Kendinizi Motive Edin – 7 Harika İpucu

Kendinizi motive edebilmek veya kendi kendini motive edebilmek, bir kişinin bir şeyi yapma arzusu ve isteği olduğunda ve bunu yapmak için içsel olarak motive olduğunda ortaya çıkar. Ne yazık ki bazen kendimizi hareket ettirmek ve başarmak istediğimiz şeyi başarmak çok zor. Doğal eğilim, ertelemektir. Hayat yoluna giriyor gibi görünüyor. Gidecek bir iş var, temizlenecek bir ev, yapılacak yiyecekler, izleyecek televizyon – Sanırım bir egzersiz rutinine başlamamak, yeni kitabı okumak ya da dolabı temizlemek için bahaneler bulmakta oldukça başarılıyız. Gerçek şu ki bizler rutin ve alışkanlık yaratıklarıyız. Bununla birlikte, bir şeyi yapma alışkanlığına girmemize izin verdiğimizde (özellikle normalde yapmaya direndiğimiz bir şey), bu artık bir mücadele değildir ve hatta bundan zevk almaya başlayabiliriz.

Örneğin, gençken çoğumuz banyo yapmaktan veya dişlerimizi fırçalamaktan hoşlanmıyorduk ama alışkanlık haline geldikçe artık düşünmüyorduk, sadece yaptık.

Öyleyse kendimizi hedeflerimize ulaşmak veya hatta üzerinde çalışmaya başlamak için motive etmek için ne yapabiliriz? Yeni başlayanlar için biraz eleştirel düşünebilir ve belirli bir alışkanlık veya rutin geliştirmezsek kendimize ne olacağını sorabiliriz. Bunu ihmal etmenin bazı sonuçları ne olur? Önemli bir soru – değil mi? Tipik olarak, vitese geçmemiz ve hareket etmemiz gerektiğinde çoğumuz yeterince ileriyi düşünmüyoruz, bu yüzden size yardımcı olmak için:

İşte kendinizi motive etmek için 7 harika ipucu:

1. Ne istediğinize karar verin. Bir hedefiniz veya amacınız olmadığında kendinizi motive etmek zordur. Bir hedef belirleyin ve nasıl devam edeceğinize karar verin. Bir maraton koşmak, 10 pound kaybetmek veya üniversite harcı için yeterince para kazanmak ister misiniz? Neyi başarmak istediğinizi bilmek, kendinizi başlamak için motive etmenin ilk adımıdır.

2. Hedefinizi daha küçük bölümlere ve / veya daha yönetilebilir adımlara bölün. Hedef belirleme veya istediğinizi değerlendirme alışkanlığınız yoksa, bunu yapmak ilk bakışta göz korkutucu ve bunaltıcı görünebilir. Hedefinizi daha küçük bölümlere ve / veya daha yönetilebilir adımlara bölerek anlık etkiyi azaltabilirsiniz. Kendinize bir şans vermeden önce paniğe kapılıp bırakmak istemezsiniz!

3. Kendi kendine konuşmayı kullanın ve hedefinize veya hedefinize ulaşmak için gereken adımları görselleştirin. Frontiers in Psychology dergisinde yayınlanan büyük yeni bir çalışmada (Haziran 2016) Profesör Andrew Lane, BBC Lab UK ile birlikte en etkili motivasyon yönteminin kendi kendine konuşma ve görselleştirmenin bir kombinasyonu olduğunu keşfetti.

Araştırmacılar, “Daha iyisini yapabilirim, en iyi puanımı geçebilirim” gibi kendi kendine konuştuğunda ve görselleştirmenin (bir görevde daha iyi performans gösterdiğini görmek) sonucu önemli ölçüde iyileştirdiğinde ve bir görevde en iyi performansı sağladığında performansta en büyük gelişmenin gerçekleştiğini keşfetti.

Ancak, bir uyarı var. Son zamanlarda yapılan diğer araştırmalar, bir hedefe ulaşmak için gerekli olan gerçek önemli adımları görselleştirmek yerine gelecek hakkında idealize edilmiş fanteziler kurmanın ters etki yarattığını göstermiştir. Karşılaşacağınız zorlukları ve engelleri görselleştirmek yerine görselleştirmede ‘kendinizi şımartmak’ aslında enerjinizi tüketir. Buradaki fikir, potansiyel aksaklıkları görselleştirmek ve ardından önceden problem çözmeye çalışmaktır.

4. Buzdolabınıza veya başka bir yere motive edici resimler veya sloganlar koyun. Sürekli hatırlatma ve yenilenen bağlılık için, çabaladığınız şeyi başarmış insanların resimlerini görmek her zaman ilham vericidir. Bunu yapmak, hedefi ulaşılabilir ve gerçekçi kılar. Aynı şekilde, “devam edin” veya “sadece yap” gibi küçük sloganlar size ihtiyacınız olan küçük desteği verebilir. İlham verici ve motive edici alıntıları da okuduğunuzdan emin olun.

5. Bunu neden istediğinizi kendinize hatırlatın ve nihai sonuca odaklanın. Kendinize daha sağlıklı olmak, o terfiye gitmek veya sadece kendinizi daha iyi hale getirmek istediğinizi hatırlatırsanız, ne yaptığınızı ve nedenini yeniden belirleyecektir. Çöküşe çarpmak alışılmadık bir şey değil. Bazen ne yapmak istediğimizi unuturuz ve yeniden canlanmak için ihtiyacımız olan tek şey küçük bir hatırlatma. Nihai sonucu görselleştirin (hayal etmeyin) ve hedefinize ulaştığınızda ne kadar mutlu ve muzaffer olacağınızı ‘hissedin’. Harekete geçirmeye ve motive etmeye yardımcı olacak başarı ve başarı vaadi gibisi yoktur!

6. İlerlemenizi takip edin. İlerlemenizi grafiklendirdiğiniz bir günlük veya günlük tutun. Ne kadar ilerlediğinizi ve ne kadar başardığınızı ölçerek motivasyonunuzu kolayca yenileyebilirsiniz. İlerlemenizi tek başına gözden geçirmek, ilerlemeye devam etmeniz için size ilham verebilir, oraya ulaşmak için hangi eylemleri yapmanız gerektiğini hatırlatmaya gerek yok. Gözden geçirin, hatırlayın ve yeniden teslim edin!

7. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Amacınıza veya hedefinize ulaştıktan sonra, bunu bir alışkanlık haline getirin! Düzgün egzersiz yapmak veya yemek yemekse, devam edin. Amaç bir terfi veya tek seferlik başka bir olay için çalışmaksa, kendini geliştirme alışkanlığını sürdürün. Bir alışkanlık haline geldiğinde, sizin için ikinci bir doğa olacak ve artık bunun hakkında düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Bu, ertelemeyeceğiniz, kaçınmayacağınız veya bir daha yapmak için motivasyon oluşturmayacağınız anlamına gelir.

İlginç İpucu: Çalışmalar, çok yoğunsanız veya bir görev üzerinde aynı şekilde çok uzun süre çalışırsanız, motivasyonunuzu gerçekten tehlikeye atabileceğinizi de göstermiştir. Kimin aklına gelirdi!

Bu nedenle, ara sıra uzaklaşmayı ve ara vermeyi bir noktaya getirin. Farklı bir yer seçerek veya farklı bir yöntem deneyerek çalıştığınız koşulları ve zaman çizelgesini değiştirin. Mümkünse, süreci daha keyifli hale getirmenin bir yolunu bulun. Bunu yapmak size sadece önemli projeniz için yenilenmiş enerji vermekle kalmayacak, yeni bir bakış açısı sunacaktır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hepimiz zaman zaman kendimizi motive etmekte güçlük çekiyoruz. Bununla birlikte, neden bir şeyi başarmak istediğimizi ve yaptığımızda ne kadar harika hissedeceğimizi hatırlarsak, çoğu zaman bizi harekete geçirmek için gereken birincil ve ilk motivasyon olarak hizmet edebilir.

Bir yanıt yazın