TikTok’ta Yeni Başlayanlar İçin Pazarlama Rehberi

TikTok pazarlama için iyi midir?

TikTok Twitter ve Instagram gibi popüler platformların çok büyük benzerlikler bulunmaktadır, bu ortalama sosyal medya ağı ile karıştırılmamalıdır. Diğer platformların aksine TikTok, içerik oluşturucunun ne kadar popüler olduğuna bakılmaksızın her videoya eşit bir viral olma şansı veren benzersiz bir keşif algoritması kullanır. Bu , bir sosyal medya varlığının hızlı ölçeklendirilmesine , hızlı büyümeye ve neredeyse sınırsız pazarlama deneyimine izin verir.

TikTok pazarlamada nasıl kullanılır?

TikTok, markaların, yaratıcıların ve etkileyicilerin bireyselliklerini ifade edebilecekleri ve marka farkındalığını artırabilecekleri video tabanlı bir sosyal medya platformudur .

Yukarıda bahsedildiği gibi, TikTok, birinin beslemesinde neyin sunulduğunu belirlemek için bir algoritma kullanır. Keşif algoritması, her videoya viral hale gelme şansı vermek için gizemli bir şekilde çalışır. TikTok, algoritmasına neyin girdiğini kamuoyuna açıklamaz, ancak içerik oluşturucular, neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair oldukça iyi bir anlayış kazanmıştır: algoritma, içeriğin kaç kez yeniden izlendiğine bağlı olarak videolara “puan” atıyor gibi görünüyor. birçok kişi videonun sonuna, kaç paylaşıma sahip olduğuna, kaç yorumu olduğuna ve kaç kişinin hoşuna gittiğine ulaşır. Bir video ne kadar çok “işaret” ederse, o kadar popüler hale gelir.

Her video, kullanıcıların Sizin İçin sayfasının küçük bir bölümünde veya bir kullanıcının uygulamayı her açışında geldiği benzersiz ön sayfa beslemesinde gösterilir. Bu ilk kullanıcılar, içerik oluşturucu kümesinin bir parçası olacak ve eylemleri, videonun dünyadaki diğer Sizin İçin sayfalarına eklenip eklenmeyeceğini belirleyecektir. Örneğin, videonun 10 kişiye gösterildiğini varsayalım. Videoyla olumlu bir şekilde etkileşime girerlerse (izleyerek, yeniden izleyerek, yorumlayarak, beğenerek ve paylaşarak), video başka bir 100 kişiye gösterilir. Tepkileri 1000’e gösterilip gösterilmeyeceğini belirler vb.

Peki tüm bunların pazarlamayla nasıl bir ilişkisi var? İçerik oluşturucular, bir kitleyle bağlantı kurmak ve markaları tanıtmak için videolar yayınlar.

TikTok pazarlaması, büyük ölçüde bir farkındalık aracıdır, ancak aynı zamanda bio-in-bio özelliği sayesinde bir satış faktörü de olabilir. Shopify tüccarı SendAFriend , TikTok pazarlama stratejisi sayesinde iki yılda satışlarını 5 milyon dolara yükseltmeyi başardı . 

Dahası, TikTok’un ücretli reklam araçları daha gelişmiş ve zengin özelliklere sahip hale geliyor, bu da onu çok kanallı cephaneliğinize eklemek için başka bir sosyal medya pazarlama aracı haline getiriyor  .

Bir TikTok pazarlama stratejisi oluşturmak

TikTok pazarlama stratejinizi oluşturmak için, çabalarınızın odaklandığından emin olmak ve sizi iş ve pazarlama hedeflerinize yaklaştırmak için aşağıdaki adımları atın.

Hedef kitlenizi tanımlayın

TikTok’un Z Kuşağı tüketicileri için popüler bir platform olduğunu biliyoruz, ancak bunu kullanan tek kişi onlar değil ve Z Kuşağı tek başına “tanımlanmış bir kitle” olarak nitelendirilemeyecek kadar geniş. Her özelliği doldurmanız gerekmez, ancak müşteriye dönüşme olasılığı en yüksek olan insanların resmini çizmek için neler yapabileceğinizi açıklayın. 

Yer : İdeal müşterileriniz fiziksel olarak nerede yaşıyor? Sadece ülkeyi bilmek bile yardımcı olabilir, ancak yerel bir işletmeyseniz veya yalnızca belirli bir bölgeye hizmet etmek istiyorsanız, o yerleri izole etmelisiniz.

Yaş : Müşterinizin yaş aralığı nedir? Hedef müşterinizin hayatının belirli bir noktasında olduğundan emin değilseniz, bunu olabildiğince geniş tutun. 

Cinsiyet : Hangi cinsiyeti tanımlıyorlar? Bu, markanıza bağlı olarak önemsiz veya gerekli olabilir.

İlgi Alanları : İlgi alanları / hobileri / tutkuları nelerdir? Bunlar, potansiyel içerik fikirlerine ve kitle hedeflemeye yardımcı olur. (örneğin yemek pişirme, hip hop dansı, yoga).

Kariyer / Endüstri : Hangi sektörde çalışıyorlar ve hangi iş unvanlarına sahipler? Yine, markanıza bağlı olarak bu alakalı olmayabilir.

Gelir Seviyesi : Bu alıcı kişisinin gelir aralığı nedir? Fiyat konusunda hassaslar mı yoksa premium ürünler için daha fazla para harcamak istiyorlar mı?

İlişki Durumu : Bekarlar, aktif olarak çıkıyorlar mı yoksa zaten evli mi? Örneğin, düğün endüstrisindeyseniz bu alakalı olabilir.

Favori siteler / uygulamalar : Ne tür web sitelerine yer işareti koyuyorlar? Instagram veya Pinterest’e her gün göz atıyorlar mı? Onsuz yaşayamayacakları belirli uygulamalar var mı?

Satın Alma Motivasyonu : Bu kişinin ürününüzü satın almak için ne gibi nedenleri olabilir? Bir statü sembolü spor yapmak mı yoksa yoğun bir programa rağmen çalışmak için zaman ayırmak mı istiyorlar?

Satın Alma Kaygıları : Neden ürününüzü satın almamayı seçebilirler? Kaliteden endişe duyuyorlar mı?

Diğer bilgiler : Eğitim, hayattaki aşama (yeni doğmuş çocukları olan ebeveynler), katıldıkları etkinlikler vb.

Manzarayı anlayın

TikTok’ta iki rakibiniz var: iş rekabetiniz (muhtemelen önceden tanımladığınız) ve içerik rekabetiniz. TikTok, diğer sosyal medya platformları gibi, hem insanlarla hem de markalarla doludur, bu nedenle yalnızca diğer işletmelerle değil, diğer içerik oluşturucularla da rekabet ediyorsunuz.

İşletme rakiplerinize bir göz atın ve bir TikTok varlığına sahip olup olmadıklarını görün. Yaparlarsa, yayınladıkları şeylerin türlerine ve hangi gönderilerin önemli düzeyde etkileşim içerdiğine bakın. Bu, izleyicilerinin neyi sevdiği konusunda size ipucu verebilir, bu muhtemelen izleyicilerinizin beğeneceklerine biraz benzer. Sadece kendi benzersiz içeriğinizi yaratmayı unutmayın – burada fikir çalmak yok!

Ardından, alanınızda neyin üretildiğini görmek için TikTok içeriğinin kendisine bakarak zaman geçirin. Hashtag’leri arayın, gruplara katılın, trend olan gönderilere bakın ve markanızla alakalı konuları arayın. Bu gönderilerden iş rekabetinizle örtüşen herhangi bir şey fark edin.

Daha fazla veri almak için Pro kullanıcısı olun

Pazarlamada, içerik fikirleri üretmenin ve yürütmenin heyecan verici yaratıcı yönlerine kapılmak kolay olabilir. Ancak TikTok pazarlamasında, popüler içerik fikirleri bulmaktan daha fazlası var. Bir marka inşa etmek bir şeydir, ancak alt çizgiye gelir ekleyen bir marka oluşturmak başka bir şeydir.

Her şey neyi neden ölçeceğini bilmekle başlar. Neyse ki, TikTok Pro hesaplarına ( ücretsiz ve kaydolması kolay) takipçileri, trafikleri ve katılımları hakkında ayrıntılı analizler sunar. Aşağıdakiler gibi şeyler için verileri görüntüleyebilirsiniz: 

  • Takipçi sayısında 7 günlük ve 28 günlük yeniden incelemeler
  • Video görüntülemeleri, oynatma süresi, beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar
  • Trafik kaynağı
  • Profilin görüntülenme sayısı
  • Cinsiyet, konum, yaş vb. Gibi kitle demografisi.
  • Kitlenizin sevdiği diğer içerikler (videolar ve sesler)
  • Trend olan videolarınız

Hashtag görünümleri gibi küresel veri noktalarına da bakabilir ve neyin trend olduğunu görmek için Keşfet sekmesini kullanabilirsiniz.

Öyleyse, bunların tümü sizin kar hanenizle nasıl bağlantılı? TikTok pazarlama, büyük ölçüde bir marka farkındalık oyunudur – markanızı daha genç bir kitleye sunmak ve onları meşgul etmek ve akılda kalmak için içerik oluşturmaya devam etmek için kullanabileceğiniz bir kanaldır. TikTok’u, bu genç tüketicilerle, gerçek bir müşteri-marka ilişkisine dönüşürken, hattın ilerleyen kısımlarında fayda sağlayacağını umduğumuz ilişkiler kurmak için kullanabilirsiniz.”TikTok kullanıcıları satılmak değil eğlenmek veya bilgilendirilmek istiyor.”

Yolculuk boyunca takip edebilmeleri için takipçilerinize internette başka nerelerde aktif olduğunuzu da bildirmek isteyeceksiniz. Sadık TikTok hayranlarınızın çalıştırdığınız diğer kanalları keşfetmesini sağlamak, kişisel veya ticari markanızı büyütmenin harika bir yoludur. TikTok’unuza insanları göndererek diğer kanallarda da aynısını yaptığınızdan emin olun.

Ürünümü TikTok’ta nasıl tanıtabilirim?

Markalı TikTok profilinizi ve videolarınızı oluşturmak için zaman ve enerji harcamanın yanı sıra, TikTok pazarlamanızı etkileyiciler ve ücretli reklamlarla güçlendirebilirsiniz.

Influencer pazarlama, markanızı ve ürünlerinizi bir başkasının hedef kitlesinin önüne koyarak sosyal kanıt görevi görür . Etkileyici pazarlaması, özellikle içerik oluşturucu odaklı bir platform olduğu için TikTok’ta özellikle çok büyük.

Kendi TikTok pazarlama stratejinizde etkileyicilerle çalışmak için, sektörünüzde ve hedef kitlenizde kimin yankı uyandırdığını görmek için platformdaki etkileyicileri araştırın. Doğrudan platform üzerinden mesajlar aracılığıyla ulaşın ve deneyimlerinin bir videosu ve dürüst geri bildirimler karşılığında ücretsiz ürünler gönderin. Bu hem pazarlama hem de ürün ekipleri için harika.

İndirimli Eğitim Setlerimiz İçin 1MAYIS Kuponunu kullanın: https://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

Bir yanıt yazın