Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır? İşinizi büyütün!

Ürün açıklaması nasıl yazılır, ürün açıklamaları,


Acemi ve deneyimli e-ticaret şirketleri, her zaman ticaretini geliştirmek için etkili yollar ararlar, bu da genellikle onları merak ettirir – satışları artıracak bir ürün açıklaması nasıl yazılır?

İnternet üzerinden satış yaparken ürün bilgileri son derece önemlidir, çünkü çevrim içi alışveriş, dokunma, deneme veya örneğin ürünü tadamama nedeniyle karmaşıktır. Ürün hakkında çevrim içi olarak yeterli miktarda yararlı bilgi edinmek ve satın alma konusundaki şüphelerden kurtulmak zordur.

Bu, iyi bir ürün açıklamasının görevini tanımlar – potansiyel müşteriye, rakibinizin teklifinden neden sizin teklifinizi seçmeleri gerektiğini açıklar. Dropshipping ürününüz hakkında ne kadar inandırıcı ve eksiksiz bilgi olursa, alıcıların sahip olacağı şüphe ve sorular o kadar az olur ve başka yere bakmadan satın alma olasılıkları o kadar artar.

Bu nedenle bugün, yalnızca potansiyel alıcılarınızın ürün hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda satışlarınızı da olumlu yönde etkileyecek etkili bir SEO uyumlu ürün açıklamasının nasıl yazılacağını öğrenmeye odaklanacağız . Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Açıklama satışları nasıl etkiler?

Bir alıcı çoğunlukla ürünün fotoğraflarına, fiyatına ve temel özelliklerine baktığından, birçok kişi ürün açıklamasının ikincil bir rol oynadığını düşünür. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen parametrelerin önemi, yalnızca bir müşteri için değil, arama motorları için de yararlı olan harika SEO uyumlu ürün açıklamasının rolünü azaltmaz.

Ürün bilgilerinin tüm unsurları yüksek kalitede olmalıdır, ancak her çevrim içi mağaza sahibi bunu anlamaz. Bazen açıklamalar basitçe ihmal edilir, ancak daha çok doğrudan üreticinin kataloğundan veya rakibin web sitesinden kopyalanır veya tek bir şablon kullanılarak yapılır.

Arama motorlarının algoritmaları, açıklaması olmayan ürünler içeren sayfaların zorlukla dizine eklenmeyeceği , yani arama sonuçlarına bile giremeyeceği şekilde tasarlanmıştır .

Buna göre, daha az potansiyel alıcı onlarla karşılaşacaktır. Kopyalanmış açıklamalar sadece yararsız olmakla kalmaz, aynı zamanda Google’dan size yaptırımlar getirerek kaynağınıza bile zarar verebilir.

Bir hiç kötü bir tanım ya da hiç açıklama büyük ölçüde mümkün satış sayısını azaltır . Ürün sunumunun bu yönünü ihmal etmek kabul edilemez. Gerçekten yüksek kaliteli açıklamaların nasıl üretileceğini bulmaya çalışalım ve böylece satışları artıralım.

SEO ürün açıklaması satışları artırır
Etkili bir SEO ürün açıklaması satışlarınızı artırabilir

Açıklamanızı doğru bir yola sokacak genel yönergeler

SEO uyumlu ürün açıklaması oluştururken, öncelikle malınız hakkında faydalı ve kapsamlı bilgi verme arzusu tarafından yönlendirilmelisiniz.

İyi bir açıklama her zaman şunları yapmalıdır:

 • Belirli bir ürüne neden ihtiyaç duyulduğunu ve nasıl kullanılacağını belirtmek;
 • Diğer benzer ürünlere göre avantajları belirtmek;
 • Ögenin ana özelliklerini vurgulamak: fiyat, ağırlık, kompozisyon, vb.
 • Hedef kitleniz göz önünde bulundurularak yapılmalıdır;
 • Müşteri incelemeleri, sertifikalar vb. gibi kaliteyi doğrulayan bilgilere sahip olmak.

Bir ürün açıklamasının nasıl yazılacağını öğrenirken belirli metin özelliklerine bağlı kalmak da önemlidir, yani:

 • Belirli bir karakter hacmini koruyun. Tipik olarak, bir ürün kartı 300-1000 karakterlik bir açıklama kullanır, ancak farklı pazaryerlerinin uzunluğuyla ilgili kendi gereksinimleri vardır;
 • her ürün kartında net bir yapı oluşturun ve gözlemleyin: başlık , temel özellikler, açıklama , incelemeler , vb.;
 • açıklamanın benzersiz olduğundan emin olun;
 • ilgili sorgular için metni optimize edin.
satan ürün açıklamasının nasıl yazılacağına dair ipuçları
satan ürün açıklamalarının nasıl yazılacağına dair ipuçları ⬇️

Satışı artıran öğe açıklaması oluşturmaya ilişkin ipuçları

İlgi çekici metinler yazmak kolay değildir, ancak çevrim içi satıcılar için çok önemlidir. Örneğin, bir öğrenci mükemmel bir kompozisyon yazamazsa, yalnızca kötü bir not alır, ancak satıcılar kar kaybedebilir ve hatta tüm işlerine zarar verebilir. Ancak, öğrencilerin bir tez yazmak gibi yüksek riskli yazma ihtiyaçları da olabilir. Bu nedenle bazı yazıların profesyonellere bırakılması daha iyidir. 

Satıcılara gelince, kısa sürede olağanüstü ürün açıklamaları oluşturmaya yardımcı olacak birkaç ipucu hazırladık . İşte yapmanız gerekenler.

 • İyileştirilmiş bilgiler sunun

Çoğu alıcı, istedikleri bilgiyi aramaktan hoşlanmaz – hemen mevcut olmasını isterler. Bu nedenle teklifinizin özünü anlamsız metin içinde saklamayın.

 • Açıklamanızı olumlu duygularla aşılayın

Duygusal açıklamalar her zaman öge özelliklerinin kuru basit açıklamalarından daha iyi yankılanır.

 • Müşteri yorumlarından yararlanın

Birçok satıcı, insanların ürünün en iyi özelliklerini ve kusurlarını yalnızca açıklamada değil, daha da fazlası – yorum bölümünde arama eğiliminde olduğunu unutur. Genellikle her ürünün altındaki müşteri incelemelerine kolay erişim sağlamalı , hatta bir ürün sayfasına birkaç olağanüstü inceleme eklemelisiniz .

Ek olarak, özellikle orada olumsuz derecelendirmeler ifade edildiğinde, ürününüzün altına bırakılan yorumlara her zaman yanıt vermeye çalışın. Müşteri sorunlarını olabildiğince çabuk çözmeye çalışın. Unutmayın: sorunuyla baş başa kalan bir müşteri her zaman itibarınızı tehdit eder.

öğe açıklamalarını etkili bir şekilde yazma
E-Ticaret satışlarını artıran ürün açıklamaları
 • Hedef kitlenizin takdir edeceği tonu kullanın

Her hedef kitle kendi “dilinde” iletişime ihtiyaç duyar. Partiler için eğlence ürünleri satıyorsanız, açıklamada şakalar ve mizah uygundur. Ancak pahalı mücevherler sattığınızda daha ciddi ve resmi bir ton tercih etmek isteyebilirsiniz.

Vakit Kazan

Siparişlerinizin durumunu bilmek stok takibi yapmanıza, ürün fiyat artışlarına bakmanıza yardımcı olur. Çok sık yaşanan olası stok bitimi veya fiyat yükselişi durumlarında buna önceden hazırlıklı olduğunuz için hem yeni bir tedarikçi bulmaya uğraşmaz, hem de paranızı kaybetmezsiniz. Peki tüm bunları nasıl yapacaksınız ? Cevap basit : Akınbaba ile…

Okyanusi ve Digital Market Mentoring’in yaratıcılarından Dropshipping’in yenilikçi yüzü Akınbaba!

Akınbaba, reform ve yenilikle sizlere şunları sunar;

 • Tek bir tıklama ile istediğiniz bir ürünün tüm detaylarını kopyalayıp anında Facebook Marketplace ve eBay’e yapıştırabileceksiniz. Ve size en önemli kısımdan, zamandan tasarruf etmeyi ve minimum girdi ile maksimum kar elde etmeyi amaçladığımızdan bahsetmiyoruz bile.
 • Diğer bir nokta ise Web Sitemizden kopyaladığınız ürünleri PC, Tablet ve Mobil cihazlarda görüntüleyebilecek ve filtreleyebileceksiniz.
AKINBABA

Harika değil mi? Biz de senin gibi düşündük.

Amacımız yeni dünyada kendini ileriye taşıyan, kendini geliştiren, stoksuz satış yapan tüm bireylerin güvenliğini sağlamaktır.
Akınbaba‘ya şimdi kayıt ol, 2 gün ücretsiz dene…

 • Optimize et

Ürün açıklamanız, arama motorları için uygun şekilde optimize edilmediği sürece trafik çekmeyecek ve yeni potansiyel alıcıları web sitenize yönlendirmeyecektir. Ürününüzü satın alanların kullandığı anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini araştırın, en alakalı anahtar kelimelerin bir listesini çıkarın, açıklamanıza ekleyin. Ayrıca şunları yaptığınızdan emin olun:

 • Uzun kuyruklu anahtar ifadelere öncelik verin.
 • Ürününüzü en iyi tanımlayan anahtar kelimeleri seçin.
 • İyi, yüksek trafikli ancak rekabeti düşük anahtar kelimeler bulmaya çalışın.
 • En başarılı rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri kullanın.
 • Bir atmosfer yaratın

Ürünü zaten müşterinizin elindeymiş gibi tanımlayın. Aynı zamanda, sadece ürün hakkında konuşmayın – onu mutlu bir şekilde kullanan memnun bir kişinin resmini çizin.

 • Ürün özelliklerini değil, müşteri avantajlarını tanımlayın

Bir kişi sonuçla ilgileniyor: Ögenizi satın aldıktan sonra ne alacaklar? Bu nedenle, satın aldıktan sonra alıcınızı bekleyen mutluluğu ve memnuniyeti her zaman tanımlayın.

 • Metninizi doğru yapılandırın

Hiç kimse sonsuz düz metin satırlarını okumakla uğraşmaz – hepimiz en ilginç noktaları işaretleyerek metni gözden geçiririz. Bu nedenle, metni paragraflara bölerek, önemli bilgileri alt başlıklara yerleştirerek, görsel ögeler ve metin biçimlendirme kullanarak potansiyel bir alıcının ürününüz hakkında önemli ayrıntıları saniyeler içinde bulmasına yardımcı olmak önemlidir.

 • Alıcıları ürün yaratıcılarıyla tanıştırın, yaratıcı bir sürece göz atmalarına izin verin

Ürün açıklamasına öge oluşturucular hakkında birkaç satır eklemek iyi bir fikirdir. Bu tür bilgilerin sağlanması, müşterinin marka ve ürüne olan güvenini önemli ölçüde artıracak, teklifinizi daha akılda kalıcı ve kişisel hale getirecektir.

Maksimum verimlilik için tam donanımlı

İyi yapılmış bir ürün açıklaması, başarılı çevrim içi satışların temel bir bileşenidir. Bir alıcı, yalnızca ürün hakkında hiçbir sorusu kalmadığında karar vermeye hazırdır. Etkili bir açıklama, tüketici güvenini kazanan, teklifinize güvenmelerini sağlayan ve rakiplerinizden daha iyi görünmesini sağlayan bir açıklamadır. Bu makalede verilen ipuçlarının, e-ticaret satışlarınızı hızla artıracak ürün açıklamasını nasıl yazacağınızı anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz!

Ne düşünüyorsun?

Doğru ürün açıklaması yazmak hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. Başarılar dilerim…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Eğitim Serilerimiz İçin: https://akademi.digitalmarketmentoring.com/courses/?ref=332

Bizi Youtube’dan takip ederek ayrıcalıklardan yararlanın: https://www.youtube.com/channel/UCAqk72WWxsIezQqJxEgMf1

Bizi Facebook ve Telegram kanallarımızdan takip ederek toplu yardımlaşma ağlarımızda istediğiniz soruları bulabilir, sorabilir ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz:

Bir yanıt yazın