Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Anahtar

Görselleştirme, hedeflerinize ulaşmanın anahtarı olan önemli bir kişisel gelişim aracıdır!
Onaylamaların motivasyon, odaklanma ve etkili hedef belirleme için yararlı olduğu gibi, görselleştirme veya zihinsel imgeleme de faydalıdır.
Yetmişlerin sonu ve seksenlerin başından beri kişisel gelişim tekniği olarak gerçekten popüler hale gelmesine rağmen, biz insanlar zamanın başından beri zihinsel imgelemeyi kullanıyoruz.
Ne zaman bir şey yapmak için bir fikrimiz veya fikrimiz olursa, önce onu görselleştiririz. Örneğin, acıkırsak ve yemek yemek istiyorsak, farklı yemek olanakları hayal ederiz; Yemek pişirmek mi yoksa dışarı çıkmak mı istiyoruz ve yemeğimizde misafir etmek isteyip istemediğimizi. Katılacağımız bir işleve sahip olduğumuzda, ne tür bir kıyafet giyeceğimizi ve bunun için nerede alışveriş yapabileceğimizi hayal ederiz.

Görselleştirme nedir?
Hayal gücünün, hayatımızda ne istediğimize ve bunları nasıl gerçekleştireceğimize dair vizyonlar yaratmak için resimler veya zihinsel imgeler aracılığıyla kullanılmasıdır. Odaklanma ve duygu ile birlikte, hayatta istediğimizi elde etmemize yardımcı olan güçlü ve yaratıcı bir araç haline gelir.
Doğru kullanıldığında kişisel gelişim sağlayabilir, sağlığı koruyabilir, sporda iyi performans göstermenize yardımcı olabilir ve yaşamdaki hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.
Sporda zihinsel imgeleme, sporcular tarafından, diğer şeylerin yanı sıra, bir topa vurma veya ateş etme, bir tepede kayak yapma, yüzme veya bir yarışta koşma gibi belirli bir başarının başarısını hayal ederek becerilerini geliştirmek için sıklıkla kullanılır.
Bunu bir teknik olarak kullanmak, her zaman çok daha iyi bir performans ve sonuçla sonuçlanır. Bu aynı zamanda iş için veya bir konuşma yapmak, zam istemek veya hazırlık ve öngörü gerektiren diğer durumlar gibi hayatta da geçerlidir.

Nasıl çalışır?
Görselleştirme veya zihinsel imgeleme işe yarıyor çünkü kendinizi mükemmel bir performans sergilediğinizi ve tam olarak istediğiniz şeyi yaptığınızı hayal ettiğinizde, beyninizde tıpkı fiziksel olarak eylemi gerçekleştirmişsiniz gibi fizyolojik olarak nöral modeller yaratırsınız. Düşünce, gerçek olayın yaptığı gibi sinir sistemini uyarabilir.
Zihinde bir olayı gerçekleştirmek veya prova etmek, onu eğitir ve kaslarımıza tam olarak yapmalarını istediğimiz şeyi yapmalarını öğretmek için sinirsel kalıplar yaratır.
Rekabetçi sporlar söz konusu olduğunda, sadece istisnai fiziksel beceriler gerekli değildir, aynı zamanda güçlü bir zihinsel oyun da gereklidir. Çoğu koç, sporun% 90 zihinsel ve yalnızca% 10 fiziksel olduğunu öğütler. Bu yüzden pek çok sporcu fiziksel rutinlerinin yanı sıra görselleştirme veya zihinsel imgeleme eğitimi alıyor.
Etkili olması için, herhangi bir beceri gibi, zihinsel imgelemenin de düzenli olarak uygulanması gerekir. Zihinsel imgelemin dört unsuru gevşeme, gerçekçilik, düzenlilik ve pekiştirmedir.

Görselleştirme Ne Zaman Kullanılmalı
• Başarılı sonuçlar için – Yüksek düzeyde beceriler sergilediğinizi, hedeflerinize ulaştığınızı, olmak istediğiniz kişi olduğunuzu ve istediğiniz hayatı yaşadığınızı görün.
• Motive etmek – Kendinize amacınızı ve ona ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini hatırlatmak için hedeflerinize canlı bir şekilde ulaştığınızı hayal edin. Birçok sporcu, oyuncu ve şarkıcı, gerçekten yapmadan önce zihinlerinde bir rutin, program veya birkaç kez mükemmel performans sergilerken kendilerini “görür” ve “hisseder”.
• Bir performansa / olaya aşina olmak veya sahneyi oluşturmak için Yarışma alanı, yarış pisti, sahne veya zor bir oyun veya yarışma öncesi rutin gibi bir etkinlikten önce çevreyi tanımak için zihinsel imgeler etkili bir şekilde kullanılabilir. .
• Bir geçiş yapmak için Sporcular ve sanatçılar genellikle rutinlerinin temel unsurlarını tam bir zihinsel olarak gözden geçirirler. Bu, performans öncesi bazı titremeleri odaklanmalarına ve ortadan kaldırmalarına yardımcı olur, böylece rekabet veya performans zamanı geldiğinde onları daha rahat hale getirir. Aynı zamanda bir ısınma veya mini prova görevi görür.
Görselleştirme, her şeye ve her şeye hazırlanmak için harika bir araçtır. Her zaman daha yüksek bir performans seviyesi ile sonuçlanır.

İstediğinizi Nasıl Görselleştirebilirsiniz:

  1. Rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz ve özel bir yere gidin. Gözlerinizi kapatın ve elde etmek istediğiniz hedefi, ruh halini, yeni davranışı veya beceriyi düşünün.
  2. Birkaç derin nefes alın ve gevşeyin.
  3. İstediğiniz nesneyi veya durumu zihninizde olabildiğince net ve ayrıntılı olarak görselleştirin.
  4. Vizyonunuza duygu, his ve duyularınızı ekleyin.
  5. Her seferinde yaklaşık 10 dakika boyunca günde en az iki kez uygulayın.
  6. Başarana kadar sebat edin.
  7. Süreç boyunca olumlu düşünceler ve iyi bir tutum sergileyin.
    Görselleştirmenin Faydaları:

✔ Hedeflerinize ulaşmak için daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur
✔ Size ilham verir ve motive eder
✔ Bir spor veya beceride gelişmenize yardımcı olur
✔ Prova yapmak ve ardından yeni, olumlu davranışlar kazanmak için kullanılabilir
✔ Olumsuz duyguları değiştirmek için olumlu, hoş görüntüler kullanarak ruh halinizi iyileştirebilir
✔ Özgüven oluşturmaya yardımcı olur

Bir yanıt yazın