Düşünmeyi Bırakın ve Yapmaya Başlayın: Daha Fazla Pratik Yapmanın Gücü

Hepimizin hayatımızda ulaşmak istediğimiz hedefleri vardır. Bu hedefler arasında yeni bir dil öğrenmek, daha sağlıklı beslenmek ve kilo vermek, daha iyi bir ebeveyn olmak, daha fazla para biriktirmek vb. Yer alabilir.
Şu anda bulunduğunuz yer ile gelecekte olmak istediğiniz yer arasındaki boşluğun bilgi eksikliğinden kaynaklandığını varsaymak kolay olabilir. Bu nedenle, bir iş kurma veya hızlı kilo verme veya üç ay içinde nasıl yeni bir dil öğrenme konularında kurslar alıyoruz. Daha iyi bir strateji bilseydik daha iyi sonuçlar alacağımızı varsayıyoruz. Yeni bir sonucun yeni bilgi gerektirdiğine inanıyoruz.
Bununla birlikte, fark etmeye başladığım şey, yeni bilginin ille de yeni sonuçlar doğurmayacağıdır. Aslında, hedefiniz ilerleme kaydetmek ve sadece ek bilgi kazanmak değilse, yeni bir şey öğrenmek aslında zaman kaybı olabilir.
Her şey öğrenmek ve pratik yapmak arasındaki farktan kaynaklanıyor.


Öğrenme ve Uygulama Arasındaki Fark
Thomas Sterner’in The Practicing Mind adlı kitabında, pratik yapmak ve öğrenmek arasındaki temel farkı açıklıyor.
“Bir şeyi uyguladığımızda, belirli bir hedefe ulaşmak amacıyla bir sürecin kasıtlı olarak tekrarına dahil oluruz. Kasıtlı ve niyet kelimeleri burada kilit önemdedir çünkü bir şeyi aktif olarak uygulamakla pasif olarak öğrenmek arasındaki farkı tanımlarlar. “

—Thomas Sterner, Pratik Zihin
Yeni bir şey öğrenmek ve yeni bir şey uygulamak çok benzer görünebilir, ancak bu iki yöntemin son derece farklı sonuçları olabilir. İşte farkı düşünmenin bazı ek yolları.
• Diyelim ki amacınız daha güçlü ve daha fit olmak. Bench press tekniğiyle ilgili en iyi talimatları araştırabilirsiniz, ancak güç oluşturmanın tek yolu ağırlık kaldırma alıştırması yapmaktır.
• Diyelim ki amacınız girişiminizi büyütmek. Satış konuşması yapmanın en iyi yolunu öğrenebilirsiniz, ancak müşterileri elde etmenin tek yolu satış görüşmeleri yapma alıştırması yapmaktır.
• Diyelim ki amacınız bir kitap yazmak. Çok satan bir yazarla yazı hakkında konuşabilirsiniz, ancak daha iyi bir yazar olmanın tek yolu tutarlı bir şekilde yayıncılık pratiği yapmaktır.
Pasif öğrenme bilgi yaratır. Aktif uygulama beceriyi yaratır.

Aktif uygulamaya pasif öğrenmeye göre öncelik vermek için üç neden daha ele alalım.

 1. Pasif Öğrenme Hareketsizliği Destekleyen Bir Destek Olabilir
  Çoğu durumda, öğrenmek aslında bizim için önemli olduğunu söylediğimiz hedefler ve ilgi alanlarına göre harekete geçmekten kaçınmanın bir yoludur. Örneğin, bir yabancı dil öğrenmek istediğinizi varsayalım. Bir yabancı dili hızlı bir şekilde nasıl öğreneceğinizle ilgili bir kitap okumak, ilerleme kaydettiğinizi hissetmenizi sağlar (“Hey, bunu yapmanın en iyi yolunu buluyorum!”). Elbette, istediğiniz sonucu verecek eylemi aslında uygulamıyorsunuz (yabancı dili konuşarak).
  Bu gibi durumlarda, genellikle en iyi yöntemi hazırladığımızı veya araştırdığımızı iddia ederiz, ancak bu rasyonelleştirmeler, sadece tekerleklerimizi döndürdüğümüzde ilerlediğimizi hissetmemizi sağlar. Harekete geçmek yerine hareket halinde olma hatasını yapıyoruz. Öğrenme, bir erteleme biçimi haline gelene kadar değerlidir.
 2. Pratik Öğrenmektir, Ama Öğrenmek Pratik Değildir
  Pasif öğrenme bir uygulama şekli değildir çünkü yeni bilgiler edinmenize rağmen, bu bilgiyi nasıl uygulayacağınızı keşfetmiyorsunuz. Bu arada aktif uygulama, öğrenmenin en büyük biçimlerinden biridir çünkü pratik yaparken yaptığınız hatalar önemli içgörüleri ortaya çıkarır.
  Daha da önemlisi, bilginizle anlamlı bir katkıda bulunmanın tek yolu pratik yapmaktır. Nasıl iş kuracağınızla ilgili çevrimiçi bir kursu izleyebilir veya gelişmekte olan bir ülkede korkunç bir felaketle ilgili bir makale okuyabilirsiniz, ancak işinizi gerçekten kurmadığınız veya ihtiyacı olanlara bağış yapmadığınız sürece bu bilgi verimsizdir. Tek başına öğrenmek sizin için değerli olabilir, ancak başkaları için değerli olmak istiyorsanız, o zaman bilginizi bir şekilde ifade etmeniz gerekir.
 3. Uygulama Enerjinizi Sürece Odaklar
  “İlerleme, herhangi bir şey yapma sürecine odaklanmanın doğal bir sonucudur.”
  —Thomas Sterner, Pratik Zihin
  Şu anda yaşamınızın durumu, her gün uyguladığınız alışkanlıkların ve inançların bir sonucudur. Bunun farkına vardığınızda ve her gün daha iyi alışkanlıklar edinmeye odaklanmaya başladığınızda, mantıksal sonuç sürekli ilerleme olacaktır. Sonuçlarımızı belirleyen şey öğrendiğimiz şeyler veya hayal ettiğimiz rüyalar değil, her gün uyguladığımız alışkanlıklardır. Can sıkıntısına aşık olun ve enerjinizi ürüne değil sürece odaklayın.

  Pasif öğrenme işe yaramaz mı? Tabii ki değil. Çoğu durumda, öğrenmek uğruna öğrenmek güzel bir şey olabilir. Yeni bilgiler edinmenin, harekete geçmeye karar verdiğinizde daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabileceğinden bahsetmiyorum bile.
  Bununla birlikte, bu makalenin ana noktası, kendi başına öğrenmenin ilerlemeye yol açmamasıdır. Genellikle bilginin arkasına saklanır ve öğrenmeyi, daha zor ve daha önemli bir şeyi gerçekten yapma seçimini ertelemek için bir bahane olarak kullanırız. Pasif olarak öğrenmek için daha az, aktif olarak pratik yapmak için daha fazla zaman harcayın.
 4. Düşünmeyi bırak ve yapmaya başla.

Bir yanıt yazın