Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Grant cardone, jeff bezos

Kitap okumak : düşüncelerinizin sağlam bir temele dayanmasına, daha hızlı bir şekilde daha doğru kararlar vermenize ve hem kendinize, hem de çevrenize değer katmanıza yol açan en önemli etkenlerden biridir. Özellikle girişimci bireyler için altın değerinde deneyimlerin toplandığı ve başarı sanatının anlatıldığı pek çok kitap bulunuyor.

Nasıl ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız; başarılı insanların önerdiği, çoğu insanın hayatını etkileyen ve hatta tamamıyla değiştiren 5 kitabı sizler için derledik…

1. 10X KURALI – Grant Cardone

10 x kuralı, 10xrule

10X Kuralı başarılı insanların sahip olduğu düşünce yapısına sizin de ulaşmanızı sağlayacak olan rehber bir kitaptır. Bu kitapta anlatılanları uygulamak özel için bir eğitime, yeteneğe ya da şansa ihtiyacınız yok. Sadece başarıya olan bakış açınızı değiştirmeniz gerek.

10X Kuralı tam da bu noktada devreye giriyor. Başarılı olmak için neler gerektiğini , kendinize olan güveninizi nasıl artıracağınızı, büyük başarılar için gereken aksiyonları nasıl almanız gerektiğini ve bu disiplini hayatınızın her alanında nasıl etkili bir biçimde kullanabileceğinizi anlatıyor :

  • Hedeflerinizi nasıl koymanız gerekir?
  • İmkansız görünen hedeflerinize nasıl ulaşabilirsiniz?
  • Hayatınızın her alanında nasıl tatmin olursunuz?
  • Başarılı insanlar işlerini nasıl büyütüyor?
  • Korkuyu gerilemek için değil, ilerlemek için nasıl kullanabilirsiniz?

Küçülerek ölmek yerine büyüyerek ölmeyi tercih ederim. Geri çekilirken değil, ileri giderken başarısız olmayı tercih ederim.

Grant Cardone

2. Babil’in En Zengin Adamı – George S. Clason

babilin en zengin adamı, George S. Clason,

Amerikalı yazar George S. Clason’un dünyanın en eski medeniyetlerinden olan Babil’lerden esinlenerek kurgulayıp kaleme aldığı “Babil’in En Zengin Adamı” adlı kitaptır .

Bu kitap, her birimizin bireysel başarısını ele alır. Başarı, kendi çaba ve yeteneklerimiz sonucu kazandıklarımızı ifade eder. Düzgün bir hazırlık, başarının kilit noktasıdır. Eylemlerimiz düşüncelerimizden daha akılcı olamaz. Düşüncemiz, anlayışımızdan daha akılcı olamaz.

Zenginlik bu şekilde olur: İlk önce küçük miktarlarla, daha sonra büyük miktarlarla daha fazla şey elde edilebilir. Arzuların net ve tanımlı olması gerekir. Eğer çok fazla, çok karışık ya da yapılabilenin ötesinde arzular varsa kendi amaçlarına hizmet edemezler

George S. Clason

3. İyi’den Mükemmel Şirkete – Jim Collins

iyiden mükemmel şirkete, jim collins, kalıcı başarılara ulaşmanın yolları,
  • ” Vasat ” bir şirket, kalıcı olarak ” mükemmel ” bir şirkete dönüşebilir mi?
  • Bir şirketin İyi’den Mükemmel’e dönüşmesini sağlayan belirleyici özellikler nelerdir?

Yazar Jim Collins, bu sorulara cevap bulmak üzere araştırma ekibindeki arkadaşları ile beraber ABD kökenli 1400’ün üzerinde şirketi inceledi. Bu kitap , vasat bir şirketin nasıl mükemmel ve aynı zamanda kalıcı , sürdürülebilir başarılar elde edeceği konusunda , evrensel boyutta uygulanabilir araştırma bulgularını içeriyor.

Tutkuyu siz yaratamazsınız. İnsanların tutkulu olmasını sağlayamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey, sizin ve etrafınızdakilerin tutkusunu canlandıran şeyi keşfetmektir.

Jim Collins

4. Jeff Bezos Ve Amazon Çağı – Brad Stone

jeff bezos, the everything store, brad stone, and the age of amazon, bestseller, amazon.com,

Amazon’un günümüzde 250 milyar dolarlık marka değerine ulaştıran ve şu an dünyanın en zengin insanı (200,3 milyar USD serveti) olan Jeff Bezos’un, 2013 yılında ” BestSeller ” ödülünü alan biyografisi. Kitap satarak başlayan yolculuğuna “her şeyi satan mağaza” olarak devam eden dev markanın hikayesini merak edenler için gayet ayrıntılı ve doyurucu şekilde girişimci bireylerin başarı tablosunu zihinlerinde canlandıracak bir kitap.

Büyük Düşün: Küçük düşünmek, kendi kendini gerçekleştiren (kerameti kendinden menkul) bir kehanettir. Liderler sonuçlara götüren bir yön yaratır ve çevrelerine iletirler. Onlar değişik düşünürler ve müşterilere hizmet etmek için çeşitli yollar ararlar.

Brad Stone

5. Elon Musk – Ashlee Vance

elon musk, tesla, spacex, new york times best seller, ashlee vance,

Elon Musk’ın hayatını, başarılarını ve bu başarılar için atılan adımlarda yaşadığı zorlukları anlatan bir kitaptır . Elon Musk’ı; Steve Jobs, Mark Zuckerberg v.b. bir çok ABD’li milyarderden ayıran en önemli fark, küresel ısınma ve insan ırkının devamı gibi dünyanın ve insanlığın geleceğini etkileyecek konuları kendine gerçek anlamda dert edinip bütün servetini kaybetme pahasına bu konuların çözümüne yönelik azmidir. Tesla Motors ve SpaceX şirketleri tamamen bu amaçlara yönelik kurulmuş şirketlerdir.

Başarılı olmak istiyorsanız başarı teriminin timsali olan bu insanların tecrübelerinden ders çıkarmalı, onların ideolojileri hakkında farkındalık oluşturmalı ve en önemlisi olan; onların insanlara sundukları değeri anlamalısınız. Gerekli çabayı , gücünüz , yaratıcılığınız ve idealleriniz ile birlikte harekete geçirip pes etmezseniz , başarı kaçınılmaz ve bir o kadar da hayatınıza anlam katacak sürekli bir olgu haline dönüşür. İlerleyin, durmayın…

Ne düşünüyorsun?

Girişimcilik ve kitaplar hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. Başarılar dilerim…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Eğitim Serilerimiz İçin: https://akademi.digitalmarketmentoring.com/courses/?ref=332

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1

Bizi Facebook, Telegram ve Forum kanallarımızdan takip ederek toplu yardımlaşma ağlarımızda istediğiniz soruları bulabilir, sorabilir ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın