Print On Demand Nedir? Talep Üzerine Baskı

Özel ürünler işi şu anda sıcak. 

Bize inanmıyor musun? Etrafınıza bakın ve üzerinizde sözler ya da ünlülerin yüzleriyle sıvanmış tişörtlerle dolaşan insanlar göreceksiniz. 

Tüketicilerin özelleştirilmiş ürünleri sevdiği ortaya çıktı – ve o kadar ki, onlara sahip olmak için %20 daha fazla ödemeye razılar . 

Şimdi soru şu: Kendi özel ürünlerinizi nasıl yaratır ve satarsınız?

Geleneksel satın alma, kişiselleştirme ve kendi envanterinizi tutma yoluna giderseniz, satılmayan bir yığın ürünle baş başa kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. 

Neyse ki, her zaman talep üzerine baskıya geçebilir ve envanter yönetimiyle ilişkili zaman, risk ve yatırımı atlayabilirsiniz.

Talep üzerine baskı nedir?

Talep üzerine baskı (POD), yalnızca bir sipariş verildikten sonra yazdırılan ve gönderilen beyaz etiketli ürünleri (kupalar ve bez çantalar gibi) özelleştirmenize olanak tanıyan bir stoksuz satış karşılama yöntemidir.

Talep üzerine baskı yapan bir şirket, ürünleri genellikle boş bir sayfa olarak sunar. Ürünlere kendi özgün tasarımınızı koyar ve sipariş bazında kendi markanız altında satarsınız.

Satıldıktan sonra basıldıkları için şirket herhangi bir ön ödeme talep etmez. Bu, satışa başlamak için toplu olarak satın almanız veya minimum sipariş miktarını karşılamanız gerekmediği anlamına gelir.

Aslında, en iyi talep üzerine baskı şirketleri , satıştan sonra, baskıdan nakliyeye kadar her şeyi halleder. Platformlarına bağlandığınızda, bir müşteri bir ürün satın aldıktan sonra bir siparişi yerine getirmek için yalnızca birkaç tıklama yeterlidir.

İsteğe bağlı yazdırma hizmetleri şunları yapmanızı sağlar:

 • Yeni bir ürün hattını test edin. Ürünleri web sitenizde listeleyin ve envanter satın almanın getirdiği riskler olmadan hedef kitlenizin nasıl tepki verdiğini görün.
 • Sosyal medyanızı takip ederek para kazanın.  Talep üzerine baskı, YouTube, TikTok ve diğer platformlarda markalı ürünler oluşturmak ve satmak için harika bir seçenektir.
 • Tek seferlik ürünler yazdırın . Ayakkabıları, çantaları, tişörtleri, telefon kılıflarını, kupaları, duvar resimlerini ve çok daha fazlasını özelleştirin. Bunları kendiniz için saklayabilir veya ürünleri hediye olarak dağıtabilirsiniz.  
 • Mücevherleri, satın alma sırasında müşteri tarafından paylaşılan kişisel bir mesajla kazıyın. Bazı POD tedarikçileri, ürünlerinizin algılanan değerini artırarak fotoğraf ekleme isteklerini bile kabul eder.
 • Bir müşteri segmenti için özel ürünler yaratın. Örneğin, motosiklet tutkusu olan insanlar için sırt çantaları.

Talep üzerine baskının artıları ve eksileri

Talep üzerine baskı mağazaları , depolama, baskı ve nakliye işlemlerinin üçüncü bir tarafça gerçekleştirildiği bir stoksuz satış modelinde çalışır . Bir e-ticaret işine başlamanın en erişilebilir yollarından biridir, ancak adım atmadan önce POD’un avantajlarını ve sınırlamalarını göz önünde bulundurmalısınız.

Artıları

 • Ürünleri hızla oluşturun ve yazdırın. Tasarımlar, ortaya çıkar çıkmaz yüklenebilir ve yazdırılabilir. Kesinti yoktur ve tasarımlarınızı siparişler arasında özgürce düzenleyebilirsiniz. 
 • Markalaşmaya izin verir. POD ürünleri beyaz etiketlidir, yani müşterileriniz siparişlerini aldığında satıcı hakkında herhangi bir karışıklık olmaması için onları markanızla özelleştirebilirsiniz.
 • Düşük yatırım gerekli. Envanter satın almanız ve depolamanız gerekmediğinden, isteğe bağlı baskı işletmesi, geleneksel bir e-ticaret işletmesinden daha düşük başlangıç ​​maliyetlerine sahiptir.

Eksileri

 • Alt kenar boşlukları. Tüm siparişler ayrı bir oranda ücretlendirildiğinden, toplu siparişlerde olduğu gibi ürün başına daha düşük bir maliyet elde edemezsiniz. Bu, ürünleri nasıl fiyatlandırdığınıza ve müşteri edindiğinize bağlı olarak daha düşük marjlarla sonuçlanabilir.
 • Fiyatlandırma haber verilmeksizin değiştirilebilir. POD ile üreticinin baskı maliyeti üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. Fiyatlarını yükseltirlerse, onunla gitmekten başka seçeneğiniz kalmayacak. 
 • Sınırlı özelleştirme. Öğeleri özelleştirme yeteneğiniz, ürüne ve satıcıya bağlıdır. Hangi ürünleri özelleştireceğinize karar verirken maket araçlarını, temel maliyetleri, mevcut boyutları ve baskı tekniklerini tartmanız gerekecek.

Hangi ürünleri satmak için yazdırabilirim?

Talep üzerine baskının popülaritesi artmaya devam ettikçe, oluşturabileceğiniz özelleştirilebilir ürünlerin sayısı da artıyor. Bugün, telefon kılıflarından özel takılara kadar her şeyi yazdırmak ve göndermek için POD hizmetlerini kullanabilirsiniz. En popüler talep üzerine baskı ürünlerinden bazıları şunlardır:

1. Tişörtler

Yaygın olarak bir numaralı POD ürünü olarak kabul edilen tişörtler, tasarımlarınızı sergilemenin uygun fiyatlı ve kullanışlı bir yoludur. 

Çalıştığınız matbaa şirketine bağlı olarak nakış, doğrudan giysiye baskı ve serigrafi gibi yöntemlerle çeşitli ürünler oluşturabileceksiniz. V yakalı, polo yakalı ve cepli gömlekler gibi farklı tişörtler de sunabilmelisiniz.

Hemen hemen her talep üzerine baskı şirketi, aşağıdakiler dahil olmak üzere tişört baskısı sunar:

Farklı şirketlerin farklı baskı stilleri sunacağını unutmayın. Bazıları tasarımınızda bir gömleğin tamamını kaplamanıza izin verirken, diğerleri yalnızca küçük bir alanı doldurmanıza izin verir. 

2. Önlükler

Önlükler, satmak için alışılmadık bir şey arayanlar için eğlenceli bir istek üzerine baskı ürünüdür. Bu ürün ile ev eşyaları pazarında yer edinebilir ve tüketicilerin dikkatini çekebilirsiniz. 

Tişörtler gibi önlüklerin özelleştirilmesi kolaydır ve birçok POD şirketi, tasarımınızı öne çıkarmak için kes ve dik veya nakış gibi farklı baskı yöntemleri sunar. Hatta müşterilerin hediye için kendi kişiselleştirilmiş önlüklerini yaratmalarına izin verebilirsiniz . 

Önlük baskısı sunan bazı POD web siteleri şunları içerir:

3. Bagaj etiketleri

Bagaj etiketleri, tasarımlarınızı dünya çapında tanıtmak için harika bir üründür. Biri bagaj etiketinizi satın aldığında ve kullandığında, ziyaret ettikleri her şehirde veya ülkede kreasyonlarınızın reklamını yapacaklar. 

Bagaj etiketleri, sık seyahat eden tüketiciler arasında popüler bir satın alma işlemidir. İnsanların terminallerden geçerken bagajlarını bulmalarına yardımcı oluyorlar. Ayrıca tamamen özelleştirilmiş valizlerden çok daha uygun fiyatlıdırlar. 

Bagaj etiketlerinizi şurada oluşturabilirsiniz:

4. Duvar sanatı

Duvar sanatı, her türlü müşteriye hitap eden çok yönlü ve oldukça arzu edilen bir üründür. Duvar sanatı ile satabileceğiniz ürün türleri için seçenek sıkıntısı çekmezsiniz. 

Ayrıca, ürünleri nasıl tasarladığınız konusunda esneklik vardır. Örneğin, tuvallere, posterlere ve çerçeveli parçalara çoğaltmak için kendi tasarımlarınızı koyabilir veya diğer yaratıcıların sanatını lisanslayabilir ve basabilirsiniz. 

Duvar sanatı satışına yönelik POD çözümleri şunları içerir:

5. Evcil hayvan kıyafetleri

Print On Demand,

 2020’de evcil hayvan endüstrisi harcamalarının 103.6 milyar dolara ulaşmasıyla birlikte birçok POD şirketi evcil hayvan kıyafetleri sunmaya başladı. İnsan giyiminde olduğu gibi, ürünlerinizi oluşturmak için süblimasyon, doğrudan giysiye baskı ve daha fazlası gibi farklı baskı yöntemlerinden birini seçebilirsiniz. 

Ayrıca tasmalar, bandanalar, köpek montları ve hatta özel evcil hayvan etiketleri gibi çeşitli evcil hayvan giyim ürünlerini de deneyebilirsiniz. 

Çeşitli POD hizmetleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere evcil hayvan ürünleri yapma seçeneği sunar:

Talep üzerine baskı hakkında yaygın yanılgılar

Talep üzerine baskı araştırması yapmaya başladığınızda, kafanızın karışmasına ve bunalmanıza neden olabilecek çeşitli efsanelerle karşılaşacaksınız. 

Aşağıda, gerçekte neye kaydolduğunuzu bilmeniz için POD ile ilgili en büyük yanlış anlamaları gidermeye çalışacağız. Neyin doğru olduğunu ve neyi güvenle görmezden gelebileceğinizi öğrenelim.

1. Talep üzerine baskı satmaz

Gerçekçi konuşmak gerekirse, doğru strateji olmadan hiçbir şey iyi satmaz. Örneğin, Beanie Babies 1990’ların sonunda çok modaydı, ancak şimdi onları satan bir mağaza açmış olsaydınız, muhtemelen ayakta kalmak için mücadele ederdiniz. 

Talep üzerine baskı tamamen esnek bir hizmettir, yani insanların tam olarak istediklerini, istedikleri zaman satabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, tüketici ilgi alanlarına ayak uydurmak ve herhangi bir anda neyin sıcak olduğunu bilmek. Müşterilerinizin beklentilerini karşılarsanız satış yaparsınız.

2. Çok az veya hiç çalışma gerekli değildir

Talep üzerine baskı, ürünleri stoklama ve nakliye etme zahmetinden kurtarırken, öylece oturup beklemenize gerek kalmaz.

Bir vitrin kurmaktan, işletmenizi tanıtmaktan ve satışları yönetmekten hâlâ siz sorumlusunuz. Artı, müşteri hizmetleri sağlanmalı, bu yüzden işe koyulmaya hazır olun.

3. Ürünlerin kalitesi düşük

Talep üzerine baskı söz konusu olduğunda, çoğu üretici sattıkları ürünün kalitesini korumak için iyi bir teşvike sahiptir. Tüm siparişler, genellikle bir veya iki parça olmak üzere küçük partiler halinde yapıldığından, ürünlerinin kalitesini kontrol etmek daha kolaydır. 

Bununla birlikte, kendi kontrollerinizi yapmak hala iyidir. İstediğiniz kaliteyi sağlayanı bulduğunuzdan emin olmak için önce tüm potansiyel üreticilere birkaç test siparişi verin . 

4. Grafik tasarımcı olmanız gerekir

Popüler inanışın aksine, POD endüstrisinde başarılı olmak için özel tasarım becerilerine ihtiyacınız yok. Sadece düz metin ile piyasada öne çıkan tasarımlar oluşturabilirsiniz.

POD mağazalarında satılan en popüler ürünlerden bazıları düz metinden başka bir şey içermez. Beş dakikadan kısa sürede harika bir metin tasarımı yapabilirsiniz. Popüler şakalar, argo, kelime oyunları, deyimler kullanın – müşterilerinizde yankı uyandıracağını düşündüğünüz her şeyi kullanın.

Talep üzerine baskı işi başlatmak için ipuçları

Talep üzerine baskı işine başlamak, genellikle kendi envanterinizi yönetmekten çok daha kolaydır. Ancak, doğru pazarı seçmek ve hedef kitlenizin dikkatini çekmek gibi üstesinden gelinmesi gereken bazı zorluklar var. Başlaman için sana birkaç ipucu.

1. Bir niş pazarı hedefleyin


İş dünyasında, herkesi hedefliyorsanız, aslında kimseye ulaşmıyorsunuz demektir. Bu yüzden nişinizi seçmek çok önemlidir. Açıkça tanımlanmış bir hedef kitleye sahip olmak, tasarımlarınız onların tutkuları ve ilgi alanlarıyla uyumlu olacağından, aslında daha iyi ürünler yaratmanıza yardımcı olabilir.  

Bir niş seçtikten sonra, işinizi pazarlamanın yollarını düşünün. Bu fikirleri başlangıçta deneyebilirsiniz:

 • Potansiyel müşterilerinizin ilgi alanlarını hedefleyen Facebook reklamları yayınlayın . Hangilerinin hedef kitlenizde yankı uyandırdığını görmek için tasarımlarınızı test etmek için reklamları da kullanabilirsiniz. 
 • Ziyaretçilerden e-posta toplayın, böylece onları yeni ürünler hakkında ücretsiz bilgilendirebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi, nüfuzlarının bir kısmını ödünç verebilecek ve işletmenize ilgi çekebilecek Instagram etkileyicilerine gönderin .

2. Ürünlerinizi sergilemek için maketler oluşturun

Maketler, ürünlerinizi hayata geçirmenin harika bir yoludur. Etkileyici ürün resimleri müşteri deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilirken, maketler insanlara tam olarak ne satın aldıkları hakkında daha iyi bir fikir verir. 

Birçok isteğe bağlı baskı hizmeti, ürünlerinizi farklı açılardan gösteren kendi maketlerinizi oluşturmanıza olanak tanır. Ancak baskı sağlayıcınızın web sitesinde bir maket oluşturucuya erişemiyorsanız, çevrimiçi olarak size yardımcı olacak çok sayıda ücretsiz maket şablonu vardır . 

3. Sipariş numuneleri ürün kalitesini doğrular

Talep üzerine baskı yapan işletmeler için kalite güvencesi şarttır. Tişörtleriniz ve aksesuarlarınız müşterinizin kapısına geldiğinde iyi görünmüyorsa, çevrimiçi itibarınız hızla çökecektir. 

Örnek sipariş etmek, hedef kitlenize tam olarak ne göndereceğinizi bilmenizi sağlar. Ayrıca, web siteniz ve sosyal medya sayfalarınız için kendi ürün fotoğraflarınızı çekmek için örnekleri kullanabilirsiniz . 

Bazı isteğe bağlı baskı hizmetleri, web sitelerinde oluşturduğunuz ürünlerin örneklerini sipariş ettiğinizde indirim sunar. Örneğin Printful , bir numune siparişi verdiğinizde size %20’ye varan indirim veya ücretsiz gönderim sağlar. 

Ürün numunelerinde herhangi bir indirimin geçerli olup olmadığını öğrenmek için baskı sağlayıcınıza danışın, böylece bunları daha ucuza edinebilirsiniz.

4. Nakliye konusunda stratejik olun 

Talep üzerine baskı, ürünleri kendiniz gönderme gereksinimini ortadan kaldırarak işinizi yürütmenin stresini azaltır. Ancak, nakliye sürelerini bildirmekten ve müşterilerle doğru beklentileri belirlemekten yine de siz sorumlusunuz. 

Sevkiyat süreleri konusunda her zaman şeffaf olun ve öğenizin yapımında yer alan üretim sürelerini hesaba katmayı unutmayın. Mümkünse, müşteri sorularını yanıtlamak için web sitenizde ayrı bir gönderim sayfası oluşturun.

Ayrıca, müşteri sadakati oluşturmak için nakliyeyi kullanmanın yollarını aramaya değer. Örneğin, ücretsiz gönderim , tehlikede olabilecek müşterileri dönüştürmek için mükemmel bir yoldur. Bu taktiği daha uzun bekleme sürelerini haklı çıkarmak için bile kullanabilirsiniz (birçok müşteri, nakliyeden tasarruf edebilecekleri zaman siparişler için biraz daha uzun süre bekler).

Başarıya giden yolu yazdırın

Gördüğünüz gibi, bir talep üzerine baskı mağazası, takip edilmesi gereken karlı bir iş girişimi olabilir. Çok sayıda erişilebilir envanter kaynağıyla, neredeyse herkes kendi POD işini başlatabilir veya ürünleri piyasaya sürmeden önce test edebilir. 

Tasarımlarınızdan biri popüler hale gelirse ve çok sayıda sipariş almaya başlarsanız, talep üzerine baskı yapan bir şirket kullanmaktan kendi envanterinizi tutmaya kolayca geçebilirsiniz. Veya işinizi büyütmenin yeni yollarını bulurken platformlarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Senin için ne işe yararsa onu yap!

Talep üzerine yazdır SSS

Talep üzerine baskıya nasıl başlayabilirim?

Talep üzerine baskı işine başlamak istiyorsanız, bir niş ve satmak istediğiniz ürünleri seçerek devam edin. Ardından bir web sitesi kurun ve tasarımlarınızı hazırlayın. İşiniz bittiğinde, bir baskı sağlayıcısı arayın ve ürünleri çevrimiçi mağazanıza ekleyin. Son adım, POD markanızı pazarlamaktır, ardından siparişleri almaya başlayacaksınız ve talep üzerine baskı tedarikçiniz bunları karşılamaya başlayacak.

Talep üzerine baskı ile ne kadar para kazanabilirsiniz?

Bu her zaman hedef pazarınıza ve sattığınız ürün türlerine bağlı olacaktır. Diğer satıcılarla yoğun bir şekilde doymuş popüler bir niş seçerseniz, umduğunuz kadar kazanamayabilirsiniz. Öte yandan, benzersiz, özgün tasarımlara sahip ürünler satmak size daha fazla kazanç sağlayabilir. Karşılaştırılacak belirli bir parasal rakam yoktur – her şey ihtiyacınız olan satışları elde etmek için ne kadar sıkı çalıştığınıza ve araştırma yaptığınıza bağlıdır.

Satılacak en iyi talep üzerine baskı ürünleri nelerdir?

Talep üzerine baskı ile satabileceğiniz ürün sıkıntısı yok. Popüler POD ürünleri arasında tişörtler, bez çantalar, duvar resimleri, kupalar, sırt çantaları, telefon kılıfları, yoga pantolonları, defterler, tozluklar ve şapkalar bulunur.

Daha fazla öğrenmek ister misin?

Etsy(Print On Demand) stoksuz satış kursu

Dünyanın 165 ülkesinde 50.000’in üzerinde öğrencimiz ile beraber hayallerinizi gerçek olgulara dönüştürmek, ailenize,kendinize ve çevrenize değer katmak için sizinle beraber gece gündüz çalışıyoruz. Hep birlikte başaracağız…

Bu Etsy stoksuz satış kursunun diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemeye çalışmıyorum, her ne kadar bunu yapmak için çok çaba sarf etmiş olsak da. Söylemeye çalıştığım şey, ücretli kurslardan biriyle Etsy’de bir stoksuz satış işine başlamak ve kendi işinizin uzun vadeli olmasını istiyorsanız bu maliyeti göz önünde bulundurmanız gerekebileceğidir.

Etsy(Print On Demand) stoksuz satış kursumuz: https://akademi.digitalmarketmentoring.com/product/etsy-ile-e-ticareti-yeniden-kesfedin/?ref=332

Başarılı olmak istiyorsanız başarı teriminin timsali olan insanların tecrübelerinden ders çıkarmalı, onların ideolojileri hakkında farkındalık oluşturmalı ve en önemlisi olan; onların insanlara sundukları değeri anlamalısınız. Gerekli çabayı , gücünüz , yaratıcılığınız ve idealleriniz ile birlikte harekete geçirip pes etmezseniz , başarı kaçınılmaz ve bir o kadar da hayatınıza anlam katacak sürekli bir olgu haline dönüşür. İlerleyin, durmayın…

Ne düşünüyorsun?

Talep üzerine baskı hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. İşinizi büyütmeniz için gerekecek mentaliteye sahip olmanız için yazdığımız makalelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Bir yanıt yazın