WeChat ile Çin’de Nasıl Satış Yapılır?

WeChat, Çin’deki en büyük sosyal medya uygulamasıdır. 2011’de piyasaya sürülen, şimdiden bir milyardan fazla aktif kullanıcıya ulaştı ve Çin’deki sosyal medya ve mesajlaşma alanına hakim oldu. WeChat artık tüccarların markalarını tanıtmaları ve ürünlerini Çin’de satmaları için başvurulan bir kanaldır.

WeChat nedir?

Çin’de WeChat Kullanım Oranı

WeChat, Çin’deki en büyük sosyal uygulama. Bunu Facebook, Messenger ve Paypal’ın bir kombinasyonu olarak düşünün. Uygulama, işletme sahipleri için özellikle önemli olan üç ana bölüm içerir:

 • WeChat sohbet arayüzü. Facebook Messenger veya WhatsApp’a benzer bir sohbet arayüzü.
 • WeChat anları. Facebook zaman çizelgesine benzer şekilde, kullanıcıların arkadaşlarının haberlerini yayınlayabileceği veya bunlara erişebileceği yerdir.
 • WeChat cüzdanı. Bu, kullanıcılara ödeme hizmetlerine, para transferlerine, uçak ve sinema biletlerine ve daha fazlasına erişim sağlar.

WeChat’te bir marka sayfası oluşturmak:

Facebook veya Instagram’ın aksine, WeChat’teki marka gönderileri ana sosyal zaman çizelgesinde görünmez. Bunun yerine WeChat’in sohbet arayüzünde görünürler.

WeChat’teki marka sayfasına “WeChat Resmi Hesabı” denir .

Pazarlama için kullanılabilecek iki tür WeChat Resmi Hesabı vardır:

 1. WeChat hizmet hesapları. Bu hesaplar, WeChat kullanıcıları için “arkadaşlar” ın yanında görünür. Son derece görünürler ancak ayda 4 push bildirimi ile sınırlıdırlar.
 2. WeChat abonelik hesapları . Bu hesaplar makale yayınlayabilir (günde bir anlık bildirim) ancak hizmet hesaplarından daha az görünürdür. En son makaleleri görmek için kullanıcıların açması gereken bir “abonelik” klasöründe görünürler.

WeChat Resmi Hesabı nasıl oluşturulur:

 1. Ülkeni seç.
 2. Hesap türünüzü seçin.
 3. WeChat’ten gerekli malzemeleri gönderin.
 4. Telefon numaranızı SMS doğrulaması ile onaylayın.
 5. 99 ABD doları tutarında doğrulama ücretini WeChat’e ödeyin.
 6. Başvurunuzu inceleyecek ve doğrulayacak bir WeChat temsilcisinden bir doğrulama çağrısı alın.

WeChat mağazası oluşturun:

 • WeChat mağazaları WeChat içinde aranabilir
 • Müşteriler, ödeme yapmak için WeChat ödemelerini kullanabilir
 • Müşteriler, kendi kimliklerini doğrulamak için WeChat’in tek tıklamayla oturum açmasını kullanabilir
 • Mağazanız, WeChat’te kayıtlı kullanıcının gönderi adreslerini önceden doldurabilir
 • WeChat influencer kampanyaları ile daha iyi bir entegrasyon
 • Etkileyenler, bir WeChat makalesi için bir WeChat mağazasına doğrudan bağlantılar oluşturabilir
 • Müşterilerinize yerel, uygulama içi bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz

WeChat mağazası nasıl oluşturulur:

 1. Şirket içinde bir mağaza geliştirin.  Bunu yapmak için, büyük olasılıkla Çince konuşan özel bir geliştirme ekibine ihtiyacınız olacak. Bu, mini program deneyimleri üzerinde tam kontrole sahip olmak isteyen çok büyük markalar veya etkileyiciler tarafından seçilen yoldur.
 2. Bir Hizmet Olarak Yazılım WeChat mağaza sağlayıcısı kullanın.  Birçok marka, bir WeChat mağazasını daha hızlı ve daha düşük bir maliyetle açmalarını sağlayacak bir SaaS sağlayıcısı seçecektir. 

WeChat mağaza SaaS sağlayıcıları:

 • Youzan .  Muhtemelen en ünlü WeChat mağaza sağlayıcısı olan bu şirket, Çin Halk Cumhuriyeti’nde küçük mağazalardan DELL gibi büyük işletmelere kadar binlerce mağazayı işletmektedir. WeChat mağazaları, oyunlaştırma, grup satın alma ve bağlı kuruluş satışları dahil olmak üzere çok çeşitli özellikler sunar.
 • Weidian .  Youzan’ın daha uygun fiyatlı bir sürümü olan Weidian mağazaları, başlamak için bir ücret gerektirmez (Weidian markasını korumanız şartıyla) ve yalnızca en gelişmiş özelliklerden bazılarını kullanmak için ödeme yapmanız gerekecektir. Bununla birlikte, düşük fiyat konumlandırması nedeniyle Weidian, Youzan’dan daha az özelliğe de sahiptir.
 • Weimob .  Piyasadaki bir diğer önemli oyuncu olan Weimob, Youzan veya Weidian’dan daha çeşitlidir. Weimob, yalnızca e-ticaret mağazaları sağlamak yerine, oteller, kuaförler ve restoranlar gibi endüstrileri kapsayan birçok WeChat mini programı (uygulaması) sağlar. Bu nedenle Weimob, Çin Anakarasındaki birçok küçük ve orta ölçekli işletme tarafından kullanılmaktadır.
 • WalktheChat . WalktheChat, sınır ötesi WeChat mağazalarına (Çin dışındaki tüccarlar kendilerini Çin’de tanıtır) odaklanmıştır. Sınır ötesi ödemeleri destekler, İngilizce bir arka uca sahiptir ve Shopify ile entegre olup siparişleri, ürünleri ve envanteri senkronize etmenizi sağlar. Sorumluluk Reddi: Bu makalenin yazarı, WalktheChat’e bağlıdır.

WeChat’te reklam:

WeChat Moment reklamları

WeChat Moment reklamları, WeChat ana sosyal zaman çizelgesinde (WeChat Moments) görünür. Facebook mobil zaman çizelgesi reklamlarına çok benzerler.

WeChat Mini program reklamları

Uygulamada, bu reklamlar gazetelerdeki reklam afişleri gibi davranır: Bir Mini programın geliştiricisi, reklamların görüntülenmesini kabul edecekleri yerleri tanımlayabilir. WeChat daha sonra kullanıcı etkileşimini en üst düzeye çıkarmak için reklam türlerini optimize eder ve Mini program geliştiricisi reklam gelirinden pay alır.

WeChat makale reklamları

WeChat makale reklamları, başka bir WeChat Resmi Hesabı’ndan alınan bir makalenin altında görüntülenir.

WeChat Mini program reklamları olarak, web sitelerinde reklam afişleri gibi davranırlar. Hesaplar, bu reklamların gösterilmesini seçebilir ve daha sonra bir gelir payı alır.

Bir yanıt yazın