Uykunuzu İyileştirmenin 3 Yolu

Uykunun 3 Basamağı
Uykunuzun kalitesini artırmak ve performansınızı artırmak istiyorsanız, kendinize güç vermek için “çekebileceğiniz” 3 basamak vardır.

 1. Yoğunluk
 2. Zamanlama
 3. Süre
  Yoğunluk, ne kadar iyi uyuduğunuzu ifade eder. Bu aşamalardan ikisi özellikle önemlidir: Yavaş dalga uykusu (derin uyku olarak da bilinir) ve REM uykusu. Bu iki aşamada geçirdiğiniz uyku süresinin yüzdesi büyük ölçüde her gece uykunuzun kalitesini belirler.
  Zamanlama, uyuduğunuz zamanı ifade eder. Kaçta yatağa gidersin? Bu faktör iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, her gece aynı saatlerde yatağa girerseniz, vücudunuzun iyi uyku alışkanlıkları geliştirmesi daha kolay olur. İkincisi, uykuya daldığınız zaman, vücut ritminize uygun olmalıdır.
  Süre, ne kadar uyuduğunuzu ifade eder. Bu basit: Her gece ne kadar uyuyorsunuz? 6 saat? 8 saat? Kendinizi sürenin çok önemli olmadığına ikna etmek kolay olabilir, ancak büyümeniz, performansınız ve iyileşmeniz için çok önemlidir. Profesyonel sporcular genellikle her gece 10 saatten fazla uyurlar. Vücudunuzu ve zihninizi yoruyorsanız, süre sizin için de çok önemlidir.
  Nasıl Daha İyi Uyunur?
  Uykunuzu iyileştirmek için bu 3 kolu nasıl kullanabilirsiniz?

  Yoğunluğa gelince, gerçek şu ki yapabileceğiniz pek bir şey yok. Vücudunuz sizin için uyku döngünüzün yoğunluğunu (yavaş dalga uykusunda ve REM uykusunda ne kadar zaman geçirdiğiniz) büyük ölçüde yönetir. Neye ihtiyacınız olduğuna ve ne kadar uykuda kaldığınıza göre otomatik olarak ayarlanır. Sürekli egzersiz yapmak ve doğru beslenmek yardımcı olacaktır, ancak bu eylemler yalnızca dolaylı olarak uyku yoğunluğunu iyileştirir.
  Bu aslında iyi bir haber çünkü işleri sizin için basitleştiriyor. Vücudunuz uykunuzun kalitesini kendi başına yönettiği için, yalnızca iki faktöre odaklanmanız gerekir: zamanlama (yatağa gittiğinizde) ve süre (yatakta ne kadar kaldığınız).
  Başka bir varsayım yaparsak, durumu daha da basitleştirebiliriz. Bu varsayım şudur: Her gün yaklaşık aynı saatte uyanırsınız.
  Her gün yaklaşık aynı saatte uyanırsanız, uyku süreniz temelde yatağa ne zaman gittiğinize göre belirlenir. Genel olarak konuşursak, daha erken yatarsan, o zaman daha çok uyursun. Zamanlamayı iyileştirirseniz süreyi de iyileştirirsiniz.
  Ve bu da bizi bu pratik noktaya getiriyor…
  Güç Kapatma Rutininizde Ustalaşın
  Nasıl daha iyi uyuyacağınıza odaklanırsanız, zamanlama belki de uykunun 3 kademesinin en önemlisidir. Uykunuzun yoğunluğu vücudunuz tarafından otomatik olarak yönetilir. Uykunuzun süresi büyük ölçüde ne zaman yatağa girdiğinize bağlıdır (her sabah aynı saatte uyandığınızı varsayarsak). Ve bu, daha erken, daha tutarlı bir zamanda yatmanın, uykunuzun kalitesini ve süresini iyileştirmek için kritik olduğu anlamına gelir.

Bir yanıt yazın