Ebay Yönetilen Ödemeler’e hoş geldiniz

Merhaba, yönetilen ödeme satıcısı olduğunuz için tebrikler. Yönetilen ödemelerle, satmak ve ödeme almak için ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerden erişebilirsiniz: ücretler için tek bir kaynak , özelleştirilmiş raporlar, geri ödemeler, basitleştirilmiş korumalar ve özel destek. Üçüncü taraf araçlar kullanıyorsanız, bu çözümleri yönetilen ödemelerde kullanma şeklinizde herhangi bir değişiklik olmamalıdır.
 

Yönetilen ödemelerin diğer faydaları şunları içerir:

 • Alıcılar için daha fazla ödeme yöntemi : Alıcılar kredi ve banka kartları, PayPal, PayPal Kredisi, Apple Pay veya Google Pay ile ödeme yapabilir.
 • Kolaylaştırılmış işlemler : Ödemeler, tercihinize bağlı olarak, para kullanılabilir olur olmaz, banka hesabınıza haftalık veya günlük olarak düzenli olarak yatırılır. Alıcının nasıl ödeme yaptığına bakılmaksızın, ödemeler, sipariş onayını takiben 2 iş günü sürekli olarak başlatılır.
 • Basitleştirilmiş ücretler : Yönetilen ödemeler için etkinleştirildikten sonra, satışın toplam tutarının kategoriye dayalı bir yüzdesinden oluşan yalnızca bir nihai değer ücreti ve üçüncü taraf ödemeleri işlem ücreti olmadan sipariş başına sabit bir ücret ödersiniz. Nihai değer ücretiniz otomatik olarak satış gelirlerinizden düşülecek ve geri kalanı banka hesabınıza ödenecektir.

Satıcı Merkezi, şunları yapabileceğiniz tek konumdur:

 • Listeleri yönetin : My eBay, Satış Müdürü ve Satış Müdürü Pro’nun tüm listeleme, raporlama ve sipariş yönetimi işlevlerini bulacaksınız.
 • İşletmenizi izleyin : Listeleme etkinliklerini, satışları, maliyetleri, trafik verilerini ve daha fazlasını izlemek için özel gösterge tabloları oluşturabilirsiniz.
 • Ödemeleri görüntüleyin : Yönetilen bir ödeme satıcısıysanız, önceki ödemeleri görüntüleyebilir, bir sonraki ödemenizi ne zaman alacağınızı öğrenebilir ve beklemede olan herhangi bir paranız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • İş performansını analiz edin : Kişiselleştirilmiş içgörüler ve işinizi geliştirmek için ipuçları alacaksınız.

Bir eBay Mağazanız varsa, Mağazanızı yönetebilir ve Promosyon Yöneticisi’nin tüm özelliklerine ve Satıcı Merkezi’ndeki Promosyonlu listelemelere erişebilirsiniz .

Hesabınızı yönetilen ödemelere hazırlamak için bu kontrol listesini ve bu kılavuzdaki ayrıntıları inceleyin. Bu kılavuzun, yönetilen ödemelerden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu kılavuzda:

Yönetilen ödemeler için girişlerinizi güncelleme

Sağladığınız bilgileri inceledikten ve hesabınız yönetilen ödemeler için etkinleştirildikten sonra, alıcılarınızın tüm ödeme yöntemlerini yansıtması için listelemelerinizi güncelleyeceğiz. İşlem otomatiktir, bu nedenle hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Hesabınız yönetilen ödemeler için etkinleştirildiğinde, her şeyin taşındığını size bildiren bir e-posta bildirimi alırsınız.

Yeni yönetilen ödemeler deneyimi için hesabınızı etkinleştirdiğimizde, aşağıdaki değişiklikleri göreceksiniz

 • Kredi ve banka kartları, Apple Pay, Google Pay, PayPal ve PayPal Kredisi dahil olmak üzere alıcılarınız için yeni ödeme seçenekleri sunulacak.
 • Ödemeleriniz doğrudan seçtiğiniz cari hesaba gönderilecektir.
 • Yönetilen ödemelerle kısıtlanmış kategorilerin herhangi birinde girişleriniz varsa, bunlar otomatik olarak sonlandırılacaktır. Daha fazla bilgi için yönetilen ödemelerle kısıtlanmış öğeler politikamızı okuyun .

Aktivasyon işlemi sırasında bazı ürün satışları PayPal hesabınıza gitmeye devam edecek. Hesap aktivasyonunuz tamamlandığında, tüm ürün satışlarınız seçtiğiniz cari hesaba gönderilecektir.
İpucu : Alıcınız, hesabınız yönetilen ödemelerde etkinleştirilmeden önce bir öğe için ödeme yaptıysa, ödemesini doğrudan mevcut hesabınıza değil, PayPal hesabınıza alırsınız.

Yardım için eBay

eBay for Charity, Temmuz ayından itibaren desteklenecek ve satışlarınızın bir kısmını atadığınız yardım kuruluşuna bağışlayabilirsiniz.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için bir eBay hesabı çalıştırıyorsanız, yönetilen ödemelerde etkinleştirildiğinde, teklifler veya teklifler içeren mevcut girişler dışında tüm mevcut girişleriniz ve alıcı geri bildirimleriniz otomatik olarak güncellenecektir.

Hesabınız yönetilen ödemelerde etkinleştirilmeden önce, kimliğinizi, hayır kurumu komisyonuna kaydınızı ve hayır kurumu kayıt numarasını doğrulayabilmemiz için belge gönderme dahil olmak üzere ilk katılım sürecimizi tamamlamanız gerekecektir.

Ödemeleri yönetme


Ödeme ayarlarını yapılandırma

Gönderen Ödemeler Satıcı Hub sekmesi, size bağlı banka hesabının ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz. Banka hesabı ayrıntılarınız güncel değilse veya ödemelerinizi farklı bir hesaba göndermemizi istiyorsanız, bilgilerinizi güncellemeniz gerekecektir. Bu, aşağıdaki adımları izleyerek yapılabilir.

 1. Satıcı Merkezi’nde Ödemeler sekmesine  gidin
 2. Sol taraftaki kenar çubuğunda Ödeme ayarları’nı   seçin
 3. Mevcut ödeme yönteminizin sağındaki Düzenle’yi  tıklayın
 4.  Güncellenmiş cari hesap ayrıntılarınızı sağlayın
 5. Banka hesabını güncelle’yi  seçin

 Doğrulama işlemi tamamlandığında size bir onay e-postası göndereceğiz.

Hesap doğrulaması için bir banka ekstresi sağlanması

Bize doğrulanamayan banka hesabı ayrıntılarını verirseniz, size bir e-posta göndereceğiz ve Satıcı Merkezinde sizi bir banka ekstresi göndermeye yönlendiren bir bildirim görüntüleyeceğiz.

Bir banka ekstresi gönderirken lütfen emin olun

 •  EBay’e bağladığınız hesap içindir
 •  Kendinize ait bir hesap içindir
 •  3 aydan küçük
 •  Mevcut hesap numaranızın en az son 4 hanesini gösterir
 •  Bankanızın logosunu gösterir
 •  EBay hesabınızdaki adla eşleşir

Banka ekstrenizin resmi JPEG, JPG, PDF veya PNG biçiminde olabilir. Maksimum dosya boyutu 10 MB’dir.

Ödeme alma

Ödemelerinizi almak için mevcut bir hesabı eBay’e bağlamanız gerekir. Alıcının nasıl ödeme yaptığına bakılmaksızın, bir sipariş onayından sonraki 2 iş günü içinde bankanıza sürekli olarak ödeme başlatırız.

Para mevcut olduğundan, banka hesabınıza haftalık veya günlük ödeme planlama seçeneğiniz vardır. Satıcı Merkezi’nin Ödemeler sekmesindeki Ödeme ayarları bölümünde ödeme planınızı düzenleyebilirsiniz .

Ödemelerinizi Satıcı Merkezi’nde izleme

Satıcı Merkezi’ndeki Ödemeler sekmesi, eBay’den aldığınız tüm ödemeleri takip etmenize yardımcı olur.

İçinde Ödemeler Satıcı Hub sekmesi, size Mevcut hesabınızdaki aldığınızda için alıcı öder andan itibaren eBay kazanmak para izleyebilirsiniz. Özet bölümünde, ödeme bilgilerinizin bir özetini bulacaksınız. Daha detaylı bilgi için Ödemeler , Tüm işlemler ve Raporlar bölümlerine bakabilirsiniz .

Özet bölümünde şunları yapabilirsiniz:

 • Paranızı gözden geçirin : Son ödemenizde ne kadar ödediğiniz ve bir sonraki ödemenizin ne zaman yapılacağı da dahil olmak üzere paranızın genel durumunu görün
 • Faturanızı inceleyin ve ödeyin : Borçlu olduğunuz bakiyeyi kontrol edin ve hesabınızda otomatik bir ödeme yöntemi ayarlamadıysanız bir kerelik ödeme yapın
 • Nerede ve ne zaman ödeme alacağınızı değiştirin : Ödemeleri aldığınız mevcut hesabı güncelleyin veya günlük ya da haftalık ödemeler arasında geçiş yapın
 • Otomatik ödeme yönteminizi değiştirin : Aylık eBay faturanızı ödemek için kullandığınız ödeme yöntemini güncelleyin
 • Takip işlemlerinizi satış, ödemeler, posta etiketleri, gönderilen hesap fonları ve birlikte işlem sayısı ile ilgili bilgiler dahil olmak üzere, hesabınızdaki son etkinliklerle ilgili bakın ayrıntıları:

Ödemeler bölümünde

bulunan bilgiler Ödemeler bölümü, bizden aldığınız ödemelere genel bir bakış sağlar. Her ödemenin toplam tutarını, gönderildiği zaman görebilirsiniz. Her ödemenin, daha ayrıntılı bir döküm görmek için seçebileceğiniz benzersiz bir tanımlayıcısı vardır. Tarih , Alıcı Kullanıcı Adı , Sipariş Numarası veya Ödeme Kimliğine göre belirli ödemeleri de arayabilirsiniz .

Ödeme planınız otomatik olarak günlük olarak ayarlanacaktır. Satıcı Merkezindeki Ödemeler sekmesindeki Ödeme Ayarları bölümünde ödeme planınızı görüntüleyebilir ve ödemelerinizin sıklığını günlükten haftaya değiştirebilirsiniz .

İşlem Durumu

EBay hesabınızda gerçekleşen işlemlere uygulanabilecek çeşitli durumlar vardır. Onlar içerir:

 • Mevcut fonlar : Bir sonraki ödemenizde alacağınız miktar.
  • Bir sonraki ödemenizden önce ek siparişleri veya geri ödemeleri işleme koyarsak Kullanılabilir paranız değişebilir.
  • Bir alıcıya geri ödeme yaparsanız ve mevcut veya Bekleyen paranızdaki tutarın tamamını karşılayacak kadar paranız yoksa, kalan tutarı karşılamak için ödeme cari hesabınızdan veya otomatik ödeme yönteminizden ücret alırız.
   • Bu geri ödeme ödemeleri, işlem raporunuzda ilgili siparişin yanında transfer olarak yeni bir satır öğesi olarak görünecektir.
 • Bekleyen fonlar : Henüz ödemede gönderilmeye hazır olmayan tutarlar. Genellikle, beklemede görünen fonlar ya hala işleniyor ya da beklemeye alınmış.
  • Paranızı hala işleme koyuyorsak, hiçbir şey yapmanız gerekmez – işlemler mümkün olan en kısa sürede Kullanılabilir fonlarınıza aktarılacaktır.
  • Bekletilen fonlar için, çözülmemiş sorunları çözmek için atabileceğiniz adımlar konusunda rehberlik sağlayacağız.
 • İşleniyor : Alıcı tarafından bir sipariş ödendi, ancak ödeme bekliyor.
 • Beklemede : Sipariş sevk edilmediğinden, teslim edilmediğinden veya siparişe karşı açık bir hak talebinde bulunduğundan siparişin parası kısıtlanmıştır.
 • Tamamlandı : Bir sipariş verildi.
 • Açık : Fonlar ihtilaflıdır ve Kullanılabilir fonlardan alınacak ve Bekleyen fonlara eklenecektir (toplam fonlar değişmeyecektir).
 • Serbest Bırakıldı : Bekletilen fonlar artık serbest bırakıldı. Bu fonlar Bekleyen fonlar yerine Kullanılabilir fonlarda gösterilecektir .

İşlemlerinizi duruma, tarihlere göre veya belirli bir sipariş kimliğini arayarak filtreleyebilirsiniz .

Siparişler ve nakliye


Sipariş karşılama

Bir alıcı sizden bir ürün satın aldığında, işlem ayrıntıları Satıcı Merkezi’ndeki Siparişleri Yönet bölümünde görünecektir . Siparişler önce Beklemede durumundadır , ancak alıcı bir ödeme yaptığında işlem durumu Gönderi Bekleniyor olarak değişir . Bu durumu gördüğünüzde öğeyi göndermelisiniz.

Üçüncü taraf araçlar için destek

Doğrudan eBay API’leri veya MIP ile entegre olduysanız, yeni ödeme verilerini ve işlevselliğini almak için güncellemeler yapmanız gerekebilir. Ödeme ayrıntılarını almak için Finans API’sini entegre etmeniz gerekecektir. Geliştiriciler programı portalımızda yönetilen ödemeler API’si hakkında daha fazla bilgi edinin .

İadeler, geri ödemeler ve talepler

eBay, alıcılara çoğu durumda anlaşmazlıkları ve hak taleplerini Çözüm Merkezi aracılığıyla gönderme seçeneği sunar . İhtilaf yönetimi sürecini merkezileştirerek, hak talepleri ve ihtilafları daha iyi görebilecek ve bunları daha etkili bir şekilde yönetebileceksiniz.

Taleplerin, iadelerin ve geri ödemelerin çoğu için eBay, mevcut politikaları izlemeye devam edecek ve geri ödemeler, alıcının satın alma sırasında kullandığı orijinal ödeme yöntemine iade edilecektir. Yönetilen ödemelerde hesabınızı etkinleştirmeden önce tüm geri ödemeler, ters ibrazlar veya işlemler için talep yükümlülükleri PayPal aracılığıyla gerçekleştirilmelidir.

Geri ödemeler

Alıcılara , işlemden sonraki 90 gün içinde doğrudan Satıcı Merkezi içinde veya İade Yönetimi API’miz aracılığıyla geri ödeme yapabilirsiniz . Yönetilen ödemelerde etkinleştirilen satıcılar, sipariş tutarının tamamını veya siparişin belirli bir yüzdesini% 100’e kadar geri ödeyebilir. Aşağıdaki adımları izleyerek bir geri ödeme yapabilirsiniz:

 1. Satıcı Merkezi’nde siparişi bulun.
 2. Açılır menüden Geri ödeme gönder’i seçin .
 3. Para iadesinin nedenini seçin.
 4. Öğe veya sipariş düzeyinde bir geri ödeme tutarı belirtin.
 5. İstenen geri ödeme tutarını girin ve Geri ödemeyi gönder’i seçin .

Geri ödemenin başlatıldığını onaylamak için bir e-posta alacaksınız. Geri ödeme tamamlandığında, bir e-posta onayı alacaksınız ve iade edilen tutar sipariş ayrıntılarında görünecektir. Sipariş düzeyinde kısmi geri ödeme yapıyorsanız, tutar, siparişteki her bir öğeye orantılı olarak bölünecektir. Alıcınıza herhangi bir ek para göndermek isterseniz, bunu eBay dışında yapabilirsiniz. Ödemeye Uygun veya Bekleyen bakiyenizde bir geri ödeme tutarının tamamını karşılamaya

yetecek kadar paranız yoksa , kalan tutarı karşılamak için tercihinize bağlı olarak ödeme cari hesabınızdan veya otomatik ödeme yönteminizden ücret alacağız. Örneğin, bir alıcıya 100 TL geri ödeme yaptıysanız ve Bekleyen paranız varsa80 TL bakiye varsa, kalan 20 £ için ödeme hesabınızdan veya otomatik ödeme yönteminizden ücret alacağız.

Ödeme anlaşmazlıkları

EBay satış faaliyetlerinizle ilgili tüm anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi aracılığıyla yönetebilirsiniz .

Alıcıların ödeme anlaşmazlıkları oluşturmasının yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Öğelerini almıyorlar
 • Girişinizdeki açıklamayla eşleşmeyen bir öğe almak
 • İşlemi tanımamak
 • Yinelenen ödemeler
 • Satın alma konusunda fikirlerini değiştiriyorlar

Bir alıcı bir anlaşmazlık açtığında, eBay’den bir bildirim alırsınız. O zaman, anlaşmazlığa sizin adınıza yanıt verebilmemiz için sizden ek bilgi isteyebilir veya işlemin ayrıntılarını onaylamanızı isteyebiliriz.

Alıcınız bir itirazda bulunduğunda, şunu seçebilirsiniz:

 • Alıcının geri ödeme alması için anlaşmazlığı kabul edin
 • Satın alma şartlarını yerine getirdiğinizi göstermek için anlaşmazlığa itiraz edin ve kanıt veya ek bilgi sağlayın

Bir ödeme anlaşmazlığına yanıt verirken yardımcı olabilecek bilgiler şunları içerir:

 • Siparişin teslimat adresine başarıyla teslim edildiğini gösteren takip bilgileri
 • Listelenen öğenin durumunu gösteren ayrıntılı fotoğrafları ve varsa orijinallik kanıtı
 • Karşılıklı yarar sağlayan bir çözüme ulaşma girişimini göstermek için alıcı ile sizin aranızdaki yazışmalar

İpucu : Açıklandığı gibi olmayan bir ürün için ödeme anlaşmazlığını kabul ettiğinizde, alıcının ürünü iade etmesini isteyebilirsiniz. Anlaşmazlığın sonucunun eBay’in kontrolü dışında olduğunu ve alıcıyı ürünü iade etmeye zorlayamayacağımızı unutmayın. 
Bir anlaşmazlığı kabul ettiğinizde veya kanıt sunarak itiraz ettiğinizde, alıcıdan ek bilgiler aldığımız için sizi durum hakkında bilgilendireceğiz. Çözüm Merkezi’nde durum güncellemelerini de kontrol edebilirsiniz.

Bir alıcı bir ödeme itirazında bulunursa ve sorumlu bulunursanız, eBay sizden bir anlaşmazlık ücreti ödeyecektir. Ödeme anlaşmazlığını kabul ederseniz ve geri ödeme yaparsanız, eBay itiraz ücretinden feragat edecek ve alıcınıza yapılan geri ödeme miktarından siz sorumlu olacaksınız.

Ödeme anlaşmazlıklarını önlemeye yardımcı olmak için her zaman

 • Ayrıntılı, doğru listeler oluşturun
 • Öğelerinizin birden çok, yüksek kaliteli fotoğrafını ekleyin
 • Teslimat kanıtı sunan, takip edilen bir gönderim hizmeti kullanın
 • 450 £ veya daha pahalı olan ürünlere imza onayı ekleyin
 • Sizinle eBay mesajları aracılığıyla iletişim kuran alıcılara yanıt verin
 • Diğer destekleyici belgelerle birlikte alıcı ile aranızdaki yazışmaları saklayın Yönetilen ödemeler satıcısı olarak ödeme anlaşmazlıklarının ele alınması hakkında daha fazla bilgi Yardım Merkezi’nde bulunabilir .

Not : Bir ödeme anlaşmazlığının nihai sonucu eBay’in kontrolü dışında olsa da, anlaşmazlıkla ilgili bilgileri sizin adınıza göndererek yine de yardımcı olabiliriz. 

Satıcı korumaları

eBay, satıcılara kötü niyetli satın alma faaliyetlerine, kontrolünüz dışındaki olaylara ve daha fazlasına karşı koruma sağlar. Satıcı korumalarımızla ilgili bilgileri Yardım Merkezi’nde bulabilirsiniz .

Bir alıcı bir ödeme itirazında bulunursa ve işlem koruma için uygunsa, anlaşmazlığın tutarını karşılayacağız ve ödeme anlaşmazlığı alınmadan önce aşağıdakiler doğruysa ücretten feragat edeceğiz:

Bir alıcı, eşyasını almadığını bildirdiğinde

 • Sizin lehinize bir eBay Para İade Garantisi davası bulundu veya
 • Alıcınıza geri ödeme yaptınız veya
 • Aşağıdakileri içeren izleme bilgilerini sağladınız:
  • ” Teslim edildi ” teslimat durumu
  • Teslimat tarihi
  • Siparişteki adresle eşleşen teslimat adresi
  • Ürünün maliyeti £ 450 veya daha fazlaysa imza onayı

Bir alıcı, bir öğenin liste açıklamasıyla eşleşmediğini bildirdiğinde

 • Sizin lehinize bir eBay Para İade Garantisi davası bulundu veya
 • Alıcınıza tam olarak geri ödeme yaptınız veya
 • Kullanılmış veya hasar görmüş bir ürün için önceden kısmi geri ödeme yaptınız

Bir alıcı işlemi tanımadığını bildirdiğinde ve siz aşağıdakileri içeren izleme bilgilerini sağladığınızda

 • ” Teslim edildi ” teslimat durumu
 • Teslimat tarihi
 • Siparişteki adresle eşleşen teslimat adresi
 • Ürünün maliyeti £ 450 veya daha fazlaysa imza onayı

İşletme finansmanı İşletme

sermayesi kredileri ve işletme finansmanı çözümleri için yönetilen ödemelerle uyumlu birçok seçenek mevcuttur. PayPal Çalışma Sermayesi dahil mevcut ticari kredileriniz varsa, yine de yönetilen ödemeler için kaydolabilirsiniz.

Asto tarafından sağlanan eBay Business Capital kullanmayı düşünün

Asto tarafından sağlanan eBay Business Capital , işletmenizin ihtiyaç duyduğu ekstra işletme sermayesini elde etmeniz için size basit bir seçenek sunabilir. Şartlarınıza göre 150 ila 150.000 £ arasında erişim için çevrimiçi başvurun.

 • Zorunlu olmayan kredi limitine erişim
 • Kredi limitinizi ne zaman ve ne kadar ödünç almak istediğinize karar verin, hesabınızdaki parayı dakikalar içinde alabileceğinizi bilerek
 • Vade uzunluğunuzu belirleyin, 6 aydan 12 aya kadar işinize uygun geri ödeme dönemini seçin ve kredinizin faiz maliyetlerini görün.
 • Buradan daha fazlasını öğrenin

Asto Digital Limited, eBay Business Capital’in kredi sağlayıcısıdır. eBay Marketplaces GmbH, kredi komisyoncusudur ve Financial Conduct Authority tarafından yetkilendirilmiş ve denetlenmektedir. Bir eBay bağlı kuruluşu olan eBay (UK) Limited, bu hizmet için komisyon alabilir. Statüye bağlı olarak, garantiler ve tazminatlar gerekli olabilir. Asto hüküm ve koşulları geçerlidir.

eBay Marketplaces GmbH, kayıtlı adresi Helvetiastraße 15-17 Bern CH3 005 İsviçre adresinde bulunan bir İsviçre özel limited şirketidir.

PayPal İşletme Sermayesi kredileri için çıkarımlar

Yönetilen ödemelere geçişinizin olabildiğince sorunsuz olmasını sağlamak istiyoruz. Hesabınız eBay tarafından yönetilen ödemeler için etkinleştirildikten sonra, PayPal Çalışma Sermayesi avansınızı geri ödemek için ek adımlar atmanız gerekebilir.

EBay ödemeleri yönettiğinde, eBay satışlarınız artık PayPal tarafından görülmez. Bir PayPal Çalışma Sermayesi müşterisiyseniz, bu, PayPal bir ödeme seçeneği olarak dahil edilmiş olsa bile, PayPal’ın artık eBay satışlarınızı göremeyeceği veya bunlardan otomatik geri ödemeleri kesemeyeceği anlamına gelir.

PayPal, PayPal Çalışma Sermayesi avans ödemelerinizi yönetmenize yardımcı olacak bir dizi ücretsiz ve kolay çözüme sahiptir. Yükümlülüklerinizin yerine getirildiğinden emin olmak için, yapmanız gereken eylemleri anlamak için lütfen payal.com/gb/workingcapital/FAQ adresini ziyaret edin .

Finansal raporlar

Raporlar içinde bölüm Ödemeler yazdırıp Kazanç ve İşlem raporları indirebilirsiniz nerede sekmesine olduğunu. Raporlarınız istediğiniz zaman CSV veya PDF formatında indirilebilir.

İşlem raporları, aşağıdakiler gibi bilgileri içeren eBay satış etkinliğiniz hakkında ayrıntılı bir genel bakış sağlar:

 • İşlem Tarihi
 • sipariş toplamı
 • Ödeme Tarihi
 • Nihai değer ücreti

Ödeme Özeti raporları aşağıdakiler gibi bilgileri içerir:

 • Ödeme Tarihi
 • Ödeme Kimliği
 • Durum
 • Ödeme Yöntemi
 • İşlem sayısı
 • Miktar
 • Para birimi

Aylık eBay ekstreniz

Her ay, aylık mali ekstrenizin Satıcı Merkezi’nden indirilmeye hazır olduğunu bildirmek için size bir e-posta göndereceğiz.

Finansal tablolarınızı nasıl indireceğiniz aşağıda açıklanmıştır

 • Git Ödemeler Satıcı Hub sekmesi
 • Soldaki menüden Bildir’i seçin
 • Açıklama raporu seçin
 • İndir’i seçin

Aylık ekstreler, bir yıl boyunca Satıcı Merkezi’nden indirilebilir.

EBay ekstrenizde, o aya ait talepler, geri ödemeler, ödeme anlaşmazlıkları, ödemeler ve daha fazlasıyla ilgili bilgiler dahil olmak üzere, yönetilen ödeme etkinliğinizin bir özetini ve işlemlerinizin ayrıntılı bir görünümünü bulacaksınız. Lütfen eBay ekstresinin bir fatura olmadığını unutmayın .
Not : İşlem bilgileri, bir hesabın yönetilen ödemeler için etkinleştirildiği tarihten itibaren 7 yıla kadar kullanılabilir. 
Yönetilen ödemelerde hesabınız etkinleştirildikten sonra, ücretlerinizin bir özetini ve dökümünü içeren aylık bir fatura almaya devam edeceksiniz. Ayrıca, ödeme işleme için satır öğelerini ve uygun şekilde ters ibraz ücretlerini de göreceksiniz. Artık üçüncü taraf ödeme işleme sağlayıcılarından ek ücretler konusunda endişelenmenize gerek yok.

EBay ödemelerinizi yönettiğinde, işlemle ilgili ücretleriniz işlem sürecinde alıcının ödemesinden düşülür.

Satış işlemlerinizi uzlaştırma

Satış faaliyetlerinizin, ücretlerinizin ve ödemelerinizin raporlarını Satıcı Merkezi aracılığıyla indirebilir ve ardından her şeyin eşleştiğinden emin olmak için bu raporları kendi dahili satış verilerinizle bağdaştırabilirsiniz. Hesaplarınızı mutabık kılmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız var:

 • Sizin fatura hangi gösterileri hesabınıza suçlanıyor ücretleri.
 • Sizin siparişlerin liste satılan her bir işlem hakkında önemli bilgiler içeren.
 • Kişisel ödeme işlem raporu , tüm tamamlanmış, kullanılabilir ve bekleyen ödemelerinizin bir özet.

Bu dosyalarla, dahili kayıtlarınızı eBay’in işlemlerinizle ilgili bilgileriyle uzlaştırabileceksiniz. Finansal bilgileri uzlaştırırken finansal danışmanınıza danışmanızı tavsiye ederiz.
İpucu : Tüm dosyalar, Microsoft Excel veya Google E-Tablolar gibi elektronik tablo yazılımları tarafından desteklenen CSV biçiminde indirilebilir.

İşlemlerinizi aşağıda belirtilen sırayla gerçekleştirerek işlemlerinizi uzlaştırabilirsiniz.

Faturanızı indirin

 1. EBay’imin Hesap Hareketleri bölümüne gidin
 2. İncelemek istediğiniz faturayı seçin
 3. İndir’i seçin

Satılan siparişlerinizin listesini indirin

 1. Git Siparişleri Satıcı Hub sekmesi
 2. Seç Dosya Değişim dan Satış Araçları
 3. İndirmeler altında , Bir İndirme İsteği Oluştur’u seçin
 4. Seçin Satılan gelen Listeleri ve kayıtlar açılır
 5. İstediğiniz tarih aralığını seçin ve ardından Kaydet’i tıklayın
 6. Dosya Değişimi’ne geri dönün ve Tamamlanan İndirmeler’i seçin
 7. Tamamlanan satılan siparişlerinizin listesini indirin

Ödeme işlemi raporunuzu indirin

 1. Yönetilen ödeme satıcısıysanız, Satıcı Merkezi’ndeki Ödemeler sekmesinden ödemelerinizin ve işlemlerinizin ayrıntılarını oluşturabilir ve indirebilirsiniz . Tek bir ödemenin ayrıntılarını indirmek için ödeme kimliğini seçin veya bir ödeme dosyası indirerek birden fazla ödeme hakkında bilgi alın. Belirli bir ödeme arıyorsanız, ödeme kimliği veya alıcı kullanıcı adına göre arama yapabilirsiniz .
 2. Hakkında daha fazla bilgi almak istediğiniz işlemleri seçtikten sonra, Bir rapor indir’i seçin ve ardından şunlardan birini seçin:
  • Özet , ödemeleri mevcut hesabınızdaki depozitolarla bağdaştırmaya çalışıyorsanız veya
  • İşlemler , siparişleri ödemelerle uzlaştırmaya çalışıyorsanız.

İşlem raporlarını görüntüleme ve oluşturma

Önceki işlem raporlarını görüntülemek ve yeni raporlar oluşturmak için , Satıcı Merkezi’ndeki Ödemeler sekmesinin solundaki menüden İşlem Raporları’nı seçin .

Satıcı Merkezinde yeni bir işlem raporunun nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır

 1. Git İşlem Raporları içinde bölüm Ödemeler Satıcı Hub sekmesi
 2. Seç Başlangıç tarihi , Bitiş tarihi ve İşlem Türü
 3. Rapor Oluştur’u seçin

Raporunuz hazır olduğunda e-posta ile bilgilendirileceksiniz ve oluşturulan raporları indirmek ve rapor geçmişinizi görüntülemek için İşlem Raporları sayfasına dönebilirsiniz .
Not : İşlem bilgileri, hesabınızın yönetilen ödemelerde etkinleştirildiği tarihten itibaren 7 yıla kadar kullanılabilir. 

Raporlama / Mutabakat / Muhasebe Kılavuzu

Genel Raporlama Soruları

Yönetilen ödemelere geçtikten sonra hangi yeni raporlar kullanıma sunulacak?

Satıcı Merkezi’ndeki Ödemeler sekmesinden, aşağıda kısaca açıklanan 3 yeni ödeme raporuna erişebilirsiniz. Raporlar yalnızca, satıcı hesabınız yönetilen ödemeler için etkinleştirildiğinde tamamlanan işlemlere ilişkin verileri içerir.

 • Ödeme raporu belirli bir süre içinde banka hesabına havale edilmiş tüm ödemeleri gösterir. Bu rapor, ödeme kimliği, tarih, durum, yöntem, tutar, para birimi ve işlem sayısı gibi bilgileri içerir.

  Bu verileri, eBay ödemelerinizi banka ekstrelerinizle uzlaştırmak için kullanabilirsiniz.

  Raporun zaman çerçevesini seçebilir ve CSV formatında indirebilirsiniz.
ekran görüntüsü 1
 • İşlem raporu bireysel siparişler hakkında bilgi verir ve bilgileri içerir örneğin: Küresel sipariş numarası, işlem tarihi, türü, miktarı, alıcı, sipariş toplam miktarı, madde maliyet nakliye maliyeti, satıcının belirlenen KDV oranı ve FVF ücreti tutarları.

  Raporun zaman çerçevesini seçebilir ve CSV formatında indirebilirsiniz.
ekran görüntüsü 2

Mali tablo raporu belirli bir ayda iddiaları, geri ödemeler ödeme anlaşmazlıklar, ödemeleri ve daha hakkında bilgi içeren bir satıcı ve yönetilen ödemeler işlemlerin ayrıntılı görünümde, sıra, yönetilen ödemeler aktivitesinin bir özetini sağlar .

Mali tablo raporları PDF formatında indirilebilir ve faturalandırma döngünüze uygun olarak aylık olarak sunulur.
Not: Mali tablo raporu bir fatura değildir ve diğer raporların yerini almaz.

ekran görüntüsü 3
ekran görüntüsü 4
ekran görüntüsü 5
ekran görüntüsü 6
 • Her raporda hangi alanlar var?
   
  • İşlem raporları, yönetilen ödemelerle ilgili eBay satış etkinliğiniz hakkında size ayrıntılı bilgiler sağlar. Aşağıdaki bilgileri içerirler:

   tablo 1
  • Ödeme raporları aşağıdaki bilgileri içerir:

   Tablo 2
 • Yeni yönetilen ödemeler raporları aracılığıyla ne kadar geçmiş veriye erişebilirim?
   
  • Hesabınızın etkinleştirildiği tarihten başlayarak, yönetilen ödemelerle işlenen işlemlere ilişkin yedi yıla kadar verilere erişebilirsiniz.
  • Yönetilen ödemeler raporu, satıcı hesabınızın yönetilen ödemelerde etkinleştirildiği tarihten önceki işlemlerle ilgili bilgi sağlamaz.
  • PayPal tarafından işlenen daha önceki işlemlerle ilgili verilere PayPal raporlama konsolu aracılığıyla erişebilirsiniz.
 • Yönetilen ödemelerde hesabım etkinleştirildikten sonra PayPal raporlama konsolunda raporlarıma erişmeye devam edebilir miyim? 

  Yönetilen ödemeler, daha önce PayPal’da oluşturulmuş raporlara erişiminizi etkilemeyecektir. Bir satıcı hesabı yönetilen ödemeler için etkinleştirildikten sonra, gelecekteki tüm raporlara Satıcı Merkezi’nden erişilebilir.
 • Satıcı Merkezi’nde sağlanan sipariş raporlarının yanı sıra yönetilen ödemelerdeki raporlar nasıl kullanılır ?
   
  • Emir raporu Satıcı Hub görünür, bu verilerin tümünü içeren bir CSV (virgülle ayrılmış) dosyasıdır emir yönetme sayfası ve daha fazlası. Bu raporu, siparişleri yönetmek ve sevk etmek için bilgi almak için kullanabilirsiniz. Yardım Merkezinde daha fazla bilgi edinin .
  • EBay Satıcı Merkezi sipariş raporunuzu , işlem kimliği alanını kullanarak yönetilen ödemeler işlem raporunuza birleştirebilirsiniz . 

   Her iki rapor da Sipariş numarası alanını (alıcılarınızın yaptığı her tamamlanmış ödünç alma işlemine atanır) ve Öğe Kimliği alanını (bir öğeyi listelediğinizde atanır) içerir.

   Bu raporları Sipariş numarası ve Öğe Kimliği alanlarını kullanarak birleştirmeye çalışmak, çok maddeli siparişler ve çok miktarlı listeler nedeniyle karmaşık olabilir.
 • Yeni yönetilen ödeme raporları, File Exchange indirilebilir isteklerinin yanında nasıl kullanılabilir?
   
  • Dosya Değişiminde, birkaç farklı durumla ( ödeme bekleniyor , ödenmiş ve gönderilmeyi bekliyor , ödenmiş ve gönderilmiş ) son eBay siparişleri hakkında bilgi talep etmek ve indirmek mümkündür . 
  • Bu Dosya Değişimi raporlarını , işlem kimliği alanını kullanarak yönetilen ödemeler için oluşturulan işlem raporuna birleştirebilirsiniz (bir alıcı tarafından satın alınan her öğeye benzersiz bir işlem kimliği atanır). 

   Her iki rapor da Öğe Kimliği alanını da içerir (bir öğeyi listelediğinizde atanır), bu alanı kullanarak Dosya Değişimi raporlarını işlem raporlarıyla birleştirmeye çalışmak, çok miktarlı listelemeler nedeniyle karmaşık olabilir.
 • Yönetilen ödeme raporlarına katılmak için hangi alanları kullanabilirim?

  Bir ödeme raporu , Ödeme Kimliği alanı kullanılarak bir işlem raporuna birleştirilebilir .

EBay’i 3PP / API aracılığıyla yönetme

 • Şu anda eBay etkinliğime ilişkin raporlara üçüncü taraf araç sağlayıcımdan erişiyorum. Yönetilen ödemelere geçtikten sonra bu raporlar yine de mevcut olacak mı?

  Yönetilen ödemelere hazır olup olmadıklarını ve hangi özellikleri / raporları sunduklarını tartışmak için üçüncü taraf çözüm sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz.
 • Yönetilen ödemelere geçtikten sonra muhasebe / mutabakat çözümümü nasıl kullanacağım?

  Yönetilen ödemeler entegrasyonunu anlamak için üçüncü taraf muhasebe ve mutabakat sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz.
  Muhasebe / mutabakat çözümlerini kullanan satıcılar, yönetilen ödemeler CSV raporlarını da indirebilir ve hesap mutabakatını tamamlamak için bunları muhasebe çözümünüze yükleyebilir.
 • Şu anda eBay ile doğrudan bir API entegrasyonuna sahibim. EBay Developers programı tarafından sağlanan eBay API aracılığıyla eBay tarafından yönetilen ödeme işlemi ve ödeme verilerini edinebilir miyim?

  Doğrudan eBay API’leri veya MIP ile entegre olduysanız, yeni ödeme verilerini ve işlevselliğini almak için güncellemeler yapmanız gerekebilir. Ödeme ayrıntılarını almak için Finans API’sini entegre etmeniz gerekecektir. Geliştirici programı portalımızda yönetilen ödemeler API’si hakkında daha fazla bilgi edinin .
   

Faturalama ve KDV

 • Yönetilen ödemelerde hesabım etkinleştirildikten sonra aylık eBay ücret faturasını kullanma şeklimde herhangi bir değişiklik olur mu?

  EBay ücretleri için fatura almaya devam edeceksiniz. Yalnızca fatura düzeninde bir değişiklik olacaktır. KDV’ye kayıtlıysanız, eBay Faturasını, yönetilen ödemelere katılmadan önceki gibi, yönetilen ödemelerde de kullanabilirsiniz.
 • Yönetilen ödemelerde hesabım etkinleştirildikten sonra, eBay ücretlerim için ödediğim KDV ile ilgili bilgileri nerede bulabilirim?

  Bu değişmez, eBay satış etkinliğiniz için alınan ücretleri ve KDV’yi aylık faturanızda bulmaya devam edeceksiniz.
 • Yeni mali tablo eBay faturamın yerini alacak mı?

  Mali tablo, yönetilen ödemeler etkinliğinizin bir özetini sağlar ve aylık eBay faturanızın yerine geçmez.

  ekran görüntüsü 7

Ücret CSV dosyası, Ücret Netleştirme

 • Yönetilen ödemelerde etkinleştirildikten sonra eBay ücreti CSV dosyam nasıl çalışır?

  Tüm ücretler eBay ücreti CSV dosyasında yer almaya devam edecek. Ücretlerin netleştirildiği işlemler için eBay ücreti CSV dosyasına yakın zamanda birkaç ek sütun eklenmiştir:
   
  • isTransactionNetted: Ücret ücretinin veya ücret kredisinin satıcının ödemesiyle netleştirilip netleştirilmediğini gösterir. Olası değerler – Y, N
  • ReceivedTopRatedDiscount: Satıcının En Çok Oy Alan Plus indirimi alıp almadığını gösterir. Olası değerler – Y, N
  • İndirim Uygulandı: İşleme uygulanan tüm geçerli indirimlerin değeri. İndirimler, netleştirilmiş işlemler için “Tutar” a zaten uygulanmıştır
 • Faturayı aldıktan sonra satıcı tarafından eBay’e ödenmesi yerine artık eBay ödememden hangi eBay ücretleri düşülüyor?

  Hesabınız 18 Temmuz 2020 tarihinde veya daha sonra yönetilen ödemeler için etkinleştirildiyse, Son Değer Ücreti (Değişken ve Sipariş Başına Sabit Ücret, Standartın Altında performans veya Çok Yüksek “Açıklandığı gibi olmayan öğe” için yapılan düzenlemeler dahil) bundan önce netleştirilecektir. ödeme.
  Kalan ücretler için ödenmesi gereken tutar faturada belirtilecektir ve bu tutarı daha önce olduğu gibi yine de eBay’e ödemeniz gerekir.
 • Ödemelerimde artık bazı eBay ücretleri kesilmişse, sattığım ürünlerin satış fiyatını nasıl belirleyebilirim?

  Ürün satış fiyatları ile ilgili bilgilere ilgili işlem veya sipariş raporundan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın