Hikaye Anlatma Yoluyla Satış | Marka Hikayenizi Oluşturun

Marka hikayesi nedir?

Marka hikaye anlatımı, markanızın özünü şekillendirmek ve müşterilerinize iletmek için anlatı kullanır. Dünyaya neyle ilgili olduğunuzu ve neden önemsemeleri gerektiğini söyleyen gerçekler (kim, ne, ne zaman) ve duygular (neden) karışımıdır. İyi bir hikaye bir markanın değerlerini aşılar ve iyi noktalara gelmesini sağlayabilir.

Gerçeklik ve güven:

İnsanlar arasındaki ilişkilerin kurulması zaman alıyor ve aynı şey markalar ve müşterileri için de geçerlidir. Birlikte zaman geçirmeyi, deneyimleri paylaşmayı, sohbet etmeyi ve zaman içinde güven inşa etmek samimiyeti artıracaktır.

Bir marka oluştururken sık karşılaşılan tuzaklardan biri, madencilik yapmak ve gerçek amaç ve değerlerini ortaya çıkarmak yerine marka faydalarını icat edilir. Samimiyetsizliğin saklanması zordur. Cesur mesajlar ve sağlam duruşlar, ne kadar moda sözcük kullanırsanız kullanın, gerçek olarak okunmaz. Bu sebeple gerçeklik ve güvene önem verin.

Sen ve markan:

Siz, kurucu, markanızı hayata geçirin, ancak açık olalım: yıldız siz değilsiniz. Anlatıcı, yardımcı karakter, ana karakterin parlamasını sağlayan hikaye cihazı sizsiniz. Müşteriniz mi? O liderliği alıyor.  Hikayeniz, müşterilerinizin kendi hikayelerini yazdıkları yapı haline gelir. Kendilerini mücadelelerinizde ve zaferlerinizde görürlerse, markanızın hikayesinin merkezinde onlara bir rol vermiş olursunuz.

“Neden” inizi Yaratmak:

Harika bir hikayenin her zaman bir “nedeni” vardır. Bu, ana karakterin varoluş nedenidir, neye ya da nereye giden yolculuğun arkasındaki itici güçtür. Bir marka hikayesinde, bu “neden” bir sıkıntı noktası olabilir. Bu nedenle hikaye ögelerinizi iyi seçip, iyi bir hikaye oluşturmalısınız.

Hikaye öğeleri:

İyi Bir Hikayenin Unsurları:

  • Açıklama: okuyucunun hikayeyi görselleştirmesine yardımcı olan karakterler, ortam ve ayrıntılar
  • Çatışma: karakterin yolunun gidişatını değiştirebilecek bir kriz veya gerilim noktası
  • Yükselen eylem: doruğa giden yol
  • Doruk noktası: yenilgi, yeniden doğuş veya aha anı; yeni bir şeyin başlangıcı
  • Düşen eylem: Çözüm olarak da adlandırılır

Görsel hikaye anlatımı:

Harika hikaye anlatımı biçime göre değil biçime göre belirlenir. Doğru araç, marka anlatınızı en iyi destekleyen ortamdır: Hikayenizi video, ses, fotoğraf veya tasarım yoluyla anlatmak hem görsel hem de kalite olarak müşterilerinizi iyi yönde etkilemektedir.

Temel bilgilerle başlayın:

İnancınızı ve amacınızı tanımlayın. Markanız neye inanıyor? Ve markanız neden var? Oradan, hedef kitlenizin temel arzusunu ve o kitlenin arzusunu yerine getiren duygusal teklifi tanımlamakla başlamak daha iyi olur.

UNUTMAYIN; İYİ BİR HİKAYE MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE KARŞI GÜVENİNİ GELİŞTİRECEKTİR. SİZİ HER ZAMAN BİR ADIM DAHA İLERİDE TUTACAKTIR.

Bir yanıt yazın