Nasıl Mutlu Olunur: Bir Afrika Kabilesinden Mutluluk Üzerine Şaşırtıcı Bir Ders

Hepimiz nasıl mutlu olunacağını öğrenmeyi çok isteriz. Ve bazen çözüm şaşırtıcı bir yerden gelir.
Sana bir hikaye anlatayım…
Uzak bir Afrika kabilesinin alışkanlıklarını ve kültürünü inceleyen bir antropolog vardı.
Bir süredir köyde çalışıyordu ve eve dönmeden bir gün önce bölgenin dört bir yanından gelen lezzetli meyvelerle dolu bir hediye sepeti toplayıp kurdeleye sardı. Sepeti bir ağacın altına koydu ve ardından köydeki çocukları topladı.
Adam toprağa bir çizgi çekti, çocuklara baktı ve “Sana başla dediğimde ağaca koş ve oraya ilk kim ulaşırsa o meyve sepetini kazanacak” dedi.
Onlara koşmalarını söylediğinde, hepsi birbirlerinin ellerini tutup ağaca doğru koştular. Sonra birlikte sepetin etrafında oturdular ve grup olarak ikramlarının tadını çıkardılar.
Antropolog şok oldu. İçlerinden biri tüm meyveleri kendisi için kazanabilecekken neden hep birlikte gideceklerini sordu?

Genç bir kız ona baktı ve “Diğerleri üzgünse birimiz nasıl mutlu olabiliriz?” Dedi.

Nasıl Mutlu Olunur: Ubuntu
Yıllar sonra, tanınmış Güney Afrikalı aktivist Desmond Tutu, küçük kızın düşünce sürecini ubuntu kelimesini kullanarak tanımlayacaktı, bu da “Ben olduğumuz için öyleyim” anlamına geliyordu.
Tutu kavramı şu şekilde açıkladı:
Bir kişinin diğer kişiler aracılığıyla bir kişi olduğuna inanıyoruz.
Afrikalıların ubuntu denen bir şeyi var. Bir kişinin diğer kişiler aracılığıyla bir kişi olduğuna inanıyoruz. Benim insanlığımın seninkine, ayrılmaz bir şekilde bağlı olduğunu. Seni insanlıktan çıkardığımda, kendimi insanlıktan çıkarıyorum. Yalnız insan, terimler açısından bir çelişkidir. Bu nedenle ortak iyilik için çalışmaya çalışıyorsunuz çünkü insanlığınız toplulukta, aidiyette kendine geliyor. “
Bu tam olarak topluluğumuzun benimsediği felsefe türüdür.

Önce Topluluk
“İnsanlığınız toplulukta, aidiyette kendine gelir.”
Buradaki küçük topluluğumuzda, her birimizin kendi hedefleri ve misyonu var. Bazılarımız kilo vermek ve sağlıklı olmak için çalışıyoruz. Diğerleri kas kazanmak ve daha mutlu hissetmek için çabalıyor. Ancak bireysel arayışlarımız ne olursa olsun, her zaman büyüklüğe doğru ilerleyen bir ekibiz. Biz dünyayı daha iyi hale getirme arayışında olan bir grup insanız, sadece farklı değil. Birbirimizi destekliyoruz.
En tepede her zaman yer olduğuna inanıyoruz. Bolluğa inanıyoruz ve toplumumuzdaki herkes için hayatı harika kılmak için çok çalışıyoruz. Ağaca yürüyor ve meyvenin tadını birlikte çıkarıyoruz.
Mutluluk, yapmayı sevdiğimiz şeyleri anlamlı olan bir şeyle birleştirmekten gelir. Bu toplulukta amacımız, sağlığınızı ve mutluluğunuzu iyileştirmektir, böylece sevdiğiniz şeyleri yapabilir ve anlamlı bir şeye katkıda bulunabilirsiniz. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için burada olduğumuza inanıyoruz ve mutlu ve sağlıklı insanların bunu yapmak için herkesten daha fazla şansı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle doğal olarak yağ kaybetmek ve kas kazanmak, stresi azaltmak ve daha mutlu hissetmek, enerjinizi ve yaratıcılığınızı artırmak için yollar paylaşıyoruz.
Yolculuğunuzu bizimle paylaşmayı ve ekibimizin bir parçası olarak hedeflerinize doğru çalışmayı seçerseniz, sizi destekleyen binlerce insan bulacaksınız. Çünkü toplulukta değer buluyoruz. İnsanlığımızı aidiyette buluruz.

Bir yanıt yazın