Renklerin Gücü | Pazarlama ve Markalaşmada Renk Psikolojisi

Dünyaca tanınan markaların logoları sizce tasarımı güzel olsun diye mi yapılmıştır. Renkler insanda çeşitli etkiler yaratıyor mu? Bir logo veya tasarım konusunda renk seçimi de önemli midir? Gelin buna hep beraber bakalım.

Renklerin insan psikolojisi üzerinde çeşitli etkileri vardır. Dışarıya çıktığınızda gökyüzünü izlemek size özgürlük hissi yaratmıştır veya bir ormanda yürüyüş yapmak size enerji vermiştir. Bunlar için binlerce örnek var. Neden siyah asaleti temsil ederken, koskoca boşluk hisse yaratır. Beyaz renk temizliği, iyiliği yansıtır demi. Sırayla bu renkler bize ne işaret veriyormuş hep birlikte bakalım.

KIRMIZI

Kırmızı tutkunun, baştan çıkarmanın, tehlikenin ve öfkenin rengidir. Tüm renklerin en uzun dalga boyuna sahip olmasından dolayı yüksek görünürlüğü ile arzuyu harekete geçirme yeteneğine sahiptir. Gücü, güveni yansıtan cesur ve enerjik bir renktir. Kırmızı, ruh üzerindeki etkilerinden dolayı tartışmasız tüm renklerin en uyarıcısıdır.

İpucu:  Kalabalıktan sıyrılmak ve duyuları harekete geçirmek için kırmızıyı kullanın, ancak bunu markalaşmada kullanırken akıllı olun, böylece olumsuz çağrışımlardan uzak durun. Coca Cola, Red bull, Lego, Nintendo gibi büyük markalar bu rengi kullanıyor.

TURUNCU

Adını meyveden alan portakal, kırmızının sıcaklığını ve sarının neşesini birleştirerek tazeliğini ve gençliğini, sıcak ve heyecan verici hissetmesini sağlar. Çoğu insan onu ya sever ya da ondan nefret eder, ancak birçok farklı ton vardır, bu nedenle sizin için bir gölge olması kaçınılmazdır. Bunlar sıcak, baharatlı pişmiş topraktan yatıştırıcı, feminen kavuna kadar çeşitlilik gösterir.

İpucu: Turuncu, heyecan ve eğlenceyle ilişkilendirilir, bu nedenle daha genç bir izleyici kitlesi için çok uygundur. Fanta, MasterCard gibi büyük markalar turuncu rengini kullanır.

SARI

Sarı, duygusaldır. Dostluk, neşe ve enerjiyi ileten mutluluk, iyimserlik, güneş ışığı ve bahar ile ilişkilidir. Sarı, yüksek görünürlüğü nedeniyle aynı zamanda can yeleği, polis şeridi ve trafik işaretlerinde kullanılan uyarı rengidir.

İpucu: Sarı, paletteki en mutlu renklerden biri olabilir, ancak köşede gizlenenler, ihaneti, egoizmi ve hastalığı sembolize edebilen sarı tonlarıdır. Mcdonals, Cat İkea gibi büyü markalar sarı rengi kullanır.

YEŞİL

Yeşil, iki ortak anlamı ifade eder. Birincisi doğa ve çevre, ikincisi finans ve zenginlik. Doğada yeşil, ilkel düzeyde güven verici ve sakinleştirici olan suyun varlığını temsil eder. Bu anlamı finanse çevirin ve yeşil, zenginlik ve istikrarı gösterir.

ipucu: Canlılık ve tazeliği belirtmek için daha parlak ve açık yeşil tonları kullanılır. Daha koyu, daha zengin yeşiller zenginlik ve prestiji temsil eder. BP, lacoste gibi büyük markalar yeşil rengi kullanır.

MAVİ

Zeka, güven, mantık ve sakinlik ileten mavi, zihnin rengidir ve bizi fiziksel olarak değil (kırmızı gibi) zihinsel olarak etkiler. Daha güçlü maviler, daha net düşünceleri teşvik ederken, daha açık maviler zihni sakinleştirir ve konsantrasyona yardımcı olur. Aynı zamanda erkekler ve kadınlar arasında evrensel olarak en çok tercih edilen renktir.

İntel, skype, facebook twitter, wordpress gibi büyük markalar mavi rengini kullanmaktadır.

MOR

Mor manevidir. Krallığın rengi olmasının yanı sıra gizemli bir niteliği de vardır. Tarihsel olarak, doğada mor tek demek, pahalı kumaş boyaları üretmek kadar son derece nadir oldu. Daha açık tonlar açık yüreklilik, feminizm ve romantizmi yansıtırken, koyu tonlar daha gizemli, entelektüel ve onurludur.

İpucu: Mor en iyi kadın izleyiciler için kullanılır, çünkü araştırmalar erkekler için iyi bir sıralamaya sahip olmadığını gösteriyor. Milka, yahoo gibi firmalar mor rengini kullanmaktadır.

PEMBE

Pembe, huzurun ve sevginin rengidir. Uzun zamandır kadınsı bir renk olarak ilişkilendirildi, ancak son zamanlarda daha üniseks bir kitleye doğru kaymaya başladı. Soluk pembe, huzur ve sakinlik ile ilişkilidir. Ölçeğin diğer ucunda, sıcak pembe enerji, eğlence ve heyecanı ifade eder ve oldukça sıcak görünebilir.

ipucu: Pembe, çoğunlukla kadınlara yönelik pazarlamada kullanılsa da, üniseks markalar için hala etkin bir şekilde kullanılabilir ve göz ardı edilmemelidir. Barbie, Victoria Secret gibi markalar pembe rengini kullanmaktadır.

SİYAH

Lüksün rengi, siyah, incelik, ihtişam ve zamansızlık yayar, ancak ölçeğin diğer ucunda ölüm, kötülük ve gizem yayar. Etkili kullanıldığında siyah, rengi kullanan bir marka kadar akılda kalıcı olabilir.

İpucu: Lüks bir dokunuş için siyahı altın veya gümüşle veya bir açıklama yapmak için parlak bir rengi karıştırın. Apple, mercedes, Adidas gibi büyük markalar siyah rengini kullanır.

BEYAZ

Beyaz saftır. Siyahın emildiği gibi beyaz yansır. Beyaz, kısırlık, saflık ve mükemmellik taşır. Beyaz, web, grafik, iç mekan ve mimariye kadar her türlü tasarımda minimal ve modern bir estetik yaratmak için son zamanlarda daha düzenli bir şekilde kullanıldı.

İzleyebileceğinizi Düşündüğümüz İçerikler :

https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

Bir yanıt yazın