Ürünlerinizi Toptan Satış Fiyatına Satmak için 5 Neden

ebay, toptan, toptan satış,

Çoğu girişimci, bir toptan satış kanalının e-ticaret işlerine ekleyebileceği faydaları hafife alma hatasına düşer.

Veya toptan satış fiyatlandırmasının en iyi şekilde gerçek bir toptan satış işletmesi tarafından yürütüldüğünü varsayın.

Ama küçük veya büyük tüm e-ticaret iş, hem tüketicilere satmak ve toptan fiyata perakendeciler.

Bir tüketicinin ürününüzü satın alacağı standart fiyat olan yalnızca perakende fiyatından satış yapmanın aksine, bir toptan satış kanalı eklemek şunlara yol açacaktır:

 • Artan satışlar ve azalan maliyetler, daha yüksek kar ve büyümeye dönüşüyor
 • Daha yüksek müşteri tutma
 • Genişletilmiş bir pazar payı
 • Markanıza artan güven

Ayrıntılara daha fazla gireceğiz ama önce kısa bir tanım:

Toptan satış fiyatı, toplu alım yapan müşterilere sunduğunuz indirimli fiyattır.

Bir müşterinin toptan satış fiyatına hak kazanmak için sipariş etmesi gereken en az birim sayısı olan bir minimum sipariş miktarı (MOQ) belirleyebilirsiniz.

Bu, mağazanızdan minimum sipariş miktarında veya üzerinde satın alan herhangi bir müşterinin otomatik olarak toptan satış fiyatına hak kazandığı anlamına gelir.

Neden Toptan Satış Fiyatı Eklemek e-Ticaret İşletmeniz İçin Akıllı Bir Harekettir?

e-ticaretyakıt.com

1. Satışlarınızı Artırın

E-ticaret ürünlerinizi toptan satış fiyatından satmak, iki ek alıcı türünü hedefleyecektir:

 • Birim başına düşen maliyet sayesinde tasarruf etmek için toplu olarak satın alan tüketiciler
 • Toptan fiyattan satın alıp tüketicilere daha yüksek fiyattan satan işletmeler (B2B)

Şunu düşünün: Yalnızca perakende fiyatından satış yaparak, hedef satışlarınıza ulaşmak için çok daha fazla sayıda müşteriyi dönüştürmeniz gerekir.

Ancak toplu siparişler için toptan satış fiyatından satış yaparken, aynı hedefe ulaşmak için bu sayının yalnızca bir kısmına ihtiyacınız olacak.

Ve dönüşüm oranları B2C online işlemler sadece% 3 ila% 5 iken B2B online işlemlerin% 6 ve% 8 arasında değişmektedir.

Bu rakamlar, satış hedefinize daha hızlı ulaşmak istiyorsanız, toptan satış fiyatının gitmeniz gerektiğinin kanıtıdır. Aynı fikirde olan e-Ticaret mağazası sahiplerinden oluşan bir topluluğa katılmak, sizin avantajınıza olacaktır.

Kendi dilinizi konuşan insanlarla bağlantı kurmak, toptan satış fiyatlarında karşılaştığınız tüm engellerin üstesinden gelmek için işinizi hızlandıracaktır. Mallarınızı nasıl pazarlayacağınızı öğrenebilir ve perakende sektöründeki kremayı siz de satın alabilirsiniz.

2. Müşteri Yaşam Boyu Değerinizi Artırın

Müşteri yaşam boyu değeri , tek bir müşterinin e-ticaret işletmenizle işlem yaptığı süre boyunca elde ettiği gelirin bir ölçüsüdür. Müşteri işletmenizde ne kadar uzun süre kalırsa, getireceği kâr o kadar yüksek olur.

Toptan fiyata satış yapmanın başlıca avantajlarından biri , müşterilerinizle sağlam bir iş ilişkisi kurmanızdır .

Hizmet ve ürün kalitenizi tutarlı tuttuğunuzu varsayarsak, aynı müşteriye defalarca satış yapabileceksiniz. Bu da yüksek müşteri yaşam boyu değeri yaratır.

Bu şekilde düşün. Mücevherleri perakende fiyatından satıyorsanız, ana müşterileriniz tüketicilerdir. Ve aynı parça için geri gelmeleri pek mümkün değil.

Standart B2C senaryosu şu şekildedir: müşteri size para verir, ürünü gönderirsiniz ve sonra onlardan bir daha hiç haber almazsınız.

Öte yandan, toptan fiyata satış yapmak diğer işletme sahiplerini cezbedecektir. Ürününüzün müşterileri tarafından iyi satıldığını anladıklarında, aynı üründen toplu olarak daha fazlası için geri döneceklerdir.

Ancak yine de toptan satış müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmanız gerekecek. İşte birkaç ipucu:

 • Müşteri hizmetinizin ve müşteri hizmetinizin mükemmelin ötesinde olduğundan emin olun. Bir anket , müşterilerin %61’inin zayıf müşteri hizmetleri nedeniyle bir markayla işlem yapmayı bıraktığını gösterdi.
 • İletişim hatlarını açık tutun. Müşterilerinizin geri bildirim sağlamasını veya soru sormasını kolaylaştırın.
 • Chatbot pop-up’ları dahil olmak üzere iletişiminizi kişiselleştirin.
 • Fiyatlandırmanız, şirket ayrıntılarınız ve ürün listelemeleriniz gibi bilgiler konusunda şeffaf olun.
 • Yeniden sipariş vermeyi kolaylaştırın.

3. Pazarınızı Genişletin

Artık zaten biliyorsunuz – yeni müşteriler edinmek kolay bir iş değil. Ve bu yeni müşterilerin sadakatini kazanmak daha da zor.

Ancak mallarınızı toptan fiyata sunarak, nişinizdeki yerleşik markalarla güçlü ortaklıklar çekebilirsiniz.

Bu da size mevcut bir müşteri tabanına doğrudan erişim sağlar .

Markanızı, sizi daha önce hiç duymamış müşterilere tanıtmanın telaşına kapılmadan ürünleriniz yeni alanlara girecek.

Ürününüzün daha fazlası, ister çevrimiçi mağazalarda ister tuğla ve harçta olsun, farklı perakendecilerin mağazalarına ulaştığında, bu, markanızın bilinirliğini artırır.

Ayrıca müşteriler ürününüzü farklı mağazalarda gördükçe markanızla kendi ilişkilerini kurmaya başlarlar. Bu da sonunda e-ticaret mağazanıza organik trafik çekebilir.

Siparişlerinizin durumunu bilmek stok takibi yapmanıza, ürün fiyat artışlarına bakmanıza yardımcı olur. Çok sık yaşanan olası stok bitimi veya fiyat yükselişi durumlarında zarar etmenizi engellemeye yardımcı olan yazılımlar sayesinde buna önceden hazırlıklı olduğunuz için hem yeni bir tedarikçi bulmaya uğraşmaz, hem de paranızı kaybetmezsiniz.

4. Güvenilirliğinizi Artırın

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na göre, 2020’de çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığı nedeniyle 8 milyon doların üzerinde kayıp yaşandı.

Birleşik Krallık’ta 2020’de 2019’a kıyasla 10.000 daha fazla çevrimiçi alışveriş ve açık artırma dolandırıcılığı vakası rapor edildi.

Bu istatistikler, e-ticaret işinizi sürekli olarak potansiyel müşterilere yasal olarak sunmanın önemini göstermektedir. Güvenilir olabileceğinizi sürekli olarak kanıtlamanız gerekir.

Toptan satış fiyatı aracılığıyla müşteri havuzunuza güvenilir perakendeciler eklemek, güvenilirliğinizi artırır.

Potansiyel müşteriler, tanıdıkları ve güvendikleri bir markanın sizden satın aldığını gördüklerinde, işletmenizi yasal olarak görmeleri olasıdır. Güvenilirliğinizin kanıtı olarak bu markalarla ilişkilerinizi ilişkilendireceklerdir.

İşte bunu başarmanın birkaç yolu:

 • E-Ticaret mağazanızda, özellikle perakendecilerden gelen müşteri incelemelerini görüntüleyin.
 • Diğer toptan ve perakende müşterilerden aldığınız siparişlerin canlı yayınını web sitenizin ön ucunda yayınlayın.

5. Mağazanızı Çalıştırmanın Toplam Maliyetini Düşürün

Başarılı bir e-ticaret girişimcisi, geliri artırmanın bir yolunun maliyetleri azaltmak olduğunu bilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, e-ticaret mağazanıza toptan satış fiyatı eklemek, tekrar eden müşteriler yaratır. Yeni bir müşteri edinmenin , mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan beş kat daha maliyetli olduğu düşünüldüğünde, tekrar eden bir müşteri, genel giderlerinizi önemli ölçüde azaltacaktır .

Perakendecileri toptan satış fiyatı üzerinden hedeflemek, bu sorumluluğu perakendeciye devrederek pazarlama maliyetlerinizi de azaltacaktır.

Endişelenmeniz gereken tek şey, malları perakendeciye toplu olarak satmaktır ve onlar müşteri bulma konusunda endişelenebilirler.

Bu, e-ticaret işinizde zamanınızı ve paranızı diğer büyüme alanlarına yönlendirmenize olanak tanır.

Toptan satış fiyatı üzerinden toplu satış yapmak, birim sabit maliyetleri de azaltacaktır . Bu, web sitesi bakımı gibi maliyetlerin birim başına payını ifade eder.

Birim sabit maliyetlerin satış hacmi ile ters bir ilişkisi vardır. Satış hacmi arttığında, birim sabit maliyetler azalır, çünkü maliyet daha fazla birime yayılır.

Mallarınız İçin Toptan Eşya Fiyatları Nasıl Hesaplanır

Toptan satış fiyatınız, makul bir kar marjını korurken genel giderlerinizi ve toplam maliyet fiyatınızı karşılamalıdır.

Yaygın bir toptan fiyatlandırma stratejisi, malların normal fiyatında veya üreticinin önerdiği perakende fiyatında (MSRP) %50 indirim teklif etmeyi içerir.

MSRP, önerilen perakende satış fiyatınızdır. Toptan satış müşterilerinize verdiğiniz sözleşmede yer almalıdır.

MSRP, sizden toptan fiyatına ürün alan perakendecilerin tek bir fiyattan satış yapacağını garanti eder. Ürününüzün sizin sunduğunuzdan daha düşük bir fiyata farklı bir mağazada bulunması durumunu engeller.

Toptan satış fiyatınızda %50 indirim sunmak, perakendecilerin müşterilerine satış yaparken makul bir kar marjı elde etmelerini sağlar. Ve işiniz yine de iyi bir kar elde edecek.

Çevrimiçi işletmeniz için toptan satış fiyatını nasıl hesaplayacağınıza dair bir örnek:

Brüt kar marjınızın %75 olduğunu varsayarsak, toptan siparişlerde %50 indirim sunabilir ve yine de %50 brüt kar marjına sahip olabilirsiniz.

Toptan satış fiyatı x 2 = normal fiyat veya tavsiye edilen perakende satış fiyatı

Sayıların gücünden yararlanarak karlılığınızı artırabilirsiniz. Bunu başarmanın bir yolu, kademeli bir toptan indirim uygulamaktır .

Toptan indirimin satınalma siparişi miktarına göre değiştiği yer burasıdır; sipariş ne kadar büyükse, indirim o kadar büyük olur.

Müşterilerinizi, özellikle perakendecileri, yeniden satış yaparken daha yüksek brüt kar marjı elde etmek için daha büyük siparişler vermeye teşvik edecektir.

Bununla birlikte, Walmart gibi büyük perakendecilere satış yapmanın olumsuz yanı, büyük toplu siparişler için stoklamanın toplam maliyet fiyatını karşılamak için ihtiyaç duyacağınız yüksek sermayedir.

İhtiyacınız olan finansal desteğe ve büyümenizi artıracak birinci sınıf mentorluğa e-TicaretFuel Capital aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Yatırım ortaklarımız ve danışmanlarımız, e-Ticaret alanında son derece deneyimli girişimcileri ve tanınmış isimleri içerir.

Mağazanızda Toptan Fiyatlandırmayı Denemeye Hazır mısınız?

Artık nasıl çok iyi bir marka değeri oluşturup yüksek kar marjları ile dünyanın her yerine satış yapabileceğinizi biliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey harekete geçmek.

Hadi para kazanalım!

Ne düşünüyorsun?

Toptan Satış ve müşteri hizmetleri hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. İşinizi büyütmeniz için gerekecek mentaliteye sahip olmanız için yazdığımız makalelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Eğitim Serilerimiz İçin: Okyanusi Üniversitesi

Bir yanıt yazın