Tüm Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 10 Faydalı Dropshipping İpuçları

1. Tedarikçiler bir siparişi bozduğunda

Büyük tedarikçiler bile hata yapar ve zaman zaman yerine getirme hataları yaşayacağınız garanti edilir. Öyleyse, tedarikçiniz yanlış ürünü gönderdiğinde veya hiçbir şey göndermediğinde ne yaparsınız? İşte olası üç seçenek:

Hatayı sahiplenin. Hiçbir koşulda, hata için dropshipper’ınızı suçlamamalısınız. Sadece kafa karışıklığına neden olur ve sizi amatör gibi gösterir. Müşteri, dropshipper’ın var olduğunu bile bilmiyor. Bunun yerine, sorunun kendisine sahip çıkmanız, özür dilemeniz ve sorunu çözmek için ne yaptığınızı müşteriye bildirmeniz gerekir.

Müşteriye telafi edin. Hatanın seviyesine bağlı olarak, müşteriye hata için proaktif olarak bir şeyler teklif etmek isteyebilirsiniz. Bu, nakliye ücretinin iade edilmesi (bizim kişisel favorimiz) veya müşterinin yeni bir ürünün gönderilmesi gerekiyorsa yükseltme anlamına gelebilir.

Tedarikçinin düzeltmesi için ödeme yapmasını sağlayın. Hatanın sorumluluğunu üstlenmeniz gerekebilir, ancak bu, kar marjınızı azaltmanız gerektiği anlamına gelmez . Herhangi bir saygın tedarikçi, ürünlerin iadesi için nakliye masraflarının ödenmesi de dahil olmak üzere kendi hatalarını düzeltmek için ödeme yapacaktır. Ancak, muhtemelen müşteriye verdiğiniz ücretsiz veya yükseltmeler için ödeme yapmayacaktır. Bu halkla ilişkiler ve marka oluşturma harcamalarını göz önünde bulundurmanız gerekir.

2. Envanterin ve birden çok tedarikçinin yönetilmesi

Tüm siparişleri tercih edilen bir tedarikçiye yönlendirin

Birlikte çalışabileceğiniz en iyi tedarikçiniz varsa (üstün hizmet, mükemmel seçim, vb.), Tüm siparişleri varsayılan olarak o tedarikçiye yönlendirebilirsiniz. Tüm yeni sipariş onayları için tedarikçinizin e-posta adresini alıcı olarak ekleyebileceğiniz ve tüm süreci otomatikleştirebileceğiniz için, bunu uygulamak özellikle kolaydır. Bu yöntemi kullanırsanız, ideal olarak tercih ettiğiniz tedarikçi sattığınız ürünlerin çoğunu stoklayacaktır. Aksi takdirde, yerine getiremeyeceği yeniden yönlendirme emirleriyle sık sık uğraşmanız gerekir.

Siparişleri konuma göre yönlendirin

Her biri ürünlerinizin çoğunu depolayan birden fazla tedarikçi kullanıyorsanız, siparişi müşterinize en yakın tedarikçiye yönlendirebilirsiniz. Bu sadece müşterinize teslimatı hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda nakliye ücretlerinden de tasarruf sağlar.

Siparişleri müsaitlik durumuna göre yönlendir

Çok sayıda tedarikçiye yayılmış geniş bir ürün kataloğu stoklarsanız, muhtemelen her siparişi hangi dropshipper’ın stokta bulundurduğuna göre yönlendirmeniz gerekecektir. Manuel olarak yapıyorsanız bu seçenek daha fazla çalışma gerektirir, ancak tedarikçileriniz veri beslemeleri sağlıyorsa eCommHub gibi bir hizmetle otomatikleştirilebilir.

Siparişleri fiyata göre yönlendir

Bu teoride kulağa harika geliyor, ancak bir tedarikçinin önemli ölçüde daha iyi bir fiyatlandırması olmadığı sürece, hangi tedarikçinin en ucuz olacağını otomatik olarak belirlemek zor olabilir. Herhangi bir otomatik çözümün potansiyel teslimat ücretlerini, gerçek zamanlı gönderim ücretlerini ve gerçek zamanlı tedarikçi fiyatlandırmasını dikkate alması gerekecektir. Dolayısıyla, imkansız olmasa da, bunu başarmak için doğru bir otomatik sistem uygulamak zor olabilir.

4. Güvenlik ve dolandırıcılık sorunları

Kredi kartı numaralarını kaydetme

Müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini saklamak, yeniden sipariş vermeyi kolaylaştırabilir ve satışları artırabilir. Ancak kendi sitenizi barındırıyorsanız, bu genellikle güvenlik sorunlarına ve sorumluluğuna değmez. Kredi kartı verilerini saklamak için her türlü PCI (ödeme kartı endüstrisi) uyum kurallarına ve güvenlik denetimlerine uymanız gerekir. Bu süreç, özellikle teknik olmayan işletme sahipleri için pahalı ve karmaşıktır. Sunucunuz saldırıya uğrarsa veya ihlal edilirse, çalınan kart bilgilerinden sorumlu olabilirsiniz.

En iyi çözüm, müşterilerinizin kredi kartı verilerini saklamamaktır. Alışverişi hızlandıran ve alışveriş sepetinin terk edilmesini azaltabilen Mağaza veya PayPal gibi ödeme seçenekleri sunmayı düşünün . Ödeme ağ geçitlerini uygulamak, çabalarınızı güvenlik denetimleri yerine pazarlama ve müşteri hizmetlerine odaklamanızı sağlar. Neyse ki, Shopify gibi barındırılan bir platform kullanıyorsanız bunların hiçbiri için endişelenmenize gerek yok. Ancak, kendi kendine barındırılan bir alışveriş sepeti kullanıyorsanız, yapılandırma panelinizdeki “kart bilgilerini sakla” özelliğini devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

Dolandırıcı emirlerle başa çıkmak

Sahtekarlık emir olasılığı, başlangıçta korkutucu olabilir, ancak biraz sağduyu ve biraz tedbirle, dolandırıcılıktan kaynaklanan kayıpların büyük çoğunluğunu önleyebilirsiniz.

5. Ters ibrazları anlama

Bir müşteri sizin tarafınızdan yapılan bir ödemeye itiraz etmek için bankasını veya kredi kartı şirketini aradığında, “ters ibraz” adı verilen bir ödeme alırsınız. Ödeme işlemciniz, itiraz edilen ücretin tutarını geçici olarak hesabınızdan düşecek ve sizden malları veya hizmetleri müşteriye teslim ettiğinizi kanıtlamanızı isteyecektir. Kanıt sağlayamazsanız, söz konusu tutarı kaybedersiniz ve 25 ABD doları tutarında ters ibraz işlem ücreti alırsınız. İşlediğiniz siparişlerin hacmine göre çok fazla ters ibraz alırsanız, satıcı hesabınızı bile kaybedebilirsiniz.

Ters ibrazların en büyük nedeni genellikle sahtekarlıktır, ancak müşteriler işletmenizi tanımadıkları, işlemi unuttukları veya aldıkları ürünü beğenmedikleri için de bir ödemeye itiraz edeceklerdir. Hepsini gördük.

Bir ters ibraz aldığınızda, genellikle yanıt vermek için yalnızca birkaç gününüz vardır, bu nedenle hızlı hareket etmeniz gerekir! Paranızı geri alma şansına sahip olmak için, orijinal siparişin belgelerini, teslimatı gösteren takip bilgilerini ve muhtemelen satın aldığınız ve gönderdiğiniz ürünleri gösteren bir toptan ambalaj fişi sağlamanız gerekir. İtiraz edilen ücret meşru bir işlemle ilgiliyse, işlem sırasında herhangi bir gerçek dışı beyan veya taahhütte bulunmadığınız sürece parayı geri alma şansınız yüksektir.

6. Stoksuz satışta geri dönüşlerle başa çıkmak

Kendi iade politikanızı yazmadan önce , tüm tedarikçilerinizin iadelerle nasıl başa çıktığını bildiğinizden ve anladığınızdan emin olmak istersiniz. 45 günlük gevşek bir iade süreleri varsa, şartlarınız konusunda cömert davranabilirsiniz. Tek bir tedarikçinin katı bir iade politikası, sahip olabileceğiniz şartları yeniden değerlendirmenize neden olabilir.

Bir müşterinin bir ürünü iade etmesi gerektiğinde, süreç şu şekilde görünecektir:

  1. Bir müşteri, iade talebinde bulunmak için sizinle iletişime geçer.
  2. Tedarikçinizden bir İMY (iade mal yetkisi) numarası talep edersiniz.
  3. Müşteri, adresteki RMA numarasını not ederek, ürünü tedarikçinize postayla gönderir.
  4. Tedarikçi, ürünün toptan fiyatı için hesabınıza para iadesi yapar.
  5. Müşteriye malın tam fiyatı için para iadesi yaparsınız.

7. Gönderim sorunları

Nakliye ücretlerini hesaplamak, stoksuz satış yapan işletme sahipleri için büyük bir karmaşa olabilir. Birden fazla yerden gönderilen bu kadar çok farklı ürün nedeniyle, siparişler için gönderim ücretlerini doğru bir şekilde hesaplamak zordur.

Kullanabileceğiniz üç tür kargo ücreti vardır:

  • Gerçek zamanlı oranlar. Bu yöntemle, alışveriş sepetiniz, gerçek zamanlı bir fiyat teklifi almak için satın alınan tüm öğelerin toplu ağırlığını ve gönderim hedefini kullanacaktır. Bu çok doğrudur, ancak birden fazla depodan yapılan sevkiyatlar için hesaplanması zor olabilir.
  • Tür başına oranlar. Tür başına yöntemi kullanarak, sipariş edilen ürün türlerine göre sabit nakliye ücretleri belirlersiniz. Bu nedenle, tüm küçük gereçler 5 dolarlık sabit bir ücret karşılığında gönderilirken, tüm büyük gereçlerin gönderilmesi 10 dolar olacaktır.
  • Sabit fiyatlı gönderi. Adından da anlaşılacağı gibi, türü ne olursa olsun tüm gönderiler için tek bir sabit ücret alırsınız. Hatta tüm siparişlerde ücretsiz kargo sunabilirsiniz. Bu yöntem, uygulanması en kolay yöntemdir, ancak gerçek nakliye maliyetlerini yansıtmada en az doğrudur.

8. Müşteri desteği sağlayın

Bizden alın: tüm müşteri e-postalarınızı, taleplerinizi ve iadelerinizi bir Excel elektronik tablosunda yönetmek ideal değildir. Excel kadar mükemmel, müşteri desteğini yerine getirmek için tasarlanmamıştır. Benzer şekilde, işiniz ve ekibiniz büyüdükçe, desteği tek bir e-posta gelen kutusuyla yönetmek de hızla bozulur ve sorunlara ve hizmet kesintilerine yol açar.

9. Pazarlamaya odaklanın

Satış yapmak, nihayetinde müşterilerin mağazanızı bulmasına bağlıdır. Bunu yapmak için sabit bir trafik akışı oluşturmanız gerekir. Yeni bir dropshipper olarak web sitesi trafiğini artırmak için , genellikle odaklanılması gereken en iyi pazarlama kanalları, arama motoru optimizasyonu (SEO), Facebook reklamları ve Google Ads’dir.

SEO

SEO, alakalı anahtar kelimeler için arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansını artırmak için web sitenize ince ayar yapma sürecidir. 

İdeal olarak, ürün sayfalarınızın anahtar kelimeler için sıralanmasını istersiniz, böylece insanlar bunları arama motorları aracılığıyla doğal olarak keşfedebilir.

Eğitim Serilerimiz İçin: https://digitalmarketmentoring.com/?aff=213

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1w

İnstagram Sayfalarımız:

https://www.instagram.com/ebayturkiyedropshipping/

https://www.instagram.com/fbturkiyedropshipping/

Bir yanıt yazın