NFT Art Kılavuzunuz (NFT Satmaya Nasıl Başlanır)

Normal zamanlarda, yüksek fiyatlı bir sanat satışı haberi sosyal medyada trend bir hikaye olmazdı. Ancak bunlar normal zamanlar değil ve söz konusu sanat eseri, tuval üzerine ortalama yağınız değil.

Geçen ay, ünlü sanat müzayedesi evi Christie’s, Beeple tarafından hazırlanan bir dijital parçanın değiştirilemez jetonunu – veya NFT’yi – 69 milyon dolara sattığını duyurdu . Bu son cümlede, dijital sanat ve NFT dünyasına girişmemişseniz, açmanız gereken çok şey var. Bir sonraki sanal mutlu saatinizde bir NFT uzmanı olabilmeniz için ayak işlerini sizin için yaptık.

Milyonlarca satılan Beeple NFT çizimleri

Beeple’ın dijital sanat kolajı Everydays: The First 5,000 Days, Christie’s’de 69,3 milyon dolara satıldı.

NFT nedir? (Sorun değil, Çok da Bakmalıydık)

NFT’lerin tüm ayrıntılarına girmeden önce, NFT’lerin temelleriyle başlamalıyız. Bilmeniz gereken iki şey var:

 1. Blockchain
 2. Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimleri

Gözleriniz parlamaya başlıyorsa, endişelenmeyin, bizimle kalın, bunları sizin için açıklayacağız.

Blockchain ve Kripto Para Birimleri

Blockchain

Blockchain , özünde bir veritabanıdır. Ancak özel ve tek bir yerde merkezileştirilmiş geleneksel veritabanlarından farklı olarak, Blockchain herkes tarafından görülebilen, dağıtılmış bir veritabanıdır. Bu, işlemlerinin kaydını görmek için herkesin bakabileceği dijital bir defterdir. Bir işlem her gerçekleştiğinde, defterin her kopyasına yeni bir giriş yazılır ve hiç kimse önceki bir girişi değiştiremez.

Blockchain, genellikle kripto para birimleriyle birlikte kullanılır, ancak aynı zamanda şeffaflığın ve ademi merkeziyetçiliğin gerekli olduğu geleneksel bankacılık , üretim ve tarım tedarik zincirlerinde de kullanılmaktadır.

Kripto para birimleri

Artık Blockchain’in ne olduğunu bildiğinize göre, kripto para birimleri hakkında konuşma zamanı – geleneksel para birimleri gibi artabilen ve azalabilen atanmış bir değere sahip dijital jetonlar. Madencilik adı verilen ve onları oluşturmak için güçlü sunucular kullanan ve pazarın dijital belirteçlerle dolu olmamasını sağlayan bir süreç kullanılarak üretilirler. Daha iyi bilinen kripto para birimlerinden bazıları Etherum, Bitcoin ve bizim kişisel favorimiz olan dogecoin’dir .

Son on yılda, giderek daha fazla işletme, kripto para birimlerini hem fiziksel hem de sanal mallar için ödeme olarak kabul ediyor. Değişen döviz kurlarından yararlanmak için kripto para birimlerini gerçek dünya para birimleriyle değiştirebilir ve tekrar geri alabilirsiniz. Bu döviz kurları, dolardan pound’a göre gördüğünüz seviyeyle aynı değil. En son kontrol ettiğimizde, Bitcoin’in şu anki döviz kuru bir Bitcoin için 57.000 dolar civarındaydı.

Kripto para birimleri, dolar, euro ve yen gibi gerçek dünya ulusal para birimlerinin dijital kuzenleridir. Gerçek para birimleri gibi, kripto para birimleri de değiştirilebilirdir – her zaman birbirine eşittirler. Bir euro her zaman bir euro’ya eşittir. Bir Bitcoin her zaman bir Bitcoin’e eşittir.

İlginç olmaya başladığı yer burasıdır.

Sanatçılar NFT’lerden Nasıl Yararlanıyor?

Öyleyse, NFT’ler sanat eseri mi?

NFT’ler sanat eseri değildir – orijinal bir dijital sanat eserini veya bir meme, bir tweet veya bir video oyunundaki bir öğe gibi diğer herhangi bir dijital öğeyi temsil eden dijital bir sertifikadır. Bir şeyin binlerce veya milyonlarca dijital kopyası olabilse de, NFT’ye sahip olmak, orijinalin sahibi olduğunuz anlamına gelir. Bu, Van Gogh’un Yıldızlı Gece’nin bir baskısına sahip olmakla (şu anda New York City Modern Sanat Müzesi’nde bulunan) orijinal resme sahip olmakla aynı şey.

Öyleyse neden bir NFT meselesine sahip olalım? Harika bir örnek, bir muzu duvara bantlayan ve her biri 150.000 dolara beş NFT’si satan İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’dan. Bu röportajda , muzun eninde sonunda çürümesine rağmen, koleksiyonerlerin artık NFT’ye sahip oldukları için sanat eserine sonsuza kadar sahip olduklarını açıklıyor.

Sanatçılar ve Kitlelerini Bir Araya Getirme

Diğer birçok dijital teknoloji gibi, NFT’ler de sanatın satılma ve satın alma şeklini demokratikleştiriyor. Sanatçıların eline sanata bir fiyat biçme gücü vererek sanat ve müzik dünyasını değiştiriyorlar.

Pek çok sanatçı, fiyatı belirleyebilecekleri komisyona dayalı çalışmalar sunarken, NFT’ler sanatçıya ve koleksiyoncuya bağlanmak için yeni bir yol sunar. Sanatçı Beeple , Corridor Crew ile yaptığı son röportajda , “Aynı takımda olduğunuza çok benziyor,” dedi .

NFT alımlarının ve ticaretinin halka açık olması, sanatçıların izleyicileriyle bağlantı kurmasına da yardımcı olur. NFT’ler bir blok zinciri üzerine kurulduğundan, pazar yerleri satışları ve ticareti anında gösterebilir – hepsi sanatçıları büyütmek için bir ağ etkisi yaratır.

Sizi destekleyen ve başarılı olduğunuzu görmek isteyen bu koleksiyoncular ve insanlardan oluşan bir ekip oluşturuyorsunuz. Ayrıca fiyatlarınızın düşmesini istemiyorlar, mesele bu, çünkü bir şey satın alırlarsa ve sonra fiyatlar düşerse, bu zaten satın aldıkları şeyin değerini düşürür, dolayısıyla orada çok fazla ağ etkisi olur.

Beeple, ünlü NFT sanatçısı

Sanatçıların ve koleksiyonerlerin bağlantı kurma yeteneği, bir NFT satın almakla başlamaz. Discord gibi sosyal medya ve sohbet platformlarında, sanatçılar çalışmalarını paylaşıyor ve bir pazardaki koleksiyonlarına götürebilecekleri bir kitle oluşturuyorlar.

Sky Mavis’in kurucu ortağı ve COO’su Aleksander Larsen, “NFT’ler harika çünkü bir içerik oluşturucu olarak topluluğunuzla gerçekten iyi bir bağlantı kurabilirsiniz,” dedi . Larsen’in şirketi, oyun için blockchain öncüsüdür. Axie Infinity adlı oyunları Şubat 2021’de 888.25 ETH karşılığında sanal arazi satın alarak tüm zamanların en büyük NFT işlemi için bir rekor kırdı – o zamanlar 1,5 milyon ABD doları değerindeydi.

Larsen, NFT’lerin sanatçılar ve koleksiyonerler arasında dijital alanda daha önce hiç görmediğimiz yepyeni bir şekilde bağlantılar kurduğunu gördüğünü söyledi. NFT satışları şu anda biraz Vahşi Batı gibi görünebilir ve Larsen, sanatçıların potansiyel olarak yapabileceği bir dizi hata olduğunu söylüyor. Bu hatalardan biri, sanatçıların satışa sundukları şey için bir stratejilerinin olmamasıdır.

Bir NFT olarak ne yaratıyor olursanız olun, aslında blok zincirinde kendi kimliğinizin bir bölümünü basıyorsunuz, Yeni bir içerik parçası oluşturmak için mevcut sosyal sermayenizi bir sanatçı olarak kullanıyorsunuz ve diğer insanların bunu satın almasına ve bunun üzerine spekülasyon yapmasına izin veriyorsunuz. . Darphane, darphane ve darphane yapmaya devam ederseniz, sonunda kıtlık yoktur ve varlığınızın değeri yoktur.

Aleksander Larson, Sky Mavis’in kurucu ortağı ve COO’su

NFT’leri kullanan sadece görsel sanatçılar değil. The Kings of Leon grubu son albümleri ‘When You See Yourself’ adlı NFT setini yayınladı . NFT olarak 2 milyon ABD dolarının üzerinde sattılar ve salgın sırasında canlı müzik ekiplerini destekleyen bir hayır kurumuna 500.000 ABD dolarının üzerinde bağışta bulundular. Heyecan CEO’su Jack Dorsey de oyun içinde kazanılmış ilk tweet satan $ 2,915,835.47 için (ve ilk kez tweet).

Peki Sanatçılar Nasıl Para Kazanır?

NFT sanatından nasıl para kazanılır?

İster 69 milyon dolarlık bir Beeple parçası isterse 40 dolara satılan hareketli bir fotoğraf illüstrasyonu olsun, dünyanın her yerinden sanatçılar NFT’lerin gücünü fark ediyor. Bir sanat eserinin NFT’sini satmanın geleneksel yöntemlere göre birçok avantajı vardır.

Avantaj 1: NFT’ler kapı bekçilerini kaldırır

Gelecek vadeden sanatçılar artık bir galeri duvarında yer kazanmak için küratörlerle ve diğer sanatçılarla savaşmak zorunda değil. Sanatçıların yeni izleyicilerle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için her biri kendi benzersiz özelliklerini sunan birden fazla NFT pazarı vardır. Bu pazar yerlerini yazının ilerleyen bölümlerinde inceleyeceğiz.

Avantaj 2: Dijital sanat sürekli gelişiyor

İlk büyük değer satışlarının çoğu Jack Dorsey’in ilk tweet’i veya ” onunla başa çıkma ” gözlükleri gibi şeyler olsa da , sanatçılar inanılmaz derecede ayrıntılı animasyonlu karışık medya parçaları, videolar ve daha fazlasını satıyorlar.

Bitcoin sanatı

Avantaj 3: Sanatçılar NFT satarak geçimini sağlayabilir

NFT’lerin tam zamanlı olarak kendi sanatlarında çalışmalarını nasıl sağladığını paylaşan sanatçılarla birçok makale var. Sanatçılar, bir NFT’nin ilk satın alma fiyatının ötesinde, her satıldığında NFT’nin satışının bir yüzdesini de kazanır. Koleksiyonerler, sanatçı öne çıktıkça bu NFT’ler için talebin – ve fiyatın – artacağını ümit ederek yeni sanatçılardan NFT satın almak için acele ediyor. Diğer bir avantaj da, sanatçıların çalışmaları için NFT’ye kimin sahip olduğunu görebilmeleridir. Geleneksel galerilerde sanatçılar, sanatlarını kimin satın aldığını veya nerede bittiğini bilemeyebilir.

Avantaj 4: NFT’ler hangi sanatçıların ön plana çıkacağını değiştiriyor

NFT’ler sadece sanat koleksiyonunu milyonlarca yeni sanat hayranına açmakla kalmıyor, kimlerin dikkatini çekiyor ve sanat dünyasını daha iyi hale getiriyor.

NFT’leri satmaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır

NFT oluşturmanın bir maliyeti vardır, bu yüzden başlamadan önce bir dijital cüzdan edinmeniz ve bir miktar kripto para satın almanız gerekir.

Dijital cüzdanlar, Bitcoin’den Ehtherum’a kadar tüm popüler kripto para birimlerini yönetmek için kullanılabilir. Koleksiyonerler ve sanatçılar ile kontrol ettik ve en çok tavsiye edilen dijital cüzdan MetaMask .

Dijital bir cüzdan oluşturduğunuzda, onu bir miktar Etherum ile doldurmanız gerekir – NFT’lerin alınıp satıldığı birincil kripto para birimi. En sevdiğimiz Coinbase dahil olmak üzere kripto para satın almak için birçok seçenek var .

Bir cüzdan oluşturduğunuzda ve biraz net kripto para birimine sahip olduğunuzda , bir sonraki adımınız OpenSea , Rarible veya Nifty Gatewa y gibi bir pazara gitmektir .

NFT sanatı nasıl satılır

Buradan, süreç pazardan pazara farklılık gösterecektir, ancak adımlar nispeten benzerdir:

 1. Pazarda bir hesap oluşturun
 2. Cüzdanınızı kurun (ve biraz Etherum alın)
 3. Bir koleksiyon oluşturun – bu sizin sanal galeriniz
 4. Resminizi (GIF, PNG, JPG, MP4) yükleyin ve adını, açıklamasını ve önerilen açılış teklifinizi sağlayın
 5. Sanat eserinizi veya koleksiyonunuzu listelemek için küçük bir ücret ödeyin
 6. Ağınızda tanıtmaya başlayın ve 15 dakikalık dijital şöhretinizin başlamasını bekleyin!

Farklı pazarlara baktığınızda, dikkat edilmesi gereken bir fark, gaz ücretleri için ne yaptıklarıdır. Bunlar, temelde, kötü oyuncuların blok zincirine spam göndermesini engelleyen işlemlere uygulanan bir vergidir. Bazı pazar yerleri ücreti karşılarken bazıları sanatçıya bırakıyor. NFT Kültüründen gelen bu makale, bizden çok daha iyi açıklıyor.

Tasarımlarınızı Kurma Süreci Nedir?

 1. Bir sürü araştırma yapın. Youtube’da trolledim.
 2. Pazar yerlerinize karar verin
 3. Satmak istediğiniz sanata karar verin. (Seçtiğiniz pazar yeri, tarzınızı ve kişiliğinizi olabildiğince yansıtmalıdır). Açık denizi tercih etmedim, çünkü tüm NFT’leri barındırıyor ve özellikle sanatı değil, bir bakkalda sanat satmak gibi hissettirdi. Daha sofistike hissettiren bir şey istedim. Ben tercih Yani SuperRare , Makersplace ve Nifty
 4. Sanatın bir veya daha fazlasının baskısı olup olmayacağına karar verin, pazar yerlerinin bunun etrafında farklı kuralları vardır. Örneğin SuperRare, her zaman bir sürümü olacaktır. Ve Nifty ve Makersplace binlerce basıma sahip olabilirsiniz (ne kadar çok baskı yaratırsanız, tek bir NFT o kadar az değerli hale gelir, tıpkı bir sanatçının baskıları oluşturmasına benzer). İlk planlamayı yapmak güzel.
 5. Metamask gibi kripto cüzdanınızı oluşturmanız gerekecek. Bir kimlik doğrulama uygulaması kullanarak hesabınızı güvende tutmaya özellikle dikkat edin. Tohum kurtarma parolanızı bir kağıda yazın.
 6. Bir pazara üye olduktan sonra, kalitenin yeterince iyi olduğundan ve gerçekten söylediğiniz kişi olduğunuzdan emin olmak için platform ekiplerinin incelediği bir anket alacaksınız.
 7. Bazıları bir videoya ihtiyaç duyuyor, akıllı telefon kameranıza çok rahat bir şekilde konuşuyorsunuz, bir dakikaya kadar “işinizi neden bu belirli platformda satmak istiyorsunuz”. (Blog için isterseniz bir tane yaptım?)
 8. Şimdi bekle! 4 – 6 haftaya kadar sürebilir.
 9. Bu arada ethereum satın alın, temelde jetonunuzu blok zincirine yüklemenize ve doğrulamanıza izin veren “gaz ücretleri” için buna ihtiyacınız olacak. Bu fiyat önemli ölçüde değişir.
 10. Superside’ın siz beklerken bir blog makalesi yazmasına yardımcı olun. Hoş geldiniz, şimdi sürecin içinde olduğum yerdesiniz.

NFT ile Başarıyı ve Yeni Kitleleri Bulmak

Geleneksel sanat galerileri ve koleksiyonerler dünyası, başarıya ulaşmak için her zaman aşılması gereken birçok engelin bulunduğu duvarlarla çevrili bir bahçe olmuştur. Paris merkezli söz yazarı ve sanat yönetmeni Crystal Petit , NFT sanat dünyasını yeni bir soluk olarak buldu. “Yayıncılar, yöneticiler ve telif hakkı tahsil eden şirketler şeklinde ekstra ellerle gelen tüm kontrol ve bakiyeleri gözden geçirmek zorunda değilim. Doğrudan plak şirketleri ve prodüksiyon şirketleriyle çalışan biri için bu büyük bir değişiklik! “

Aslen Atlanta’lı olan Petit, NFT dünyasına girmenin getirdiği en büyük avantajın diğer sanatçılar ve koleksiyonerlerle güçlü, destekleyici bir topluluk oluşturma yeteneği olduğunu söyledi.

Daha önce hiç NFT topluluğunda olduğu kadar hızlı bir şekilde karşılanmamıştım ve içeri girmemiştim. Dürüst olmak gerekirse, özellikle zaman zaman biraz soğuk ve acımasız olabilen bir sektörden gelmek oldukça akıllara durgunluk veriyor.

Crystal Petit, sanatçı

Diğer NFT sanatçıları gibi, Petit de kendi patronu olarak yeni finansal özgürlük keşfetti. “Artık kendi sanat tarzıma gerçekten ilgi duyan insanlardan oluşan bir kitleyle doğrudan bağlantı kurabilir ve onlara satış yapabilirim.”

NFT’lerle çalışmak, Petit’in izleyicileriyle bağlantı kurma şeklini değiştirmekten fazlasını yaptı, aynı zamanda sanatını yaratma yaklaşımında da devrim yarattı. “NFT’leri yaparken, önce kendim için yaratıyorum ve sonra birinin vizyonuma bağlanması umuduyla onu serbest bırakıyorum.”

Petit, Twitter, Discord ve Clubhouse gibi platformlar sayesinde sanatçıların, izleyicilerin ve potansiyel koleksiyoncuların artık daha fazla bağlantı kurduğunu söyledi. “İnsanlar bana sanatım hakkında soru sorduğunda veya yorum bıraktığında doğrudan yanıt verebilirim. Birçoğu bana yaptığım bir eserin arka planını dinlemeyi sevdiklerini söyledi. Petit, birkaç koleksiyoncu beni sosyal medya aracılığıyla biraz daha iyi tanımanın ne kadar güzel olduğunu söyledi ve bu da parçalarımdan birini satın almak için son kararı vermelerine yardımcı oldu ”dedi.

Geleneksel sanat dünyasında koleksiyonculukta olduğu gibi, NFT koleksiyoncuları da bir sanatçının eserinin değerinin artması umuduyla parçalar satın alır. Ancak Petit, onun için farkın, sanatçılar ve koleksiyoncular arasında daha fazla bağlantı olması olduğunu söylüyor. “Bu yeni bağlantı yöntemi, her iki tarafın da birbirini biraz daha yakından tanımasına olanak tanıyor ve bu da onu biraz daha kişisel bir deneyim haline getiriyor. Bu çılgın zamanlarda, insanlar sanal olarak yapılsa bile biraz daha fazla bağlantıya can atıyorlar. “

Bir sanat eserini satışa çıkarmak, kendinizden bir parçayı da çevrimiçi hale getirmek demektir. Tuval üzerine yağlı boya veya animasyonlu GIF’lerle çalışıyor olsunlar, sanatçılar için bir meydan okuma. “Tarzımın insanların sevdiği türden olmadığı fikriyle sürekli mücadele ediyorum. Neyse ki o negatif alanda çok uzun süre kalmıyorum, ”diye ekledi Petit.

Petit’in çalışmalarını Unseen , Showtime , OpenSea ve Rariable’da bulabilirsiniz . Petit ayrıca BlackNFTCreators adlı bir Instagram hesabını yönetiyor ve burada Siyah sanatçıların NFT’lerini küratörlüğünü yapıyor.

Superside’da pek çok harika sanatçıyla çalışıyoruz ve çalışmalarının değerini biliyoruz. Yaratıcı olan her şeyde cidden yeteneklidirler . Değişen değerlerin ve enerji maliyetlerinin dezavantajlarına rağmen, NFT’ler sanatçılara para kazanmaları ve yaratıcılıklarını desteklemeleri için yeni yollar açıyor.

Eğitim Serilerimiz İçin: https://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

Bir yanıt yazın