Youtube’dan Para Kazanma – Youtube’dan Nasıl Para Kazanırım?

Youtube dan para kazanma, internetten para kazanma,

Son yıllarda genel olarak sosyal medyanın inanılmaz büyümesiyle beraber oluşturulan içeriklerin insanları etkileme potansiyeli de o kadar arttı. Buna neden olan etkenlerin en önemlilerinden biri Youtube ve bugün size bunu yazmamın sebebi artık izleyici olarak değil de üretici olarak kalmanızı istememden dolayıdır.

Artık hepimizin bir şeyler üretmesi gerekiyor çünkü yaratıcı tarafımız kendi işimizi kurmamıza, ekonomik özgürlüğümüzü kazanmamıza neden olur. Her ne olursa olsun yaptığınız işi gerçekten seviyorsanız başarısız olma ihtimaliniz yok.

Bir YouTube kanalı oluşturmak basit olsa da, onu bir para çekme makinesine dönüştürmek o kadar kolay değil. İlk yüz dolarınızı bir şey satarak veya bir sponsorluk anlaşması yaparak kazanabilirsiniz, ancak kazancı en üst düzeye çıkarmak, dalmadan önce tüm seçeneklerinizi anlamanızı gerektirir.

Bu makaleyi, YouTube’da nasıl para kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız bilmeniz gereken tüm bilgileri size iletmek için hazırladık. Bu makalenin sonunda YouTube’da para kazanmanın farklı yollarını öğrenecek ve dünyanın en büyük İnternet platformlarından biriyle kendi işinizi büyütebileceksiniz.

Hadi yapalım şunu…

YouTube’da Para Kazanabilir misiniz? 

Kısa cevap evet. Binlerce insan yapıyor. Ve hepsinin milyonlarca abonesi yok. Popüler inanışın aksine, YouTube sadece bir sayı oyunu değildir – kazanç potansiyeliniz aynı zamanda hitap ettiğiniz nişe, oluşturduğunuz etkileşim düzeyine ve yararlandığınız gelir akışlarına da bağlıdır. 

YouTube’a Video Yüklemek İçin Para Alıyor musunuz?

YouTube, YouTube’a video yüklemeleri için içerik oluşturuculara ödeme yapmaz. Ayrıca, videolardan varsayılan olarak para kazanılmaz. YouTube’da para kazanmaya başlamak için hesap ayarlarınızdan para kazanmayı etkinleştirmeniz gerekir. YouTube size İş Ortağı Programına katılma veya videolarınızı YouTube Premium’da öne çıkarma seçeneği sunar (bununla ilgili daha fazla bilgi ileride). 

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır

Gelir elde etmenin yeni yollarını arıyorsanız , YouTube’dan nasıl para kazanacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Pekala, platformda kazanmaya başlayabileceğiniz, çoğu ilgi çekici video içeriği oluşturmaya yönelik çeşitli farklı yollar vardır . İşte mevcut popüler YouTube gelir akışlarından bazılarına bir göz atın:

1. YouTube İş Ortağı Programı’na katılın

YouTube’dan nasıl para kazanılacağını merak ediyorsanız, YouTube iş ortağı programı ve nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. YouTube içerik oluşturucuları, YouTube iş ortağı programına kabul edilene kadar hiçbir videolarından para kazanamaz.

YouTube kanalınız 1.000 aboneye ve 4.000 herkese açık görüntülemeye sahip olduğunda, İş Ortağı programına katılmak için incelenir. Bu, bu sayılara ulaşana kadar herhangi bir gelir elde edemeyeceğiniz anlamına gelir, bu nedenle içerik oluşturmaya ve kanalınızın erişimini artırmaya devam etmek önemlidir. Programın kriterlerini karşıladıktan sonra para kazanma için başvurabilirsiniz. 

YouTube’da para kazanma nasıl etkinleştirilir:

  1. Para kazanmayı düşündüğünüz YouTube hesabına giriş yapın. 
  2. Senin tıklayın hesabın simgesini sağ üst köşede, ardından YouTube Studio 
  3. Soldaki menüden Diğer Özellikler Para Kazanma öğesini seçin .
  4. Üzerinden gidin Ortak Programı açısından ve kabul ediyorum tıklayın.
  5. Mevcut bir AdSense hesabını bağlayın veya kanalınız için yeni bir tane oluşturun. 
  6. Para kazanma tercihlerinizi tanımlayın.

Bu adımları attıktan sonra kontrol paneline geri dönün ve soldaki Analitik sekmesini açın . Bir sonraki ekranda, üstten Gelir’i seçin ve ardından Aylık Tahmini Gelir tablosunu görene kadar aşağı kaydırın Grafik size tahmini aylık geliriniz hakkında bir fikir verecektir. 

YouTube’da para kazanmak için kaç izlenmeye ihtiyacınız var?

Videolarınızın aldığı görüntüleme sayısı, YouTube kazançlarınızla ilişkili değildir. Binlerce görüntüleme alırsanız, ancak kimse reklamlarınıza tıklamazsa veya içerik tüketmezse, para kazanmazsınız. 

YouTube, kanallarında reklam yayınlayan ödeme yapan yayıncılar için bile kriterlere sahiptir: para kazanmanız için bir izleyicinin reklamı tıklaması veya tamamını izlemesi gerekir. 

Bununla birlikte, YouTube’dan nasıl para kazanılacağını öğrenen insanlar için iyi bir haberimiz var: Artık gelir elde etmek için yalnızca reklamverenlere bağımlı değilsiniz. YouTube Premium gibi programlar artık reklam tıklamaları veya tüketim olmadan para kazanmanıza yardımcı olacak.

Youtube’da Profesyonelce İçerik Oluşturun :

Youtube’da A’dan Z’ye Para Kazanmak

Dünyanın 165 ülkesinde 50.000’in üzerinde öğrencimiz ile beraber hayallerinizi gerçek olgulara dönüştürmek, ailenize,kendinize ve çevrenize değer katmak için sizinle beraber gece gündüz çalışıyoruz. 

Bu youtube kursunun diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemeye çalışmıyorum, her ne kadar bunu yapmak için çok çaba sarf etmiş olsak da. Söylemeye çalıştığım şey, ücretli kurslardan biriyle Youtube’da içerik üreticisi olmak ve kendi işinizin uzun vadeli olmasını istiyorsanız bu maliyeti göz önünde bulundurmanız gerekebileceğidir.

Youtube’da A’dan Z’ye Para Kazanma eğitimimiz: https://akademi.digitalmarketmentoring.com/courses/youtube-da-a-dan-z-ye-para-kazanmak-2021/

Kanal reklamları yayınlamanın yanı sıra YouTube’da nasıl para kazanıyorsunuz?  Cevap YouTube Premium’dur . 

YouTube Premium, insanların reklamsız video izlemesini sağlayan ücretli bir üyelik hizmetidir. YouTube Premium üyeleri videolarını oynattığında otomatik olarak ikinci bir gelir akışı elde edecekleri için içerik oluşturucuların herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. 

Reklam temelli gelir için YouTube para kazanma kurallarında olduğu gibi, Premium üyelik ücretleri aracılığıyla elde edilen gelirin çoğu içerik oluşturuculara gidecek (toplam gelir dağılımı, Premium üyelerin içeriğinizi ne kadar izlediğine bağlıdır). 

Premium üyeler ayrıca videolarınızı çevrimdışı olarak indirip izleme ve arka planda oynatma fırsatına sahip olacak ve bu da izlenme sürenize katkıda bulunacaktır.  

3. Kanal Üyelikleri Sunun

YouTube kanalınız 30.000’den fazla aboneye ulaştığında, kanal üyeliklerinden yararlanarak başka bir gelir akışı ekleyebilirsiniz. Burası, videolara erken erişim, üyelere özel canlı sohbet, özel emojiler ve daha fazlasını içeren bir üyelik paketi için hayranların ayda 4,99 ABD doları ödediği yerdir. Üyeler, yorumlarda, canlı sohbette ve Topluluk sekmesinde yalnızca üyelere özel rozetler aracılığıyla öne çıkarılacak.

İzleyiciler, bir YouTube içerik oluşturucusunun dikkatini çekmenin gerçekten zor olabileceğinin farkında olduğundan, kanal üyelikleri sunmak mantıklıdır. Ve işte, YouTube’dan nasıl para kazanılacağına dair başka bir cevabınız var. 

Profesyonel ipucu: İnsanlara sayfanızdaki “Katıl” düğmesini tıklayarak özel üye olabileceklerini hatırlatmak için videolarınızı kullanın. 

4. Videolarınızda Bağlı Kuruluş Ürünlerini Onaylayın 

İşletmeler, büyük bir takipçi kitlesine sahip YouTube kanallarının sahip olduğu potansiyelin çok iyi farkındadır ve kendi işlerini büyütmek için her zaman bundan yararlanmaya çalışırlar. 

Platformda önemli bir takipçi kitlesi elde ettiğinizde, büyük olasılıkla size ulaşan ve nakit karşılığında ürünlerini tanıtmanızı isteyen işletmelerle karşılaşacaksınız. Bu markaların bir üyesi olmayı ve videolarınıza ürün yerleştirmeleri eklemeyi düşünün. Ayrıca , ortaklık ağınızı genişletmek için popüler ortaklık programlarına kaydolabilirsiniz . 

Ek gelir elde etmek için harika bir yol olabilir, ancak bunu yaparken dikkatli olun, çünkü izleyiciler bir şeyin reklamının ne zaman yapıldığını çok iyi bilirler. 

Profesyonel ipucu : Yalnızca kitleniz için değerli olacağını düşündüğünüz ürünleri tanıtın ve YouTube’un politikalarına uymanıza yardımcı olacak iş ortaklığınızı izleyicilerinize açıklayın.

5. Bir YouTube Etkileyici Olun

Ama nereden başlıyorsun? YouTube pazarlama uzmanı ve etkileyici Brendan Gahan’a göre , içerik oluşturucular, videolarının tipik olarak aldığı görüntüleme sayısını alıp görüntüleme başına 15 sentle çarparak sabit bir ücret belirlemelidir.  

Dijital pazarlama ajansı WebFX, YouTube etkileyicilerinin ne kadar kazanmayı bekleyebilecekleri konusunda aşağıdaki rakamları listeledi: 

  • Bir milyon abonesi olan bir içerik oluşturucu için video başına 20.000 ABD doları
  • 100.000 abonesi olan bir içerik oluşturucu için video başına 2.000 ABD doları
  • 10.000 abonesi olan bir içerik oluşturucu için video başına 200 ABD doları 

Daha fazla kazanmanın anahtarı, ürünleri kitleleriniz için değerli olan markalarla ortak olmaktır.

Potansiyel ortaklar tarafından keşfedilecek bazı etkileyici pazar yerleri şunlardır:

Bazı etkileyici pazarlama platformları, sizi yüksek ödemeye istekli büyük markalarla buluştururken, diğerleri size ücretsiz ürünler sunar. İhtiyaçlarınıza en uygun fırsatları kabul edin.

7. İzleyicileri Ürünlerinize Yönlendirin

Halihazırda bir e-ticaret işletmesi yürütüyor olmanız veya yalnızca YouTube’dan nasıl para kazanacağınızı öğrenmek istemeniz önemli değil, ürünlerinizi kanalınızda tanıtmak harika bir fikirdir. Öğeleri hem videolarınızda hem de açıklamalarınızda tanıtabilirsiniz — bu , web sitenize daha fazla trafik çekmenin harika bir yoludur . 

Hala kendi online eBay mağazanızı kurmadıysanız sizin için yazdığım eksiksiz eBay makalesini okuyarak dünyanın her yerinde ürünlerinizi satabailirsiniz.

YouTube Videolarından Nasıl Para Kazanılır

Yayınladığınız YouTube videolarından nasıl para kazanacağınızı merak ediyorsanız, içerik oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç harika ipucu var. 

1. Videolarınızı 10+ Dakika Uzun Hale Getirmeye Çalışın

YouTube için 10 dakikadan uzun videolar oluşturduğunuzda, reklam geliri yoluyla daha fazla para kazanma şansınız daha yüksek olur. 10 dakikadan uzun YouTube videolarının izlenme süresi büyük olasılıkla daha yüksek olacak ve bu da söz konusu videoların oluşturacağı reklam geliri miktarına olumlu katkıda bulunacaktır. 

Ayrıca, ortalama izlenme süresi daha yüksek olan videolar, YouTube’un arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünür; bu, kullanıcıların içeriğinizi görüntüleme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

2. Diğer YouTuber’larla İşbirliği Yapın

YouTube videolarından para kazanmak için kullanabileceğiniz bir taktik, diğer YouTuber’larla ortak çalışmaktır . Bu, YouTube varlığınızı büyütmenize, kanalınıza benzersiz içerik eklemenize ve içeriğinizi tüm bir kitleye açmanıza olanak sağlayacak harika bir yöntemdir. Alanınızda aktif olan YouTuber’lar hakkında biraz araştırma yapın ve onlara harika bir video fikriyle ulaşın – büyük olasılıkla işbirliği yapmakla ilgileneceklerdir.

3. İlgi Çekici ve Bilgilendirici İçerik Oluşturun

Bu, YouTube kanalınızın başarısı için hayati önem taşır. YouTube kullanıcıları her zaman kendilerini eğlendirecek veya onlara değer verecek videolar ararlar. Kitlenize bu şekilde video içeriği sağlayabilirseniz, muhtemelen tüm videoyu izleyecek ve gelecekte daha fazla video içeriği için geri döneceklerdir.

 Profesyonel ipucu: Hangi demografinin videolarınıza daha fazla dikkat ettiğini görmek için YouTube analizlerini inceleyin. Bunu yapmak, ne tür içerik oluşturacağınız konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Örneğin, videolarınızın Z Kuşağı ile daha popüler olduğunu fark ederseniz, videolarınızda onların en sevdiği argo kelimelerden birkaçını kullanmayı deneyebilirsiniz.

4. Açıklamalarınızdan En İyi Şekilde Yararlanın

Açıklamalar, YouTube videolarından nasıl para kazanılacağına ilişkin bir başka değerli yanıttır. İnsanların içeriğinizi keşfetmesine ve onu izleyip izlemeyeceklerine karar vermelerine yardımcı olurlar. Videolarınız için açıklamalar yazarken, asırlık gazetecilik yaklaşımını izleyin: önce en belirgin şeylerden bahsedin, sonra daha az önemli olana doğru çalışın. 

Ayrıca, videonun tamamını izleyerek izleyicilerin ne kazanacağını açıklamaya çalışın ve en az birkaç sorunlu noktasından bahsetmeyi deneyin (acı noktalar insanların tıklamasını sağlar!). Son olarak, potansiyel kitlenizin anlayacağı ve ilişki kuracağı bir dil kullanın.

5. Tutarlı Gönderi İle Takipçilerinizi Oluşturun

Bir YouTube kanalı yönetirken, tutarlı bir şekilde içerik yayınlamak harika bir fikirdir . İzleyicileriniz için düzenli bir içerik akışı sürdürdüğünüzde, onlar kanalınızla etkileşim halinde kalırlar. Bu, çevrim içi varlığınızdan ve e-ticaret işiniz gibi ona bağlı mülklerden çok daha fazla haberdar olacakları anlamına gelir.

Video Yapmadan YouTube’da Nasıl Para Kazanılır

Video oluşturmadan YouTube’dan para kazanmanın tek yolu, başkalarının içeriklerini yeniden kullanmaktır. Bunu pek kimse bilmez, ancak YouTube’da “Creative Commons lisansı” kapsamındaki bir video kitaplığı vardır.

Lisansın bazı biçimleri, diğer kişilerin videolarını kanalınızda yayınlamanıza ve onlardan para kazanmanıza olanak tanır. Örneğin, CC-BY lisansı altında yayınlanmış bir video bulursanız, onu kullanabilir ve hatta kendi girdilerinizi yansıtmak için uyarlamalar yapabilirsiniz. 

Rekabete Rağmen YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

rekabet

YouTube ile nasıl para kazanılacağını araştırırken, trafik ve gelir için yalnızca diğer girişimcilerle rekabet etmeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca, kitlenizin dikkatini çekmek için savaşan tam zamanlı YouTuber’lar da olacak.

Kanalınız için içerik oluştururken bunu aklınızda bulundurmanız önemlidir. Cazip video küçük resimleri ve başlıkları oluşturarak kalabalığın arasından sıyrılabilirsiniz . YouTube’un ağırlıklı olarak görsel odaklı bir platform olduğunu unutmayın, bu nedenle bunları çivilemek, videolarınızı görüntülemek için daha fazla kullanıcı çekmenize yardımcı olacaktır.

İçeriğinizin ses ve video kalitesi de başarınızda önemli bir rol oynayabilir. Markanızı olumlu, profesyonel bir şekilde yansıtmak isteyeceksiniz, bu nedenle video içeriğinizin yüksek kaliteli olması gerekecek.

Ayrıca YouTube SEO’dan yararlanarak rekabeti yenebilirsiniz. Video açıklamalarınız için SEO içeriği oluşturmak, YouTube kanalınız için organik trafik oluşturmanın harika bir yoludur. YouTube SEO için profesyonel yardımı buradan bulabilirsiniz.

YouTube’dan Para Kazanma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

YouTube’da ne zaman para kazanmaya başlarsınız?

İş Ortağı Programına kabul edilir edilmez YouTube hesabınızdan para kazanabilirsiniz. Bundan önce, içerik oluşturuculara iyi içerik üretmeleri için ödeme yapan markaların sponsorluklarını deneyebilirsiniz. 

Bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, öğelerinizi platform üzerinden tanıtarak hesap oluşturduğunuz gün YouTube’da para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ürünlerinizi sergileyeceğinizi ve kanalınız üzerinden bağlantılar bırakacağınızı önceden duyurduğunuzdan emin olun.

YouTube’da para kazanmak için kaç aboneye ihtiyacınız var?

Kanalınızdan para kazanmanıza ve reklamlardan gelir elde etmenize olanak tanıyan YouTube İş Ortağı Programı’na başvurmak için 1000 aboneye ihtiyacınız var.

100 ABD doları kazanmak için kaç YouTube görüntülemesine ihtiyacım var?

YouTube’dan ne kadar kazanabileceğinizi birkaç faktör belirler. Video yaratıcıları, video içi ve banner reklamlara tıklama başına ödeme alır. Böylece 10.000 görüntüleme veya 10.000 görüntüleme alabilir ve 100 $ kazanabilirsiniz. Bu, reklamların hedef kitlenizle ne kadar alakalı olduğuna ve reklamları tıklayıp tıklamadıklarına bağlıdır. 

1 milyon YouTube görüntülemesi ne kadar para kazandırıyor?

Business Insider tarafından toplanan kazanç verilerine göre, 1 milyon YouTube görüntülemesine sahip bir video yaratıcısı, 3.400 ila 40.000 dolar arasında netlik kazanacak.

Şimdi Ne Yapmalısınız? – Çözüm

Artık Youtube’da Nasıl para kazanacağınızı biliyorsunuz. Buraya kadar okuduysanız çabanızı takdir ediyorum 🙂

Youtube, SEO sırları ile dolu olan yaratıcılığın ön planda olduğu muazzam bir sosyal ağ topluluğu.  Gerekli çabayı , gücünüz , yaratıcılığınız ve idealleriniz ile birlikte harekete geçirip pes etmezseniz , başarı kaçınılmaz ve bir o kadar da hayatınıza anlam katacak sürekli bir olgu haline dönüşür. İlerleyin, durmayın…

Özel Youtube Eğitimimiz İçin: https://akademi.digitalmarketmentoring.com/courses/youtube-da-a-dan-z-ye-para-kazanmak-2021/

Ne düşünüyorsun?

Reklam stratejileri hakkındaki düşüncelerinizi, merak ettiğiniz soruları ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz. İşinizi büyütmeniz için gerekecek mentaliteye sahip olmanız için yazdığımız makalelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-13.png

Eğitim Serilerimiz İçin: Okyanusi Üniversitesi

Bir yanıt yazın