İşletme Adı Fikirleri: Kendi Marka Adınızı Bulmanın 5 Yolu

1. Kısa ve basit tutun

Kısa, canlı bir isme sahip olmak birkaç nedenden ötürü harikadır: Akılda kalır, telaffuzu kolaydır ve çevrimiçi mağazanızın ana sayfasının başlığına zahmetsizce sığar.

  • Farklı kısa kelime kombinasyonlarını deneyin. Kafiyeli olan iki kısa kelime daha akılda kalıcı olabilir.
  • Bir kelime oluşturun veya mevcut bir kelimeyi değiştirin. Google, eBay ve Skype gibi teknoloji markaları, gerçek kelimeler olmasalar bile anında tanınan adlara sahiptir.

2. Farklı olun

Doğrudan rakipleriniz tarafından hangi isimlerin alındığını keşfetmek için pazar araştırması yapın ve tamamen farklı bir şey bulmaya çalışın.

Buradaki zorluk, işletmenizin adı rakiplerinizi yansıtmadan, nişinizi ve sattığınız ürünlerin türünü yansıtan bir isim bulmaktır. Tanım gereği, farklı olmak istiyorsanız, diğerleri ‘zag’ ederken ‘zig’ yapmanız gerekir.

3. Çevrimiçi varlığınızı düşünün

Mağazanız için özel bir alan adına sahip olmak görev açısından kritiktir, ancak efsanevi “mükemmel” alan adını aramanızın ertelemenize neden olmasına izin vermemelisiniz. Alan adınız dahil her şey değişmeye açıktır. Bununla birlikte, markanızı en başından doğru şekilde temsil eden sağlam bir alan adı seçmenin değeri vardır, bu nedenle bu, biraz düşünmeyi gerektiren bir karardır.

4. Özgün olun

Adınızın uygun olduğunu belirledikten sonra, Google veya Bing’e gidin ve listenizdeki adların görünüp görünmediğine bakın. Potansiyel olarak ilk sayfanın en üstüne gelebilir misiniz? Genel bir ad seçerseniz, sıralamanızda çok zorlanacaksınız hem de rekabet fazla olacaktır.

5. Yeni ilham kaynakları bulun

İşletme adı fikirlerinde kısaysanız, kendinize düşünmeniz için temalar vermek isteyebilirsiniz. Belki nostaljisi olan veya bir trendle konuşan bir işletme adı arıyorsunuz. Diğer diller de pek çok fikir sağlayabilir.

İlham her yere çarpabilir. Çevrenizdeki konuşmaları dinleyin, çevrenize bakın ve hatta her zamanki ifadelerinizi ve tavırlarınızı düşünün.

Doğru markayı bulmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ancak çevrimiçi mağazanızı adlandırmak için zaman ayırmanız ve düşünmeniz kesinlikle çok önemlidir. Müşteriler sizi bu şekilde tanıyacak ve hakkında konuşacak. Ve eğer markanızın adını hatırlamak çok zorsa, size tek bir kuruşa mal olmayan bir sürü ağızdan ağza pazarlama fırsatını kaçırıyorsunuz demektir.

Bir yanıt yazın