Markalamayı Öğrenmek için Hayatınızı Değiştirecek 15 Kitap | Kişisel Gelişim, Finans Kitap Tavsiyeleri

  1. 5 Centten Milyon Dolara (2022), Akın Yılmaz

Bu kitapta sizi maddi borçlanmalardan kurtarıp finansal özgürlüğünüze bir adım daha yaklaştıracaktır. Siz değerli okuyucularım bu kitabı alarak birçok insanın önüne geçip ilk adımı attınız. Şimdi yapmanız gereken hayatınıza uygulamak ve sürekli, hiç durmadan bu yolda ilerlemek. “Good to Great” Akın Yılmaz’ın 15 yılı aşkın e-ticaret ve girişimcilik serüvenine ortak olun. E-ticaret dünyasında popüler olan Akın Yılmaz’ın 5 centten nasıl milyon dolarlara ulaştığını ve girişimcilerin bu zorlu yolda nelerle karşılaşabileceklerini, neler yapmaları gerektiği hakkında yılların vermiş olduğu bilgi birikimini insanlara yol göstermesi için kitaba aktardı. 173 ülkede 100.000 fazla öğrencisine e-ticaret hakkında eğitimler verip, finansal özgürlüğüne doğru yoldan gitmeleri konusunda yardımcı oldu. Türkiye’nin birçok şehrinde çeşitli seminerler verip insanların finansal özgürlük yolunda ilk adım atması için çeşitli konuşmalar yaptı. insanların e-ticarete kolaylıkla başlayıp doğru ürün satmalarına yardımcı olacak yazılımlar geliştirdi. Sosyal medya aracılığıyla milyonlarca insana ilham oldu.
BU KİTAP İLE HAYATINI DEĞİŞTİR, YAŞAMINA ANLAM KAT
“Bu kitap sizin hayallerinize giden yolda, size yol göstericisi olsun.”

https://www.kitapyurdu.com/kitap/5-centten-milyon-dolara/606078.html&filter_name=5+centten+milyon+dolara

2. Tüm Pazarlamacılar Hikayeler Anlatır (2009), Seth Godin

Bu aslında orijinal Tüm Pazarlamacılar Yalancıdır’ın yeniden etiketlenmesidir ve önsöz dışında hepsi aynı kitaptır. Kitap dünya görüşlerine odaklanıyor ve gerçek ve etkili hikayeler anlatarak dünya görüşünüzü paylaşan insanları çekebileceğinizi gösteriyor. Godin yeni önsözünde, “İnanmak istediğimiz şeye inanırız ve bir şeye inandığımızda, kendi kendini gerçekleştiren bir gerçek haline gelir” diyor.

3. Marka Kimliğini Tasarlamak: Tüm Marka Ekibi İçin Temel Bir Kılavuz, 4. Baskı (2012), Alina Wheeler

Bu işte yeniyseniz, markalaşmanın temellerini öğrenmek için bu kitap. Markalaşma için evrensel beş adımlı bir süreci açıklamak için vaka çalışmaları ve gerçek dünya durumlarını kullanır. Bu güncellenmiş sürüm, diğer konuların yanı sıra sosyal medya ve mobil cihazlarla mücadele için tavsiyeler içerir.

4. Duygusal Markalaşma: Markaları İnsanlara Bağlamak için Yeni Paradigma (2010), Marc Gobé

Günümüzün müşterisi, yaşam deneyimlerinin bir birikimi tarafından yönlendiriliyor, bu nedenle özgünlük taleplerinin yanı sıra bireyselliklerine de hitap ederek tüketicileri hedeflemek güçlü bir stratejidir (ve bir Seth Godin de aynı fikirde olacaktır). Gobé, eski pazarlama geleneklerine nasıl ve neden karşı çıkmanız ve duygu ve duyulara dayalı yeni bir yaklaşım öğrenmeniz gerektiğini açıklıyor. Pazarlama öğrencileri ve marka yöneticileri için harika bir kaynaktır.

5. Hey, Whipple, Squeeze This: Harika Reklamlar Oluşturmanın Klasik Rehberi (2012), Luke Sullivan

hey-whipple-squeeze-this.jpg

Harika reklamlar, harika marka bilinci oluşturmanın bir parçasıdır; bu nedenle, bağırsakları patlatırken etkili reklamların nasıl oluşturulacağına dair bilgi edinebilirseniz, bunda suç yoktur. Hey, Whipple, Squeeze Bu  kolay okunan bir kitap ve doğru kelimelerin nasıl bir dünya farkı yaratabileceğini gösteriyor. 2012 Dördüncü Baskı, etkileşimli çevrimiçi medyanın yanı sıra geleneksel medyayı da ele alıyor. 

6.  Etki: İkna Psikolojisi, Gözden Geçirilmiş Baskı (2006), Robert Caldini

İnsanların, özellikle müşterilerinizin nasıl karar verdiğini biliyor musunuz? Henüz yapmadıysanız, yapmalısınız. Etki: İkna Psikolojisi  tam size göre bir kitap olabilir. Kitap, ikna hakkında 6 evrensel gerçeği listeler ve insanların markanız hakkında nasıl düşündüklerini manipüle etmenin arkasındaki yöntemleri ve bilimsel ilkeleri kapsar.

7. Küçük Kırmızı Satış Kitabı: 12.5 Satış Büyüklüğünün İlkeleri (2004), Jeffrey Gitomer

Bu kitap satışla ilgili gibi görünebilir, ancak aslında satın alma davranışını anlamak için bir el kitabıdır. Herhangi bir marka ve pazarlamacı için mutlak bir zorunluluktur. Ve kısa, tatlı ve öz. 

8. Yapışmış: Neden Bazı Fikirler Hayatta Kalıyor ve Diğerleri Ölüyor (2007), Chip Heath ve Dan Heath

Heath kardeşler, iyi fikirlerin bir düzine bir kuruş olduğuna dikkat çekiyor; başarılı olan viral olanlardır. Yazarlar, Velcro Hafıza Teorisi ve “merak boşlukları” gibi bazı ilgi çekici kavramlar sunuyorlar. Kitap, gerçek hayattaki başarı ve başarısızlık örneklerini kullanırken bir fikrin yapışkanlığını belirleyen 6 temel özelliği ele alıyor. 

9. Reklam Üzerine Ogilvy (1985), David Ogilvy

Eski bir kitap, evet, ama bu adam çoğu iş adamı bu kelimenin ne anlama geldiğini bile bilmezken markalaşma hakkında konuşuyordu. Marka satmakla ilgili söyledikleri bugün de geçerliliğini koruyor. David Ogilvy’nin aynı zamanda çevredeki en güçlü reklam ağlarından biri olan Ogilvy & Mather’ın da kurucusu olması, kitabı satmanıza da yardımcı olacaktır. 

10. Mor İnek: Olağanüstü Olarak İşinizi Dönüştürün (2003), Seth Godin

Godin, “Tüm Pazarlamacılar Hikayeler Anlatır”ı yazmadan önce, “Mor İnek” yazmıştı. Fikir basit. İnsanlar mor inekleri hatırlar. Farklılar, yeniler. Pazarlamada, diğerleri çamura saplanıp kaldığında yola çıkan şirketlerdir. Kitap, diğer tüm faktörler eşit olmak kaydıyla, bazı fikirlerin nasıl başarıya, bazılarının ise başarısızlığa mahkûm olduğunu açıklıyor. 

11. The Anatomy of Buzz Revisited (2009), Emanuel Rosen

İnsanların sizin ve işiniz hakkında olumlu bir şekilde konuşmasını sağlamak, başarı için çok önemlidir. The Anatomy of Buzz Revisited, 2000’lerde yayınlanan  The Anatomy of Buzz: How to Create Word of Mouth Marketing’in önemli bir güncellemesidir.  Materyalinin 2/3’ünde yapılan güncellemelerle, marka bilinci oluşturmada kulaktan kulağa iletişimin önemine odaklanır. Gözden geçirilmiş versiyon, sosyal medya ile başa çıkmak için tavsiyeler içermektedir. 

12. Saha Sanatı: İş Kazandıran İkna ve Sunum Becerileri (2012), Peter Coughter

Esprili bir anlatım tarzında anlatılan The Art of the Pitch, size etkili satış konuşmaları ve sunumlarının nasıl oluşturulacağını gösteriyor. Bir sunumun taslağını hazırlamak ve düzenlemekten hedef kitlenizle bağlantı kurmaya ve tabii ki provaya kadar olan sürecin her adımını kapsar. 

13. The Cluetrain Manifesto: The End of Business as Usual, 10th Anniversary Edition  (2011), Rick Levine, Christopher Locke, Doc Searls ve David Weinberger

Cluetrain Manifestosu ilk olarak 1999’da, internetin insanların etkileşim şeklini gerçekten değiştirmeye başlamasıyla birlikte yayınlandı. İnternetin pazarlama stratejilerini nasıl etkilediğine dair bir dizi makale ve 95 tezden oluşan bir listeydi. Birbirine bağlılığın, sosyal medya olarak adlandırdığımız şeye nasıl yol açacağını öngördü. Orijinali ücretsiz olarak çevrimiçidir ve biz konuşurken toplumun geçirdiği büyük değişikliklerin tarihsel ve bilimsel arka planını istiyorsanız, büyüleyici bir okumadır. Ayrıca, yeni ve güncellenmiş içerikle güncellenmiş 10th Anniversary sürümünü de edinebilirsiniz. 

14. Devrilme Noktası: Küçük Şeyler Nasıl Büyük Bir Fark Yaratabilir (2002), Malcolm Gladwell

Hepimiz bir markayı gerçekten başarılı kılmak için ne kadar ileri gitmemiz gerektiğini bilmek istemez miyiz? Bu kesin noktayı bilseydik, hepimiz milyoner olurduk! Ne yazık ki, bilimsel olmaktan çok sezgiseldir, ancak yine de büyüleyici bir okumadır. Bir gazeteci olan Gladwell, fenomeni ve birkaç kişinin eylemlerinin bir fikrin viral hale geldiği bu “devrilme noktasına” nasıl yol açtığını incelemek için anekdotlar kullanıyor. 

15. Kedinizin Havlamasını mı Bekliyorsunuz? Pazarlamayı Yoksaydıklarında Müşterileri İkna Etmek (2006), Bryan Eisenberg ve Jeffrey Eisenberg ile Lisa T. Davis

Pavlov’un köpeklerini biliyorsanız, klasik koşullandırma ve kitlesel pazarlama teknikleri hakkında zaten bir şeyler biliyorsunuzdur. Bu kitap, müşterilerin günümüzde daha fazla seçeneğe ve iletişim için daha fazla kanala sahip olması nedeniyle bir paradigma değişikliği olduğuna işaret ediyor. Markanızı yapmak için hala Psych 101’i kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu bilmeniz gerekir. Bunun yerine, bu listedeki diğer kitaplar gibi, Eisenberg kardeşler ve Lisa Davis ilişki temelli pazarlamayı savunuyorlar. 

Eğitim Serilerimiz İçin: http://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

Bir yanıt yazın