Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır? 10 Adımda Ekonomik Özgürlüğünüzü Yaratın

Finans, finansal özgürlük, ekonomik özgürlük, finansal özgürlük nasıl kazanılır?,

Finansal özgürlük. Kulağa hoş bir teori gibi gelebilir. Ama gerçek şu ki, herkesin başarması mümkün. Ve herhangi birini kastediyorum – bir zamanlar sizinki gibi on binlerce öğrenci kredisi borcu olan birinin bile. Bugün ne tür mali sıkıntılarınız olursa olsun, siyaha dönmenin her zaman bir yolu vardır. 

Bu makalede, finansal özgürlüğün önemine dalacağız ve benim için işe yarayan birkaçı da dahil olmak üzere bazı finansal özgürlük ipuçlarını paylaşacağız.

Finansal Özgürlük nedir?

Finansal özgürlük, maliyenizin sahipliğini almakla ilgilidir. İstediğiniz hayatı yaşamanıza izin veren güvenilir bir nakit akışına sahipsiniz. Faturalarınızı veya ani harcamalarınızı nasıl ödeyeceğiniz konusunda endişelenmiyorsunuz. Ve bir yığın borç yükü altında değilsiniz.

Bu, borcunuzu ödemek için daha fazla paraya ihtiyacınız olduğunu kabul etmek ve belki de ek bir koşuşturmayla gelirinizi artırmakla ilgili – buna bir dakika içinde geleceğiz. Aynı zamanda, yağmurlu bir gün veya emeklilik için aktif olarak tasarruf ederek uzun vadeli mali durumunuzu planlamakla da ilgilidir.

Oyunu Değiştiren 10 Finansal Özgürlük İpucu

1. Nerede Olduğunuzu Anlayın

Başlangıç ​​noktanızı bilmeden finansal özgürlüğü elde edemezsiniz. Ne kadar borcunuz olduğuna, ne kadar birikiminizin olmadığına ve ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna bakmak iç karartıcı bir gerçek olabilir. Ancak bu, doğru yönde atılmış değerli bir adımdır.

Tüm borçlarınızın bir listesini derleyin: ipotek, öğrenci kredileri, araba kredisi, kredi kartları ve birikmiş olabileceğiniz diğer borçlar. Yıllar boyunca arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinden ödünç almış olabileceğiniz parayı eklemeyi unutmayın.

Şimdi, derin bir nefes alın. Ve bir tane daha. Ardından tüm sayıları toplayın.

Ne kadar borcun var?

Bu büyük bir sayıysa, çıldırmayın, söz veriyorum, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bunu ödemenin bazı yollarını paylaşacağım. Küçük bir sayıysa, tebrikler! Finansal özgürlük ipuçlarınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

Ardından, biriktirdiğiniz tüm paraya bir göz atın.

Tüm tasarruflarınızın bir listesini derleyin: tasarruf hesapları, hisse senetleri, şirket hisse senedi eşleştirme programları, şirket emeklilik eşleştirme programları ve emeklilik planları. Ardından, aldığınız maaş, ek ödeme vb. gibi yinelenen aylık ödemeleri ekleyeceğiz.

Sonraki birkaç finansal özgürlük ipucunu incelerken bu sayıları aklınızda bulundurun.

2. Paraya Olumlu Bakın

Borç kesinlikle biraz cesaret kırıcı olabilir.

Ancak şu anda çok fazla yük taşıyor gibi görünse de paranın iyi bir şey olduğunu unutmayın.

Finansal özgürlüğe ulaşmayı hak ediyorsunuz.

Pek çok insanın para kazanma konusunda karşılaştığı en büyük engel, paranın kötü olduğunu düşünmeleridir. Birçoğu ona sahip olduğu için suçluluk duyuyor ve onu istediği için suçluluk duyuyor.  Sincero para hakkında şunları söyledi: “ Her gün hayatımızı iyileştirmek için kullanıyoruz, ancak her zaman onun olumsuz yönlerine odaklanıyor gibiyiz. ”

Para sadece yiyecek veya su gibi bir ihtiyaçtır. İhtiyacınız olan şeyleri satın almanıza ve istediğiniz hayatı yaşamanıza yardımcı olur.

Finansal özgürlüğü deneyimlemek için, hayallerinizi gerçekleştirmenize, enerjinizi beslemenize ve zevk alabileceğiniz stressiz bir hayat yaşamanıza yardımcı olacak bir araç olarak paraya bakmanız gerekecek.

Çünkü parayı olumsuz olarak görürseniz, onu kazanma ve elde tutma şansınızı bilinçaltında sabote edersiniz.

3. Hedeflerinizi Yazın

Neden paraya ihtiyacın var?

Borçtan sonsuza kadar kurtulmak ister misiniz? 9’dan 5’e eziyetten kaçmak için çaresiz misiniz? Hep seyahat etmek istediğin bir yer var mı? Bir düğün, çocuklar veya emeklilik için para biriktirmeniz mi gerekiyor?

Bir ay içinde istediğiniz her şeyi başaramayabilirsiniz. Ancak bir yıl, hedeflerinize ulaşmak için uzun bir süre. Hedefinizin, vurmak istediğiniz belirli bir sayıya bağlı olduğundan emin olun. İster inanın ister inanmayın, farkına bile varmadan bu hedeflere doğru çalışmaya başlayacaksınız.

Amacımız

Tam olarak ne elde etmek istediğinizi bilmek , finansal özgürlüğe ulaşmayı milyonlarca kat daha kolay hale getirir.

Finansal özgürlüğünüz için nasıl bir iş seçmelisiniz?

Size özgürlüğünüzü kazandıracak bu iş, fiziksel olarak herhangi bir yere bağlı kalmamanızı sağlamalı; her sabah saat 8’de bir ofise veya fabrikaya gidip çalışmak zorunda olmamanız, dünyayı gezerken bile işinizi yapabilecek özgürlükte olmanız gerekiyor çünkü hepimiz bunu hakediyoruz.

Bize öğretilen sistemde hep başkasının altında nasıl çalışacağımız öğretildi; size hemşire veya doktor olmayı öğretirler ama hastane sahibi olmayı öğretmezler, kendi işinizi kurmanızın nasıl mükemmel bir duygu ve özgürlük olduğunu size öğretmek istemezler çünkü sizi yanınızda çalıştırmak isterler. Bu çoğu ülkede böyledir ancak şuan Türkiye’ni %45’i asgari ücret ile çalışıyor. Kendi işinizi kurmak çoğunluk için imkansız olarak görünür ve bunu yapmayı çok isterler ama çoğu kişi bunu nasıl elde edeceğini, nereden başlaması gerektiğini bilmiyor.

Biz OKYANUSI ailesi olarak kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmanız için ekip arkadaşlarımız ile gece-gündüz çalışıyoruz ve şuan 165 ülkede 50.000’in üzerinde öğrencimiz ile hayallerimizi gerçek olgulara dönüştürmek için çalışıyoruz.

Kendi işinizi kurmak çoğunluk için imkansız olarak görünür ve bunu yapmayı çok isterler ama çoğu kişi bunu nasıl elde edeceğini, nereden başlaması gerektiğini bilmiyor. Merak etmeyin, biz bunun için buradayız ve siz şuan burada bu yazıyı okuyorsanız gerçekten hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istediğinizi biliyorum.

Kendi Online Mağazanızı kurup dünyanın her yerinde stoksuz ve sermayesiz bir şekilde satış yapabilmeniz için yazdığımız bu makaleyi okuyarak kendi işinizi kurmak için ilk adımı atmış olursunuz…

Hadi, kazanalım şu paralarıııı !

Harcamalarınızı Takip Edin

Finansal özgürlüğe doğru atılan önemli bir adım, harcamalarınızı takip etmektir.

Ne kadar para harcadığınızı, hangi kategorilerde fazla harcadığınızı, tüm hesaplarınızda ne kadar para olduğunu ve ne kadar borcunuz olduğunu öğrenmeniz gerekir.

5. Önce Kendinize Ödeyin

Muhtemelen daha önce “önce kendinize ödeyin” ifadesini duymuşsunuzdur. Ancak, ödemediyseniz, “önce kendinize ödeyin”, faturalar gibi başka bir şey ödemeden önce tasarruf hesabınıza belirli bir miktar para koymak anlamına gelir. Ve önce kendinize ödeme yapma eylemi, sayısız insanın finansal özgürlüğe ulaşmaya yaklaşmasına yardımcı oldu.

Niye ya?

Çünkü önce kendinize ödeme dönemi başına 1.000 dolar ödemek istiyorsanız, kalanın faturalara gitmesi gerekir. Ve bu faturaları karşılayacak kadar paranız yoksa, masrafları karşılamak için bir yan gelir almak zorunda kalırsınız.

Önce kendinize ödeme yaparak, kendinize yatırım yapmak için her zaman bir kenara para ayırdığınızı garanti edersiniz. Bunun tersini yaparak, yalnızca geriye kalanları alırsınız, bu da genellikle finansal özgürlüğü deneyimlemenize yardımcı olacak kadar önemli değildir.

İlk önce kendinize başka şekillerde de ödeme yapabilirsiniz. Örneğin, şirketinizin bir emeklilik tasarruf programı varsa, emekliliğiniz için para çekilmesini isteyebilirsiniz. Böylece önce kendinize ve geleceğinize yatırım yapmış olursunuz. Para, maaşınızdan kesilir, böylece geriye kalan her şey, faturalarınız ve harcamalarınız için ayırabileceğiniz paradır.

6. Daha Az Harcayın

1958’de Warren Buffett 31.500 dolara beş yatak odalı bir ev satın aldı ve o zamandan beri evden taşınmadı. Net servetinin değeri? 103,1 milyar dolar. Daha büyük ve daha pahalı bir ev alabilir. Ancak tutumluluğu, dünyanın en zengin insanlarından biri olmasının nedeni olabilir.

Warren buffet

Kanye West ise parasını göstermekten korkmuyor. 20 milyon dolarlık bir malikanede yaşıyor . Ve bir noktada, 53 milyon dolarlık borcuyla, Twitter’da Mark Zuckerberg’den 1 milyar dolar istemeye karar verdi .

İki süper başarılı bey arasındaki fark? Buffet ihtiyaç duyduğundan fazlasını harcamadı ve West de sahip olmadığı parayı harcıyor.

Gerçek şu ki, birçok zengin insan zengin insanlara benzemiyor. Zuckerberg, kelimenin tam anlamıyla her gün aynı sıkıcı tişört ve kot pantolonu giyiyor.

Daha az şey satın almak aslında daha zengin olmanıza yardımcı olabilir.

Daha az harcayarak, iki şey lehinize çalışır. Birincisi, finansal özgürlüğünüz için kenara ayıracak daha çok paranız olacak. İkincisi, hayatta kalmak için aslında çok daha az şeye ihtiyacınız olduğunu öğreneceksiniz, bu da daha fazla para ayırmanıza yardımcı oluyor.

Ve bu bir sonraki noktamıza giriyor…

7. Eşya Değil Deneyim Satın Alın

Hayat kısa. 65 yaşına kadar tüm paranı biriktirmekle ilgili değil. Hayattayken hayatın tadını çıkarmana izin var.

Sonuçta, daha doyumlu bir yaşam sürmenize yardımcı olacak şeyler, sahip olduğunuz ürünler değil, sahip olduğunuz deneyimler olacaktır.

Ve satın aldığınız şeyler sizi uzun vadede daha mutlu ediyor mu? Bir sürü şey satın almaktan aldığınız borç hayatınızı kolaylaştırıyor mu?

Şimdi anahtarı çevirelim.

En mutlu anınız nedir? Ne yapıyordun? Kiminleydin?

Bunun gibi daha fazla hatıra yaratalım.

Belki birlikte çalışmayı sevdiğiniz bir arkadaşınız vardır. Onu evde ücretsiz olarak bir YouTube oynatma listesine egzersiz yapmaya davet edin.

Her zaman Roma’ya seyahat etmeyi hayal ettiniz. Hayalinizdeki tatili yaşamak için bir yıldır para biriktiriyorsunuz. O tatile suçluluk duymadan gidin. Bunun için borca ​​girmedin, kazandın. Ya da yurtdışında çalışırken dijital bir göçebe olup dünyayı dolaşabilirsiniz.

Hayat anlardan oluşur. En iyileri arkadaşlarınızla ve ailenizle geçirilen kaliteli zamandan gelir. Bazı ürünler sizi ailenize daha da yakınlaştırmaya yardımcı olsa da (haftalık aile video oyunu gecesi gibi), çoğu fazla değer katmaz.

Paran varmış gibi davranmak zorunda olmadığın parayı harcama.

8. Borcunu Öde

Bazı insanlar size borcunuzu ödemek yerine paranızı hisse senetlerine yatırmanın daha akıllıca olduğunu söyleyecektir. Uzman bir hisse senedi seçici iseniz, belki de bu doğrudur. Ancak daha önce hisse senedi yatırımı yapmadıysanız, daha fazla borca ​​sahip olabilirsiniz.

Başkasına ödeme yapmak, bankada para sahibi olmak kadar çekici olmasa da, sizi finansal özgürlüğe yaklaştırır.

Borç ödemenin iki ana yöntemi vardır: kartopu ve çığ. Kartopu, önce en küçük borcu ödediğiniz zamandır. Çığ, borcu en yüksek faiz oranıyla ödediğiniz zamandır.

mountain, mountains, snow,

Büyük bir borcu ödemek, omuzlarınızdan büyük bir yük kaldırır. Borcunuzu ödedikten sonra bankadaki paranızın arttığını görüyorsunuz. Sayının tırmanışını izlemek harika bir duygu (başlangıçta düşüşünü izlemek zorunda kalsanız bile) ve onu büyütmeye devam etmek için sizi motive ediyor.

9. Ek Gelir Kaynakları Yaratın

Tamam, bu noktada, muhtemelen “Borcum maaşımdan çok daha fazla, yeterince kazanamazsam nasıl ödeyebilirim?” diye düşünüyorsunuz.

Finansal özgürlük konusunda ciddiyseniz, biraz kan, ter ve gözyaşı feda etmeniz gerekir.

9’dan 5’e kadar kesmeyebilir. Durum buysa, hızlandırmanız ve mevcut işinizin dışında para aramanız gerekir.

Bazı uzmanlar yedi gelir akışına sahip olmanızı önerir . 9’dan 5’e kadar bir işiniz varsa, tebrikler, bir işiniz var, sadece altı tane daha var!

Şimdi, gelir kaynaklarınıza iki şekilde bakabilirsiniz: aktif gelir (para için ticaret zamanı) veya pasif gelir (uyurken bile gelmeye devam edebilen para).

10. Nasıl Pasif Gelir Elde Edebilirsiniz ?

OKYANUSI Üniversitesi

OKYANUSI Üniversitesi ile beraber kendi işinizi kurarken aynı zamanda özgür bir şekilde kendi ekonomik özgürlüğünüzü kazanabilirsiniz.

Çözüm

Finansal özgürlük, mali durumunuzu ve daha da önemlisi hayatınızı sahiplenmenize yardımcı olabilir. Bu, imkanlarınız dahilinde yaşamak, biraz tutumlu olmak ve paranın yiyecek, barınak ve hatta tatiller gibi gerçekten ihtiyacınız olan şeylere harcandığından emin olmakla ilgilidir (rahatlama da önemlidir, bilirsiniz). Bu makaledeki finansal özgürlük ipuçlarını takip ederek, hak ettiğiniz finansal özgürlüğe ulaşmaya biraz daha yaklaşacaksınız. Bu mali duruma bir göz atın, ek gelir kaynakları oluşturun, bu borcu ödeyin ve daha farkına varmadan özgür olacaksınız.

Başarılı olmak istiyorsanız başarı teriminin timsali olan insanların tecrübelerinden ders çıkarmalı, onların ideolojileri hakkında farkındalık oluşturmalı ve en önemlisi olan; onların insanlara sundukları değeri anlamalısınız. Gerekli çabayı , gücünüz , yaratıcılığınız ve idealleriniz ile birlikte harekete geçirip pes etmezseniz , başarı kaçınılmaz ve bir o kadar da hayatınıza anlam katacak sürekli bir olgu haline dönüşür. İlerleyin, durmayın…

Ne düşünüyorsun?

Reklam stratejileri hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. İşinizi büyütmeniz için gerekecek mentaliteye sahip olmanız için yazdığımız makalelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Eğitim Serilerimiz İçin: Okyanusi Üniversitesi

Bir yanıt yazın