ekrandan gözlere yansımamalıdır.

İkinci internet

Evden çalışırken, önemli bir faktör, iki bağımsız İnternet kaynağının mevcudiyetidir. Evimizde genellikle bir Wi-Fi ağımız var, ama ya herhangi bir nedenle reddederse? Alternatif, ikinci bir yola ihtiyaç vardır.

Elbette çoğumuz buna sahibiz: telefondaki mobil internet. Gerekirse, akıllı telefon evde ikinci bir yönlendirici olabilir ve Wi-Fi ağı yerine bir sinyal iletebilir. Bunu yapmak için, bağlantısının yeterince güvenilir ve kararlı olmasını sağlamalıyız.

Bu, büyük şehirlerdeki ev sahipleri için bir sorun değil, kır evleri ve uzak villalar için hafife alınmaması gereken bir faktördür.

Gıda

Ve bu, evde çalışmanın en keyifli kısmı: Kişi ne isterse endişelenmeden yiyebilir: Bol sarımsaklı, güzel kokulu balıklı ve çıtır cipsli bir yemek. Uzun süreli pişirme adına iş sürecini kesintiye uğratmamak için her şey zamanında hazırlanmalıdır.

Bizi takip et!

Bir yanıt yazın